Справа № 712/13324/17
Провадження № 2-а/712/897/17
31 жовтня 2017 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді Романенко В.А.
при секретарі Таран А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за адміністративним позовом Соснівського районного відділу у м. Черкаси УДМС України в Черкаській області до громадянина Грузії ОСОБА_2 про примусове видворення з території України, -
Соснівський районний відділ у м. Черкаси УДМС України в Черкаській області звернувся до суду з адміністративним позовом громадянина Грузії ОСОБА_2 про примусове видворення з території України, посилаючись на те, що 30.10.2017 року, на виконання доручення Державної міграційної служби України № Д/156/2.1-17 від 12.10.2017року «Про проведення загальнодержавних профілактичних заходів під умовною назвою «Мігрант», в ході реалізації інформації Соснівського районного відділу у місті Черкаси УДМС України в Черкаській області щодо особи, яка не виконала рішення Соснівського районного відділу у місті Черкаси УДМС України в Черкаській області про примусове повернення з території України, співробітниками Черкаського міського відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Черкаській області було виявлено та затримано громадянина Грузії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, документованого паспортом НОМЕР_1, виданого 07.06.2013 року відділом Міністерства внутрішніх справ республіки Грузія.
З матеріалів справи про примусове повернення з України від 02.08.2017 року № 17 встановлено, що громадянин ОСОБА_2 прибув на територію України 20.06.2016 року, по паспорту громадянина Грузії, літаком, через КПП «Жуляни», з приватною метою.
До територіальних підрозділів УДМС України в Черкаській області за місцем його проживання для продовження терміну перебування на території України відповідач не звертався.
02.08.2017 року відповідача Соснівським РВ у місті Черкаси УДМС України в Черкаській області притягнуто до адміністративної відповідальності у виді штрафу за частиною 1 статті 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку з ухиленням від виїзду з України після закінчення терміну перебування.
На виконання постанови Соснівського РВ у місті Черкаси УДМС Україну в Черкаській області серії МЧК № 030099 від 02.08.2017 року. відповідачем сплачено штраф в сумі 510 грн., що підтверджується квитанцією № 27051976 від 02.08.2017 року.
Враховуючи те, що підстав для подальшого перебування на території України немає, законні засоби існування для забезпечення перебування в Україні відсутні, 02.08.2017 року позивачем прийнято рішення № 17 про примусове повернення з України громадянина Грузії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1
Відповідач, в порядку, передбаченому пунктом 1.7. Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України, адміністрації Прикордонної служби України та Служби Безпеки України від 23.04.2012 року № 353/257/150 в письмовій формі зобов'язався не пізніше 01.09.2017 року залишити територію України.
З метою контролю за виконанням громадянином Грузії ОСОБА_2 рішення про примусове повернення з України № 17 від 01.09.2017 року позивачем було надіслано запит від 26.09.2017 року № 4122 до Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України.
Станом на дату подання позову відповіді від Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України не надходило.
На даний час відповідач свідомо не виконав рішення про примусове повернення, не залишив територію України у встановлені зазначеним вище рішенням терміни, чим порушив вимоги ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
Позивач вважає, що відповідач своїми діями перешкоджатиме проведенню процедури видворення та існує ризик його втечі.
Просять суд прийняти постанову про примусове видворення громадянина Грузії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, за межі України. Задовольнити клопотання Соснівського РВ у місті Черкаси УДМС України в Черкаській області про затримання громадянина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, з поміщенням його до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні. Постанову допустити до негайного виконання.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити їх в повному обсязі та звернути рішення до негайного виконання.
Відповідач в судовому засіданні проти задоволення позову не заперечував.
Суд, вислухавши сторони, вивчивши матеріали даної справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню виходячи з наступного:
В судовому засіданні встановлено, що 30.10.2017 року, на виконання доручення Державної міграційної служби України № Д/156/2.1-17 від 12.10.2017року «Про проведення загальнодержавних профілактичних заходів під умовною назвою «Мігрант», в ході реалізації інформації Соснівського районного відділу у місті Черкаси УДМС України в Черкаській області щодо особи, яка не виконала рішення Соснівського районного відділу у місті Черкаси УДМС України в Черкаській області про примусове повернення з території України, співробітниками Черкаського міського відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Черкаській області було виявлено та затримано громадянина Грузії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, документованого паспортом НОМЕР_1, виданого 07.06.2013 року відділом Міністерства внутрішніх справ республіки Грузія.
З матеріалів справи про примусове повернення з України від 02.08.2017 року № 17 встановлено, що громадянин ОСОБА_2 прибув на територію України 20.06.2016 року, по паспорту громадянина Грузії, літаком, через КПП «Жуляни», з приватною метою.
До територіальних підрозділів УДМС України в Черкаській області за місцем його проживання для продовження терміну перебування на території України відповідач не звертався.
02.08.2017 року відповідача Соснівським РВ у місті Черкаси УДМС України в Черкаській області притягнуто до адміністративної відповідальності у виді штрафу за частиною 1 статті 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку з ухиленням від виїзду з України після закінчення терміну перебування.
На виконання постанови Соснівського РВ у місті Черкаси УДМС Україну в Черкаській області серії МЧК № 030099 від 02.08.2017 року. відповідачем сплачено штраф в сумі 510 грн., що підтверджується квитанцією № 27051976 від 02.08.2017 року.
Враховуючи те, що підстав для подальшого перебування на території України немає, законні засоби існування для забезпечення перебування в Україні відсутні, 02.08.2017 року позивачем прийнято рішення № 17 про примусове повернення з України громадянина Грузії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1
Відповідач, в порядку, передбаченому пунктом 1.7. Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України, адміністрації Прикордонної служби України та Служби Безпеки України від 23.04.2012 року № 353/257/150 в письмовій формі зобов'язався не пізніше 01.09.2017 року залишити територію України.
