Рішення від 26.10.2017 по справі 583/1789/17

Справа № 583/1789/17

2/583/859/17

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2017 року м. Охтирка Сумської області

Охтирський міськрайонний суд Сумської області в особі:

головуючого - судді КОВАЛЬОВОЇ О.О.

при секретарі БАЙДАЛЕНКО О.О.

з участю осіб, що беруть участь у розгляді справ: представника ОСОБА_1, представника Охтирської районної державної адміністрації ОСОБА_2, представника Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Сумській області ОСОБА_3, з фіксацією розгляду справи технічним комплексом «Камертон», розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Охтирка цивільну справу за позовом

ОСОБА_4 до Охтирської районної державної адміністрації, Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Сумській області

про визнання права власності на самовільне будівництво

ВСТАНОВИВ:

13.07.2017 року до суду звернувся позивач з даним позовом. Вимоги мотивував тим, що на підставі договору купівлі-продажу від 31.10.2008 року придбав у ОСОБА_5 незавершений будівництвом житловий будинок за адресою: пров. Вишневий, 6, с. Підлозіївка, Охтирського району Сумської області. який позивач добудував у 2010 році. Відділом містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та будівництва, управління агропромислового економічного розвитку архітектури та житлово-комунального господарстваОхтирської районної державної адміністрації 25.01.2017 року була надано довідка, що вказаний будинок відповідає нормам ДБН 360-90.

05.04.2017 року позивач звернувся із заявою до управління державної архітектурної інспекції у Сумській області щодо введення в експлуатацію будинку за адресою: пров. Вишневий, 6, с. Підлозіївка, Охтирського району Сумської області, на що отримав відповідь, згідно якого йому запропоновано звернутися до суду.

Посилаючись на викладене, позивач просив визнати за ним право власності на будинок, який розташований за адресою: пров. Вишневий, 6, с. Підлозіївка, Охтирського району Сумської області.

Позивач, будучи належним чином сповіщеним про час та місце судового розгляду, в судове засідання не прибув, подав заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі з наведених у ньому мотивів.

Представник Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Сумській області та Охтирської районної державної адміністрації в судовому засіданні не заперечували проти задоволення вимог за позовом.

Дослідивши матеріали справи, врахувавши надані сторонами докази на свої доводи і заперечення, оцінивши їх в сукупності, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини:

Відповідно до ст. 316 ЦК України, право власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

З огляду на положення ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонено законом, зокрема і правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлено судом.

Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо), відповідно до ч. 2 ст. 331 ЦК України виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).

В ч. 5 ст. 376 України передбачає, що на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.

Згідно п. 10 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 461, можливо узаконити самочинно збудований об'єкт за рішенням суду у випадку визнання права власності на самочинно збудований об'єкт за рішенням суду, він приймається в експлуатацію згідно з цим порядком за умови можливості його надійної та безпечної експлуатації за результатами проведення технічного обстеження такого об'єкту.

За приписами ст. 331 ЦК України визначені загальні підстави та порядок набуття права власності на нове майно, створене з додержанням вимог закону, та не регулює правовий режим самочинного будівництва. Відповідно до положень цієї статті право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Відповідно до ст. 375 ЦК України, власник земельної ділянки має право зводити на ній будівлі та споруди, створювати закриті водойми, здійснювати перебудову, а також дозволяти будівництво на своїй ділянці іншим особам. Власник земельної ділянки набуває право власності на зведені ним будівлі, споруди, інше нерухоме майно. Право власника на забудову здійснюється ним за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а також за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням. Правові наслідки самочинної забудови, здійсненої власником на його земельній ділянці, встановлюються статтею 376 цього Кодексу.

Згідно вимог ч. 2 ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» якщо законодавством передбачено прийняття в експлуатацію об'єкта нерухомого майна, державна реєстрація прав на такий об'єкт проводиться після прийняття його в експлуатацію в установленому законодавством порядку.

В п. 4 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про практику застосування судами статті 376 Цивільного кодексу України (про правовий режим самочинного будівництва)» від 30.03.2012 року № 6, самочинним вважається будівництво житлового будинку, будівлі, споруди, іншого нерухомого майна, якщо вони збудовані (будуються) на земельній ділянці, що не була відведена особі, яка здійснює будівництво; або відведена не для цієї мети; або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту; або з істотним порушенням будівельних норм і правил.

