Постанова від 26.10.2017 по справі 127/3738/17

Справа № 127/3738/17

Провадження № 2-а/127/304/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.10.2017 Вінницький міський суд Вінницької області

в складі: головуючого судді Сичука М.М.,

при секретарі Конецул О.А.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Аврамчук В.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з вищезазначеним позовом. Позов мотивований тим, що ОСОБА_1 в 1995 році пішов на пенсію як працівник ОВС.

У зв'язку з набранням чинності ЗУ «Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантії соціального захисту колишніх працівників ОВС та членів їх сімей» № 900-VII від 23.12.2015 року та постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та № 947 від 18.11.2015 року про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.09.2006 року № 268, яким встановлені розміри грошового забезпечення працівників поліції та посадові оклади і спеціальні звання ОСОБА_1 звернувся до УПФУ про перерахунок пенсії.

11.03.2016 року Пенсійний фонд в перерахунку відмовив, посилаючись на відсутність нормативно - правових підстав для проведення перерахунку.

Позивач не погоджується з даною відмовою і вважає це рішення незаконним і безпідставним, а тому згідно уточнених позовних вимог просить визнати бездіяльність ГУ ПФУ у Вінницькій області щодо перерахунку пенсії відповідно до Закону № 900-VII, постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року та № 3947 від 15.11.2015 року протиправною; зобов'язати ГУ ПФУ у Вінницькій області перерахувати та виплатити пенсію відповідно до довідки № 90 від 24.11.2016 року, виданої ВПУ ДПО, починаючи з 01.01.2016 року.

Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 10.03.2017 року відкрито скорочене провадження.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримав, просив задоволити.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечила проти задоволення позову, надавши суду заперечення.

Вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

З довідки № 90 від 24.11.2016 року, виданої Вінницьким вищим професійним училищем департаменту поліції охорони вбачається, що згідно постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11.11.2015 року, наказу «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання» № 260 від 06.04.2016 року на 10.11.2016 року, грошове забезпечення аналогічної посади, складає: посадовий оклад - 2950,00 грн.; оклад за військове звання поліцейського - 2200,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% - 2575,00 грн.; місячна премія, яка насить постійний характер і на день звільнення складала 60% - 4635,00 грн. Всього розмір грошового забезпечення складає 12360,00 грн.

У зв'язку з набранням чинності ЗУ «Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантії соціального захисту колишніх працівників ОВС та членів їх сімей» № 900-VII від 23.12.2015 року та постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та № 947 від 18.11.2015 року про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.09.2006 року № 268, яким встановлені розміри грошового забезпечення працівників поліції та посадові оклади і спеціальні звання ОСОБА_1 звернувся до УПФУ про перерахунок пенсії.

11.03.2016 року Пенсійний фонд в перерахунку відмовив, посилаючись на відсутність нормативно - правових підстав для проведення перерахунку.

Суд вважає дії відповідача щодо відмови в перерахунку позивачу пенсії протиправними, виходячи з наступного.

Постановою КМУ від 25.12.2015 року № 1139 «Про внесення змін до постанови КМУ від 13.10.2015 року № 834» передбачено, що органи поліції охорони, утворені як територіальні органи Національної поліції, є правонаступниками Департаменту Державної служби охорони при МВС та відповідних державних установ Державної служби охорони при МВС, що ліквідуються в установленому законом порядку.

Згідно ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 року, що набув законної сили 29.12.2015 року, стаття 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» доповнена новою частиною про те, що: перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій».

Відповідно до ч. 16 ст. 43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ в редакції зі змінами, внесеними Законом № 580-VІІІ зазначено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» визначений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45.

Пунктами 1, 2 Порядку передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом або у зв'язку з введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановами Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11.11.2015 року та «Про внесення змін до постанови КМУ від 09.03.2006 року № 268» № 947 від 18.11.2015 року встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадові оклади і спеціальні звання, а також надбавки за стаж служби в поліції. Вони значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання, а також відсоток надбавки за стаж служби колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Відповідно до абз. 2 п. 15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим законом для колишніх поліцейських, членів їх сімей, інших осіб.

Отже, враховуючи, що постановою КМУ від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, то суд вважає, що таке збільшення є підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», ст.ст. 14, 22 Закону України «Про Національну поліцію», постанови КМУ від 13.10.2015 року № 834 «Питання функціонування органів поліції охорони як територіальних органів Національної поліції та ліквідації деяких територіальних органів МВС, наказом Голови Національної поліції України від 17.11.2015 року № 15 були затверджені тимчасові штати органів та підрозділів поліції охорони, в тому числі Вінницького вищого професійного училища поліції охорони Департаменту поліції охорони.

Відповідно до п. 4 ст. 15 Закону України «Про Національну поліцію» та з метою удосконалення структури установ та підрозділів поліції, наказом Голови Національної поліції України від 09.12.2016 року № 1280 затверджено штатний розклад Вінницького вищого професійного училища поліції охорони Департаменту поліції охорони Національної поліції, яким передбачено структуру училища, розміри окладів за спеціальними званнями та посадові оклади співробітників.

Порядком визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію. На підставі такого рішення МВС повинно повідомити у п'ятиденний строк ПФУ про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб, а ПФУ, в свою чергу, повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби.

Разом з цим питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до цього Закону, затвердженим постановою правління ПФУ від 30.01.2007 року № 3-1.

Відповідно до п. 4 цього Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.

Отже, постановою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте КМУ, про що державні органи, визначні Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Відтак, пенсіонер органів внутрішніх справ, у разі виникнення підстав для перерахунку пенсії, має право самостійно отримати довідку про складові грошового забезпечення та подати її до певного територіального управління пенсійного фонду.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 року у справі №21-484/а13.

Оскільки в судовому засіданні представник відповідача не довів правомірність відмови позивачу в перерахунку пенсії, пенсія підлягає до перерахунку.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів встановлюється шестимісячний строк, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналась, або повинна дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно положень ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

До суду з вказаним позовом позивач звернувся лише 20.02.2017 року, тобто строк звернення до суду пропущено, що є підставою для залишення частини позовних вимог без розгляду за період з дня звернення із заявою до пенсійного фонду про перерахунок пенсії по 19.08.2016 року включно.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 7, 10, 11, 17, 18, 69, 71, 94, 159, 160-163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії за період по 19.08.2016 року включно залишити без розгляду.

Позов задовольнити.

Визнати бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо неперерахунку ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантії соціального захисту колишніх працівників ОВС та членів їх сімей», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року та № 3947 від 15.11.2015 року протиправною.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію відповідно до довідки № 90 від 24.11.2016 року, виданої Вінницьким вищим професійним училищем Департаменту поліції охорони, починаючи з 20.08.2016 року.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Вінницький міський суд Вінницької області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя