Справа №766/1522/17
Пров. №2-а/766/1428/17
20.10.2017 року, Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді Хайдарової І.О.
при секретарів Щербань А.В., Сікорської Я.А., Лисенко К.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Херсонська об'єднана Державна податкова інспекція головного управління ДФС у Херсонській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити певні дії, -
Позивач звернулась до суду з позовом, в якому з урахуванням уточнень просила визнати дії Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області протиправними; зобов'язати Херсонське об'єднане управління Пенсійного фонду України Херсонської області внести зміни в пенсійну справу щодо статусу заявника, вказавши "не працює" з 01.09.2015 року, та повернути безпідставно утримані грошові кошти в розмірі 9283,56 грн.
Представником відповідача подано до суду письмові заперечення на позов. відповідно до яких просив відмовити у задоволенні позову у зв'язку з його необгрунтованістю. Зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні з 16.08.2016 року та отримує пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 року №3723 "Про державну службу" в розмірі 85% від суми її заробітної плати. До 01.09.2015 року ОСОБА_1 здійснювала приватну нотаріальну діяльність в Херсонському міському нотаріальному округу, отримуючи пенсію як працюючий пенсіонер. З 01.04.2015 року з її пенсії проводиись відрахування в розмірі 15%. ОСОБА_1 звернулась з відповідно заявою до Управління 24.10.2016 року, надавши копію трудової книжки з датою звільнення 31.08.2015 року, довідку про зняття з обліку платника податків Херсонської об'єднаної Державної податкової інспекції головного управління ДФС у Херсонській області, в якій зазначена дата зняття з податкового обліку 21.10.2016 р., надала повідомлення про зняття з обліку платника єдиного внеску, видне Херсонською об'єднаною Державною податковою інспекцією головного управління ДФС у Херсонській області, у якому зазначена дата зняття з обліку 21.10.2016 року. Таким чином, в пенсійну справу внесені зміни щодо статусу ОСОБА_1 "не працює" з 21.10.2016 року.
В судовому засіданні позивач та її предмтавник позовні вимоги підтримали з урахуванням уточнень, просили їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні.
Представник третьої особи до судового засідання не прибув, про причини неявки до суду не повідомив.
Суд, заслухав пояснення сторін, дослідив матеріали справи, встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Херсонському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Херсонської області з 16.08.2016 року та отримує пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 року №3723 "Про державну службу" в розмірі 85% від суми її заробітної плати.
27 жовтня 2016 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та повернення зайво стягнуті кошти за період з 01.09.2015 року.
Листом №428/О-1 від 25.11.2016 року Управління пенсійного фонду України в Херсонській області повідомили, що в пенсійну справу внесено зміни щодо статусу заявника "не працює" 21.10.2016 року, пенсійні кошти в розмірі 939,95 грн. за період з 21.10.2016 року по 30.11.2016 року отримає у грудні поточного року разом з пенсією.
Наказом №493/9 від 31.08.2015 р. Головного територіального управління юстиції у Херсонській області "Про припинення приватної нотаріальної діяльності ОСОБА_1.", припинено приватну нотаріальну діяльність ОСОБА_1 по Херсонському міському нотаріальному округу з 01 вересня 2015 року, за власним бажанням.
Згідно останнього запису, наявного в трудовій книжці ОСОБА_1, припинено приватну нотаріальну діяльність в Херсонському міському нотаріальному окрузі, згідно наказу від 31.08.2015 р. №493/9.
03.09.2015 року за вих. №09/01-16 ОСОБА_1 звернулась до в.о. начальника ДПІ у м. Херсоні Головного управління ДФС у Херсонській області із заявою про зняття її, приватного нотаріуса Херсонського міського нотаріального округу з обліку платника податків.
Згідно інформаційної довідки з Єдиного реєстру нотаріусів від 23.01.2017 р. №11-ХР, нотаріальну діяльність ОСОБА_1 припинено 01 вересня 2015 року.
Відповідно до довідки про зняття з обліку планика податків від 21.10.2016 р. №1621030000594 Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області, за рішенням про припинення від 31.08.2015 р. №493/9, ОСОБА_1 знята з податкового обліку 21.10.2016 року.
Згідно листа від 01.09.2015 р. №5-16/2476 Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління ДФС у Херсонській області, Головним територіальним управлінням юстиції у Херсонській області з 01.09.2015 року припинено приватну нотаріальну діяльність приватного нотаріуса Херсонського міського нотаріального округу ОСОБА_1, у зв'язку з поданням письмової заяви про припинення своєї нотаріальної діяльності.
Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затв. постановою правління ПФУ від 25.11.2005 року, п 2.21. документами, які підтверджують, що особа не працює (не провадить діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), є: трудова книжка, індивідуальні відомості про застраховану особу, що надаються відділом персоніфікованого обліку за формою згідно з додатком 1 до Положення, а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення, та відомості про відсутність інформації про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця за наявними в органі, що призначає пенсію, даними. У разі відсутності у зареєстрованої (взятої на облік) внутрішньо переміщеної особи документів, що підтверджують факт звільнення (припинення зайнятості), факт звільнення з роботи встановлюється на підставі особистої заяви із зазначенням дати, з якої особа не працює, та поясненням обставин, у зв'язку з якими неможливо внести запис у трудову книжку чи надати оригінал трудової книжки.
У разі працевлаштування (початку діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) після призначення пенсії особа повідомляє орган, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, про дату працевлаштування (початок діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), вид зайнятості (укладення трудового договору, цивільно-правового договору, реєстрація як фізичної особи - підприємця, провадження незалежної професійної діяльності) шляхом подання заяви. Заява може бути подана особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або надсилається поштовим відправленням.
При цьому відповідно до пункту 2 частини другої статті 16 Закону особа надає на вимогу органу, що призначає пенсію, документи, що засвідчують відповідні відомості (у тому числі копію трудової книжки із записом про працевлаштування та/або копію цивільно-правового договору).
Відповідно до п. 14.1.226 ст. 14 Податкового кодексу України, самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.
Незалежна професійна діяльність - участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів,адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», взяття на облік осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, зокрема тих, що займаються адвокатською діяльністю, здійснюється органом доходів і зборів шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників.
Отже, особа, яку внесено до реєстру страхувальників, вважається працюючою з дати, що зазначена в реєстрі, як дата взяття на облік платника єдиного внеску.
Пунктом 178.1 ст. 178 Податкового кодексу України встановлено, що особи, які мають намір здійснювати незалежну професійну діяльність, зобов'язані стати на облік у фіскальних органах за місцем постійного проживання як самозайняті особи та отримати довідку про взяття на облік відповідно до ст. 65 цього Кодексу.
У разі звільнення (припинення діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) особа повідомляє орган, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії про дату звільнення (припинення діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) шляхом подання заяви.
Відповідно до ст.102 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсіонери зобов'язані повідомляти органу, що призначає пенсії, про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати. У разі невиконання цього обов'язку і одержання у зв'язку з цим зайвих сум пенсії пенсіонери повинні відшкодувати органу, що призначає пенсії, заподіяну шкоду.
Згідно з ст.103 зазначеного Закону суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.
Таким чином, з моменту зупинення з 31.08.2015 року права на заняття приватною нотаріальною діяльністю позивач, як нотаріус, не мав і не має зараз права її здійснювати, у зв'язку з чим не може вважатися працюючим пенсіонером, а тому дії відповідача щодо стягнення з позивача 15 % як з працюючого пенсіонера є незаконними.
Також, згідно листа Головного управління ДФС у Херсонській області від 01.09.2017р. № 607/0/21-22-13-04-36 вбачається, що позивача було знято з обліку як фізичну особу, яка займається незалежною діяльністю, 21.10.2016., при цьому третя особа посилається на те, що при знятті такої особи з обліку контролюючий орган має право проводити документальну перевірку такої особи протягом 1095 днів.
Як встановлено судом, позивач звернулася до Головного управління ДФС у Херсонській області із заявою про зняття з обліку платника податків 03.09.2015р., а тому дії державного органу щодо несвоєчасного зняття з обліку позивача не можуть бути підставою для виплати пенсії не в повному обсязі та фізична особа не повинна нести цей тягар.
Також, суд звертає увагу, що позивачем до відповідача було надано всі документи, передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, а саме в частині визнання протиправними дій Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області в частині утримання 15% від пенсії ОСОБА_1 за період з 01.09.2015р. до 21.10.2016р., а не взагалі усіх дій відповідача з огляду на те, що позивачем не зазначено які саме інші дії повинні бути визнані протиправними.
Також, не підлягають задоволенню вимоги про внесення змін в пенсійну справу щодо статусу заявника, оскільки пенсійна справа не є тим актом, якій створює, припиняє права та обов'язки сторін.
Крім того, на користь ОСОБА_1 підлягають відшкодуванню пропорційно до задоволених позовних вимог здійснені нею документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі 320,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.
На підставі викладеного, керуючись ст. 22 Конституції України, ст.ст. 2, 6, 9, 17-19, 71, 90, 94, 104-106, 159-163 КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Херсонська об'єднана Державна податкова інспекція головного управління ДФС у Херсонській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області в частині утримання 15% від пенсії ОСОБА_1 за період з 01.09.2015р. до 21.10.2016р.
Зобов'язати Херсонське об'єднане управління Пенсійного фонду України Херсонської області перерахувати та сплатити ОСОБА_1 неправомірно відраховану суму - 15% від пенсії за період з 01.09.2015р. до 21.10.2016р.
У задоволенні інших вимог - відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 320,00 грн.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський міський суд Херсонської області, протягом десяти днів з дня отримання повного тексту постанови.
Постанова суду набирає чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги. Якщо апеляційна скарга не була подана протягом десяти днів, постанова суду набуває чинності після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає чинності після розгляду справи апеляційним судом.
СуддяІ. О. Хайдарова