про залишення позовної заяви без руху
27 жовтня 2017 рокум. Ужгород№ 807/1369/17
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Іванчулинець Д.В. вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі за позовною заявою Великодоброньського сільського споживчого товариства до Головного управління ДФС у Закарпатській області про зобов'язання вчинити певні дії, -
26 жовтня 2017 року, Великодоброньське сільське споживче товариство (далі позивач) звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суд із позовною заявою до Головного управління ДФС у Закарпатській області (далі - відповідач), якою просить суд: 1) прийняти позовну заяву до провадження суду; 2) позовну заяву Великодоброньського сільського споживчого товариства до Головного управління ДФС у Закарпатській області про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити; 3) зобов'язати Головне управління ДФС у Закарпатській області прийняти рішення про списання безнадійного податкового боргу по рішенню про застосування штрафних санкцій від 02 червня 2006 року за № 7118/400 на суму 209500,00 грн.; 4) стягнути з Головного управління ДФС у Закарпатській області за рахунок її бюджетних асигнувань на користь Великодоброньського сільського споживчого товариства витрати зі сплати судового збору в розмірі 1600,00 грн.
У відповідності до ч.1 ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Враховуючи вищенаведене позовна заява не відповідає вимогам ст.106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною 3 статті 106 КАС України встановлено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Системний аналіз наведеної норми права дає підстави для висновку, що документи про сплату судового збору подаються суду в оригіналі. Є недопустимим надання в якості доказу сплати судового збору ксерокопії квитанції, відповідність оригіналу якої міг би завірити суддя, а також неможливо оригінал квитанції повернути платнику збору із залишенням у справі копії квитанції. Документом про оплату збору є квитанція установи банку або відділення поштового зв'язку, які прийняли платіж, платіжне доручення, підписане уповноваженою посадовою особою і скріплене печаткою установи банку з відміткою про дату виконання платіжного доручення.
Таким чином, подана позивачем копія платіжного доручення за № 344 від 26 жовтня 2017 року не може бути належним доказом сплати судового збору.
За таких обставин, згідно ч.1 ст.108 КАС України, позовну заяву слід залишити без руху та надати заявнику строк для усунення вказаних недоліків, шляхом надання оригіналу квитанції про сплату судового збору № 344 від 26 жовтня 2017 року.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 106, 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
1. Позовну заяву Великодоброньського сільського споживчого товариства до Головного управління ДФС у Закарпатській області про зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
2. Надати Великодоброньському сільському споживчому товариству строк до 07 листопада 2017 року для усунення вищезазначених недоліків.
Попередити позивача, що у випадку не виправлення недоліків, вказаних в ухвалі про залишення позовної заяви без руху у встановлені судом строки, позовна заява буде повернута позивачеві.
Ухвала суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також постановлення ухвали в письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених статтею 167 частиною 4 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя ОСОБА_1