Справа № 417/4809/17
Провадження № 2-о/417/231/17
Іменем україни
"27" жовтня 2017 р. с. Марківка Луганської області
Марківський районний суд Луганської області в складі:
головуючого судді Шкирі В. М.
за участі секретаря Грибєнік О. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду с.Марківка Луганської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа: Марківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Луганській області про встановлення факту, що має юридичне значення,-
27.10.2017 заявник звернулася до суду з заявою про встановлення юридичного факту - смерті її чоловіка ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця с. Єсаулівка Антрацитівського району Луганської області ІНФОРМАЦІЯ_5 у смт. Єсаулівка Антрацитівського району Луганської області.
На обґрунтування своїх вимог вона посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_5 року на тимчасово окупованій території України визначеній ВРУ у смт. Єсаулівка Антрацитівського району Луганської області помер її чоловік ОСОБА_3, про що було видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 виконавчим комітетом Єсаулівської селищної ради Антрацитівського району Луганської області 06.10.2015р.
26.10.2017 Марківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Луганській області відмовив їй у видачі свідоцтва про смерть українського зразка з підстав, що для підтвердження факту смерті пред'явлено документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження..
Таким чином заявник вказує, що позбавлена можливості провести державну реєстрацію смерті чоловіка на території України, яка контролюється державними органами та отримати свідоцтво про смерть встановленого українського зразка.
Заявник в судове засідання не зявився, через канцелярію суду подав заяву в якій просить справу розглянути без її участі.
Представник заінтересованої особи Марківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Луганській області в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином за допомогою телефонного засобу звязку, що зафіксовано в журналі телефонограмм, заперечень щодо встановлення факту смерті суду не надано. Натомість надано заяву в якій справу просили розглянути без участі їх представника.
Відповідно до ч.3 ст.235 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених ЦПК.
Відповідно до ч. 2 ст. 158 ЦПК Україниособа, яка бере участь у справі, має право заявляти клопотання про розгляд справи за її відсутністю, заявник та заінтересована особа, скористалися цим правом.
Тому суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності заявника та заінтересованої особи, за наявними у справі документами.
В силу положень ч. 2 ст. 197 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд дослідивши заяву, письмові докази, що маються у справі, встановив наступні обставини та визначив відповідно до них правовідносини.
Згідно свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 від 08.05.1975 заявник ОСОБА_1 та ОСОБА_3 перебували в зареєстрованому шлюбі.
Згідно копії паспорту громадянина України серії НОМЕР_3 виданого Антрацитівським РВ УМВС України в Луганській області ОСОБА_1 зареєстрована в смт. Єсаулівка Антрацитівського району Луганської області.
Згідно довідки від 20.06.2017 №0000245297 про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції позивач ОСОБА_1 перемістилася з тимчасово окупованої території смт. Єсаулівка Антрацитівського району Луганської області в с. Марківка Луганської області.
Згідно копії паспорту громадянина України серії НОМЕР_4, виданого Антрацитівським РВ УМВС України в Луганській області ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 був зареєстрований в смт. Єсаулівка Антрацитівського району Луганської області.
Зі свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 від 06.10.2015 вбачається, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 в смт. Єсаулівка Антрацитівського району Луганської області «Луганської Народної Республіки» у віці 71 рік.
Листом Марківського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Луганській області від 26.10.2017 № 778/17.19-08 заявнику відмовлено у проведення державної реєстрації смерті ОСОБА_3 з підстав, що для підтвердження факту смерті пред'явлено документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Отже, судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_3, факт смерті якого необхідно встановити, оскільки він помер на тимчасово окупованій території України визначеній постановою Верховної Ради України,а отримати свідоцтво про його смерть іншим чином неможливо, а отже у заявника виникла необхідність для встановлення юридичного факту смерті чоловіка в судовому порядку.
Вирішуючи справу по суті судом використовуються норми процесуального та матеріального права виходячи при цьому з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 10, ч.1 ст.60 ЦПК України кожна із сторін повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених Кодексом.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 234 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
У відповідності до п.8 ч.1ст.256 ЦПК України суд розглядає справи, зокрема, про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно ч.1 ст.257-1 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян відповідно до Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2007 №1064.
Згідно ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до п.1 Розділу 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/5 від 18 жовтня 2000року, підставою для державної реєстрації смерті є зокрема:
- лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 р. №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 р. за №1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть);
Згідно наказу Міністерства юстиції України № 1847/5 від 05.11.2014 року «Про внесення змін до наказу Міністерства юстиції України від 17 червня 2014 року № 953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції» було тимчасово призупинено проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян відділами державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходяться на території Луганської області (Антрацитівського, Краснодонського, Лутугинського, Перевальського, Слов'яносербського, Свердловського, Станично-Луганського районів, міст Алчевськ, Антрацит, Брянка, Кіровськ, Красний Луч, Краснодон, Луганськ, Первомайськ, Ровеньки, Свердловськ, Стаханов). Проведення зазначених дій здійснюється будь-яким відділом державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходиться за межами вказаної території.
Відповідно до роз'яснень, які містяться у п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до п.п. 13, 18 цієї ж Постанови суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
В практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки», згідно яких, якщо невизнання документів, виданих окупаційною владою, веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян, такі документи повинні визнаватися.
Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобовязані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
За цих обставин суд вважає надані заявником медичні документи, як доказ смерті особи, не дивлячись на те, що установа, яка видала ці документи, знаходиться на території, яка тимчасово не контролюється органами державної влади України належними та допустимими.
За ст. 259 ч. 2 ЦПК України, рішення суду про встановлення фактів, які підлягають реєстрації в органах реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Зі змісту поданої заяви вбачається, що встановлення факту смерті ОСОБА_3 необхідне заявнику для проведення державної реєстрації смерті на території України, яка контролюється державними органами та отримання свідоцтва про смерть.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.367 ЦПК України встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України підлягає негайному виконанню.
Судові витрати на підставі ч.7 ст.235 ЦПК України не відшкодовуються.
Керуючись ст.ст. 10, 15, 30, 60, 62, 213-215,235,п.8 ч.1 ст.256, ч.1 ст.257-1, 259,367 ЦПК України суд,-
Заяву ОСОБА_1, заінтересована особа: Марківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Луганській області про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, уродженець с. Єсаулівка Антрацитівського району Луганської області помер ІНФОРМАЦІЯ_5 у смт. Єсаулівка Антрацитівського району Луганської області у віці 71 рік.
Роз'яснити заявникові, що рішення суду про встановлення фактів, які підлягають реєстрації в органах реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому ЦПК України. Оскарження рішення суду не зупиняє його виконання.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Луганської області через Марківський районний суд Луганської області.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Копія судового рішення видається особам, які брали участь у справі, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи.
Суддя Марківського районного суду В.М. Шкиря