Рішення від 19.10.2017 по справі 640/10336/17

Справа№ 640/10336/17

н/п 2/640/2647/17

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" жовтня 2017 р. Київський районний суд м. Харкова в складі:

головуючого -судді - Сенаторова В . М .,

при секретарі - Явнюк К. Р .,

за участі представника позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу за позовом Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради до ОСОБА_2, третя особа: Харківська міська рада про визнання укладеним договору про пайову участь у розвитку інфраструктури, -

ВСТАНОВИВ:

Представник Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради звернувся у суд з позовом до ОСОБА_2про визнання договору про пайову участь - укладеним.

Заявлені вимоги позивач мотивує тим, що відповідно до декларації про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованої Департаментом ДАБІ у Харківській області від 04.04.2016 № ХК 142160951499, ОСОБА_2 є замовником реконструкції нежитлових приміщень першого поверху № 1-:-4 в житловому будинку літ. «А-12» під магазин продовольчих товарів по вул. Валентинівській (колишня вул. Блюхера), 21-Б. З урахуванням положень Закону №3038-VI відповідач є замовником реконструкції об'єкта будівництва, а отже, на ОСОБА_2, як на замовника поширюється дія Закону № 3038-VI. А проведені відповідачем роботи з реконструкції нежитлових приміщень першого поверху № 1-:-4 в житловому будинку літ. «А-12» під магазин продовольчих товарів по вул. Валентинівській (колишня вул. Блюхера), 21-Б в м. Харкові є такими будівельними роботами, за якими існує обов'язок з укладення відповідного договору. На дату прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом зазначеного об'єкту ОСОБА_2 не виконала покладеного на неї Законом № 3038-VI. обов'язку щодо укладення договору про пайову участь і не звернулася до Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради із заявою з приводу укладення такого договору. У декларації про готовність до експлуатації об'єкта від 04.04.2016 року № ХК 142160951499 відповідачем зазначені невірні дані щодо підстави для звільнення замовників від пайової участі, які не передбачені ч. 4 ст. 40 Закону № 3038-VI та п. 1.7. Порядку. Закон № 3038-VI. не містить перешкод для укладення замовником договору пайової участі, а факт прийняття об'єкта в експлуатацію не звільняє замовника від виконання обов'язку щодо пайової участі відповідно до приписів ст. 625 Цивільного кодексу України. На виконання положень розділу 5 Порядку листом Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради листом від 12.01.2017 року №4/0/114-17 проінформовано відповідача про необхідність звернення до виконавчих органів Харківської міської ради для укладення договору про пайову участі у розвитку інфраструктури м. Харкова. Листом управління соціально-економічного розвитку, планування та обліку Департаменту економіки та комунального майна від 01.03.2017 року № 134/0/114-17 направлено до відповідача для розгляду та підписання два оригінали договору щодо пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова. Відповідей на зазначені листи, підписаного договору або протоколу розбіжностей до нього від ОСОБА_2, а ні до Департаменту економіки та комунального майна, а ні до Харківської міської ради не надходило. Позивач вважає, що такими діями відповідача порушуються права та інтереси територіальної громади м. Харкова на отримання коштів від пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, які мають використовуватись для створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова.

Представник позивача у судовому засіданні ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала та просила задовольнити.

Відповідач та представник третьої особи ХМР не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлялися в установленому законом порядку, причини неявки суду не повідомили.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Так, 17 лютого 2012 року Верховною радою України було прийнято ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності», який згідно з його преамбулою покликаний встановити правові та організаційні основи містобудівної діяльності та забезпечити стабільний розвиток територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Відповідно до вимог ст. 40 Закону замовник об'єкта будівництва зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту (окрім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті) шляхом звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками та укласти договір про пайову участь з органом місцевого самоврядування.

За нормами ст. 1 Закону замовник будівництва є фізична або юридична особа, що має намір забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала у встановленому порядку відповідну заяву.

Відповідно до положень ст.2 Закону під забудовою територій слід розуміти діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає, зокрема, будівництво об'єктів, реконструкцію існуючої забудови та територій.

Законом встановлено строки, упродовж яких мають укладатися договори про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту - не пізніше ніж 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника будівництва щодо його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

Згідно з ч. 1 ст. 40 цього Закону порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.

На виконання цих вимог рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011 року №804, затверджено Порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова, який містить механізм залучення до пайової участі, порядок укладення договорів та розрахунку розміру величини пайового внеску.

Відповідно до пункту 1.6 Порядку під будівництвом слід розуміти - нове будівництво, реконструкцію, реабілітацію, капітальний ремонт та технічне переоснащення об'єктів будівництва, а під об'єктами будівництва - будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення та їх комплекси.

Також, згідно положень п.1 Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.05.2011 року №45, будівництво - нове будівництво, реконструкція, технічне переоснащення діючих підприємств, реставрація та капітальний ремонт об'єктів будівництва; об'єкт будівництва - це будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси, лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури.

Відповідно до Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року №466 будівельні роботи - роботи з нового будівництва, реконструкції, технічного переоснащення діючих підприємств, реставрації, капітального ремонту.

Будівельні роботи можуть виконуватися замовником, зокрема, після подання замовником за формою згідно з додатком 1 до Порядку повідомлення про початок виконання будівельних робіт Держархбудінспекції або її територіальному органу за місцезнаходженням об'єкта будівництва або реєстрації відповідною Інспекцією декларації - щодо об'єктів будівництва, що належать до І-ІІІ категорії складності.

Реконструкція або капітальний ремонт обє'ктів будівництва без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані у межах земель їх розміщення може проводитися за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою.

Залучення замовників до пайової участі здійснюється шляхом укладення договорів про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова з Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради.

Для укладення такого договору замовник зобов'язаний звернутись із відповідною заявою до Департаменту економіки та комунального майна не пізніше, ніж за 30 календарних днів до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

Відповідно до положень ст.11 ЦК України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Статтею 14 ЦК України встановлено, що цивільні обов'язки виконуються у межах встановлених договором або актом цивільного законодавства.

Таким чином, положення Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у розумінні положень статті 4 Цивільного кодексу України, є законом (актом цивільного законодавства) яким встановлено обов'язок певного кола субєктів - замовників будівництва - які мають намір щодо реконструкції існуючої забудови та територій звернутись до відповідного органу місцевого самоврядування для укладення договору пайової участі.

Наведеним формулюванням «реконструкція існуючої забудови та територій» охоплюються правовідносини здійсненої відповідачем реконструкції, оскільки остання передбачає реконструкцію земельної ділянки (території), на якій будівля розташована.

Судовим розглядом встановлено, що згідно декларації до декларації про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованої Департаментом ДАБІ у Харківській області від 04.04.2016 № ХК 142160951499, ОСОБА_2 є замовником реконструкції нежитлових приміщень першого поверху № 1-:-4 в житловому будинку літ. «А-12» під магазин продовольчих товарів по вул. Валентинівській (колишня вул. Блюхера), 21-Б. У п.13 вказаної декларації зазначено: інформація про документ, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою не зазначається у разі реконструкції обєктів без змін зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані.

Замовником будівництва за даною декларацією є відповідач, який відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011р. №804, зобов'язаний виконувати обов'язки по пайовій участі у розвитку інфраструктури м. Харкова.

Однак, визначений Законом і Порядком обов'язок відповідач не виконала, так як не уклала з Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради договір про пайову участь до прийняття об'єкта будівництва до експлуатації.

Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради листом від 12.01.2017 року №4/0/114-17 проінформовано відповідача про необхідність звернення до виконавчих органів Харківської міської ради для укладення договору про пайову участі у розвитку інфраструктури м. Харкова. Листом управління соціально-економічного розвитку, планування та обліку Департаменту економіки та комунального майна від 01.03.2017 року № 134/0/114-17 направлено до відповідача для розгляду та підписання два оригінали договору щодо пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова, на які від відповідача відповіді не надійшло.

Ухилення замовника від укладення договору пайової участі до прийняття об'єкту нерухомого майна до експлуатації, є порушенням зобов'язань та вимог, які прямо передбачені Законом. Положення статті 40 Закону чітко встановлений обов'язок замовника будівництва на участь у розвитку інфраструктури міста. Накладення такого обов'язку в свою чергу встановлює право органу місцевого самоврядування вимагати від замовника будівництва виконання власних обов'язків щодо пайової участі. Неукладення замовником відповідного договору пайової участі до прийняття об'єкту нерухомого майна до експлуатації, не звільняє замовника від виконання власного обов'язку в натурі.

Відповідно до наведених положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради вправі вимагати від відповідача належного виконання вимог Закону, зокрема, щодо належного виконання пайової участі.

Позивачем, відповідно до п. 5.4 Порядку про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова та ч. 5 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» був здійснений розрахунок величини пайової участі. При цьому позивач розрахував для визначення вартості будівництва показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами 14446,00 за 1 кв.м., та визначив загальну кошторисну вартість реконструкції спірного об'єкту у розмірі 434824,60 грн. Виходячи із цієї суми позивач визначив розмір пайового внеску в сумі 47830,71 грн.

Між тим, згідно п. 15 Декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 04.04.2016 року кошторисна вартість будівництва за затвердженою проектною документацією також була вказана у розмірі 21900,00 грн.

Враховуючи вказане, суд вважає за необхідне вираховувати розмір пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова відповідача саме виходячи із суми 21900,00 грн.

На підставі ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», а також Порядку про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова, розмір пайової участі відповідача, що підлягає перерахуванню до місцевого бюджету, має становити 10 % від 21900 грн та збільшення розміру пайової участі згідно п.5.5. Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова у розмірі 10 % від розміру пайової участі, тобто 2190+219 грн., що дорівнює 2409 грн.

Питання судових витрат суд вирішує у порядку ст. 88 ЦПК України та стягує з відповідача на користь позивача пропорційно задоволеним вимогам, а саме у сумі 80 грн. 58 коп. (2409 грн. *1600 грн.: 47830,71 грн.= 80, 58 грн.)

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 3, 10, 11, 60, 88, 212 - 215 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ :

Позовні вимоги Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради до ОСОБА_2, третя особа: Харківська міська рада про визнання укладеним договору про пайову участь у розвитку інфраструктури, -задовольнити частково.

Визнати укладеним договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м.Харкова між ОСОБА_2 (61013, м. Харків пров. Стельмаха 5 (колишній в-д. Островського); ідентифікаційний номер НОМЕР_1) та Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради (61003, м. Харків, м-н Конституції, 7, код ЄДРПОУ 25610834) в наступній редакції:

"ДОГОВІР №

про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова

м. Харків «________»2 01________р.

Департамент економіки та комунального майна, іменований надалі «Департамент», в особі заступника міського голови - директора Департаменту економіки та комунального майна ОСОБА_3, що діє на підставі Положення про Департамент економіки та комунального майна, затвердженого рішенням 1 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 20.11.2015 №7/15 «Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 7 скликання» з однієї сторони, та ОСОБА_2 Рихардіна, іменований надалі «Замовник», що діє на підставі паспорта серія ММ 649153, виданого Московським МВ ХМУ УМВС України 10.10.2000, з іншої сторони, на виконання Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури міста Харкова, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011 № 804 (із змінами), уклали цей договір про наступне.

1. Предмет договору

1.1. Цей договір регулює взаємовідносини між сторонами щодо пайової участі «Замовника» у розвитку інфраструктури м. Харкова при реконструкції нежитлових приміщень першого поверху № 1-:-4 в житловому будинку літ. «А-12» по вул. Валентинівській (колишня вул. Блюхера), 21-Б під магазин продовольчих товарів.

2.0бов'язки сторін

2.1. «Замовник»:

2.1.1.Здійснює перерахування до бюджету м. Харкова (код платежу - 24170000, рахунок - 31518921700002, МФО - 851011, код ЄДРПОУ -37999649, банк - ГУДКСУ у Харківській області, одержувач - УДКСУ у місті Харкові Харківської області) коштів у розмірі 2409 грн. (дві тисячі чотириста дев'ять гривень 00 копійок), згідно з розрахунком величини пайової участі у розвитку інфраструктури міста Харкова.

2.1.2.Сплачує пайовий внесок в повній сумі єдиним платежем або частинами протягом десяти календарних днів з дня укладання даного договору.

2.2. «Департамент»:

2.2.1. На запит «Замовника» надає лист про підтвердження факту повної сплати пайового внеску після остаточного розрахунку по укладеним договорам про пайову участь на підставі даних Департаменту бюджету і фінансів Харківської міської ради.

3. Відповідальність сторін

3.1. У разі невиконання або неналежного виконання «Замовником» обов'язків, передбачених п. 2.1. цього договору, «Замовник» сплачує до бюджету м. Харкова штраф у розмірі 25 % від суми не перерахованих коштів у визначений термін.

4. Час та дія договору

4.1. Договір набуває чинності з часу підписання сторонами або набрання чинності судового рішення щодо укладання цього договору, та діє до повного виконання сторонами своїх обов'язків за договором.

5. Зміна та розірвання договору

5.1.Зміна та розірвання договору про пайову участь у розвитку інфраструктури водносторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.

5.2.Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

5.3.Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

5.4.У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

5.5.Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

6. Особливі умови

6.1.3 питань, не передбачених цим договором, сторони керуються чинним законодавством України.

6.2.Умови договору можуть бути змінені або доповнені тільки з письмової згоди сторін і

оформляються додатковою угодою до договору.

6.3.У випадку реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) будь-якої із сторін цього договору, права та обов'язки за цим договором переходять до правонаступників.

6.5.У разі зміни власника нерухомого майна, зазначеного в п. 1.1. договору, права та обов'язки щодо виконання умов договору переходять до нового власника. Спори, що виникають між сторонами при виконанні, розірванні, або припиненні договору, вирішуються у судовому порядку.

6.6.Договір набирає чинності з моменту його укладання і діє до моменту остаточного виконання сторонами своїх обов'язків за договором.

6.7.Цей договір складений у 2-х примірниках, які мають силу оригіналу.

7. Адреса та реквізити сторін

Від «Департаменту» Від «Замовника»

Заступник міського голови - ОСОБА_2

директор Департаменту економіки

та комунального майна

код ЄДРПОУ 25610834

________________ ОСОБА_3 ______________(підпис) ПІБ

61003, м. Харків, м-н Конституції, 7 пров. Стельмаха, 5,

(колишній в-д Островського) м. Харків, 61013, ідентифікаційний номер НОМЕР_1"

Днем укладення договору вважати день набрання рішенням суду законної сили.

В решті позову відмовити.

Стягнути з ОСОБА_2 (61013, м. Харків пров. Стельмаха 5 (колишній в-д. Островського), ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради (61003, м.Харків, м-н Конституції, 7, код ЄДРПОУ 25610834, платіжні реквізити для перерахування коштів:одержувач: Департамент економіки та комунального майна Харківської міської ради Реєстр. рахунок 35419001033868, Банк: ГУ ДКСУ у Харківській області, МФО банку: 851011, Код ЄДРПОУ 25610834 судові витрати по сплаті судового збору пропорційно до задоволених вимог в сумі 80 (вісімдесят) гривень 58 копійок.

Відповідачем, який не приймав участі у розгляді справи, протягом десяти днів з дня отримання копії заочного рішення може бути подана письмова заява про перегляд заочного рішення, відповідно до вимог ст. 229 ЦПК України.

Заочне рішення суду може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача про перегляд заочного рішення, яка може бути подана до суду протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Рішення може бути оскаржене до судової палати з цивільних справ апеляційного суду Харківської області через Київський районний суд м. Харкова шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя -