Справа№825/593/17
Провадження №2-а/751/209/17
24 жовтня 2017 року м. Чернігів
Новозаводський районний суд міста Чернігова
у складі: головуючого-судді Цибенко І.В.,
при секретарях Крохмальна Л.В., Безкоровайна Н.В.
за участю позивача, представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2
представника відповідачів Гаршина В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Чернігівської міської ради, Начальника управління архитектури та містобудування Чернігівської міської ради, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_4,
про визнання протиправними дій та зобов"язати вчинити певні дії,-
Встановив:
ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Начальника управління архітектури та містобудування Чернігівської міської ради Калюжного Сергія Сергійовича про визнання дій які виразились у видачі будівельного паспорта від 7 липня 2016 № 02-02/50 на будівництво житлового будинку та переобладнання існуючої частини житлового будинку індивідуальному забудовнику ОСОБА_4 із змінами від 21.12.2016 року на будівництво житлового будинку з демонтажем існуючої частини житлового будинку індивідуальному забудовнику ОСОБА_4 протиправними та просить зобов"язати відповідача скасувати виданий будівельний паспорт.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 19.04.2017 року справу передано в порядку ст. 22 КАС України на розгляд до Новозаводського районного суду м. Чернігова.
14.08.2017 року позивач уточнив адміністративний позов та просить визнати дії щодо затвердження та видачі будівельного паспорта від 7 липня 2016 № 02-02/50 на будівництво житлового будинку та переобладнання існуючої частини житлового будинку індивідуальному забудовнику ОСОБА_4 із змінами від 21.12.2016 року на будівництво житлового будинку з демонтажем існуючої частини житлового будинку індивідуальному забудовнику ОСОБА_4 протиправними; зобов"язати виконавчий комітет Чернігівської міської ради скасувати затверджений та виданий начальником управління архітектури та містобудування Чернігівської міської ради Калюжним С. С. будівельний паспорт від 7 липня 2016 року із змінами від 21.12.2016 року. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 19.11.2014 року отримав в дар 11/25 частин житлового будинку за адресою АДРЕСА_1. Власником 14/25 частин вказаного житлового будинку являється ОСОБА_4 07.07.2016 начальним управління архітектури та містобудування Чернігівської міської ради Калюжним С.С. затверджено та видано ОСОБА_4 будівельний паспорт на будівництво житлового будинку та переобладнання існуючої частини житлового будинку під літню кухню. 21.12.2016 року ОСОБА_4 видано технічний паспорт із змінами для будівництва житлового будинку з демонтажем існуючої частини житлового будинку, переобладнаної під літню кухню. Вважає, що всупереч п. 2.1 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 103 від 05.07.2011 було видано вищевказаний будівельний паспорт без згоди позивача як співвласника будинку. Також не надав згоду на знесення надвірних споруд позначених на план-схемі літерами «В», «Г» та на демонтаж частини житлового будинку. Здійсненням переобладнання та демонтажем частини будинку на підставі будівельного паспорта від 07.07.2016 зі змінами від 21.12.2016, йому як співвласнику житлового будинку завдано шкоду. Крім того, начальник управління архітектури та містобудування Чернігівської міської ради Калюжний С.С. вийшов за межі своїх повноважень та видав будівельні паспорти, що відноситься до повноважень районних у місті рад, а отже просить зобов»язати виконком Чернігівської міської ради скасувати будівельний паспорт від 07.07.2016 зі змінами від 21.12.2016.
Ухвалою від 24.07.2017 року залучено до участі в розгляді справи як третю особу , що не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_4
Ухвалою від 14.08.2017 року залучено як співвідповідача по даній справі Виконком Чернігівської міської ради.
В судовому засіданні позивач та представник позивача позов підтримали посилаючись на обставини викладені в адміністративному позові, уточненому адміністративному позові, письмових додаткових поясненнях (а.с. 4, 63,115).
Представник відповідачів заперечив проти задоволення позову, надав письмові заперечення (а.с. 67, 127). Зазначив, що відповідно до ч. 3 ст. 27 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» видача будівельного паспорта забудови земельної ділянки здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг. Таким чином, вказав що начальник управління архітектури та містобудування Чернігівської міської ради Калюжний С.С. діяв в межах повноважень та правомірно, оскільки позивач не надав доказів порушення його права. Про наявність таких порушень не зазначено і в рішенні Деснянського районного суду м. Чернігова від 02.03.2017, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Чернігівської області.
Представник третьої особи в судовому засіданні від 25.08.2017 року заперечив проти задоволення позову.
Заслухавши сторони, дослідивши надані докази та матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що відповідно до договору дарування від 19.11.2014 року ОСОБА_1 являється власником 11/25 частин житлового будинку з надвірними спорудами що розташований за адресою АДРЕСА_1. Інші 14/25 частин житлового будинку з надвірними будівлями належать ОСОБА_4
29.06.2016 року ОСОБА_4 через цент адміністративних послуг звернувся до управління архітектури та містобудування Чернігівської міської ради з заявою на видачу будівельного паспорта забудови земельної ділянки АДРЕСА_1 До заяви додано ескіз намірів забудови, копії документів про право власності на будівлі та земельну ділянку, копію технічного паспорта домоволодіння (а.с. 72-94).
07.07.2016 року ОСОБА_4 видано управлінням архітектури та містобудування Чернігівської міської ради за підписом начальника Будівельний паспорт на будівництво житлового будинку, переобладнання існуючої частини житлового будинку № 02-02/50 (а.с. 70-71).
21.12.2016 року на підставі заяви ОСОБА_4 від 17.11.2016 року про внесення змін до будівельного паспорта, видано будівельний паспорт - будівництво житлового будинку з демонтажем існуючої частини житлового будинку, переобладнаної під літню кухню (а.с. 95).
Відповідно до ст. 27 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" - забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт). Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки. Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів. За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі. 2. Проектування на підставі будівельного паспорта здійснюється без отримання містобудівних умов та обмежень. Для об'єктів, зазначених у частині першій цієї статті, розроблення проекту будівництва здійснюється виключно за бажанням замовника. 3. Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. 4. Порядок видачі та форма будівельного паспорта визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Відповідно до Наказу №103 від 05.07.2011 року Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житло-комунального господарства України затверджено порядок видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, п. 2.1. Видача будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг. Будівельний паспорт надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів, до якого входять: заява на видачу будівельного паспорта зі згодою замовника на обробку персональних даних за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку; засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію; ескізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об'єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об'єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо); проект будівництва (за наявності); засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову.
Пунктом 2.2. Порядку визначено, що зміни намірів забудови земельної ділянки (розміщення нових або реконструкція існуючих об'єктів), реалізація яких не перевищує граничнодопустимих параметрів, до будівельного паспорта можуть вноситись зміни. Внесення змін до будівельного паспорта здійснюється відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури у порядку та на умовах, визначених для його отримання, протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів, до якого входять: заява на внесення змін до будівельного паспорта за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку; примірник будівельного паспорта замовника; ескізні наміри змін (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, фасади та плани поверхів нових об'єктів із зазначенням габаритних розмірів тощо); засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову.
Згідно п. 2.3. уповноважений орган містобудування та архітектури на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
Виходячи з вищенаведених норм законодавства виконавчий комітет Чернігівської міської ради не має компетенції щодо надання дозволу на виготовлення , розроблення, надання будівельних паспортів та їх затвердження.
З огляду на зазначене, начальник управління архітектури та містобудування Чернігівської міської ради діях в межах своїх повноважень щодо затвердження та видачі будівельного паспорта та змін до нього.
Оформлення містобудівної документації не здійснюється шляхом прийняття рішення та не є правочином, оскільки не зумовлює для замовника цієї документації обов"язку здійснювати будівельні роботи, а отже не є нормативно-правовим актом чи правовим актом індивідуальної дії виданим суб»єктом владних повноважень та не може бути скасовано чи визнано недійсним, в тому числі і з підстав не надання згоди іншого співвласника домоволодіння на забудову.
Крім того, слід зазначити, що спір між позивачем та ОСОБА_4 про визнання будівельного паспорту 02-02/50 із змінами від 21.12.2016 року недійсним та не законним, вирішувався в порядку цивільного судочинства. Рішенням від 02.03.2017 Деснянського районного суду м. Чернігова, яке залишено без змін ухвалою апеляційного суду Чернігівської області від 15.05.2017, в задоволенні вказаних позовних вимог було відмовлено.
Оцінивши доводи сторін та надані докази, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 70, 71, 86, 100, 162, 185, 186 КАС України суд, -
ОСОБА_1 у задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Новозаводський районний суд міста Чернігова.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Новозаводського
районного суду м. Чернігова І.В. Цибенко