Постанова від 28.07.2017 по справі 804/3948/17

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2017 р. Справа № 804/3948/17

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Врони О.В.,

розглянувши в скороченому провадженні у м. Дніпрі адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Комунального підприємства «Жовтоводськтепломережа» про застосування заходів реагування,-

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просить:

1. тимчасово зупинити виробництво (виготовлення) або реалізацію продукції, виконання робіт, надання послуг, під час якого здійснюється використання джерел викидів без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а саме: організовані стаціонарні джерела викидів № 1 (котел на газоподібному паливі ПТВМ- 100 № 8), № № 5, 7, 9, 10 (верстати заточувальні), № 13 (витяжні шафи хімлабораторії), № № 32, 33 (водогрійні котли ПТВМ-100 № 7, 9 на природному газі) та неорганізованим № № 2, 3, 4, 6, 8, 11, 12 та джерела утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а саме: проммайданчик № 1-ТЕЦ - верстати металообробні - 4 од; верстати свердлильні - 2 од., титрувальний стіл хімводоочистки, муфельна піч в хімлабораторії, склад прекурсорів - в матеріальному складі; дільниця центрального ремонту - саморобний опалювальний пристрій на твердому паливі (“буржуйка”), пост елекрозварювання, бетонозмішувач, акумуляторна для включення та виключення механізмів обладнання підприємства, акумуляторна для зарядки акумуляторних батарей; проммайданчик № 2 - міський тепловий район вул. Заводська: неорганізовані стаціонарні джерела викидів - зварювальні апарати типу САК-5 од. КП «Жовтоводськтепломережа», що розташовано за адресою: вул. 8 Березня, буд. 42, м. Жовті Води Дніпропетровська область, 52204 про що видати виконавчий лист та направити його на адресу Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що КП «Жовтоводськтепломережа» з 08.12.2016 року до теперішнього часу працює без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що є порушенням вимог ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря». Крім того, при перевірці виявлені невраховані в матеріалах інвентаризації джерела утворення забруднюючих речовин. У зв'язку з тим, що виявлені факти являються грубим порушенням природоохоронного законодавства, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг, під час якого здійснюється використання джерел викидів без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, заборонено законодавством України. Зазначене є підставою для застосування до підприємства відповідача заходів реагування щодо державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Відповідно до ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України позов прийнято до розгляду в скороченому провадженні та ухвалою суду відповідачу запропоновано у 10-денний строк з дня отримання ухвали про відкриття надати до суду заперечення на позов або заяву про визнання позову.

Відповідач надав до суду письмові заперечення, в яких просив суд в задоволенні позовних вимог відмовити повністю з огляду на те, що підприємство неодноразово зверталося до Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації з запитом про надання величин фонових концентрацій забруднювальних речовин по м. Жовті Води Дніпропетровської області, оскільки зазначена інформація обов'язкова для отримання дозволу на викиди забруднювальних речовин в атмосферне повітря. Однак, запитувана інформація не надана. Крім того, стверджує, що неврегульованість протягом тривалого часу (понад 4 роки) на законодавчому рівні питання визначення органу, який здійснює визначення величини фонових концентрацій розрахунковим методом та їх установлення, унеможливлює подання документів та отримання відповідних дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря всіма підприємствами України та зокрема і комунальним підприємством «Жовтоводськтепломережа». На думку відповідача, в даному випадку відсутня вина підприємства в тому, що воно працювало без дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Стверджує, що на даний час документи КП «Жовтоводськтепломережа», в яких обґрунтовуються обсяги викидів для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря знаходяться на стадії погодження в Головному управлінні Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області та Департаменті екології і природних ресурсів Дніпропетровської ОДА. Також відповідач зазначив, що позовні вимоги слід розглядати за загальними правилами Кодексу адміністративного судочинства України із проведенням судового засідання.

Оцінивши повідомлені позивачем обставини та розглянувши подані відповідачем заперечення, враховуючи достатність повідомлених сторонами обставин, керуючись положеннями до ч.4 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приходить до висновку про можливість ухвалення судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, розглянувши справу в порядку скороченого провадження.

Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти позову, з'ясувавши обставини спірних правовідносин, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, виходить з таких підстав та мотивів.

Правовідносини у галузі охорони навколишнього природного середовища, зокрема, атмосферного повітря, у томі числі запобігання і ліквідації негативного впливу господарської діяльності на навколишнє природне середовище, унормовані ст..ст.13, 50 Конституції України, Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», Законом України «Про охорону атмосферного повітря», Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Положенням про Державну екологічну інспекцію України (затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року N 454/2011).

Так, за визначенням ст.1 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» джерело викиду - об'єкт (підприємство, цех, агрегат, установка, транспортний засіб тощо), з якого надходить в атмосферне повітря забруднююча речовина або суміш таких речовин.

Відповідно до ст.10 цього закону підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік; заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря; забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок; забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин; використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел; здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря; своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок.

Проаналізувавши положення чинних актів законодавства з питань захисту атмосферного повітря, суд дійшов висновку, що законодавець не сформулював виключного переліку джерел викидів.

На думку суду, вказане обумовлено об'єктивною неможливістю передбачити наперед технологічні процедури та пристрої, котрі можуть бути задіяні у виробничих процесах.

Натомість, законодавець у приписах ст.1 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» навів ознаки забруднення атмосферного повітря (як змінення складу і властивостей атмосферного повітря в результаті надходження або утворення в ньому фізичних, біологічних факторів і (або) хімічних сполук, що можуть несприятливо впливати на здоров'я людини та стан навколишнього природного середовища), а також забруднюючої речовини (як речовини хімічного або біологічного походження, що присутня або надходить в атмосферне повітря і може прямо або опосередковано справляти негативний вплив на здоров'я людини та стан навколишнього природного середовища), що у поєднанні з викладеним у цій же статті визначенням джерела викидів, дає всі підстави для висновку про те, що як джерело викиду може бути кваліфікована будь яка річ (у розумінні ст.179 Цивільного кодексу України), існування (функціонування) якої не відкидає беззаперечно зміну стану атмосферного повітря внаслідок надходження фізично та хімічно непритаманних повітрю (за звичайних умов) речовин.

Розглядаючи спір, суд бере до уваги також і приписи Постанови Кабінету Міністрів України від 29.09.2001р. №1598, якою затверджено Перелік найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, та Інструкції про зміст та порядок складання звіту про проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві (затверджено наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 10.02.1995р. №7, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.03.1995р. за №61/597; далі за текстом - Інструкція №7).

З урахуванням покладеного законодавцем на суб'єкта господарювання обов'язку проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві суд вважає, що саме суб'єкт господарювання обтяжений обов'язком довести той факт, що будь-який пристрій, обладнання, устаткування, інша аналогічна річ тощо або не є джерелом викидів, або не вимагає одержання відповідного дозволу на експлуатацію з інших причин.

За матеріалами справи судом встановлено, що Комунальне підприємство «Жовтоводськтепломережа» створено на підставі рішення виконавчого комітету Жовтоводської міської ради № 318 від 31.08.1999 року. Основними напрямками діяльності підприємства є зокрема: постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря.

Виробництво, транспортування та постачання теплової енергії здійснювалось комунальним підприємством «Жовтоводськтепломережа» па підставі ліцензій, виданих Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 307 від 14.09.2012 року; № 1931 від 23.12.2010 року, що були переоформлені рішенням НКРЕКП № 2600 від 20.10.2015.

Згідно із рішеннями виконавчого комітету Жовтоводської міської ради № 571 від 18.10.2010 р КП «Жовтоводськтепломережа» є виконавцем послуг з централізованого опалення для населення та інших споживачів м. Жовті Води.

Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області в період з 29.05.2017 по 12.06.2017 на підставі наказу № 327-11 від 05.04.2017, було проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України КП «Жовтоводськтепломережа», результати якої зафіксовано актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами (далі - акт перевірки).

Відповідно до акту перевірки, на перевірку надано звіт про проведення інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря КП «Жовтоводськтепломережа» виконаний у 2011 році ТОВ «ЛОГОС» м. Жовті Води, яка зареєстрована Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області листом від 11.11.11 року № 4-5202-10-1.

Підприємство працювало з наступними дозволами на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а саме:

- дозвіл № 1210700000-59 від 07.12.2011 р. до 07.12.2016 року (Проммайданчик № 1- ТЕЦ, 1 група);

- дозвіл № 1210700000-60 від 07.12.2011 р. до 07.12.2016 року (Проммайданчик № 2- міський тепловий район вул. Заводська, 3 група). Наданий наказ від 30.07.2013 року № 155 “Про демонтаж основних засобів, які знаходяться в будівлях передбачених для продажу”;

- дозвіл № 1210700000-61 від 07.12.2011 р. до 07.12.2016 року (Проммайданчик № 3 міський тепловий район, вул. 8 Березня, 42 м. Жовті Води, 3 група).

Крім цього, надано звіт про проведення інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря КП «Жовтоводськтепломережа» (доповнення) виконаний у 2012 році ТОВ «ЛОГОС» м. Жовті Води, який зареєстрований Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області листом від 04.10.12 р. № 5345/0/2-12.

Підприємство працювало з наступними дозволами на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а саме:

- дозвіл № 1210700000-59 а від 19.10.2012 р., терміном дії до 07.12.2016 року. (Об'єкт № 1 ТЕЦ- 1 група);

- дозвіл № 1210700000-68 від 19.10.2012 р., терміном дії до 19.10.2017 року (топкові мікрорайону ОСОБА_1 м. Жовті Води, Проммайданчик № 4 відноситься до 3 групи).

Термін дії дозволів № № 1210700000-59, 1210700000-59 а) закінчився 07.12.2016 року. Таким чином, організовані стаціонарні джерела викидів № 1 (котел на газоподібному паливі ПТВМ-100 № 8), № № 5, 7, 9, 10 (верстати заточувальні), № 13 (витяжні шафи хімлабораторії), № № 32, 33 (водогрійні котли ПТВМ-100 № 7, 9 на природному газі) та неорганізованим № № 2, 3, 4, 6, 8, 11, 12 КП «Жовтоводськтепломережа» з 08.12.2016 року до теперішнього часу працює без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що є порушенням вимог ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

Крім того, при перевірці виявлені невраховані в матеріалах інвентаризації джерела утворення забруднюючих речовин:

- проммайданчик № 1-ТЕЦ - верстати металообробні - 4 од; верстати свердлильні - 2 од., титрувальний стіл хімводоочистки, муфельна піч в хімлабораторії, склад прекурсорів - в матеріальному складі; дільниця центрального ремонту - саморобний опалювальний пристрій на твердому паливі (“буржуйка”), пост елекрозварювання, бетонозмішувач. Акумуляторна для включення та виключення механізмів обладнання підприємства. Амумуляторна для зарядки акумуляторних батарей;

- проммайданчик № 2 - міський тепловий район вул. Заводська: неорганізовані стаціонарні джерела викидів - зварювальні апарати типу САК-5 од.

Вищезазначене є порушенням вимог ст. ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

Між тим, у ході розгляду справи судом з'ясовано, що отримання величин фонових концентрацій забруднювальних речовин для населеного пункту, в якому здійснюється виробнича діяльність підприємства є обов'язковою умовою для прийняття на розгляд Департаментом екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації матеріалів про надання дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Зазначена вимога міститься в п. 2.7.3 Інструкції про загальні вимоги до оформлення документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців, що затверджена Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 108 від 09.03.2006 року.

Відповідно до п.2.7.3 Інструкції про загальні вимоги до оформлення документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій та громадян - підприємців, що затверджена Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 108 від 09.03.2006 року Мінприроди України, орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації приймають до розгляду тільки ті матеріали, у складі яких містяться засвідчені в установленому порядку копії офіційно отриманих (на бланку з гербовою печаткою) вихідних даних про стан довкілля (метеорологічні параметри, фонові концентрації, середньорічна та максимальна з разових концентрації").

Значення фонових концентрацій використовуються при встановленні нормативів граничнодопустимих викидів забруднювальних речовин в атмосферне повітря, при вирішенні питання розміщення нових промислових об'єктів та здійснення реконструкції, технічного переобладнання чи розширення існуючих промислових об'єктів.

Єдиний порядок визначення величин фонових концентрацій забруднювальних речовин в атмосферному повітрі (далі - величини (значення) фонових концентрацій) встановлюється Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 286 від 30.07.2001 року (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.08.2001 року за № 700/5891) «Про затвердження Порядку визначення величин фонових концентрацій забруднювальних речовин в атмосферному повітрі».

Згідно п. 5.4 Порядку визначення величин фонових концентрацій забруднювальних речовин в атмосферному повітрі визначення величин фонових концентрацій розрахунковим методом та їх установлення здійснюються територіальними органами Мінекоресурсів України за узгодженням з обласними (міськими) СЕС Міністерства охорони здоров'я України за формою, що наведена в додатку 3 до цього Порядку .

Указом Президента України «Про заходи підвищення ефективності державного управління у сфері охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів» "№ 10.39/2003 від 15 вересня 2003 року Міністерство екології та природних ресурсів України реорганізовано в Міністерство охорони навколишнього природного середовища України та Державний комітет природних ресурсів України.

На підставі Закону України від 16.10.2012 року № 5456-VІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації повноважень органів виконавчої влади у сфері екології та природних ресурсів, у тому числі на місцевому рівні» повноваження територіальних органів охорони навколишнього природного середовища передано до компетенції обласних державних адміністрацій.

Згідно із Постановою Кабінету Міністрів України У» 159 від 13.03.2013 року «Про ліквідацію територіальних органів Міністерства охорони навколишнього природного середовища» було ліквідовано як юридичну особу публічного права Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області та інші територіальні органи Міністерства охорони навколишнього природного середовища згідно переліку наведеного у Постанові.

Таким чином, з метою отримання величин фонових концентрацій КП «Жовтоводськтепломережа» звернулось до Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської ОДА із запитом вих. № 1038 від 30.09.2016 року.

Не отримавши відповіді на зазначений вище запит, KП «Жовтоводськтепломережа» повторно звернулось до Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської ОДА з запитом за вих. № 1189 від 28.10.2016 року.

У відповідь на повторне звернення КІІ «Жовтоводськтепломережа», Департамент екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації своїм листом вих. № 3- 6641/0/261-16 від 07.12.2016 року повідомив, що у зв'язку з прийняттям Закону України від 16.10.2012 року № 5456-V1 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації повноважень органів виконавчої влади у сфері екології та природних ресурсів, у тому числі на місцевому рівні» повноваження територіальних органів охорони навколишнього природного середовища передано до компетенції обласних державних адміністрацій.

При цьому, як зазначено в листі Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської ОДА, у зв'язку з відсутністю внесених змін у наказ Міністерства екології га природних ресурсів від 30.07.2001 року № 286 «Про затвердження Порядку визначення величин фонових концентрацій забруднювальних речовин в атмосферному повітрі», згідно з положеннями якого встановлюється єдиний механізм визначення величин фонових концентрацій забруднювальних речовин в атмосферному повітрі, обласна державна адміністрація не має визначеного законодавством механізму реалізації повноважень, що передані від територіальних органів Мінприроди. Враховуючи неврегульованість вищезазначеного питання, Дніпропетровською облдержадміністрацією неодноразово направлялись ініціативні листи на адресу Міністерства екології та природних ресурсів України стосовно необхідності внесення змін до Порядку та визначення органу, який буде здійснювати розрахунки фонових концентрацій забруднюючих речовин.

Одночасно в зазначеному вище листі Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації підприємству було рекомендовано звернутись до Мінприроди України з метою вирішення питання порушеного в запиті.

У грудні 2016 року комунальне підприємство «Жовтоводськтепломережа» звернулось до Департаменту екологічної безпеки Міністерства екології та природних ресурсів України про визначення фонових концентрацій забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

09.02.2017 року Департаментом екологічної безпеки Міністерства екології та природних ресурсів України на адресу КП «Жовтоводськтепломережа» надіслано лист за вих. № 7'549-17, яким повідомлено, що Мінприроди з метою приведення у відповідність із законодавством України Наказу від 30.07.2001 № 286 «Про затвердження порядку визначення фонових концентрацій забруднювальних речовин в атмосферному повітрі» розроблено зміни до зазначеного нормативно - правового акту, які затверджені наказом Мінприроди від 08.12.2016 № 485 «Про затвердження Змін до Порядку визначення величин фонових концентрацій забруднювальних речовин в атмосферному повітрі», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28.12.2016 за № 1720/29850 та які набирають чинності з дня офіційного опублікування, тобто з 20.01.2017 року. Зазначений лист отримано КП «Жовтоводськтепломережа» 21.02.2017 року.

Відповідно до внесених Змін до Порядку визначення величин фонових концентрацій забруднювальних речовин в атмосферному повітрі, визначення величини фонових концентрацій розрахунковим методом та їх установлення, здійснюються органами виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за погодженням з територіальними органами Держпродспоживслужби.

Враховуючи наведене, комунальне підприємство «Жовтоводськтепломережа» 11.04.2017 звернулось втретє до Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації з запитом про надання величин фонових концентрацій забруднювальних речовин по м. Жовті Води Дніпропетровської області.

Листом від 07 липня 2017 року за вих. № 3-4416/0/261-17 Департамент екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації відповідачу було надано величини нових концентрацій забруднювальних речовин (визначених розрахунковим методом), що погоджені Головним управлінням Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області.

26.05.2017 року за вих. № 7/2076-17 Департамент екологічної безпеки та дозвільно - ліцензійної діяльності Міністерства екології та природних ресурсів України повідомив про те, що звіт по інвентаризації викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря КП «Жовтоводськтепломєрежа» (промисловий майданчик № 1), розроблений ТОВ «Логос» відповідно до пункту 1.12 Інструкції про зміст та порядок складання звіту проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві, яка затверджена наказом Мінприроди України від 10.02.1995 № 7 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15.03.1995 №61/597 зареєстровано за № 32/2017.

26.05.2017 за вих. № 3-3699/0/261-17 Департаментом екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації повідомлено КП «Жовтоводськтепломережа», що наданий на розгляд «Звіт про інвентаризацію викидів забруднюючих речовин від стаціонарних джерел КП «Жовтоводськтепломережа» (промислові майданчики № 2 та № 3), який виконаний ТОВ «Логос» реєструється.

Документи, що підтверджують викладені вище обставини надавались Дсржіпспекторам з охорони навколишнього природного середовища Дніпропетровської області при здійсненні ними в період з 29.05.2017 по 12.06.2017 перевірки дотримання КП «Жовтоводськтепломережа» вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами.

Аналізуючи зазначені правові норми та обставини справи суд приходить до висновку, що стверджуючи про порушення відповідачем вимог законодавства з питання охорони атмосферного повітря, суб'єкт владних повноважень у ході проведення контрольного заходу не забезпечив реалізації управлінської функції контролю у спосіб здійснення замірів фактичних викидів.

Суд також критично оцінює доводи позивача про те, що при перевірці виявлені невраховані в матеріалах інвентаризації джерела забруднюючих речовин, зокрема неорганізовані стаціонарні джерела викидів - зварювальні апарати типу САК в кількості 5 одиниць.

Так, згідно із інвентарними картками обліку основних засобів КІІ «Жовтоводськтепломережа» зварювальні агрегати експлуатуються підприємством:

- зварювальний агрегат САК-Д-144 з вересня 1986 року (інвентарний № 9288500):

- агрегат зварювальний Іскра AI ІД404Х-ХХХ з грудня 1996 року (інвентарний № 0534900):

- зварювальний агрегат АДД4002МУ1 з жовтня 1997 року (інвентарний № 9294000):

- зварювальний агрегат САГ (інвентарний № 9133600);

- зварювальний агрегат АДД-3О3 з січня 1986 року (інвентарний № 3152300).

Відповідно до вимог п. 2.5.4 «Інструкції про зміст та порядок складання звіту проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві», затвердженої наказом міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України N» 7 від 10.02.95 (із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства екології та природних ресурсів N" 97 від 01.03.2017) в розділі 2.5 Характеристика джерел викидів забруднюючих речовин наводиться інформація про викиди забруднюючих речовин від пересувних джерел (враховуються викиди забруднюючих речовин, які утворюються від пересувних джерел в межах промплощадки від внутрішнього заводського транспорту, стоянок автомобілів і т .д.).

Оскільки ЗАК (зварювальний апарат колісний) є пересувним джерелом і виконує роботи із ремонту трубопроводів за межами проммайданчиків КП «Жовтоводськтепломережа» (джерело переміщується па площі 7*4 км), то воно не підпадає під вимоги п. 2.5.4. вказаної вище Інструкції.

Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Оцінюючи надані докази в їх сукупності за правилами ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, суд відзначає, що суб'єкт владних повноважень у ході розгляду справи не довів поза розумним сумнівом наявності підстав для застосування до суб'єкта господарювання-відповідача заходів реагування.

Натомість суб'єкт господарювання подав належні докази на підтвердження факту виконання всіх залежних від нього дій для отримання дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, в той час як суб'єкт владних повноважень у ході проведення контрольного заходу не забезпечив реалізації управлінської функції контролю у спосіб здійснення замірів фактичних викидів.

З огляду на зазначене, адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Комунального підприємства «Жовтоводськтепломережа» про застосування заходів реагування - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку встановленому ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя ОСОБА_2