31.10.17
Справа № 744/991/17
Провадження по справі № 2-о/744/44/2017
26 жовтня 2017 року Семенівський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого - судді Смаги С. В.,
при секретарі Фільчаговій Г. В.,
за участю:
прокурора Гнип Я. О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Семенівка Чернігівської області цивільну справу окремого провадження за заявою заступника керівника Менської місцевої прокуратури Чернігівської області в інтересах держави в особі заявника, Старогутківської сільської ради Семенівського району Чернігівської області, про визнання спадщини відумерлою; заінтересовані особи: Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, Семенівська районна державна нотаріальна контора Чернігівської області, -
Заступник керівника Менської місцевої прокуратури Чернігівської області в інтересах держави в особі Старогутківської сільської ради Семенівського району Чернігівської області, подав до Семенівського районного суду Чернігівської області заяву, у якій просив визнати спадщину, яка залишилася після смерті гр. ОСОБА_1 та складається із права на земельну частку (пай), що посвідчене втраченим сертифікатом на земельну частку (пай) серії ЧН № 0171487, від 09.09.1996, що посвідчував право на земельну частку (пай) у розмірі 2,99 умовних кадастрових га, за результатами розпаювання земель колишнього КСП ім. Калініна, відумерлою та передати її територіальній громаді Старогутківської сільської раді Семенівського району Чернігівської області.
В обґрунтування своїх вимог прокурор у заяві зазначив про те, що відповідно до ст. 131-1 Конституції України на прокуратуру покладено представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно зі ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Інтереси держави Україна та інтереси певної територіальної громади є частинами одного цілого - «інтересів держави», про які зазначено в ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру».
Інтереси держави Україна та інтереси певної територіальної громади можуть збігатися повністю, частково, або навіть взагалі не пересікатися.
Рішенням Конституційного Суду України № 3-рп/99 від 08.04.1999 визначено, що державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.
Дана позовна заява вжита як захід прокурорського реагування на захист інтересів держави в особі Старогутківської сільської ради, виходячи із того, що сільською радою з метою визнання спадщини відумерлою, ніякі заходи не вживались, а земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, тому представництво інтересів держави в даному випадку здійснює орган прокуратури.
Згідно із вимогами ч. 1 ст. 13 та ч. 1 ст. 14 Конституції України земля, її надра, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Порушення встановленого законом порядку володіння, користування і розпорядження землями із порушенням встановленого порядку надання земельних ділянок в оренду і є підставою для втручання органів прокуратури.
Відповідно до ч. 2 ст. 45 ЦПК України з метою представництва інтересів громадянина або держави в суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з позовною заявою (заявою).
Згідно з п. 8 ч.2 ст. 234 ЦПК України, визнання спадщини відумерлою розглядається судом в порядку окремого провадження.
Виходячи зі змісту ст. 278 ЦПК України, суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні, або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовились від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді за місцем відкриття спадщини.
Проведеною прокуратурою перевіркою встановлено, що згідно копії актового запису про смерть № 06 від 21 травня 2002 року, виданого начальником Семенівського районного відділу ДРАЦС, гр - ка ОСОБА_1 померла 20.05.2002 р., та якій за життя належав сертифікат про право на земельну частку (пай), серії ЧН № 0171487 від 09.09.1996, що посвідчував право на земельну частку (пай) у розмірі 2, 99 умовних кадастрових га, за результатами розпаювання земель колишнього КСП ім. Калініна, вартістю 36471, 72 гривень. На майно померлої, яке складається із права на земельну частку (пай), що посвідчено сертифікатом, відкрилася спадщина.
На день смерті ОСОБА_1 проживала на території Старогутківської сільської ради Семенівського району Чернігівської області. Заповіт від імені померлої виконавчим комітетом Старогутківської сільської ради не посвідчувався.
Таким чином, після смерті ОСОБА_1 її право на земельну частку (пай), площею, 2, 99 га, що знаходиться на території Старогутківської сільської ради Семенівського району Чернігівської області, загальною вартістю 36471, 72 гривень, відповідно ніким не було успадковане.
Відповідно до довідки Семенівської державної нотаріальної контори від 21.06.2017 № 1118/01-16, спадкова справа після смерті гр. - ки ОСОБА_1 не відкривалася, спадкоємці відсутні.
Таким чином, вказане підтвердує, що спадкоємців, які могли б у майбутньому претендувати на його право на земельну частку (пай), немає.
Згідно даних довідки Семенівського відділу Держгеокадастру від 22.06.2017 року № 10-25-0.33-186/113-17 гр - ка ОСОБА_1 мала за життя сертифікат на земельну частку (пай), серії ЧН № 0171487, від 09.09.1996, що посвідчував її право на земельну частку (пай) у розмірі 2, 99 умовних кадастрових га, за результатами розпаювання земель колишнього КСП ім. Калініна, вартістю 36471, 72 гривень. Право на земельну частку (пай) є нереалізованим шляхом виділення в натурі земельної ділянки.
