Постанова від 11.10.2017 по справі 802/650/16-а

Справа № 802/650/16-а

Провадження по справі № 2-а/129/7/2017

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" жовтня 2017 р. Гайсинський районний суд Вінницької області в складі головуючої Бондар О.В.,

з участю секретаря Килівник Ю.С.,

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача Клименко І.Ф.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Гайсині адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Гайсинської районної ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки, -

Встановив:

06.05.2016 року позивач звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до Гайсинської районної ради, в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність Гайсинської районної ради в частині не вирішення питання щодо затвердження технічної документації з нормативної оцінки земельної ділянки для ведення фермерського господарства загальною площею 10,4038 га кадастровий номер НОМЕР_1, що відводиться ОСОБА_3 в оренду для фермерського господарства на території Кунянської сільської ради Гайсинського району Вінницької області; а також зобов'язати Гайсинську районну раду затвердити технічну документацію з нормативної оцінки зазначеної земельної ділянки для ведення фермерського господарства загальною площею 10,4038 га кадастровий номер НОМЕР_1, що відводиться ОСОБА_3 в оренду для фермерського господарства на території Кунянської сільської ради Гайсинського району Вінницької області із земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення (пасовища).

Позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що 28.01.2016 року він звернувся до Гайсинської районної ради із заявою про затвердження технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки, що відведена в оренду у відповідності до Наказу Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 15.06.2015 року № 2-364/20-15-сг, з метою ведення фермерського господарства. 03.03.2016 року Гайсинською районною радою на засіданні 5-ї сесії 7-го скликання розглянуто заяву ОСОБА_3 про затвердження технічної документації з нормативно-грошової оцінки земельної ділянки для ведення фермерського господарства загальною площею 10,4038 га кадастровий номер НОМЕР_1, за результатом розгляду якої технічна документація про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки затверджена не була, оскільки депутатами було вирішено звернутися до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області з клопотанням про перегляд прийнятих рішень та підготовки і виготовлення технічної документації із нормативно-грошової оцінки земельної ділянки.

Ухвалою судді Вінницького окружного адміністративного суду від 4 липня 2016 року адміністративну справу № 802/650/16-а за позовом ОСОБА_3 до Гайсинської районної ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки було передано за предметною підсудністю до Гайсинського районного суду Вінницької області для судового розгляду та вирішення по суті.

Представник позивача ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила їх задовільнити повністю із підстав, зазначених у позові, пояснила, що ОСОБА_3 звернувся до відповідача із заявою про затвердження технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки, що відведена йому в оренду у відповідності до Наказу Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 15.06.2015 року № 2-364/20-15-сг, з метою ведення фермерського господарства.

За відповіддю відповідача, отриманою ОСОБА_3, депутати Гайсинської районної Ради прийняли рішення звернутися до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області з клопотанням про перегляд наказу про відведення земельної ділянки в оренду; під час розгляду справи в суді відповідачем надано протокол 5 сесії 7 скликання Гайсинської районної ради, з якого видно, що на розгляд депутатів було запропоновано проект рішення про затвердження технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки, що відведенні в оренду у відповідності до Наказу Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області, яке не було прийняте; також запропоновано другий проект рішення про звернення до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області з клопотанням про перегляд Наказу про відведення земельної ділянки в оренду, який було прийнято депутатами районної ради. З урахуванням наявних на час звернення до суду у позивача документів вбачається бездіяльність відповідача.

Представник відповідача Клименко І.Ф. у судовому засіданні у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 просила відмовити повністю з підстав зазначених у письмовому запереченні, вважала цей позов необґрунтованим, додала письмове заперечення, в якому йдеться про те, що 28.01.2016 р. позивач дійсно звернувся до Гайсинської районної ради із заявою про затвердження технічної документації з нормативно-грошової оцінки земельної ділянки для ведення фермерського господарства загальною площею 10,4038 га кадастровий номер НОМЕР_1, що відводиться ОСОБА_3 в оренду для фермерського господарства на території Кунянської сільської ради. 03.03.2016 року Гайсинською районною радою на засіданні 5-ї сесії 7-го скликання розглянуто заяву ОСОБА_3 про затвердження технічної документації з нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, за результатом розгляду якої прийнято рішення такого змісту: «З метою забезпечення законних прав та інтересів учасників антитерористичної операції щодо виділення їм земельних ділянок, звернутись з вимогою до головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області про перегляд прийнятих рішень щодо надання в оренду та підготовки і виготовлення технічної документації із нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що надається в оренду ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства на території Кунянської сільської ради, оскільки у вищезгаданому питанні не врахована думка і рішення сільської ради базового рівня».