З метою контролю за виконанням громадянином Грузії ОСОБА_2 рішення про примусове повернення з України № 17 від 01.09.2017 року позивачем було надіслано запит від 26.09.2017 року № 4122 до Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України.
Станом на дату подання позову відповіді від Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України не надходило.
На даний час відповідач свідомо не виконав рішення про примусове повернення, не залишив територію України у встановлені зазначеним вище рішенням терміни, чим порушив вимоги ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
Згідно частини 3 статті 3 розділу I Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорам України.
Частиною 1 статті 16 Закону передбачено, що реєстрація іноземців та осіб без громадянства, які в'їжджають в Україну здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України органами охорони державного кордону.
Частиною 15 статті 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які в'їхали в Україну на інших законних підставах, не передбачених частинами 2-14 цієї статті вважаються такими, які тимчасово перебувають на території України на законних підставах на період наданого візою дозволу на в'їзд або на період, встановлений законодавством чи міжнародним договором України.
Згідно частини 4 статті 4 Закону передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які відповідно до закону прибули в Україну для працевлаштування та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважають такими, які на законних підставах перебувають на території України на період роботи в Україні.
Відповідно до частини 1 статті 21 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», в'їзд в Україну, перебування на території України та транзитний проїзд через територію України іноземців та осіб без громадянства здійснюється за наявності достатнього фінансового забезпечення або наявності можливості отримати таке забезпечення законним способом на території України. Порядок підтвердження достатнього фінансового забезпечення та його розмір встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 21 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що перетинання державного кордону у разі в'їзду в Україну або транзитний проїзд через територію України громадянами держав, перелік яких, зазначено у додатку 5, та особами без громадянства, які постійно проживають у зазначених державах, здійснюються після подання ними підтвердження фінансового забезпечення свого перебування в Україні, транзитного проїзду через територію України та виїзду за межі України.
Згідно до пункту 14 статті 1 вищезазначеного Закону нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.
Відповідно до частини 1 статті 23 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» нелегальні мігранти та інші іноземці та особи без громадянства, які вчинили злочин, адміністративні або інші правопорушення, несуть відповідальність відповідно до закону.
Пунктом 2 статті 25 цього Закону передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування в Україні або які не можуть виконати обов'язок виїзду з України, не пізніше дня закінчення відповідного строку їх перебування у зв'язку з відсутністю коштів або втратою паспортного документа можуть добровільно повернутися в країну походження або третю країну, у тому числі за сприяння міжнародних організацій.
Абзацом 1 статті 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» встановлено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Згідно із п. 3 ч. 4 ст. 50 КАС України іноземці чи особи без громадянства можуть бути відповідачами за адміністративним позовом суб»єкта владних повноважень про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства.
Щодо підсудності вказаного позову судом враховано наступне.
Згідно частини 1 статті 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи щодо примусового повернення в країну походження або третю країну та примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі території України.
Позовна заява про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства за межі території України територіальним органом чи підрозділом Державної міграційної служби України відповідно до ч. 1 статті 183-5 Кодексу адміністративного судочинства України подається до адміністративного суду за місцезнаходженням цього органу або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України,
Згідно статті 183-5 КАС України, позовні заяви іноземців чи осіб без громадянства щодо оскарження рішень про їх примусове повернення в країну походження або третю країну, а також позовні заяви центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органів охорони державного кордону або Служби безпеки України про прийняття рішення про примусове видворення іноземців чи осіб без громадянства з України або щодо затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення іноземців чи осіб без громадянства, які підлягають примусовому видворенню, або з метою ідентифікації та забезпечення передачі іноземців чи осіб без громадянства відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію подаються до адміністративного суду за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу охорони державного кордону чи Служби безпеки України або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців чи осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України. Адміністративні справи, передбачені частиною першою цієї статті, розглядаються судом у п'ятиденний строк з дня надходження позовної заяви, крім справ про затримання, які суд розглядає невідкладно, але не пізніше триденного строку з дня надходження позовної заяви.
Таким чином, враховуючи, що територіально позивач знаходиться у Соснівському районі м. Черкаси, суд вважає дотриманими правила територіальної підсудності.
Відповідно до частини 2 статті 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства за межі України.
Таким чином, суд вважає встановленим той факт, що іноземний громадянин знаходиться на території України незаконно, ухиляється від виїзду з України, законних підстав перебування його на території України судом не встановлено, у зв'язку з чим суд вважає заявлені позовні вимоги законними та обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно частини 2 статті 256 КАС України суд, який прийняв постанову, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в постанові звернути до негайного виконання постанову про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства.
За таких підстав суд вважає, що позов підлягає задоволенню, оскільки є обґрунтовані підстави вважати, що відповідач ухилятиметься від виїзду з території України в добровільному порядку, про що свідчить порушення чинного законодавства України, відсутність документа на право перебування в Україні та коштів, на підставі яких він може самостійно покинути територію України, а також відсутність у нього законних підстав перебування та проживання на території України.
Керуючись ст. ст. 23-25, 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст. ст. 18, 162, 183-5, 256 Кодексу адміністративного судочинства України суд,-
Адміністративний позов Соснівського районного відділу у м. Черкаси УДМС України в Черкаській області до громадянина Грузії ОСОБА_2 про примусове видворення з території України - задовольнити повністю.
Громадянина Грузії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, примусово видворити за межі території України.
Затримати громадянина Грузії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, з поміщенням його до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Постанова підлягає до негайного виконання.
Постанова може бути оскаржена через суд першої інстанції до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Головуючий: