Справа № 591/3989/17
Провадження № 2-а/591/481/17
27 жовтня 2017 року Зарічний районний суд м. Суми в складі головуючого судді Кривцової Г.В. розглянувши в письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сумської міської ради про зобов'язання вчинити дії, -
Позивач 31 липня 2017 року звернувся до суду з адміністративним позовом і свої вимоги мотивує тим, що 20 червня 2017 року цінним листом з описом на адресу Сумської міської ради направив заяву з додатками, в якій звертався до відповідача з проханням продати йому земельну ділянку площею 0,1612 га, яка розташована по АДРЕСА_1 в місті Суми (кадастровий номер земельної ділянки: НОМЕР_1). Вказує, що заяву з додатками відповідач отримав 26 червня 2017 року, що підтверджується письмовими доказами.
Вказує на те, що з моменту його звернення і до часу звернення до суду, Сумська міська рада не розглянула його заяву та не прийняла по цій заяві рішення, хоча за цей проміжок часу відбулося два пленарних засідання.
Позивач вважає, що бездіяльність Сумської міської ради щодо нерозгляду заяви у передбачений законом місячний строк та неприйняття рішення по вказаній заяві є протиправним, тому просить суд зобов'язати відповідача на найближчому пленарному засіданні чергової сесії розглянути його заяву про з проханням продати йому земельну ділянку площею 0,1612 га, яка розташована по АДРЕСА_1 в місті Суми (кадастровий номер земельної ділянки: НОМЕР_1) та прийняти рішення у відповідності до вимог ч. 5 ст. 128 Земельного кодексу України, а також просить стягнути з місцевого бюджету на його користь судові витрати по справі.
Суд, вивчивши матеріали справи, вважає що позов обґрунтований і підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідно до договору оренди земельної ділянки, укладеного 02 вересня 2013 року, ОСОБА_1 є орендарем земельної ділянки площею 0,1612 га, яка розташована по АДРЕСА_1 в місті Суми (кадастровий номер земельної ділянки: НОМЕР_1) (а.с. 7-17).
До Сумської міської ради 20 червня 2017 року була подана заява ОСОБА_1 про продаж вказаної земельної ділянки, з доданими документами (а.с.6,27-29).
Станом на 27 жовтня 2017 року доказів прийняття рішення по заяві позивача від 20 червня 2017 року Сумською міською радою суду не надано.
Ст. 128 ЗК України встановлює порядок продажу земельних ділянок державної та комунальної власності громадян та юридичних осіб.
В частині 2 ст. 128 СЗ України визначено, що громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки. До заяви (клопотання) додаються: а) документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою (у разі його наявності), та документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташоване на цій земельній ділянці (у разі наявності на земельній ділянці будівель, споруд); б) копія установчих документів для юридичної особи, а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу.
Частиною 3 ст. 128 ЗК України визначено, що орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву (клопотання) і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (крім земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд) чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.
В ч. 3 ст. 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, Сумська міська рада повинна була в місячний строк розглянути заяву позивача про продаж земельної ділянки та прийняти рішення згідно вимог чинного законодавства України, однак в порушення вимог ст. 19 Конституції України та ст. 128 ЗК України суб'єкт владних повноважень - Сумська міська рада допустила бездіяльність.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не довів правомірності своєї бездіяльності.
В частині задоволення клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суд вважає необхідним відмовити з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 267 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Встановлення судового контролю - це право, а не обов'язок суду.
Строк для звіту встановлюється з таким розрахунком, щоб суб'єкт владних повноважень мав реальну можливість виконати судове рішення у визначений законом і цим рішенням спосіб з урахуванням об'єктивних обставин.
Однак, оскільки в даній справі відповідачем - суб'єктом владних повноважень є колегіальний орган - Сумська міська рада, яка приймає рішення відповідно до регламенту на пленарних засіданнях чергової сесії, суд не може визначити конкретний строк виконання судового рішення, з врахуванням реальної можливості виконання судового рішення та інших об'єктивних обставин.
Згідно зі ст. 94 КАС України, слід стягнути на користь позивача з Сумської міської ради судовий збір у розмірі 640 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 7 - 9, 11, 69 - 71, 87, 89, 90, 94, 159 - 163 КАС України, суд -
Позов ОСОБА_1 до Сумської міської ради про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Зобов'язати Сумську міську раду на найближчому пленарному засіданні чергової сесії розглянути заяву ОСОБА_1 від 20 червня 2017 року про продаж громадянину ОСОБА_1 земельної ділянки загальною площею 01612 га, розташованої в АДРЕСА_1 кадастровий номер земельної ділянки: НОМЕР_2) та прийняти рішення по цій заяві.
Стягнути з Сумської міської ради на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 640 грн.
Постанову суду може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми, шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Зарічного районного суду м. Суми Г.В.Кривцова