Справа № 428/8662/17
30 жовтня 2017 року м. Сєвєродонецьк
Сєвєродонецький міський суд Луганської області у складі судді Бароніна Д.Б., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до інспектора Новопсковського відділу поліції Головного управління національної поліції у Луганській області ОСОБА_2 про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, -
ОСОБА_1 звернувся до Сєвєродонецького міського суду Луганської області з позовною заявою до інспектора Новопсковського відділу поліції Головного управління національної поліції у Луганській області ОСОБА_2 про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що постановою інспектора Новопсковського відділу поліції Головного управління національної поліції у Луганській області ОСОБА_2 серії БР № 806199 від 03.08.2017 року у справі про адміністративне правопорушення, його притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 255,00 грн. за скоєння правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122 КУпАП. Відповідно до постанови, він 03 серпня 2017 року о 12-20 год. в м. Новопсков Луганської області по вул. Українська, під час керування автомобілем БАЗ, не виконав вимогу дорожнього знаку 3.34 «Зупинка заборонена», чим порушив п. 8.1 Правил дорожнього руху України. Позивач вважає, що постанова є незаконною та складена з порушенням вимог, оскільки не відповідає вимогам законодавства та фактичним обставинам справи, а також посадова особа, яка винесла зазначену постанову, при розгляді справи допустила істотні порушення процесуальних прав позивача. Тому вказану постанову він просить скасувати та закрити провадження по справі.
В судовому засіданні позивач присутній не був, надав заяву про розгляд справи без його участі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, проте надав до суду відеозапис правопорушення.
На підставі п. 10 ч. 1 ст. 3, ч. 4, 6 ст. 128 КАС України судом було вирішено розглянути справу в письмовому провадженні без проведення судового засідання та, відповідно, без складання журналу судового засідання.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
03.08.2017 року інспектором Новопсковського відділу поліції Головного управління національної поліції у Луганській області ОСОБА_2, в м. Новопсков Луганської області по вул. Українська, було винесено постанову серії БР № 806199 у справі про адміністративне правопорушення, зі змісту якої вбачається, що ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122 КУпАП, та накладено штраф у розмірі 255 грн. 00 коп. Винесення вказаної постанови мотивовано тим, що ОСОБА_1 03 серпня 2017 року о 12-20 год. в м. Новопсков Луганської області по вул. Українська, під час керування автомобілем БАЗ, не виконав вимогу дорожнього знаку 3.34 «Зупинка заборонена», чим порушив п. 8.1 Правил дорожнього руху України.
Суд звертає увагу на те, що справа про адміністративне правопорушення, в якій винесена оскаржувана постанова, згідно тексту вищевказаної постанови, була розглянута безпосередньо на місці вчинення правопорушення без складення протоколу про адміністративне правопорушення, що відповідає чинній на час складення постанови редакції ч. 2, 4 ,5 ст. 258 КУпАП, а також відповідає змісту Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України від 07.11.2015 року № 1395.
Згідно із ч. 1 ст. 122 КУпАП перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на двадцять кілометрів на годину, порушення вимог дорожніх знаків та розмітки проїзної частини доріг, правил перевезення вантажів, буксирування транспортних засобів, зупинки, стоянки, проїзду пішохідних переходів, ненадання переваги у русі пішоходам на нерегульованих пішохідних переходах, а так само порушення встановленої для транспортних засобів заборони рухатися тротуарами чи пішохідними доріжками, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або 50 штрафних балів.
Відповідно до пункту 8.1 розділу 8 «Регулювання дорожнього руху» Правил дорожнього руху, регулювання дорожнього руху здійснюється за допомогою дорожніх знаків, дорожньої розмітки, дорожнього обладнання, світлофорів, а також регулювальниками.
Згідно із п. 3.34 Правил дорожнього руху знак "Зупинку заборонено" означає, що забороняються зупинка і стоянка транспортних засобів, крім таксі, що здійснює посадку або висадку пасажирів (розвантаження чи завантаження вантажу).
Згідно із п. 15.1 Правил дорожнього руху зупинка і стоянка транспортних засобів на дорозі повинні здійснюватись у спеціально відведених місцях чи на узбіччі.
Суд зазначає, що адміністративне стягнення було накладено на позивача саме за зупинку транспортного засобу в забороненому місці.
Разом з тим, факт вчинення позивачем правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122 КУпАП, відповідачем не доведено, оскільки відеозапис правопорушення, який надано до суду, чітко відображає зупинку транспортного засобу позивача у спеціально відведеному місці.
Правила дорожнього руху не містять визначення «спеціального відведеного місця для зупинки», а тому суд вважає, що таким місцем є будь-яке місце, яке за допомогою структурних елементів огорожі дороги або узбіччя дороги відокремлене від проїжджої частини, тобто дозволяє безпечну зупинку транспортного засобу поза межами проїжджої частини дороги. Саме в такому місці, яке структурно відокремлене від проїжджої частини огорожею, здійснив зупинку позивач. Така зупинка жодним чином не заважала іншим учасникам дорожнього руху користуватися проїжджою частиною дороги, що відповідає змісту п. 15.1 Правил дорожнього руху.
За таких обставин, відповідачем не доведено, що у діях позивача 03.08.2017 року був наявний склад адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги та скасувати оскаржувану постанову.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у відповідності до ст. 94 КАС України суд враховує, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі ст. 288 КУпАП, в той час як інших судових витрат, які підлягають відшкодуванню, у справі не виявлено.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 11, 12, 69-71, 158-163, 171-2, 185, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до інспектора Новопсковського відділу поліції Головного управління національної поліції у Луганській області ОСОБА_2 про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову інспектора Новопсковського відділу поліції Головного управління національної поліції у Луганській області ОСОБА_2 у справі про адміністративне правопорушення серії БР № 806199 від 03.08.2017 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122 КУпАП, і накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 255 грн.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дні її проголошення, або протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, якщо судом було застосовано ч. 3 ст. 160 КАС України або якщо особа не була присутня в судовому засіданні, шляхом подання апеляційної скарги до Донецького апеляційного адміністративного суду через Сєвєродонецький міський суд Луганської області разом із одночасним надісланням копії апеляційної скарги до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Д.Б. Баронін