Постанова від 26.10.2017 по справі 921/681/16-г/17

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2017 року Справа № 921/681/16-г/17

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Головуючий, суддяЯценко О.В.,

суддіДанилова М.В. Ходаківська І.П.

розглянувши матеріали касаційної скарги Теребовлянської міської ради

на постанову Львівського апеляційного господарського суду від 30.05.2017

у справі№ 921/681/16-г/17

Господарського судуТернопільської області

за позовомТеребовлянського районного споживчого товариства

доТеребовлянської міської ради

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача1.Виконавчий комітет Теребовлянської міської ради, 2.Тернопільське обласне комунальне підприємство "Містобудівельний"

проВизнання недійсним рішення,

в засіданні взяли участь представники:

- позивача:Помазанська С.І.

- відповідача:Скасун Л.П.

ВСТАНОВИВ:

Теребовлянське районне споживче товариство (Теребовлянське РайСТ, позивач) звернулося до господарського суду з позовом до Теребовлянської міської ради (міськрада, відповідач) про визнання недійсним рішення виконавчого комітету Теребовлянської міської ради №133 від 30.08.2016 року "Про затвердження схеми розміщення тимчасових споруд"

Рішенням Господарського суду Тернопільської області від 20.12.2016 (суддя Андрусик Н.О.) позовні вимоги задоволено повністю.

Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 30.05.2017 (судді: Костів Т.С., Данко Л.С., Галушко Н.А.) рішення Господарського суду Тернопільської області від 20.12.2016 залишено без змін.

Теребовлянська міська рада в касаційній скарзі в якій просить постанову апеляційного господарського суду та рішення місцевого господарського суду скасувати з підстав порушення норм матеріального права, прийняти нове рішення про відмову в позові.

Скаржник доводить, що за вимогами п. 2.3. "Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності" визначений вичерпний порядок документів для оформлення паспорту прив'язки ТС і містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки для цього не надаються, тому висновки суду щодо не зазначення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій розміщені ТС не відповідають зазначеному порядку.

Іншими доводами скаржник доводить відсутність обставин, які свідчать про створення ринку, а, відтак, про відсутність підстав для висновку про права Теребовлянського РайСТ на такий ринок.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 02.10.2017 у складі колегії: головуючий, суддя - Яценко О.В., судді - Данилова М.В., Ходаківська І.П. касаційна скарга Теребовлянської міської ради прийнята до провадження, справа призначена до розгляду у судовому засіданні на 26.10.2017.

Учасників судового процесу відповідно до статті 1114 ГПК України належним чином повідомлено про час і місце розгляду касаційної скарги.

Колегія суддів Вищого господарського суду України, переглянувши у касаційному порядку судові акти, на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши застосування судом апеляційної інстанції норм процесуального права, дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 30.08.2016 року виконавчим комітетом Теребовлянської міської ради прийнято рішення за №133 "Про затвердження схеми розміщення тимчасових споруд", відповідно до якого вирішено затвердити фізичним особам (згідно переліку 35 осіб) схеми розміщення тимчасових споруд по вул. Паращука,7 м. Теребовля для подальшого затвердження та виготовлення паспорту прив'язки даної тимчасової споруди.

Також, за встановленими обставинами позивач є власником цілісного майнового комплексу (реєстраційний номер об'єкта 73755961250), загальною площею 1305,6м2 (в тому числі: адміністративний будинок з додатковим приміщенням, площею 523м2; павільйон по торгівлі продовольчими і не продовольчими товарами, площею 54,6м2; павільйон по торгівлі продовольчими товарами, площею 57,4м2; павільйон по торгівлі м'ясопродуктами з добудовою готелю та лабораторії площею 670,6м2), право власності на який зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 03.06.2013р. та постійним землекористувачем земельної ділянки площею 0,6956га згідно з виданим 12.02.2001 Державним актом на право постійного користування землею серії І-ТР №001696, зареєстрованим в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №65.

За наведених обставин суди дійшли обгрунтованого висновку, що позивач, будучи землекористувачем даної земельної ділянки з огляду на норми ст. 152 ЗК України має право вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, у тому числі шляхом визнання недійсними рішень органів місцевого самоврядування.

Згідно із ч.2 та ч.3 ст.28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення. Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів". В той же час частиною 4 згаданого вище Закону встановлено, що розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури.

Порядок отримання дозволу та вирішення інших питань щодо розміщення тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності визначається Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва, та житлово-комунального господарства України №244 від 21.10.2011р., який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22.11.2011р. за №1330/20068, згідно з яким підставою для розміщення тимчасової споруди (ТС) визначено паспорт прив'язки тимчасової споруди (п.2.1).

Згідно з п.2.2 Порядку замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу ради із відповідною заявою у довільній формі про можливість встановлення ТС.

Пунктами 2.4 та 2.5 Порядку визначено, що орган з питань містобудування та архітектури визначає відповідність намірів щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам та повідомляє про результати відповідності замовника. Подальші дії для розміщення ТС визначаються п.2.6 Порядку, яким передбачено, що для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої, поряд з іншими документами, надає схему розміщення ТС, що затверджена додатком 1 Порядку.

Додаток 1 Порядку містить форму схеми розміщення ТС із вказівкою площі земельної ділянки згідно з документами на землекористування. Звідси вбачається, що перш, ніж оформляти паспорт прив'язки, суб'єкт господарювання має отримати документи на землекористування, і лише після їх отримання він може звертатися за оформленням паспорта прив'язки. Документи, що подаються для отримання паспорта прив'язки, мають містити дані щодо розміру земельних ділянок, які вносяться на підставі отриманих суб'єктом господарювання документів на право користування земельною ділянкою (п. 2.6, додаток 1 Порядку).

Судом встановлено, що прийняттю оскаржуваного рішення №133 передувало рішення Виконавчого комітету Теребовлянської міської ради від 29.03.2016р. №53, згідно якого Теребовлянська міська рада надала підприємцям (35 особам) дозвіл на виготовлення схеми розміщення тимчасової споруди в м.Теребовля по вул.Паращука, 7 та котре визнано в судовому порядку незаконним (справа № 921/241/16-г/17 постанова від 30.11.2016р.).

При цьому, суд встановив, що кадастрові плани земельних ділянок 35 підприємців (третіх осіб) для встановлення та обслуговування тимчасових споруд (кіосків), розроблені в межах земельної ділянки по вул.Паращука,7, яка належить позивачу на праві постійного користування згідно Державного акту серії І-ТР №001696 від 12.02.2001р.

Обставин згоди РайСТ на вилучення земельної ділянки, яка знаходиться по вул.Паращука, 7 в м.Теребовля, площею 0,6956га для укладення договорів оренди землі з підприємцями судом не встановлено, зміни до Державного акту на право постійного користування землею І-ТР № 001696 від 15.01.2001р. не вносилися.

З огляду на зазначене суди дійшли правомірних висновків, що оспорюване рішення виконавчого комітету ради №133 від 30.08.2016р. щодо затвердження комплексної схеми розміщення ТС даним підприємцям з подальшим виготовленням паспортів прив'язки, не можна вважати законним.

Відповідно до частини 10 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

За приписами статті 21 Цивільного кодексу України, суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси. Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.

Доводи касаційної скарги слід відхилити, оскільки на правильність правових висновків вони не впливають, зводяться до вимог встановити інші обставини, що стосується питання ринку, що виходить за межі касаційної перевірки судових рішень; доводи про те, що зазначення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій розміщені ТС не відповідають вичерпному переліку документів, які вимагається Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності відхиляються, оскільки зводяться до власного тлумачення норм такого порядку без їх системного взаємозв'язку; суд вважає, що перш ніж оформлювати паспорт прив'язки, суб'єкт господарювання має отримати документи на землекористування, що слідує із норм п. 2.6 Порядку у якому йде мова про схему розміщення ТС, що затверджена додатком 1, яке в свою чергу за формою вимагає вказівку на площу земельної ділянки згідно з документами на землекористування.

Відповідно до п. 1 ст. 1119 ГПК України касаційна інстанція за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити рішення першої інстанції або постанову апеляційної інстанції без змін, а скаргу - без задоволення.

Керуючись ст.ст. 108, 1115, 1117, 1119, 11110, 11111 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу Теребовлянської міської ради на постанову Львівського апеляційного господарського суду від 30.05.2017 залишити без задоволення.

2. Постанову Львівського апеляційного господарського суду від 30.05.2017 у справі № 921/681/16-г/17 Господарського суду Тернопільської області залишити без зміни.

Головуючий, суддяО.В. Яценко

СуддіМ.В. Данилова

І.П. Ходаківська