номер провадження справи 17/85/17
24.10.2017 Справа № 908/1619/17
за позовом: Запорізької міської ради, 69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206
до відповідача: фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
суддя Корсун Віталій Леонідович
У засіданні приймали участь представники:
від позивача: Шеремет З.В., довіреність від 10.06.16 № 01/02-17/03467
від відповідача: не з'явився
08.08.17 до господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Запорізької міської ради (далі Запорізька МР) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі ФОП ОСОБА_1) про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.
08.08.17 протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями, вказана вище позовна заява передана на розгляд судді Корсуну В.Л.
Ухвалою суду від 08.08.17 судом порушено провадження у справі № 908/1619/17, якій присвоєно № провадження 17/85/17. У сторін витребувані документи, які необхідні для всебічного та об'єктивного розгляду справи. Судове засідання призначено на 23.08.17.
Ухвалою суду від 23.08.17 розгляд справи № 908/1619/17 відкладено на 12.09.17.
Ухвалою від 12.09.17 судом строк вирішення спору по справі продовжено на 15 днів - до 24.10.17, розгляд справи відкладено на 24.10.17.
За клопотанням представника позивача розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.
У засіданні суду 24.10.17, на підставі ст. ст. 821, 85 ГПК України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Представнику позивача роз'яснено про дату складення повного рішення.
Позивач, в особі уповноваженого представника, позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві. В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на ухилення відповідача від внесення змін до пунктів 6, 12 договору оренди землі від 28.10.15 за № 201501000100461, укладеного між сторонами, в частині зміни розміру орендної плати та нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Керуючись ст.ст. 142, 144 Конституції України, ст. ст. 632, 651, 652 ЦК України, ст.ст. 14, 271, 288 ПК України, ст. ст. 18, 20, 23 Закону України «Про оцінку земель», ст.ст. 21, 30 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 10, 26, 59, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», просить суд позов задовольнити та змінити пункти 6, 12 договору оренди землі від 28.10.15 № 201501000100461 в редакції запропонованій позивачем в прохальній частині позовної заяви.
Відповідач в судові засіданні по справі призначені на 12.09.17 та 24.10.17 не з'явився.
24.10.17 через канцелярію суду до матеріалів справи надійшла заява від 24.10.17 за підписом від ОСОБА_1 в якій зазначена особа просить перенести засідання суду посилаючись на поганий стан здоров'я.
Враховуючи, що 24.10.17 є остатнім днем строку розгляду справи і у суду відсутня можливість відкласти розгляд даної справи на іншу дату, а також враховуючи, що відповідач протягом двох місяців і 15 днів не був позбавлений права та можливості подати на вимогу суду свої пояснення чи заперечення щодо суті позовних вимог у даній справі та документи на їх підтвердження, судом відмовлено у задоволені заяви відповідача про відкладення розгляду справи.
Згідно із ст. 75 ГПК України, справу розглянуто за наявними матеріалами, які суд визнав достатніми для вирішення спору по суті.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд
28.10.15 між Запорізькою міською радою (Орендодавець) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Орендар) укладено договір оренди землі за № 201501000100461, за умовами якого (пункти 1, 2) Орендодавець, відповідно до рішення Запорізької міської ради від 10.06.15 № 74/57, зобов'язався надати, а Орендар прийняти в строкове платне користування земельну ділянку, яка належить Запорізькій міській раді на праві комунальної власності та знаходиться: м. Запоріжжя, майдан «Волі», для розташування зупинкового комплексу.
Пунктом 2 договору визначено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,0197 га, кадастровий номер земельної ділянки: НОМЕР_2.
У відповідності із п. 4 договору, на земельній ділянці розміщені об'єкти, що не відносяться до нерухомого майна: зупинковий комплекс орендаря; об'єкти нерухомого майна - відсутні. Земельна ділянка передається в оренду разом з зупинковим комплексом орендаря (п. 5 договору).
Згідно із п. 6 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 356566,06 грн., в цінах 2015 року.
За умовами п. 11 договору його укладено до 10 червня 2020 року.
