Постанова від 27.10.2017 по справі 708/979/17

Справа № 708/979/17

Номер провадження № 2-а/708/45/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2017 року

Чигиринський районний суд Черкаської області у складі:

головуючої судді - Івахненко О.Г.,

при секретарі - Омельченко Ю.М.,

за участю:

представника відповідача - Лешка О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: Департамент фінансів Міністерства оборони України, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просив суд визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не направлення його документів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України для можливості виплати йому одноразової грошової допомоги відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та зобов'язати відповідача надати Департаменту фінансів Міністерства оборони України висновок та матеріали щодо виплати йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з настанням інвалідності другої групи внаслідок поранення (контузії) у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності.

В обгрунтування позову вказує, що 11.12.2013 року під час первинного огляду МСЕК він був визнаний інвалідом ІІ групи у зв'язку з пораненням, отриманим під час виконання обов'язків військової служби у місцях, де велися бойові дії. Даний факт підтверджується Актом судово-медичного обстеження № 1152 від 18.09.2013 року та довідкою до Акту огляду МСЕК серії 1-ААБ № 348190 від 19.12.2013 року.

У серпні 2017 року, у зв'язку з встановленням йому другої групи інвалідності, що пов'язана з виконанням обов'язків військової служби, відповідно Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 він звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про виплату одноразової грошової допомоги, надавши всі необхідні документи.

Листом від 14.09.2017 року № 6/8/5/1773 відповідач, посилаючись на норми п. 8 ст. 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", відмовив йому в оформленні документів та направленні їх за належністю до комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги, Департаменту фінансів Міністерства оборони України.

У судове засідання позивач не з"явився, хоча належним чином і в установленому законом порядку був повідомлений про час, дату та місце розгляду даної справи, надіславши до суду заяву про підтримання позову в повному обсязі та про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти позову, зазначивши, що дійсно ними було прийнято рішення про відмову у призначенні позивачу одноразової грошової допомоги, оскільки зміни до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", на виконання яких і було прийнято постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975, набрали чинності 01 січня 2014 року, а тому звортної дії у часі не мають. А п. 8 ст. 16-3 вказаного закону передбачено 3-річний строк, протягом якого позивач за викладених обставин міг би звернутися із такою заявою про виплату, а тому підстави для проведення такої виплати у них відсутні. Окрім того, у позивача відсутній документ про причини та обставини поранення.

Представник третьої особи, будучи належним чином повідомлений про час та місце проведення судового засідання, в судове засідання також не з'явився, не повідомивши про причини неявки. Заяв про відкладення розгляду справи від нього також не надходило.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що з 11.12.2013 року позивач ОСОБА_1 , відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 09.01.2014 року, являється інвалідом ІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни (а.с.10).

Позивач є інвалідом II групи з причиною інвалідності - пораненння контузія і захворювання, так, пов"язані з виконанням обов"язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії , про що свідчать відомості довідки до акта огляду МСЕК серії 10 ААБ № 348190 від 19.12.2013 року та Витяг з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв"язку захворювань, порінень, контузій, травм, каліцтв (протокол №2518 від 18.10.2013) (а.с. 6,8).

Вказану групу інвалідності йому встановлено на підставі Акту судово-медичного обстеження Черкаського обласного бюро СМЕ № 1152 від 18.09.2013 року, згідно до якого у ОСОБА_1 мають місце рубці голови та правої ноги, які за своїми властивостями мождуть відповідати часу виникнення - лютому 1985 року під час проходження останнім військової служби в Збройних силах СРСР та участі в бойових діях на території республіки Афганістан (а.с.7).

ІНФОРМАЦІЯ_2 листом від 14.09.2017 року № 6/8/5/1773 за результатами розгляду заяви позивача, надав останньому відповідь про відсутність підстав для оформлення документів та направлення їх за належністю у Департамент фінансів Міністерства оборони України на комісію з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги, осільки надані позивачем копії документів не мають юридичної сили так як вони не завірені відповідним чином, не надіслано копію документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема, те, що воно не пов"язане із вчиненням кримінального чи адміністративного правопрушення або не є наслідком вчинення дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп"яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження. Також в листі вказано, що згідно Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", на виконання яких і було прийнято постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975, набрали чинності 01 січня 2014 року, а тому звортної дії у часі не мають, п. 8 ст. 16-3 вказаного закону визначено, що особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбачені цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права. Оскільки, він не звернувс до уповноваженого органу протягом трьох років з дня встановлення інвалідності, то зазначене право він втратив. ( а.с.9).