На думку представника відповідача зазначене рішення 5 сесії 7 скликання Гайсинської районної ради від 03.03.2016 року прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, а тому з цих підстав позовна вимога про визнання протиправною бездіяльності Гайсинської районної Ради в частині невирішення питання щодо затвердження технічної документації з нормативної оцінки земельної ділянки є необґрунтованою та задоволенню не підлягає.

Також вважала, що у задоволенні вимоги про зобов'язання відповідача затвердити документацію з нормативної оцінки зазначеної земельної ділянки, що відводиться позивачу в оренду для ведення фермерського господарства на території Кунянської сільської ради Гайсинського району із земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення (пасовища), також необхідно відмовити, оскільки згідно із вимогами ч.1 ст.2 та ч.3 ст.2 КАС України в кореспонденції з приписами ст.6 Конституції України, якою закріплений принцип розподілу державної влади, суд не може перебирати на себе функцій органу, дії або бездіяльність якого оскаржуються.

Прийняття рішення на сесії ради згідно із положеннями статті 46, частин 4,6,11 статті 49 Закону України «Про місцеве самоврядування» здійснюється за колегіальним принципом, передбаченим ст.4 названого Закону, шляхом голосування, яке виражається у вільному волевиявленні депутата, який представляє інтереси виборців.

З урахуванням позицій сторін, досліджених доказів та вимог закону суд визнає за необхідне позовні вимоги задовольнити частково з таких міркувань.

Доведено, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій обласі від 15.06.2015 оку №2-364/20-15-сг ОСОБА_3 було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду орієнтовною площею 10,04 га із земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення (пасовища) на території Кунянської сільської ради Гайсинського району Вінницької області для ведення фермерського господарства, що підтверджується копією Наказу (а.с. 7).

28.01.2016 р. ОСОБА_3 звернувся до Гайсинської районної ради із письмовою заявою про затвердження технічної документації з нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, що відводяться в оренду позивачу (а.с. 5), подавши до заяви відповідну технічну документацію (а.с. 12-15).

03.03.2016 року Гайсинською районною радою на засіданні 5-ї сесії 7-го скликання розглянуто заяву позивача про затвердження технічної документації з нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, за результатом розгляду якої більшістю голосів депутатів, - 30 із 34, проголосували проти проекту рішення про затвердження зазначеної технічної документації, а натомість депутатами було прийнято більшістю голосів депутатів 31 із 34, рішення такого змісту: «З метою забезпечення законних прав та інтересів учасників антитерористичної операції щодо виділення їм земельних ділянок, звернутись з вимогою до головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області про перегляд прийнятих рішень щодо надання в оренду та підготовки і виготовлення технічної документації із нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що надається в оренду ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства на території Кунянської сільської ради, оскільки у вищезгаданому питанні не врахована думка і рішення сільської ради базового рівня», що підтверджується копією рішення 5-ї сесії 7-го скликання Гайсинської районної ради від 03.03.2016 року, витягом з протоколу пленарного засідання 5-ї сесії 7-го скликання Гайсинської районної ради від 03.03.2016 року.

Спірні правовідносини регламентуються:

- ч.2 ст. 19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

- ч.2 ст. 2 КАС України, за якою до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження;

- ч.2 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель», відповідно до якої технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами;

- ст. 10 Земельного кодексу України, за якою до повноважень районних рад у галузі земельних відносин на території району належить: організація землеустрою та затвердження землевпорядних проектів; розпорядження землями на праві спільної власності відповідних територіальних громад; координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; забезпечення реалізації державної політики в галузі охорони та використання земель; внесення до Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних рад пропозицій щодо встановлення і зміни меж районів, міст; вирішення земельних спорів; встановлення та зміна меж сіл, селищ, які входять до складу відповідного району;

- ч.2 ст. 122 цього ж кодексу, за якою Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, районні ради передають земельні ділянки у власність або у користування з відповідних земель спільної власності територіальних громад для всіх потреб

- ч.5,9 ст. 12 Регламенту роботи районної ради 7 скликання, затвердженого рішенням 2 сесії 7 скликання Гайсинської районної ради від 2.12.2015 року, відповідно до якої матеріали та проекти рішень ради, а також пропозиції і зауваження по них попередньо розглядаються відповідними постійними комісіями, не пізніше за 3 дні до чергової сесії; проекти рішень після їх розгляду постійними комісіями візуються, у випадку незгоди посадових осіб з проектом рішення додаються письмові висновки, а також зміни та доповнення.

- ч.1,3 ст.16 цього ж Регламенту, за якими з обговорюваних питань рада приймає рішення; рішення ради не повинно суперечити Конституції України і чинному законодавству, регламенту ради; проект рішення ради спочатку приймається за основу. Якщо проект, внесений ініціаторами розгляду питання не набрав необхідної кількості голосів, то при наявності альтернативних проектів з одного питання вони ставляться на голосування в порядку надходження. У випадку, коли жоден з проектів не набрав необхідної кількості голосів, сесія утворює узгоджувальну комісію у складі прихильників усіх проектів для вироблення компромісного варіанту. При необхідності, для роботи узгоджувальної комісії може оголошуватися перерва в роботі сесії.

Оскільки, при прийнятті рішення по заяві ОСОБА_3 про затвердження технічної документації з нормативно-грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 10,4038 га, що відводиться позивачу в оренду для ведення фермерського господарства на території Кунянської сільської ради Гайсинського району Вінницької області, відповідач в порушення вимог закону та Регламенту вирішив звернутись з вимогою до головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області про перегляд прийнятих рішень щодо надання в оренду та підготовки і виготовлення технічної документації із нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відводиться в оренду ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства на території Кунянської сільської ради, проект зазначеного рішення попередньо не був розглянутий відповідною постійною комісією в передбачений Регламентом строк, (відповідачем зазначений проект не був наданий суду всупереч обов'язку відповідача довести правомірність оскаржуваного рішення, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень за правилами ч.2,4 ст. 71 КАС України); в порушення прав позивача на розгляд його заяви і прийняття по ній рішення по суті його заявлених вимог в межах повноважень Гайсинської районної ради, відповідачем прийнято рішення, яке не містить по суті вирішення заяви ОСОБА_3, що суд визнає неправомірною бездіяльністю відповідача.

Задля повного захисту прав позивача на розгляд його заяви Гайсинською районною радою на підставі ст. 11 КАС України суду необхідно вийти за межі позовних вимог і в судовому порядку зобов'язати Гайсинську районну раду прийняти рішення по заяві ОСОБА_3 про затвердження технічної документації з нормативної оцінки земельної ділянки загальною площею 10,4038 га, що відводиться позивачу в оренду для ведення фермерського господарства на території Кунянської сільської ради Гайсинського району Вінницької області у спосіб, визначений чинним законодавством України, зокрема, з урахуванням вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про оцінку земель» та Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації».

В задоволенні позовних вимог зобов'язати Гайсинську районну раду затвердити технічну документацію з нормативної оцінки земельної ділянки загальною площею 10,4038 га, що відводиться позивачу в оренду для ведення фермерського господарства на території Кунянської сільської ради Гайсинського району Вінницької області із земель запасу - необхідно відмовити, оскільки суд не може перебирати на себе функцій органу, бездіяльність якого оскаржуються, згідно із вимогами ч.1 ст.2 та ч.3 ст.2 КАС України в кореспонденції з приписами ст.6 Конституції України, якою закріплений принцип розподілу державної влади, в цій частині приймаючи до уваги заперечення представника відповідача.

В решті заперечення відповідача суд до уваги не бере через їх спростування наведеними судом міркуваннями та дослідженими в судовому засіданні доказами.

На підставі ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування.

У зв'язку із частковим задоволенням позовних вимог на користь позивача підлягають стягненню судові витрати в сумі 275,60 грн.

Керуючись ст.ст.4, 11, 70, 71, 94, 159, 160-164 КАС України, -

Постановив:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Гайсинської районної ради в частині не вирішення питання щодо затвердження технічної документації з нормативної оцінки земельної ділянки, що відводиться в оренду ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства на території Кунянської сільської ради Гайсинського району Вінницької області.

Зобов'язати Гайсинську районну раду прийняти рішення по заяві ОСОБА_3 про затвердження технічної документації з нормативної оцінки земельної ділянки, що відводиться в оренду ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства на території Кунянської сільської ради Гайсинського району Вінницької області у спосіб, визначений чинним законодавством України, зокрема, з урахуванням вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про оцінку земель» та Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації».

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Судові витрати в сумі 1378 грн. 00 коп. ОСОБА_3 відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань Гайсинської районної ради.

Постанова може бути оскаржене протягом десяти днів до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Гайсинський районний суд з дня отримання її копії.

Суддя: