26 жовтня 2017 року Справа № 803/1206/17
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ковальчука В.Д.,
при секретарі судового засідання Ткачук І.І.,
за участю представника відповідача Антонюка І.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Імпорт Транс Сервіс" до Офісу великих платників податків ДФС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Імпорт Транс Сервіс" (далі - ТзОВ "Імпорт Транс Сервіс") звернулося з позовом до Офісу великих платників податків ДФС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 27 червня 2017 року №0005914806 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у сумі 2376264,92 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що інспектором Львівського управління Офісу великих платників податків ДФС проведено перевірку дотримання термінів реєстрації акцизних накладних, розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних ТзОВ "Імпорт Транс Сервіс", за результатами якої складено акт від 12.06.2017 року №143/28-10-48-06/39608851. Актом перевірки встановлено порушення термінів реєстрації акцизних накладних, та розрахунків коригування до таких накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних за період 01.04.2016 р. - 30.04.2016 р., 01.08.2016 р. - 31.08.2016 р., 01.04.2017 р. - 31.05.2017 р.
Позивач не погоджується з прийнятим податковим повідомленням-рішенням в частині застосування санкцій в розмірі 2376264,92 грн., вважає його таким, що суперечить положенням чинного законодавства та фактичним обставинам справи, а тому просить його скасувати в цій частині застосування штрафних санкцій. Вказує на те, що ТзОВ "Імпорт Транс Сервіс" відповідно до положень статті 231 Податкового кодексу України (далі - ПК України) 05.05.2017 року склало та направило для реєстрації акцизні накладні №1404, №1405 від 21.04.2016 року та №1406, №1407 від 22.04.2016 року. Однак, жодних квитанцій про прийняття (неприйняття) даних акцизних накладних відповідачем платнику податків не надіслано, а тому відповідно до положень пункту 231.6 статті 231 ПК України позивач зазначає, що такі акцизні накладні вважаються зареєстрованими, у зв'язку з чим відсутні підстави для притягнення його до відповідальності, передбаченої пунктом 120-2.1 статті 120-2 ПК України. Вважає, що платником податку в даному випадку було вчинено всіх можливих і допустимих заходів для недопущення порушення законодавства під час реєстрації зазначених накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, а тому у фіскального органу відсутні правові підстави для застосування до ТзОВ "Імпорт Транс Сервіс" відповідальності у вигляді штрафу.
В письмовому запереченні проти позову від 11.10.2017 року представник відповідача позовних вимог не визнає, оскільки вважає, що штрафні санкції, які визначені в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні, застосовані до позивача правомірно за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних. Вказує на те, що підтвердження особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
За даними Єдиного реєстру акцизних накладних за період 01.04.2016 року - 30.04.2016 року, 01.08.2016 року - 31.08.2016 року, 01.04.2017 року - 31.05.2017 року встановлено порушення ТзОВ "Імпорт Транс Сервіс" термінів реєстрації акцизних накладних, та розрахунків коригування до таких накладних, в тому числі акцизних накладних від №1404, №1405 від 21.04.2016 року та №1406, №1407 від 22.04.2016 року, а тому контролюючим органом правомірно винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 27 червня 2017 року №0005914806 про застосування до позивача відповідно до пункту 120-2.1 статті 120 ПК України штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у сумі 2384462,53 грн.
На підставі наведеного представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову повністю.
В судове засідання представник позивача не прибув, проте від позивача надійшло клопотання від 26.10.2017 року про розгляд справи за відсутності представника, в якому позивач позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов не визнав з підстав, викладених у письмовому запереченні проти позову, просив у його задоволенні відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представника відповідача, з'ясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх письмовими доказами, суд дійшов висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю з таких підстав.
Судом встановлено, що 16.06.2017 року Офісом великих платників податків ДФС проведено перевірку дотримання вимог п.231.6 ст.231 Податкового кодексу України ТзОВ "Імпорт Транс Сервіс" щодо порушення термінів реєстрації акцизних накладних, розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та розрахунків коригування до таких накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних за період 01.04.2016 р. - 30.04.2016 р., 01.08.2016 р. - 31.08.2016 р., 01.04.2017 р. - 31.05.2017 р., за результатами якої складено акт від 12.06.2017 року №143/28-10-48-06/39608851 (а.с.5-9). Актом перевірки встановлено порушення термінів реєстрації акцизних накладних, та розрахунків коригування до таких накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних за період 01.04.2016 р. - 30.04.2016 р., 01.08.2016 р. - 31.08.2016 р., 01.04.2017 р. - 31.05.2017 р., а саме: порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів:
- код УКТЗЕД 2710192100 - 567358,45 л;
- код УКТЗЕД 2711139700 - 34314,09 л;
порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів:
- код УКТЗЕД 2710124194 - 228095,36 л;
- код УКТЗЕД 2710124512 - 265,42 л;
- код УКТЗЕД 2710194300 - 3778913,36 л,
чим порушено п.231.6 ст.231 Податкового Кодексу України.
На підставі вказаного акта перевірки Офісом великих платників податків прийнято податкове повідомлення-рішення від 27.06.2017 року №00059148, яким до позивача на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 і пункту 120-2.1 статті 120-2 застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 2384462,53 грн. (а.с.10). Сума штрафних санкцій нарахована на підставі розрахунку штрафних санкцій до акту перевірки від 12.06.2017 року №143/28-10-48-06/39608851 (а.с.11).
Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зазначає наступне.
У відповідності до вимог пункту 231.1 статті 231 Податкового кодексу України платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Платник податку зобов'язаний скласти акцизну накладну на обсяги пального, використаного для власного споживання; реалізованого та/або використаного для виробництва непідакцизної продукції на умовах, встановлених статтею 229 цього Кодексу; втраченого як у межах, так і понад встановлені норми втрат; зіпсованого, знищеного, в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального.
Виробник пального в споживчій тарі ємністю до двох літрів (включно) зобов'язаний скласти акцизну накладну на обсяги такого пального.
В акцизній накладній зазначаються в окремих полях такі обов'язкові реквізити:
а) порядковий номер акцизної накладної;
б) дата складання акцизної накладної;
в) повна або скорочена назва юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник акцизного податку, - особи, що реалізує пальне;
г) код ЄДРПОУ (для юридичних осіб) або реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) особи, що реалізує пальне, та отримувача пального;
ґ) повна або скорочена назва юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податків, - отримувача пального;
д) код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД;
е) опис пального;
є) обсяг пального в літрах, приведених до t 15° C.
При реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобов'язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального та акцизні накладні / розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального суб'єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних (п.231.5 ст.231 ПК України).
Реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання. Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання акцизної накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо надіслані акцизні накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 231.1 цієї статті, протягом операційного дня отримувачу пального/особі, яка реалізує пальне, надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин. Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, такі акцизна накладна / розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних. (абзаци перший, другий, п'ятий, шостий, сьомий пункту 231.6 статті 231 ПК України).
Механізм внесення відомостей, що містяться в акцизних накладних та розрахунках коригування до акцизних накладних за операціями з реалізації пального, до Єдиного реєстру акцизних накладних, надання даних, які містяться в Реєстрі визначає Порядок ведення Єдиного реєстру акцизних накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 №114 (далі - Порядок №114).
Згідно пункту 2 Порядку №114 для реєстрації в Реєстрі акцизні накладні/розрахунки коригування надсилаються до ДФС в електронній формі відповідно до порядку подання податкових документів в електронному вигляді з дотриманням умови щодо реєстрації електронного цифрового підпису уповноваженої особи у порядку, визначеному законодавством. Акцизні накладні/розрахунки коригування надсилаються протягом операційного дня. Операційний день для реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування у Реєстрі триває щодня з 8 до 19 години.
Пунктом 8 Порядку №114 визначено, що з метою підтвердження прийняття для реєстрації в Реєстрі акцизної накладної/розрахунку коригування платникові акцизного податку, який здійснює реєстрацію, надсилається квитанція в електронному вигляді, в якій зазначаються реквізити такого документа, відповідність електронного документа вставленому формату (стандарту), результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про платника акцизного податку, який реалізує пальне, дата і час прийняття, реєстраційний номер. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис, що є аналогом відбитка печатки ДФС, підлягає шифруванню та надсилається протягом операційного дня за допомогою засобів телекомунікаційних систем платникові акцизного податку, який здійснює реєстрацію акцизної накладної/розрахунку коригування. Електронний примірник квитанції зберігається у ДФС.
Отже, враховуючи вищенаведені вимоги податкового законодавства, позивач зобов'язаний подати акцизні накладні до Єдиного реєстру акцизних накладних не пізніше 15 календарних днів, наступних за датою їх складання. Підтвердженням дати та часу подання акцизних накладних до Реєстру є дата та час, зазначені у квитанціях про їх прийняття.
З матеріалів справи слідує, що позивач оскаржує нарахування відповідачем в податковому повідомлення-рішення від 27 червня 2017 року №0005914806 штрафних санкцій в частині застосування штрафу у сумі 2376264,92 грн. за невчасну реєстрацію акцизних накладних №1404, №1405 від 21.04.2017 року та №1406, №1407 від 22.04.2017 року у Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Судом встановлено, що акцизні накладні №1404, №1405 від 21.04.2016 року та №1406, №1407 від 22.04.2016 року були направлені позивачем та зареєстровані в Єдиному реєстрі акцизних накладних 14.06.2016 року. Тобто, акцизні накладні №1404, №1405 від 21.04.2016 року були складені з порушенням терміну реєстрації на 39 днів, а акцизні накладні №1406, №1407 від 22.04.2016 року - на 38 днів.
За порушення термінів реєстрації акцизних накладних Податковим кодексом України передбачено накладення штрафних санкцій.
Так, пунктом 120-2.1 ст.120-2 ПК України визначено, що порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі:
2 відсотків від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;
10 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
30 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 61 до 90 календарних днів;
40 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 91 і більше календарних днів.
Оскільки позивачем порушено термін реєстрації акцизних накладних №1404, №1405 від 21.04.2016 року та №1406, №1407 від 22.04.2016 року на 38 та 39 днів, тому відповідач правомірно застосував до платника податків штрафні санкції в сумі 2376264,92 грн. у розмірі 20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних, про що свідчить
Суд не бере до уваги твердження позивача про те, що вищенаведені акцизні накладні були складені та направлені ТзОВ "Імпорт Транс Сервіс" для реєстрації 05.05.2017 року, оскільки позивач не надав суду жодного доказу на підтвердження цього. В противагу цьому, відповідач надав суду докази отримання цих акцизних накладних контролюючим органом саме 14.06.2016 року, про що свідчать квитанції №1-АН від 14.06.2016 року (а.с.49-51).
Відповідно до ч. 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, заперечуючи позов в силу положень частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, спростував доводи позивача і довів правомірність прийнятого податкового повідомлення-рішення.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Імпорт Транс Сервіс" необхідно відмовити повністю.
Керуючись статтями 160 ч.3, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Імпорт Транс Сервіс" до Офісу великих платників податків ДФС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 27 червня 2017 року №0005914806 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у сумі 2376264,92 грн. відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 30 жовтня 2017 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.Д. Ковальчук