Пунктом 12 договору визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 10 696,98 грн. на рік, що складає 3 % нормативної грошової оцінки в цінах 2015 року.
Обчислення розміру орендної плати, згідно із п. 13 договору, за землю здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
У відповідності із п. 22 договору, передача земельної ділянки Орендарю здійснюється Орендодавцем на умовах, що визначені у договорі, за актом прийому-передачі земельної ділянки, який підписується сторонами і є невід'ємним додатком до договору.
Факт передачі спірної земельної ділянки в оренду підтверджується наявною у матеріалах справи належним чином засвідченою копією акту прийому-передачі, який підписано уповноваженим представником Орендодавця та особисто Орендарем (ФОП ОСОБА_1).
Судом прийнято до уваги ту обставину, що станом на час прийняття процесуального рішення у цій справі по суті спору договір оренди землі від 28.10.15 № 201501000100461 є чинним. Доказів зворотнього матеріали справи не містять та представниками сторін до справи не надано.
Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" унормовано, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі (ст. 2 Закону України "Про оренду землі") .
Згідно із ст. 13 вказаного вище Закону, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Як вбачається з матеріалів цієї господарської справи, рішенням Запорізької міської ради від 30.06.15 № 6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)» керуючись ст. 143 Конституції України, Податковим кодексом України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада зокрема, вирішила: встановити на території м. Запоріжжя податок на майно (в частині плати за землю) (п.1); затвердити Положення про податок на майно (в частині плати за землю) (п.2); встановити ставки земельного податку за земельні ділянки у межах м. Запоріжжя (додаток 2) (п.3); встановити розмір орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки) (додаток 3) (п.4); рішення міської ради від 27.07.11 № 16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя» (зі змінами) вважати таким, що втратило чинність з 01.01.16 (п.5); дане рішення набирає чинності з дня його офіційного оприлюднення та вводиться в дію з 01.01.16 (п.7).
Пунктом 9 Додатку № 3 до рішення Запорізької міської ради від 30.06.15 № 6 «Розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки)» передбачено, що розмір орендної плати у відсотках від їх нормативної грошової оцінки за інші земельні ділянки, тобто ті земельні ділянки, які не належать до перелічених у пунктах 1-8 Додатку № 3 та до яких належить земельна ділянка, яка знаходиться в тимчасовому користуванні у відповідача у цій справі загальною площею 0,0197га, складає "3".
Крім того, рішенням Запорізької міської ради від 30.06.15 № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про оцінку земель», Податковим кодексом України, Законом України «Про державну експертизу землевпорядної документації», Постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.95 № 213 «Про методику нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів» (із змінами та доповненнями) та розглянувши технічну документацію з нормативно-грошової оцінки земель міста Запоріжжя, розроблену Державним підприємством Українського державного науково-дослідного інституту проектування міст «Діпромісто» ім. Ю.М. Білоконя, міська рада вирішила, зокрема:
- ввести в дію нормативну грошову оцінку земель міста Запоріжжя з 01.01.16 (п.7);
- нормативна грошова оцінка земель м. Запоріжжя підлягає щорічній індексації відповідно до вимог діючого законодавства (п.8);
- визнати рішення Запорізької міської ради від 03.03.08 № 79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя» таким, що втратило чинність з моменту впровадження нової нормативної грошової оцінки (п.9);
- головне управління Держземагентства у Запорізькій області забезпечує оформлення та видачу витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок міста Запоріжжя (п.10); доручити Управлінню з питань внутрішньої політики, преси та інформації Запорізької міської ради довести до відома землевласників, землекористувачів та орендарів про необхідність отримання витягів з нормативної грошової оцінки земель для розрахунку розміру плати за землю шляхом опублікування у місцевих засобах масової інформації та розміщення на офіційному веб-сайті Запорізької міської ради в зв'язку із затвердженням нової нормативної грошової оцінки земель м. Запоріжжя (п.12).
Наявні в матеріалах справи докази, а саме витяги з газети «Запорізька Січ» (засновник і видавець - Запорізька міська рада) видання № 121(5847) від 14.07.15 свідчать, що рішення Запорізької міської ради від 30.06.15 №№ 6, 7 оприлюднено в офіційному місцевому виданні 14.07.15, а отже зазначені рішення є такими, що набрали чинності 14.07.15.
У відповідності із п. 7 рішення Запорізької міської ради від 30.06.15 № 6, останнє введено в дію з 01.01.16.
Судом встановлено, що у 2016 році Управлінням Держгеокадастру у Запорізькому районі Запорізької області на замовлення ФОП ОСОБА_1 проведено нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий № НОМЕР_2 (місцезнаходження: м. Запоріжжя, майдан «Волі», договір оренди землі № 201501000100461 від 28.10.15, право оренди зареєстровано в Реєстраційній службі Запорізького міського управління юстиції Запорізької області, про що у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно вчинено запис від 06.11.15 за № 12000133), користувач ФОП ОСОБА_1, ідентифікаційний номер 20009572389) про що складено витяг від 16.02.16 № 974/86-16 з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, відповідно до якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки склала 945 479,83 грн. (належним чином засвідчена копія вказаного Витягу долучена до матеріалів справи).
Як пояснював представник позивача в ході розгляду даної справи судом, Запорізька міська рада з метою визначення бази розрахунку орендної плати за земельну ділянку, надану в користування відповідачу, отримала від Головного управління Держгеокадастру у Запорізькому районі Запорізької області витяг від 16.02.16 № 974/86-16 з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки в цінах 2016 року.
Листом від 05.12.16 № 01/02-32/05380 Запорізька міська рада посилаючись на положення п. 12 договору оренди від 28.10.15 №201501000100461, ст. 288. 5, п. 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України, ч. 3 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель», ст. 638 Цивільного кодексу України, п. 4 ст. 188 Господарського кодексу України, рішення Запорізької міської ради від 30.06.15 № 6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)», а також на витяг Головного управління Держгеокадастру у Запорізькому районі Запорізької області від 16.02.16 № 974/86-16 з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки в цінах 2016 року звернулась до ФОП ОСОБА_1 з пропозицією внести зміни до діючого між сторонами договору оренди від 28.10.15 № 201501000100461, шляхом викладення умов пунктів 6, 12 даного договору в наступній редакції: « 6 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 945479 грн. 83 коп. (дев'ятсот сорок п'ять тисяч чотириста сімдесят дев'ять грн. 83 коп.), в цінах 2016 року»; « 12. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій форм та в розмірі: 28364 грн. 39 коп. (двадцять вісім тисяч триста шістдесят чотири грн. 39 коп.), що складає 3% нормативної грошової оцінки земельно; ділянки за календарний рік в цінах 2016 року».
Вбачається, що до вищевказаного листа Запорізькою міською радою був доданий розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку, грошова оцінка якої проведена на 01.01.16 та додатковий договір до договору оренди землі від 28.10.15 за № 201501000100461 в 3-х примірниках.
Як свідчить зміст вказаного додаткового договору, позивачем запропоновано відповідачу, зокрема: викласти пункти 6 та 12 договору від 28.10.15 за № 201501000100461 в наступній редакції: « 6. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 945479 грн. 83 коп. (дев'ятсот сорок п'ять тисяч чотириста сімдесят дев'ять грн. 83 коп.), в цінах 2016 року»; « 12. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій форм та в розмірі: 28364 грн. 39 коп. (двадцять вісім тисяч триста шістдесят чотири грн. 39 коп.), що складає 3% нормативної грошової оцінки земельно; ділянки за календарний рік в цінах 2016 року».
Факт направлення Запорізькою міською радою на адресу відповідача вказаного листа та його отримання відповідачем особисто 16.12.16 підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення форми № 119 (належним чином засвідчена копія якого наявна в матеріалах справи).
Згідно із обґрунтуваннями позивача, які викладені у позовній заяві, відповідач додаткового договору до договору оренди землі від 28.10.15 за № 201501000100461 не уклав, питання про припинення чи розірвання зазначеного договору не порушував та продовжує використовувати орендовану земельну ділянку.
Вказане, на думку позивача, свідчить про ухилення відповідача від приведення умов договору оренди землі у відповідність до вимог чинного законодавства України.
Предметом судового розгляду у даній справі є вимога позивача про зміну пунктів 6, 12 договору оренди землі, укладеного між Запорізькою міською радою та ФОП ОСОБА_1 за № 201501000100461, право оренди за яким зареєстровано 06.11.15 за № 12000133, шляхом викладення пунктів у наступній редакції: "6. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1 002 208 грн. 62 коп. (один мільйон дві тисячі двісті вісім гривень 62 коп.) в цінах 2017 року" (п. 6 договору); "12. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 30 066 грн. 26 коп. (тридцять тисяч шістдесят шість гривень 26 коп.), що складає 3 % нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах 2017 року" (п. 12 договору).
За змістом ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Згідно з частинами 1, 2 ст. 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 632 ЦК України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Орендна плата за землю відповідно частини 1 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податк5ового кодексу України (ч.2). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди (ч.3).
Як визначено умовами договору оренди земельної ділянки, укладеного між сторонами у справі, орендна плата переглядається, зокрема, у разі: підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством (пп. 15.3 п. 15 договору); затвердження нової нормативної грошової оцінки землі (пп. 15.6 п. 15 договору).
Крім того, умовами договору, а саме п. 34.17, сторони передбачили, що у випадку зміни нормативної грошової оцінки землі, розміру (ставок) земельного податку, орендної плати, Орендар протягом місяця з моменту прийняття такого рішення Запорізькою міською радою та/або вступу в дію відповідного нормативного-правового акту, зобов'язаний звернутись до Орендодавця із заявою про внесення змін до п. 12 договору оренди землі щодо зміни розміру орендної плати за цим договором, а також здійснити всі необхідні дії для виготовлення, укладення додаткової угоди про зміну розміру орендної плати за договором оренди землі, та подати цю додаткову угоду до податкових органів. У випадку невиконання Орендарем вищевказаного обов'язку та/або відсутності укладеної додаткової угоди щодо зміни розміру орендної плати за договором оренди землі протягом 3 місяців з дати подачі заяви, вказаної у даному пункті, це є підставою для одностороннього розірвання договору оренди землі Орендодавцем, та/або стягнення з Орендаря збитків, що складаються з неоплаченої суми орендної плати за весь строк її недоплати, та/або звернення Запорізької міської ради до суду з вимогою викласти договір оренди в частині розміру орендної плати у новій редакції.
У відповідності із п. 36 договору, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.
Згідно з положеннями ст. 288 ПК України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п. 288.1). Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (п. 288.4). Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (п. 288.5.2.); може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах (п. 288.5.3).
Відповідно до приписів ст. 271 ПК України, базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом ХІІІ ПК; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено. Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
У абз. 1 п. 289.1 ст. 289 ПК України визначено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Відповідно до положень ст. 18 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".
Частиною 2 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель" закріплено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюється як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою (ч. 1 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель").
З огляду на викладене вище вбачається, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями ст. 288 ПК України (аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 02.03.16 по справі № 922/538/14).
Відповідно до ст. 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно з пунктами 34, 35 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.
За змістом ч. 1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Згідно із ч. 5 наведеної вище статті Закону, акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Відповідно до норм ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Матеріали справи свідчать, що станом на 24.10.17, тобто станом на час прийняття процесуального рішення у справі № 908/1619/17 по суті спору, рішення Запорізької міської ради від 30.06.15 № 6, яким встановлено розмір орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від нормативної грошової оцінки) та рішення від 30.06.15 № 7, яким введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста з 01.01.16, є чинними й у встановленому законом порядку незаконними не визнані. Доказів зворотнього учасниками судового розгляду суду не надано.
Отже, вказані вище рішення Запорізької міської ради №№ 6, 7 в силу норм ст. 144 Конституції України і ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Підпунктом 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 ПК України встановлено, що базою оподаткування земельним податком є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Як вже зазначалось вище, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Відповідно до п. 289.2 ст. 289 ПК України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі, якщо індекс споживчих цін не перевищує 100 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 100. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
Вбачається, що листом від 12.01.17 № 22-28-0.22-443/2-17 «Про індексацію нормативної грошової оцінки земель», який адресовано головним управлінням Держгеокадастру в областях та м. Києві, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру на виконання п. 289.3 ст. 289 ПК України, повідомила, зокрема, що значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (до якої належить земельна ділянка надана відповідачу в оренду за договором віл 28.10.15 № 201501000100461) за 2016 рік становить 1,06.
Судом враховано, що підпунктом 34.6. п. 34 договору передбачено обов'язок Орендаря самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством.
При цьому, за умовами п. 13 договору, обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.
Враховуючи, що позивач звернувся з цим позовом до суду у 2017 році, а також враховуючи, що Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру у листі від 12.01.17 № 22-28-0.22-443/2-17 «Про індексацію нормативної грошової оцінки земель» проінформовано, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (до якої належить земельна ділянка надана відповідачу в оренду за договором віл 28.10.15 № 201501000100461) за 2016 рік становить 1,06, то розмір нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки в цінах 2017 року становить 1 002 208,62 грн. (1 002 208,62 грн. = 945 479,83 грн. х 1,06 (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2016 р. помножена на коефіцієнт індексації за 2016 рік), а розмір орендної плати 30 066,26 грн. (30 066,26 грн. = 1 002 208,62 грн. х 3% (нормативна грошова оцінка орендованої земельної ділянки в цінах 2017 р. помножена на розмір орендної плати у відсотках від нормативної грошової оцінки землі, визначеної рішенням Запорізької міської ради від 30.06.15 № 6 (3%)).
Аналіз зазначених вище чинних норм Конституції України, Податкового кодексу України, Цивільного кодексу України, Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про оренду земель" надають суду підстави для висновку про те, що прийняття Запорізькою міською радою рішень від 30.06.15 №№ 6, 7 про введення в дію нормативної грошової оцінки земель з 01.01.16, встановлення розміру орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від нормативної грошової оцінки), встановлення того, що нормативна грошова оцінка земель м. Запоріжжя підлягає щорічній індексації відповідно до вимог діючого законодавства, є підставою для внесення змін до договору оренди землі від 28.10.15 № 201501000100461 в частині розміру орендної плати та нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Вказане також повною мірою відповідає п. 15 підписаного між сторонами без заперечень спірного договору оренди землі, за змістом якого розмір орендної плати переглядається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі та уразі зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.
У зв'язку з викладеним, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Запорізької міської ради викладені в прохальній частині позовної заяви у цій справі щодо зміни пунктів 6, 12 договору оренди землі 28.10.15 № 201501000100461 є доведеними, обґрунтованими, підтвердженими доданими документами. А тому, наявні підстави для задоволення даного позову судом.
Відповідно до ст. 49 ГПК України, судовий збір в розмірі 1600 грн. покладається на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 21, 43, 45, 22, 32, 33, 34, 49, 64, 69, 75, 82, 821, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити.
Внести зміни до договору оренди землі від 28.10.15 № 201501000100461, право оренди за яким зареєстровано 06.11.15 за № 12000133, укладеного між Запорізькою міською радою та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, виклавши:
- пункт 6 договору в наступній редакції: "6. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1 002 208 грн. 62 коп. (один мільйон дві тисячі двісті вісім гривень 62 коп.) в цінах 2017 року";
- пункт 12 договору в наступній редакції: "12. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 30 066 грн. 26 коп. (тридцять тисяч шістдесят шість гривень 26 коп.), що складає 3 % нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах 2017 року".
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, код ЄДРПОУ 04053915; розрахунковий рахунок 35416037034816 в ГУДКСУ у Запорізькій області, отримувач: виконавчий комітет Запорізької міської ради, код ЄДРПОУ 02140892, МФО 813015) - 1600 (одну тисячу шістсот) грн. 00 коп. судового збору. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 27.10.17.
Суддя В.Л. Корсун