Відповідно до ст. 26 Закону України «Про основи містобудування» спори з питань містобудування вирішуються радами, інспекціями державного будівельного архітектурного контролю у межах їх повноважень, а також судом відповідно до законодавства.

Згідно п. 12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про практику застосування судами статті 376 Цивільного кодексу України (про правовий режим самочинного будівництва)» від 30.03.2012 року № 6, у справах, пов'язаних із самочинним будівництвом нерухомого майна, суди мають враховувати, що за загальним правилом особа, яка здійснила або здійснює таке будівництво, не набуває права власності на нього (частина друга статті 376 ЦК). Разом із цим власник земельної ділянки набуває право власності на зведені ним будівлі, споруди та інше нерухоме майно (частина друга статті 375 ЦК), тому на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудовано на ній, якщо це не порушує права інших осіб (частина п'ята статті 376 ЦК).

Вирішуючи справу за позовом власника (користувача) земельної ділянки про визнання права власності на самочинно збудоване нерухоме майно, суди зобов'язані встановлювати усі обставини справи, зокрема: чи є позивач власником (користувачем) земельної ділянки; чи звертався він до компетентного державного органу про прийняття забудови до експлуатації; чи є законною відмова у такому прийнятті; чи є порушені будівельні норми та правила істотними. У пункті 14 зазначено,що на підставі частини третьої статті 376 ЦК суд може задовольнити позов про визнання права власності на самочинно збудоване нерухоме майно на земельній ділянці, що не надавалася у власність чи користування особі, яка збудувала його, якщо їй у встановленому законом порядку було передано земельну ділянку у власність або надано у користування під уже збудоване нерухоме майно відповідно до її цільового призначення, та за умови, що будівництво велося з додержанням архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил згідно із законодавством, містобудівною та проектною документацією, а також у разі, якщо ці обставини були предметом розгляду компетентного державного органу (частина третя статті 375 ЦК).

З системного аналізу наведених правова норма, суд приходить до висновку, що під час розгляду справи за позовом власника земельної ділянки про визнання за ним права власності на самочинно збудоване на ній нерухоме майно встановленню підлягають такі обставини, зокрема: чи позивач є власником земельної ділянки, чи звертався до компетентного державного органу про прийняття забудови до експлуатації, чи є законною відмова в такому прийнятті, чи є порушені будівельні норми та правила істотними.

Відповідно до Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 09.02.2014 року № 294, основними завданнями даної Інспекції є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду і відповідно до покладених на неї завдань вона, в тому числі приймає в установленому законом порядку в експлуатацію закінчені будівництвом об'єкти, (видає відповідні сертифікати, реєструє декларації про готовність об'єкта до експлуатації та повертає такі декларації).

За приписами ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку визначеному законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».

В ст. 10 Закону України "Про архітектурну діяльність" зазначено, що для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а такою з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури. Державний контроль та нагляд у системі центрального органу виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція України та її територіальні органи.

Згідно п. 2, 4 ст. 4 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 09.02.2014 року № 294 Державна архітектурно-будівельна інспекція приймає в установленому порядку в експлуатацію закінчені будівництвом об'єкти (видає відповідні сертифікати, реєструє декларації про готовність об'єкта до експлуатації та повертає такі декларації); реєструє повідомлення та декларації про початок виконання підготовчих робіт, повідомлення та декларації про початок виконання будівельних робіт та у визначених законодавством випадках повертає такі декларації; у визначених законодавством випадках надає дозволи на виконання будівельних робіт, відмовляє у видачі таких дозволів, анулює дозволи на виконання будівельних робіт.

За приписами ч. 1 ст. 23 Закону України "Про планування і забудову територій" будівництво об'єктів містобудування здійснюється згідно з законодавством, державними стандартами, нормами та правилами, регіональними і місцевими правилами забудови, містобудівною та проектною документацією.

Згідно з ч. 1, 6 ст. 24 Закону України "Про планування і забудову територій" фізичні та юридичні особи, які мають намір здійснити будівництво об'єктів містобудування на земельних ділянках, що належать їм на праві власності чи користування, зобов'язані отримати від виконавчих органів відповідних рад, Київської та Севастопольської міської державної адміністрацій, у разі делегування їм таких повноважень відповідними радами, дозвіл на будівництво об'єкта містобудування (далі - дозвіл на будівництво).

Відповідно до ст. 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки.

В ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачене направлення замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань архітектурно-будівельного контролю, а також реєстрацію декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

Відповідно до ч. 9 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», зареєстрована декларація про готовність об'єкта до експлуатації або сертифікат є підставою для оформлення права власності на нього.

Встановлено, що 24.10.2005 року ОСОБА_5 надано дозвіл на виконання будівельних робіт житлового будинку за адресою: пров. Вишневий, 6, с. Підлозіївка, Охтирського району Сумської області, на земельній ділянці площею 0,21га. \а.с.19-21\

Згідно договору купівлі-продажу земельної ділянки від 31.10.2008 року ОСОБА_4 придбав у власність земельну ділянку площею 0,21 га кадастровий номер 5920384000030015001, для індивідуального житлового будівництва, яка розташована на території Кардашівської сільської ради Охтирського району Сумської області. \а.с.7\

Цього ж дня на підставі договору купівлі-продажу незавершеного будівництва ОСОБА_4 придбав у ОСОБА_5 незавершений будівництвом житловий будинок, готовність якого складає 31%. за адресою пров. Вишневий, 6, с. Підлозіївка, Охтирського району Сумської області. \а.с.8\

27.01.2011 року на самочинне будівництво за вказаною адресою виготовлено технічний паспорт, відповідно до якого загальна площа будинку «А1ж» становить 112,4 кв.м.: коридор 1-1 площею 6 кв.м., кухня 1-2 площею 15,4 кв.м., прихожа 1-3площею 18 кв.м., коридор 1-4 площею 4,6 кв.м., житлова кімната 1-5 площею 12,5 кв.м., житлова кімната 1-6 площею 19,1 кв.м., житлова кімната 1-7 площею 25,8 кв.м. санвузол 1-8 площею 6,2 кв.м., котельня 1-9 площею 4,8 кв.м. \а.с.14-15\

Відповідно до довідки головного архітектора, начальна відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та будівництва Охтирської районної державної адміністрації від 26.01.2017 року № 113, будинок № 6 по пров. Вишневому, в с. Підлозіївка, Охтирського району Сумської області, відповідає нормам ДБН360-90. \а.с.16\

Листом управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області від 07.04.2017 року за № 40-1018/1237-17 ОСОБА_4 повідомлено про відсутність підстави для прийняття в експлуатацію самочинного будівництва за адресою: пров. Вишневий, 6, с. Підлозіївка, Охтирського району Сумської області, оскільки пройшов термін дії дозволу на будівництво. \а.с.23\

Вирішуючи вимоги за позовом судом встановлено, що виконане позивачем самочинне будівництво житлового будинку по пров. Вишневому, 6, в с. Підлозіївка, Охтирського району Сумської області, на земельній ділянці, яка перебуває у його приватній власності, з цільовим призначенням: для індивідуального житлового будівництва, відповідає державним будівельним нормам та не порушує ні особистих, ні майнових прав інших осіб, а тому позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 10, 11, 57-61, 84, 212-215 ЦПК України, суд -

вирішив:

Позовні вимоги ОСОБА_4 до Охтирської районної державної адміністрації, Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Сумській області про визнання права власності на самовільне будівництво- задовольнити.

Визнати за ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, (РНОКПП НОМЕР_1), право власності на самочинне будівництво, за адресою: пров. Вишневому, 6, с. Підлозіївка, Охтирського району Сумської області, а саме: житловий будинок «А1ж» загальною площею 112,4 кв.м.: коридор 1-1 площею 6 кв.м.; кухня 1-2 площею 15,4 кв.м.: прихожа 1-3 площею 18 кв.м.; коридор 1-4 площею 4,6 кв.м., житлова кімната 1-5 площею 12,5 кв.м.; житлова кімната 1-6 площею 19,1 кв.м.; житлова кімната 1-7 площею 25,8 кв.м.; санвузол 1-8 площею 6,2 кв.м.; котельня 1-9 площею 4,8 кв.м,

Рішення суду може бути оскаржене сторонами до апеляційного суду Сумської області через Охтирський міськрайонний суд Сумської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення рішення.

Суддя Охтирського міськрайонного суду

Сумської області ОСОБА_6

Повний текст рішення виготовлений 30.10.2017 року