Постанова від 06.10.2017 по справі 804/5448/17

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2017 р. Справа № 804/5448/17

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді:

головуючий суддя - Голобутовський Р.З.,

розглянувши в порядку скороченого провадження у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області до Приватного підприємства "ДОМІНІУМ" про застосування заходів реагування, -

ВСТАНОВИВ:

29.08.2017 Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області (далі - ГУ Держпраці у Дніпропетровській області, позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного підприємства "ДОМІНІУМ" (далі - ПП "ДОМІНІУМ", відповідач), в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Приватного підприємства «ДОМІНІУМ», а саме зупинити виконання робіт (виробництва) ліфтів 35 одиниць з реєстраційними №№ 71709, 71438, 71439, 71437, 71670, 71688, 71419, 71911, 71910, 71671, 71689, 71690, 71453, 71454, 71726, 71725, 71985, 71421, 71420, 71687, 71672, 71405, 71404, 71418, 71416, 71417, 71855, 71856, 71986, 71496, 71495, 71459, 71458, 71708, 71458.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що за результатами проведеної перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки на ПП «ДОМІНІУМ» виявлено 68 порушень. Виявлені порушення частково усунуті підприємством, однак не усунуто 2 порушення нормативно-правових актів з охорони праці, що створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих, а саме: після закінчення граничного строку експлуатації не проведено експертне обстеження, та не проведено позачерговий повний технічний огляд ліфтів з реєстр. №№ 71709, 71438, 71439, 71437, 71670, 71688, 71419, 71911, 71910, 71671, 71689, 71690, 71453, 71454, 71726, 71725, 71985, 71421, 71420, 71687, 71672, 71405, 71404, 71418, 71416, 71417, 71855, 71856, 71986, 71496, 71495, 71459, 71458, 71708, 71458. Позивач вважає, що вказані порушення нормативно-правових актів з охорони праці створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих, а тому просить застосувати заходи реагування на підставі ч.5 ст.4, ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст.13, 38 Закону України «Про охорону праці».

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.08.2017 відкрито скорочене провадження у справі.

02.10.2017 на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від відповідача надійшли заперечення на адміністративний позов, в обґрунтування яких зазначено, що ПП «ДОМІНІУМ» є управителем та виконавцем послуг з утримання будинків та споруд у Жовтневому районі (об'єкт №2). Відповідачем 18.04.2017 укладено договір підряду № 220 на повне технічне обслуговування, ремонт ліфтів та диспетчерських систем. 13.09.2017 укладено договір підряду № 282-17Д про виконання експертного обстеження та позачергового повного технічного огляду пасажирських ліфтів у кількості 36 одиниць. Також в запереченнях зазначено, що кількість ліфтів складає 34 одиниці замість 35, оскільки ліфт з реєстраційним № 71458 в позовній заяві вказано двічі. З огляду на викладене, відповідач вважає усунутими обставини, що створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Згідно пункту 4 частини 5 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше п'яти днів з дня подання відповідачем заперечення проти позову.

Дослідивши подані документи і матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що з 02.08.2017р. по 08.08.2017р. відповідно до наказу Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області від 31.07.2017 року № 472-ПЛ посадовими особами Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області проведено планову перевірку суб'єкта господарювання ПП «ДОМІНІУМ» з питань додержання вимог чинного законодавства з охорони праці та промислової безпеки.

За результатами перевірки складено акт від 08.08.2017 №43/3.5, яким встановлено 68 порушень нормативно - правових актів з охорони праці.

Разом з тим, ПП «ДОМІНІУМ» частково усунуто порушення, зазначені у акті перевірки від 08.08.2017 р. № 43/3.5, про що Головним управлінням Держпраці у Дніпропетровській області складено акт позапланової перевірки № 48/3.5 від 22.08.2017р.

За результатами проведеної позапланової перевірки виявлено, що не усунуто 2 порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих, а саме не проведено експертне обстеження, та не проведено позачерговий повний технічний огляд ліфтів з реєстр. №№ 71709, 71438, 71439, 71437, 71670, 71688, 71419, 71911, 71910, 71671, 71689, 71690, 71453, 71454, 71726, 71725, 71985, 71421, 71420, 71687, 71672, 71405, 71404, 71418, 71416, 71417, 71855, 71856, 71986, 71496, 71495, 71459, 71458, 71708, 71458.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить із наступного.

Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з питань праці затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року №96 Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Одним із завдань служби Держпраці є здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю.

Наказом Державної служби України з питань праці від 22.06.2017 року №75 затверджено положення про Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області, у пункті 1 якого зазначено, що головне управління є територіальним органом Держпраці України та здійснює свої повноваження на території Дніпропетровської області.

Згідно статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Крім того, стаття 13 цього Закону зазначає, що роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

Таким чином, відповідач має забезпечити належні умови праці відповідно до нормативно-правових актів та законодавства України.

Пунктом 6.1.22. Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.09.2008 року №190, встановлено, що після закінчення граничного строку експлуатації ліфта як вітчизняного, так і імпортного виробництва проводиться його експертне обстеження згідно з НПАОП 0.00-6.18-2004.

Згідно п.9.5.1 Правил позачерговий технічний огляд ліфта проводять у разі: введення його в експлуатацію після ремонту, реконструкції або модернізації; перерви в експлуатації більше як на 12 місяців; демонтажу та встановлення на новому місці; закінчення граничного строку експлуатації (із застосуванням видів робіт, що не використовувались під час експертного обстеження); експлуатаційної чи деградаційної відмови, виявлення зносу (механічного або корозійного), залишкової деформації, тріщин, інших пошкоджень складових частин, деталей або їх елементів; аварії або пошкодження, спричиненого надзвичайною ситуацією природного чи техногенного характеру.

У п.9.5.4. Правил зазначено, що після закінчення технічного огляду фахівець, який його провів, робить відповідний запис у паспорті устаткування про результати технічного огляду, дозволені параметри експлуатації і строк наступного технічного огляду, скріплюючи запис підписом і печаткою.

Отже, законодавством чітко визначено необхідність проведення експертного обстеження та позачергового технічного огляду після закінчення граничного строку експлуатації ліфта.

Відповідно до п. 9.7.15 Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів, робота ліфта не дозволяється, якщо, зокрема, не проведено технічний огляд або експертне обстеження ліфта.

Відповідно до частини 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Згідно зі статтею 39 Закону України «Про охорону праці» посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право, зокрема забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.

А за приписами ч.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт надання послуг субєктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Аналізуючи наведені правові норми можна дійти висновку про те, що застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є необхідним оперативним та превентивним способом впливу на порушника з метою усунення існування загрози життю та здоров'ю людей.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно статті 86 цього КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні

Суд вважає за необхідне зазначити, що надані відповідачем документи, а саме: копія договору підряду №220 на повне технічне обслуговування, ремонт ліфтів та диспетчерських систем від 18.04.2017 та Додаток №1 з переліком ліфтів; копія договору про надання послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків і споруд у Жовтневому районі (об'єкт №2), копія договору підряду з додатками на виконання робіт по експертному обстеженню та технічному огляду за №116 - 17Д від 06.04.2017 не підтверджують усунення виявлених порушень, що свідчить про обґрунтованість вимог позивача.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що використання відповідачем ліфтів з реєстраційними №№71709, 71438, 71439, 71437, 71670, 71688, 71419, 71911, 71910, 71671, 71689, 71690, 71453, 71454, 71726, 71725, 71985, 71421, 71420, 71687, 71672, 71405, 71404, 71418, 71416, 71417, 71855, 71856, 71986, 71496, 71495, 71459, 71708, 71458 без усунення виявлених перевіркою порушень з охорони праці, створює загрозу життю і здоров'ю людей, а тому застосування заходів реагування є необхідним до усунення відповідачем всіх порушень, виявлених актом перевірки від 08.08.2017 р. № 43/3.5.

Керуючись статтями 2, 11, 71, 86, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області до Приватного підприємства “ДОМІНІУМ” про застосування заходів реагування - задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Приватного підприємства “ДОМІНІУМ”, а саме заборонити експлуатацію ліфтів з реєстаційними №№ 71709, 71438, 71439, 71437, 71670, 71688, 71419, 71911, 71910, 71671, 71689, 71690, 71453, 71454, 71726, 71725, 71985, 71421, 71420, 71687, 71672, 71405, 71404, 71418, 71416, 71417, 71855, 71856, 71986, 71496, 71495, 71459, 71708, 71458.

Постанова підлягає негайному виконанню відповідно до ч.6 ст.183-2 та ч.1 ст. 256 КАС України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя ОСОБА_1