Однак, суд не погоджується такими діями відповідача, з наступних підстав.

Так, відповідно до пункту 4.7 наказу Міністерства Оборони України від 14.08.2014 року № 530, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 року за № 1294/26071 «Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей» ( далі Положення) документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву), оформляє та подає в Департамент фінансів Міністерства оборони України обласний військовий комісар за місцем проживання цих осіб. У разі настання інвалідності подаються такі документи: висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцю, який визнаний інвалідом; заява про виплату одноразової грошової допомоги; копія довідки МСЕК про встановлення групи та причинного зв'язку інвалідності; копії свідоцтва про хворобу, постанови чи довідки відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва); витяг з наказу командира військової частини про виключення зі списків особового складу частини (для військовослужбовців строкової військової служби-копія військового квитка); копії сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я, по батькові та місце реєстрації; копія документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи в Державному реєстрі фізичних осіб- платників податків, виданого органом доходів і зборів; копія акта про нещасний випадок, складеного за матеріалами розслідування військової частини, або довідки командира Військової частини про причини та обставини поранення (контузії, травми, каліцтва), зокрема про те, що поранення (контузія, травма, каліцтво) не пов'язане з учиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення, не є наслідком учинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, - у разі якщо поранення (контузія, травма або каліцтво) не пов'язане з виконанням обов'язків військової служби.

Аналогічні положення закріплено в п. 11 Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975.

Згідно п. 4.8. Положення, висновок стосовно можливості виплати одноразової грошової допомоги подається відповідними органами в 15-денний строк з дня реєстрації документів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України. Якщо документів, необхідних для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги, немає, уповноважений орган письмово повідомляє заявника та в разі необхідності надає допомогу в їх оформленні.

Суд вважає, що такі дії, а саме відмова позивачу в направленні документів на розгляд, вчинено відповідачем з порушенням правил, закріплених в ч. 2 ст. 19 КАС України, з огляду на наступне.

Відповідно до п. 11 Положення про військові комісаріати, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2013 року № 389, районні, об'єднані районні, міські, об'єднані міські військові комісаріати, крім функцій, зазначених у п. 9 цього Положення готують документи, необхідні для виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців Збройних Сил, а також військовозобов'язаних і резервістів, призваних на збори.

За змістом п. 12 та 13 Порядку № 975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється зокрема Міноборони.

Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

За правилами пункту 14 названого Порядку одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом її перерахування уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати, або через касу уповноваженого органу.

Отже, наведеними вище положеннями чинного законодавства України розмежовано повноваження уповноваженого органу (військового комісаріату) та головного розпорядника бюджетних коштів, тобто Міністерства оборони України, зокрема його Департаменту фінансів.

Таким чином, суд приходить до висновку про те, що в спірних правовідносинах відповідач діяв протиправно, оскільки не мав права приймати рішення про відсутність підстав для оформлення документів та направлення їх за належністю у Департамент фінансів Міністерства оборони України на комісію з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги, а повинен був лише здійснити дії щодо підготовки поданих позивачем документів, необхідних для виплати одноразової грошової допомоги, з подальшою передачею їх до Міністерства оборони України для вирішення питання про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги.

Отже, суд вважає наявними підстави для задоволення даного адміністративного позову та визнання таких дій відповідача протиправними з зобов'язанням останнього надати Департаменту фінансів Міністерства оборони України висновки та матеріали щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з настанням інвалідності ІІ групи внаслідок поранення (контузії), отриманого ОСОБА_1 .

На підставі викладеного, Конституції України, Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», постанови КМУ № 975 від 25.12.2013 р. «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчання (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 12, 18, 21, 69, 71, 86, 99, 159, 160, 162, 163, 256 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: Департамент фінансів Міністерства оборони України, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.

Визнати бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо направлення документів ОСОБА_1 про можливість виплати одноразової грошової допомоги відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" для подальшого розгляду на комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби протиправною.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 надати Департаменту фінансів Міністерства оборони України висновок та матеріали щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з настанням інвалідності другої групи внаслідок поранення (контузії), отриманого ОСОБА_1 під час виконання обов'язків військової служби, у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві".

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави судовий збір у розмірі шістсот сорок гривень.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАСУ апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.Г. Івахненко