Постанова від 24.10.2017 по справі 805/2818/17-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2017 р. Справа №805/2818/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття постанови:10:45

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Христофорова А.Б.,

при секретарі Кульматицькій В.М.,

за участю:

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства “Бетонмаш” до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправними дії, зобов'язання прийняти рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби України в Донецькій області про визнання протиправними дії Головного управління ДФС у Донецькій області щодо відмови у списанні податкового боргу з пені за порушення термінів розрахунку у сфері ЗЕД, невиконання зобов'язань та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства у розмірі 610 164,79 грн; зобов'язання Головного управління Державної фіскальної служби України в Донецькій області прийняти рішення щодо списання безнадійного податкового боргу ПрАТ “Бетонмаш” з пені за порушення термінів розрахунку у сфері ЗЕД, невиконання зобов'язань та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства у розмірі 610 164,79 грн. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що у позивача існує податковий борг з пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньо-економічної діяльності, за невиконання зобов'язань та штрафні санкції за порушення валютного законодавства нарахованого податковими повідомленнями-рішеннями. Враховуючи отриманий у Торгово-промислової палати України сертифікат про настання обставин непереборної сили з 01.05.2014 року, товариство звернулось до податкового органу із заявою про списання безнадійного боргу, в задоволені якої неправомірно відмовлено, з огляду на зазначене звернувся до суду.

Відповідач надав заперечення на адміністративний позов, яке вмотивовано тим, що в ході перевірки встановлено порушення та прийнято податкове повідомлення-рішення про нарахування пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньо-економічної діяльності, за невиконання зобов'язань та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства у розмірі 610 164,79 грн. Наданий підприємством ОСОБА_3 Торгово-промислової палати України засвідчує настання обставин непереборної сили при здійснені господарської діяльності на території Донецької області та дотримані законодавчих актів,які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів, відповідно до п.100.4 та 100.5 ст. 100 Податкового кодексу України, які є підставою для розстрочення та відстрочення. Крім того, вимоги позивача про прийняття рішення є втручанням в повноваження податкового органу та входить за межі завдань адміністративного судочинства. Отже відсутні підстави для задоволення вимог.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги навівши доводи аналогічні зазначеним у позовній заяві, просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, навівши доводи аналогічні зазначеним у заперечені на адміністративний позов та зазначив, що позивачем не надано належного сертифікату ТПП України про настання обставин непереборної сили для визнання боргу безнадійним. Просив відмовити у задоволені вимог у повному обсязі.

Суд, дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

Позивач, Приватне акціонерне товариство “Бетонмаш” (код ЄДРПОУ 00240052, 84105, Донецька області, місто Слов'янськ, вулиця Солоділова, будинок 1) зареєстроване у якості юридичної особи 03.07.1991 року, про що у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань зроблено запис, згідно ст. 48 КАС України здатний особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.

Відповідач, Головне управління ДФС у Донецькій області, є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Податковим кодексом України повноваження згідно ст. 48 КАС України здатний особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.

Судом встановлено, що Слов'янською ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області сформовано податкове повідомлення-рішення №0000231203 від 09.09.2016 року про нарахування пені за порушення термінів розрахунку у сфері ЗЕД, за невиконання зобов'язань та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства у сумі 610 164,79 грн, яке 09.09.2016 року особисто отримано Приватним акціонерним товариством “Бетонмаш”.

Також, 28.04.2017 року ГУ ДФС у Донецькій області сформовано податкову вимогу № 1664-17 про наявність, станом на 27.04.2017 року, податкового боргу за узгодженим грошовим зобов'язанням на суму 610 164,79 грн.

09.07.2017 року позивачем здійснено звернення до ГУ ДФС у Донецькій області з заявою про списання безнадійного податкового боргу - пені за порушення термінів розрахунку у сфері ЗЕД, за невиконання зобов'язань та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства, з зазначенням, що податковий борг є безнадійним боргом, та підлягає списанню відповідно до вимог ст.101 Податкового кодексу України.

14.07.2017 року ГУ ДФС у Донецькій області відмовлено у списанні безнадійного податкового боргу, з підстав, що наданим ОСОБА_3 Торгово-промислової палати України від 09.02.2015 року №155/12-12/03 (№2982) засвідчені форс-мажорні обставини відповідно до п.100.4 і ст.100.5 ст.100 ПКУ, якими визначено підстави для розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків.

Спірним питанням даної справи є наявність підстав для списання безнадійного податкового боргу.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до ст. 101 ПК України, списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.

Згідно пп. 101.2.4 п.101.2 ст. 101 ПК України, під терміном "безнадійний" розуміється податковий борг платника податків, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України).

Порядок виникнення та списання безнадійного податкового боргу регламентується п. 14.1.11 п. 14.1 ст.14, ст. 101 Податкового Кодексу України, Наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 р. № 577 “Про затвердження Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків” зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 31.10.2013 року № 1844/24376 (далі Порядок № 577).

У відповідності до пп. 14.1.11. п. 14.1 ст. 14 ПК України, безнадійна заборгованість - заборгованість, що відповідає одній з таких ознак, зокрема, заборгованість, стягнення якої стало неможливим у зв'язку з дією обставин непереборної сили, стихійного лиха (форс-мажорних обставин), підтверджених у порядку, передбаченому законодавством.

Згідно п. 2.1 Порядку № 577, факт непереборної сили, для визнання “безнадійним” податкового боргу, що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), підтверджується Торгово-промисловою палатою України - про настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території України.

Відповідно до п. 4.1 розділу ІV Порядку № 557, у випадках, передбачених підпунктом 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, платник податків звертається до органу доходів і зборів за місцем обліку безнадійного податкового боргу та/або за місцем обліку такого платника з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків та зборів, що підлягають списанню. До заяви обов'язково додаються документи, зазначені в підпункті 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, які підтверджують, що податковий борг вважається безнадійним.

Відповідно до висновку експерта "ЭИ-136 від 23 липня 2014 року, виданого відділенням у м. Краматорськ Донецької ТПП, встановлені пошкодження виробничих потужностей підприємства, в результаті артилерійського і мінометного обстрілу території підприємства ПАТ "Бетонмаш", в результаті пожежі було знищено склад із матеріальними цінностями, що підтверджується актом про пожежу, складеного Державною службою України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області та фото підприємства після обстрілів і пожежі від 18 липня 2014 року.

Позивачем надано у якості доказів настання форс-мажорних обставин сертифікат (висновок) Донецької Торгово-промислової палати від 09 лютого 2015 року № 2982 про настання обставин непереборної сили на підприємстві позивача з 01 травня 2014 року.

Таким чином, позивач надав податковому органу належні докази настання форс-мажорних обставин для списання безнадійного податкового боргу визначені статтею 101 ПК України.

Отже, вищезазначені факти доводять неправомірність відмови в списанні позивачу безнадійного податкового боргу, а саме пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньо-економічної діяльності, за невиконання зобов'язань та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства у розмірі 610 164,79 грн.

Зазначені обставини також встановлені та викладені в ухвалі Донецького апеляційного адміністративного суду у справі №805/539/17.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Статтями 11, 71 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на той факт, що у наданому позивачем ОСОБА_3 Торгово-промислової палати України не зазначено необхідних підстав для списання безнадійного податкового боргу, оскільки повноваження Торгово-промислової палати України щодо засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) визначено ст. 14 Закону України від 02.12.97 р. N 671/97-ВР "Про торгово-промислові палати України" в редакції Закону України від 02.09.2014 р. N 1669 "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", зокрема пунктом 1 статті 14 1 передбачено: "Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. ОСОБА_3 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно". У пункті 2 вказаного Закону зазначено: "форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи, але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.

Тобто' Торгово-промислова палата України сертифікатом засвідчує настання обставин непереборної сили, а не підстави подальшого його застосування.

Отже, позивачем доведено його право на списання безнадійного податкового боргу, що виник внаслідок обставин непереборної сили(форс-мажорних обставин), оскільки в розумінні стюї.101 Податкового кодексу України та наказу Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013року №577 "Про затвердження Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків", позивач має всі відповідні докази настання таких обставин, з огляду на що, суд дійшов висновку щодо задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Судові витрати розподілити у відповідності до вимог ст. 94 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністартивний позов Приватного акціонерного товариства “Бетонмаш” до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправними дії, зобов'язання прийняти рішення - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Донецькій області щодо відмови у списанні податкового боргу з пені за порушення термінів розрахунку у сфері ЗЕД, невиконання зобов'язань та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства у розмірі 610 164,79 грн.

Зобов'язати Головне управління Державної фіскальної служби України в Донецькій області прийняти рішення щодо списання безнадійного податкового боргу ПрАТ “Бетонмаш” з пені за порушення термінів розрахунку у сфері ЗЕД, невиконання зобов'язань та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства у розмірі 610 164,79 грн

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Донецькій області на користь Приватного акціонерного товариства “Бетонмаш” (ідентифікаційний код 00240052) судовий збір в сумі 9 152 (дев'ять тисяч сто п'ятдесят дві) грн. 47 коп.

В судовому засіданні 24 жовтня 2017 року проголошені вступна та резолютивна частини постанови. Повний текст постанови складено 27 жовтня 2017 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови особами, які беруть участь у справі, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.

Суддя Христофоров А.Б.