Зважаючи на те, що право на земельну частку (пай), що є частиною спадщини померлого, яка відкрита, та посвідчене сертифікатом, ніким не успадковано, то, виходячи із вимог ч. ч. 1-3 ст. 1277 ЦК України, така спадщина визнається судом відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини. Неприведення у відповідність до вимог закону права на земельну частку (пай) порушує інтереси держави, завдає їй матеріальні збитки.
З огляду на викладене, прокурор і звертається з даним позовом до суду, здійснюючи надані законом функції, реалізуючи покладені на нього від імені держави повноваження.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо правової долі земельних ділянок, власники, яких померли» від 20.09.2016 р. № 1533-VІІІ внесено зміни до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», відповідно до яких органи місцевого самоврядування звільняються від сплати судового збору під час розгляду справ в усіх судових інстанціях у випадках подання заяви про визнання спадщини відумерлою.
Оскільки прокурор звертається до суду в інтересах органу місцевого самоврядування, то відповідно до ст. 46 ЦПК України прокурор має процесуальні права й обов'язки органу місцевого самоврядування, зокрема процесуальні права й обов'язки щодо сплати судового збору за подання позовної заяви до суду, передбачені ст. ст. 79, 119 ЦПК України.
Враховуючи те, що при поданні заяви про визнання спадщини відумерлою, зазначено орган, уповноважений здійснювати функції у спірних правовідносинах - а саме, орган місцевого самоврядування (Старогутківська сільська рада), то прокурор в даному випадку не є заявником, а звертається в інтересах такого органу - органу місцевого самоврядування, який відповідно до Закону України «Про судовий збір» звільняється від сплати судового збору за подання вищевказаної заяви. Прокурор в даному випадку лише здійснює представництво інтересів органу місцевого самоврядування в суді відповідно до ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», тому судовий збір не сплачується.
Прокурор Гнип Яна Олексіївна у судовому засіданні підтримала заяву та пояснила, що вона просить задовольнити заяву повністю за обставин, викладених у ній.
Представник заявника, Старогутківської сільської ради Семенівського району Чернігівської області, Старогутківський сільський голова Семенівського району Чернігівської області ОСОБА_2 у судове засідання не з'явилася, надала до суду письмову заяву, згідно даних якої у судове засідання з'явитися не може, просить розглянути справу без її участі в усіх судових засіданнях, вимоги заяви підтримує.
Представник третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, начальник юридичного управління Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, ОСОБА_3 у судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, надав до суду письмове пояснення, згідно даних якого, у зв'язку з неможливістю забезпечення явки представника, просить розглянути дану справу без участі представника Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, заяву заступника керівника Менської місцевої прокуратури Чернігівської області в інтересах Старогутківської сільської ради Семенівського району Чернігівської області підтримує і просить задовольнити її у повному обсязі.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Семенівської районної державної нотаріальної контори Чернігівської області, ОСОБА_4 в судове засідання не з'явилась, будучи належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи, письмово повідомила про те, що після померлої 25 травня 2002 року ОСОБА_1, згідно даних Єдиного спадкового реєстру спадкова справа не заводилась, та просить суд розглянути справу без участі представника Семенівської районної державної нотаріальної контори на розсуд суду.
Суд, вислухавши прокурора, вивчивши матеріали цивільної справи, вважає за необхідне заяву задовольнити, оскільки у справі судом встановлено, що громадянка ОСОБА_1, яка проживала
території Старогутківської сільської ради Семенівського району Чернігівської області, померла 20 травня 2002 року, і на спадщину, що залишилася після смерті вказаної особи ніхто не претендує, що підтверджується сукупністю відомостей копії актового запису про смерть (а. с. 6), та копії довідки Семенівської районної державної нотаріальної контори Чернігівської області (а. с. 7).
Згідно ч. ч. 1 - 3 ст. 1277 Цивільного кодексу України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом суд визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
За таких обставин суд убачає за потрібне заяву задовольнити повністю.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 209, 212-215, 218, 234, 235, 277, 278 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
Заяву заступника керівника Менської місцевої прокуратури Чернігівської області в інтересах держави в особі заявника, Старогутківської сільської ради Семенівського району Чернігівської області, про визнання спадщини відумерлою; заінтересовані особи: Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, Семенівська районна державна нотаріальна контора Чернігівської області - задовольнити повністю.
Визнати спадщину, яка залишилася після смерті ОСОБА_1 та складається із права на земельну частку (пай), що посвідчене втраченим сертифікатом на земельне частку (пай) серії ЧН № 0171487 від 09 вересня 1996 року, що посвідчував право на земельну частку (пай) у розмірі 2,99 умовних кадастрових гектарів, за результатами розпаювання земель колишнього колективного сільськогосподарського підприємства ім. Калініна, відумерлою та передати її територіальній громаді Старогутківської сільської раді Семенівського району Чернігівської області.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Чернігівської області через Семенівський районний суд Чернігівської області шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: С. В. Смага