19 жовтня 2017 рокуСправа №921/496/17-г/17
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Андрусик Н.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Керівника Теребовлянської місцевої прокуратури, м.Теребовля Тернопільської області, в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, м.Тернопіль
до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю "Мрія Фармінг Галичина", с.Городище Козівського району Тернопільської області
про зобов'язання звільнити та повернути частину земельної ділянки,
за участю представників:
прокуратури: ОСОБА_1, прокурор відділу прокуратури Тернопільської області, посвідчення №043008 від 20.04.2016;
позивача: ОСОБА_2, головний спеціаліст відділу представництва в судах та інших органах юридичного управління, довіреність №31-19-0.9-200/2-17 від 10.01.2017;
відповідача: не з'явився.
В судовому засіданні прокурору та представнику позивача роз'яснено їх процесуальні права та обов'язки, передбачені статтями 20, 22, 29, 811 Господарського процесуального кодексу України.
Судом в порядку ст.811 ГПК України фіксація судового процесу технічними засобами не здійснювалася через відсутність клопотання сторін.
Керівник Теребовлянської місцевої прокуратури Тернопільської області звернувся 28.08.2017 (згідно відтиску штампу вхідної кореспонденції господарського суду за вх.№531) в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, м.Тернопіль, до Господарського суду Тернопільської області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Мрія Фармінг Галичина", с.Городище Козівського району Тернопільської області, про зобов'язання відповідача звільнити та повернути самовільно зайняту частину земельної ділянки за кадастровим №6123080400:01:001:0942, загальною площею 6,5397га, а саме: 5,76га, вартістю 48426,56грн, що знаходиться за межами населеного пункту на території Будилівської сільської ради Козівського району Тернопільської області.
Позов обґрунтовується наступними копіями документів, а саме: Актами перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельною ділянкою від 09.06.2017 та 11.07.2017; Актом обстеження земельної ділянки від 09.06.2017, Протоколами про адміністративне правопорушення від 09.06.2017 та 11.07.2017; Постановами про накладення адміністративного стягнення від 09.06.2017 та 11.07.2017; Приписами від 09.06.2017 та 11.07.2017; Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-6103685952017 від 07.07.2017; розрахунком розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки (крім земель житлової та громадської забудови) ТОВ "Мрія Фармінг Галичина"; платіжними дорученнями від 15.06.2017 №№65, 66, іншими документами, долученими до справи.
Ухвалою суду від 30.08.2017 порушено провадження по справі, витребувано від сторін додаткові документи; судове засідання призначено на 12.09.2017 з подальшим відкладенням розгляду справи на 17.10.2017 та оголошенням перерви в судовому засіданні до 11:30год. 19.10.2017 зважаючи на неподання учасниками судового процесу витребуваних судом документів, клопотання представника відповідача та зважаючи на зміну місцезнаходження відповідача у справі.
Прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі з підстав, наведених у позові та посилаючись на долучені до справи документальні докази. Просили позовні вимоги задовольнити.
Уповноважений представник відповідача в судовому засіданні 17.10.2017 позов заперечив, втім витребуваних судом документів, в тому числі письмового відзиву на позов, не надав. Будь-яких клопотань в порядку господарського процесуального законодавства України не заявив. Про дату час та місце наступного судового засідання був повідомлений належним чином шляхом повідомлення під розписку. Втім, його представник в судове засідання 19.10.2017 не прибув, причини неявки суду не повідомив.
Враховуючи достатність часу, наданого для підготовки до судового засідання та надання можливості представити витребувані судом документи, відповідач був належним чином повідомлений про час та дату слухання справи, зважаючи, що брати участь в судовому засіданні є правом сторони, передбаченим ст.22 ГПК України, застосовуючи принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, що закріплені в п.4 ч.3 ст.129 Конституції України, ст.43 та ст.33 ГПК України та беручи до уваги забезпечення сторонам рівних та належних умов для надання доказів, необхідних для розгляду справи, суд вважає за можливе розглянути справу в даному судовому засіданні, за правилами ст.75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи та додатково представлені докази, заслухавши пояснення представника позивача, думку прокурора, господарський суд встановив наступне.
Предметом позову у справі прокурором визначено як зобов'язання ТОВ "Мрія Фармінг Галичина" звільнити та повернути у володіння та користування держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області частину земельної ділянки за кадастровим №6123080400:01:001:0942, загальною площею 6,5397га, а саме 5,76га, вартістю 48426,56грн, що знаходиться за межами населеного пункту на території Будилівської сільської ради Козівського району Тернопільської області.
Як вбачається з ОСОБА_3 з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-6103685952017, сформованого станом на 07.07.2017 на запит Теребовлянської місцевої прокуратури №ЗВ-6104014202017 від 07.07.2017, земельна ділянка за кадастровим №6123080400:01:001:0942, площею 6,5397га відноситься до земель сільськогосподарського призначення та є державною власністю; місце розташування - територія Будилівської сільської ради Козівського району Тернопільської області. Згідно інформації, наданої Відділом у Козівському районі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області у листі №10-19-0.28-116/108-17 від 06.07.2017, орієнтована вартість даної земельної ділянки, площею 6,5397 станом на 2017 рік становитиме 54981,80грн, відповідно вартість її частини, площею 5,76га буде становити 48426,56грн.
09.06.2017 державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держземкадастру у Тернопільській області ОСОБА_4 проведено позапланову перевірку дотримання земельного законодавства при використанні земельних ділянок, зокрема, на території Будилівської сільської ради.
В ході перевірки встановлено факт самовільного зайняття ТОВ "Мрія Фармінг Галичина" земельних ділянок: за кадастровим №6123080400:01:001:0941, площею 28,2175га та за кадастровим №6123080400:01:001:0942, площею 5,76га із земель сільськогосподарського призначення державної форми власності (землі загального призначення - пасовища) на території Будилівської сільської ради Козівського району Тернопільської області, котрі засіяно кукурудзою, внаслідок чого порушено вимоги ст.ст.125, 126 Земельного кодексу України. Перевіркою також встановлено, що правовстановлюючі документи на право користування вказаними земельними ділянками у ТОВ "Мрія Фармінг Галичина" відсутні. Перевірка була проведена в присутності директора ТОВ "Мрія Фармінг Галичина" ОСОБА_3, за результатами якої складено Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки №141/0/92-17-ДК/227/АП/09 від 09.06.2017.
Про відсутність документів, що підтверджують державну реєстрацію права власності, права постійного користування або права оренди спірної земельної ділянки також свідчить Акт обстеження земельної ділянки №14/0/92-17-ДК/127/АО/60/01 /-17 від 09.06.2017, складений державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області ОСОБА_5 та доданою до нього план-схемою спірної земельної ділянки, що самовільно зайнята відповідачем у справі.
Окрім того, як слідує з листа Головного управління Держземкадастру у Тернопільській області №10-19-0.181-339/90-17 від 17.08.2017 ТОВ "Мрія Фармінг Галичина" не зверталося до уповноваженого органу державної влади з метою виготовлення правовстановлюючих документів на дану частину земельної ділянки, а Управління Держгеокадастру будь-яких рішень з цього приводу не приймало.
Цього ж дня 09.06.2017 Державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру Тернопільській області ОСОБА_5 винесено припис №141/0/92-17-ДК/0122Пр/03/01/-17, згідно якого зобов'язано ТОВ "Мрія Фармінг Галичина" усунути у 30-денний термін (до 09.07.2017) виявлені порушення земельного законодавства України, котрий вручено 09.06.2017 директору товариства ОСОБА_3 під розписку.
За фактом самовільного зайняття ТОВ "Мрія Фармінг Галичина" спірної земельної ділянки державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру Тернопільській області ОСОБА_5 стосовно директора ОСОБА_3 складено Протокол №14/0/92-17/ДК/0122П/017/01 /-17 від 09.06.2017 про адміністративне правопорушення за ст.53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та Постанову №141/0/92-17-ДК/0110/П0/08/01/-17 від 09.06.2017 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850грн (штраф сплачено 15.06.2017, про що свідчить наявна у матеріалах справи копія платіжного доручення №66).
Крім того, на підставі матеріалів перевірки державним інспектором здійснено розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, загальною площею 33,9775га із земель сільськогосподарського призначення державної форми власності на території Будилівської сільської ради Козівського району (в тому числі спірної земельної ділянки) у відповідності до ОСОБА_1 визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №963 від 25.07.2007, та постанови Кабінету Міністрів України №1115 від 20.10.2011, що становить 49989,63грн (з них, внаслідок зайняття спірної земельної ділянки, площею 5,76га, розмір завданої шкоди склав 8474,44грн), та яку було відшкодовано ТОВ "Мрія Фармінг Галичина" 15.06.2017, що підтверджується платіжним дорученням №65.
Матеріали справи свідчать, що ТОВ "Мрія Фармінг Галичина" до вказаного у приписі строку порушення вимог земельного законодавства не усунуло, земельну ділянку не звільнило, що підтверджується матеріалами контрольної перевірки, проведеної 11.07.2017 державним інспектором в присутності директора ТОВ "Мрія Фармінг Галичина" ОСОБА_3, зокрема, Актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки №141/0/92-17ДК/262/АП/09/01/-17, Протоколом №141/0/92-17-ДК/0039П/01/-17 про адміністративне правопорушення за ч.5 ст.188 КУпАП, Постановою від 11.07.2017 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510грн та Приписом про припинення виявлених порушень земельного законодавства у строк до 11.08.2017.
Як свідчить проведена державним інспектором 11.08.2017 повторна перевірка, виявлені порушення земельного законодавства ТОВ "Мрія Фармінг Галичина" так і не усунуло, про що складено Акт перевірки від 11.08.2017 №141/0/92-17-ДК/372/АП/09/01/-17. Земельна ділянка, площею 5,76га із загальної площі 6,5397га земельної ділянки за кадастровим №6123080400:01:001:0942 надалі використовується та обробляється товариством. Наведене додатково випливає з листа Головного управління Держгеокаластру у Тернпоільській області №10-19-0.181-325/90-17 від 14.08.2017. Акт перевірки від 11.08.2017 вручено відповідачу 12.09.2017, що підтверджується фіскальним чеком відділення поштового зв'язку №9135 від 05.09.2017 та Витягом з офіційного веб-сайту Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" від 19.10.2017.
Таким чином, матеріали справи свідчать, що ТОВ "Мрія Фармінг Галичина" самовільно зайняло земельну ділянку, площею 5,76га, що знаходиться на території Будилівської сільської ради Козівського району Тернопільської області за межами населеного пункту і даний факт товариством жодним чином не заперечено та не спростовано, як і правомірність проведення перевірок дотримання земельного законодавства.
Оскільки, Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області як контролюючий орган в сфері земельного законодавства не вирішувало питання щодо звільнення товариством спірної земельної ділянки в примусовому порядку, з метою захисту інтересів держави Теребовлянською місцевою прокуратурою на виконання вимог ст.23 Закону України "Про прокуратуру" листом №10-19-0.181-325/90-17 від 14.08.2017 було повідомлено державний орган про наявність підстав для звернення з відповідним позовом до суду.
Вирішуючи питання щодо наявності у прокурора права на звернення до господарського суду з даним позовом, судом враховано таке.
Статтею 121 Конституції України, ст.ст.2, 29 ГПК України передбачено, що прокуратура забезпечує представництво інтересів громадян або держави в суді із зазначенням органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Повноваження прокурора з виконання покладених на нього функцій щодо представництва інтересів громадянина або держави в суді регулюється ст.23 Закону України "Про прокуратуру", п.3 якої передбачено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Рішенням Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі №1-1/99 визначено, що прокурор або його заступник самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві в чому полягає порушення інтересів держави чи в чому існує загроза інтересам держави. Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.
З урахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у суспільних відносинах.
Відповідно до ст.14 Конституції України та ст.1 Земельного кодексу України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Згідно ст.151 Земельного кодексу України до повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин, належать: проведення, відповідно до законодавства, моніторингу земель та охорони земель, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Держгеокадастр є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів (п.1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №15 від 14.01.2015).
Повноваження Держгеокадастру на території Тернопільської області здійснюється Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області, котре діє на підставі Положення, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру №308 від 17.11.2016.
Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством на території Тернопільської області.
Як вбачається із тексту позовної заяви предметом позову є звільнення та повернення самовільно зайнятої земельної ділянки державної власності, що розташована за межами населеного пункту на території Будилівської сільської ради Козівського району Тернопільської області. Виходячи з вищенаведеного та в силу приписів земельного законодавства, органом державної влади, до компетенції якого віднесені повноваження щодо захисту інтересів держави у сфері земельних відносин, в даному випадку виступає Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області.
Втім, як зазначено прокурором, Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області не вживало заходів, спрямованих на звільнення/повернення спірної земельної ділянки, зокрема, в судовому порядку.
При таких обставинах, суд вважає, що в даному випадку має місце порушення інтересів держави, оскільки позивач як орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів, уповноважений державою здійснювати у спірних правовідносинах покладені державою функції щодо вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, не виконував належним чином функцій по усуненню виявлених порушень вимог земельного законодавства, незважаючи на встановлений факт такого порушення.
Оцінивши докази, долучені до матеріалів справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, господарський суд вважає, що позовні вимоги з наведених прокурором підстав підлягають до задоволення, виходячи з такого.
Земельні правовідносини, пов'язані із користуванням землею, регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", Цивільним кодексом України, іншими Законами України, постановами Кабінету Міністрів України у випадках, передбачених законом, а також договором оренди землі.
Стаття 13 Конституції України, серед іншого визначає, що земля, яка знаходяться в межах території України, є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
В силу приписів ст.14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Право на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Порядок реалізації права набуття у користування, в тому числі в оренду, земельних ділянок державної та комунальної власності, встановлено ст. 123 Земельного кодексу України, відповідно до якої надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, зокрема у разі формування нової земельної ділянки.
Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі, розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.
Відповідно до ч.3 ст. 123 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується у порядку, установленому статтею 186-1 цього Кодексу (ч.4 ст.123 Земельного кодексу України).
Відповідно до ст.125 Земельного Кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж в натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
В постанові Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" від 17.05.2011 №6 зазначено, що за відсутності рішення органу виконавчої влади або місцевого самоврядування про надання земельної ділянки у власність або в користування, юридична особа або фізична особа не має права використовувати земельну ділянку державної або комунальної форми власності (абзац третій підпункту 2.1).
Таким чином, згідно визначеного чинним законодавством порядку одержання у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, особа звертається з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного Кодексу України, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Зі змісту ст.122 ЗК України вбачається, що право розпоряджатися землями, які знаходяться за межами населеного пункту для сільськогосподарського використання, з 01.01.2013 належить центральному органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальним органам, тобто в даному випадку - Головному управлінню Держгеокадастру у Тернопільській області як територіальному органу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру.
Суд погоджується з доводами прокуратури з приводу того, що використовуючи спірну земельну ділянку без правовстановлюючих документів, в порушення земельного законодавства, що підтверджено Актами перевірок дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки від 09.06.2017, 11.07.2017, 11.08.2017, Актом обстеження земельної ділянки від 09.06.2017, відповідач позбавляє вищевказаний державний орган права розпоряджатися земельною ділянкою та одержувати до бюджету відповідні доходи від оренди.
При цьому, обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на земельну ділянку, а відсутність у цієї особи даних документів є самовільним зайняттям земельної ділянки.
Визначення факту самовільного зайняття земельної ділянки містить стаття 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" (далі - Закон), згідно якої будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними, вважаються самовільним зайняттям земельних ділянок.
З матеріалів справи, зокрема, Актів перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки від 09.06.2017, 11.07.2017., 11.08.2017, Акту обстеження земельної ділянки від 09.06.2017, Протоколів про адміністративне правопорушення від 09.06.2017, 11.07.2017, Постанов про накладення адміністративного стягнення від 09.06.2017, 11.07.2017, Приписів про усунення порушення вимог земельного законодавства від 09.06.2017, 11.07.2017 вбачається, що відповідач у справі на момент проведення державним інспектором Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області перевірки дотримання вимог земельного законодавства не мав жодних підтверджуючих документів, які б свідчили про правомірність права товариства користуватись частиною спірної земельної ділянки, що належить до земель сільськогосподарського призначення державної форми власності та знаходиться на території Будилівської сільської ради Козівського району Тернопільської області, площею 5,76га.
Документального підтвердження факту здійснення заходів щодо оформлення права користування спірною земельною ділянкою відповідачем не надано, а судом не здобуто.
Таким чином, відповідач продовжує користуватися земельною ділянкою без правовстановлюючих документів (підтверджено Актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 11.08.2017 №141/0/92-ДК/372/АП/09/01/-17 та листом №10-19-0.181-325/90-17 від 14.08.2017), що позбавляє власника землі можливості одержати дохід у виді орендної плати за землю, земельного податку, які він міг отримувати, якби його право не було порушено, і даний факт підтверджує наявність цивільного правопорушення.
Як зазначалося вище, вина відповідача у даному правопорушенні підтверджена матеріалами перевірок дотримання вимог земельного законодавства, проведеними протягом червня-серпня 2017 року посадовими особами Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, обставинами, що свідчать про притягнення керівника підприємства до адміністративної відповідальності, виписаними приписами щодо усунення виявлених порушень земельного законодавства.
За приписами ст.90 Земельного кодексу України власники земельних ділянок мають право, зокрема, самостійно господарювати на землі. Порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.
Частиною 2 ст.152 ЗК України визначено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Такий захист здійснюється, зокрема, шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав, а також відшкодування заподіяних збитків.
Відповідно до ст.387 Цивільного кодексу України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.
Згідно із п.1 ст.212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.
Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду (п.3 ст.212 ЗК України).
Належними доказами, а саме складеними та підписаними сторонами Актами обстеження земельних ділянок від 09.06.2017, 11.07.2017, 11.08.2017 підтверджуються доводи прокурора, котрі не заперечуються позивачем, що саме товариство з обмеженою відповідальністю "Мрія Фармінг Галичина" самовільно займає спірну земельну ділянку та використовує її для вирощування кукурудзи. Даний факт відповідачем не оспорюється.
Таким чином, враховуючи встановлення факту відсутності у відповідача правовстановлюючих документів на користування земельною ділянкою, площею 5,76га, відсутність в матеріалах справи судових рішень про визнання недійсними: приписів №141/0/92-17-ДК/0122Пр/03/01/-17 від 09.06.2017, №100/141/0/92-17-ДК/100Пр/03/01/-17 від 11.07.2017, постанов про накладення адміністративного стягнення №141/0/92-17- ДК/0110По/08/01/-17 від 09.06.2017 та №39(141/0/92-17- ДК/0039По/08/01/-17 від 11.07.2017 та Актів перевірок дотримання вимог земельного законодавства від 09.06.2017, 11.07.2017, 11.08.2017, протоколів №141/0/92-17/ДК/0122П/017/01 /-17 від 09.06.2017, №141/0/92-17-ДК/0039Пр/01/-17 від 11.07.2017, якими визначено розмір заподіяної шкоди; відсутність судових рішень з приводу встановлення неправомірності дій (бездіяльності) органів виконавчої влади щодо проведення перевірок та накладення адміністративних стягнень, суд дійшов висновку про самовільне зайняття відповідачем спірної земельної ділянки, а тому у відповідності до ст.212 Земельного кодексу України частина зайнятої земельної ділянки, площею 5,76га, що входить до складу земельної ділянки, загальною площею 6,5397га за кадастровим №6123080400:01:001:0942, і знаходиться на території Будилівської сільської ради Козівського району Тернопільської області за межами населеного пункту, підлягає звільненню товариством з обмеженою відповідальністю "Мрія Фармінг Галичина" та поверненню державі в особі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області.
З урахуванням вищевикладеного, позовні вимоги прокурора як правомірні, документально підтверджені, не заперечені у встановленому порядку відповідачем у справі, підлягають до задоволення.
Судові витрати, в силу ст. 49 ГПК України, покладаються на відповідача у справі.
В судовому засіданні 19.10.2017, відповідно до ст.85 ГПК України оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду.
З огляду на наведене, керуючись ст.ст.13, 14, 121, 124, 129 Конституції України, ст.ст.11, 15, 16, 22 ЦК України, ст.ст.116, 122-125, 152, 212 Земельного кодексу України, Законом України "Про прокуратуру", Законом України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", ст.7 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", ст.ст. 1, 2, 4-2-4-7, 22, 29, 33, 34, 43, 44, 49, 811, 82-85, 116, 117 ГПК України, господарський суд, -
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю "Мрія Фармінг Галичина" (смт.Козова Козівського району Тернопільської області, вул.І.Богуна, 8, ідентифікаційний код 39790466) звільнити та повернути у державну власність в особі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області (вул.Грушевського, 8, м.Тернопіль, ідентифікаційний код 39766192) частину земельної ділянки за кадастровим №6123080400:01:001:0942, загальною площею 6,5397га, а саме 5,76га, вартістю 48426,56грн, розташовану за межами населеного пункту на території Будилівської сільської ради Козівського району Тернопільської області.
3. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Мрія Фармінг Галичина" (смт.Козова Козівського району Тернопільської області,вул.І.Богуна, 8, ідентифікаційний код 39790466) - 3200 (три тисячі двісті)грн 00коп. в повернення сплаченого судового збору на користь Прокуратури Тернопільської області (р/р35215035004091 в ДКСУ м.Київ, МФО 820172, ідентифікаційний код одержувача 02910098, код економічної класифікації видатків бюджету - 2800).
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
На рішення суду, яке не набрало законної сили, сторони, прокурор, треті особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення через місцевий господарський суд.
Повне рішення складено 26.10.2017.
Суддя Н.О. Андрусик