Дата документу 14.09.2010
ЄУ № 2-а-1934/2010
Провадження №2-а-1934/2010
14 вересня 2010 року Новопсковський районний суд Луганської області
у складі: головуючого- судді Тарасова Д.С. при секретарі- Півоваровій В.В.
за участю: представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт.Новопсков адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Новопсковське комбікормове підприємство» до Новопсковької селищної ради про визнання протиправними дій із застосування коефіцієнту функціонального використання землі, протиправним та нечинним окремого положення рішення, та зобов'язання вчинити певну дію
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача з наступними вимогами: визнати протиправними дії із застосування коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки - 2,5, при обчисленні нормативної грошової оцінки земельної ділянки і визначенні розміру річної орендної плати до Договору оренди землі від 01.06.2008 року, зареєстрованого 19.06.2008 року за №040841600028, укладеного між Новопсковською селищною радою та ТОВ “Новопсковське комбікормове підприємство”; визнати протиправним та нечинним “Розрахунок розміру орендної плати за земельні ділянки грошова оцінка яких проведена на 2007 рік до договору оренди землі від 01.06.2008 року; визнати протиправним та нечинним окреме положення Рішення Новопсковської селищної ради п'ятого скликання двадцять сьомої сесії №27/13 від 24 грудня 2007 року, а саме: п.З “Встановити орендну плату в розмірі 10% від нормативної грошової оцінки земель смт.Новопсков в грошовій формі, в розмірі 134450 (сто тридцять чотири тисячі чотириста п'ятдесят) грн. 16 коп. Періодичність внесення орендної плати рівними частками по 11204 гри. 18 коп.; визнати протиправними та нечинними окремі положення Договору оренди землі від
01.06.2008року, зареєстрованого 19.06.2008 року за №040841600028, укладеного між Новопсковською селищною радою та ТОВ “Новопсковське комбікормове підприємство”, а саме п.5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 527048,84 грн.; п.9 Орендна плата вноситься орендарем починаючи з 01.06.2008 року у грошовій формі в розмірі 134450 (сто тридцять чотири тисячі чотириста п'ятдесят) грн.. 16 коп. за рік в розмірі 10% нормативної грошової оцінки землі; п.11 Орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно рівними частками по 11204 (одинадцять тисяч двісті чотири) грн. 18 коп. до 30 числа наступного за звітним місяцем; п.16 Цільове призначення земельної ділянки: комерційне використання”; зобов'язати відповідача вчинити певні дії, а саме зробити перерахунок орендної плати за Договором оренди землі від
01.06.2008року,зареєстрованого 19.06.2008 року за №040841600028, укладеного між Новопсковською селищною радою та ТОВ “Новопсковське комбікормове підприємство” з урахуванням коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки - 0,1 (Інші землі).
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно з рішенням Новопсковської селищної ради п'ятого скликання двадцять сьомої сесії №27/13 від 24 грудня 2007 року позивачу надана в оренду земельна ділянка площею 1,0306 га терміном на 2 роки за адресою: смт. Новопсков, вул. Леніна під розміщення об'єкта комерційного використання.
Між Новопсковською селищною радаю та позивачем укладено договір оренди вказаної земельної ділянки від 01.06.2008 року, державна реєстрація від 19.06.2008 року № 040841600028.
Позивачу ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю «Новопсковське комбікормове підприємство» (далі - ТОВ) на підставі договору оренди землі від 01.06.2008 року, зареєстрованого 19.06.2008 року за №040841600028, було передано в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 1,0306 га, розташовану за адресою смт.Новопсков вул..Леніна, терміном на два роки під забудову для розміщення торгівельно-розважального центру та створення прибережного парку (далі - Договір).
Як вбачається із самого договору оренди землі, в момент його укладення між сторонами - Новопсковською селищною радою, з однієї сторони, та ТОВ, з другої сторони узгоджені всі істотні умови цього договору.
Позивачу для визначення орендної плати за землю був встановлений коефіцієнт функціонального використання 2,5, землі комерційного використання, про що були видані відповідні довідки.
Застосування даного коефіцієнту функціонального призначення земельної ділянки суперечить нормам діючого законодавства України та меті використання земельної ділянки згідно договору оренди землі від 01.06.2008, державна реєстрація від 19.06.2008 № 040841600028 (п.4 Договору земельна ділянка передається під забудову, п.15 земельна ділянка передається в оренду для розміщення торгівельно-розважального центру та створення прибрежного парку).
Відповідно до п.Ю укладеного договору оренди землі, обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюються з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дій”.
Новопсковською селищною радою до вказаного Договору був наданий «Розрахунок розміру орендної плати за земельні ділянки для городництва які надані в оренду ТОВ «Новопсковське комбікормове підприємство» грошова оцінка яких проведена на 2007 рік».
Згідно вказаного розрахунку, вбачається, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки зроблена, станом на 01.07.1996 р. і складає 527048,84 грн., а добуток коефіцієнтів індексації -2,551;
Відповідач неправомірно застосував коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки в розмірі 2,5 при обчисленні розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, у зв'язку з чим нормативна грошова оцінка землі склала 527048,84 грн., та розрахунку орендної плати у зв'язку з наступним.
Відповідно до п.1 Розділу І Методики нормативної грошової оцінки земель
сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої Постановою КМУ від 23 березня 1995 р. N 213, зі змінами внесеними згідно до Постанови КМУ КМ N 843 від
05.07.2004року, «Нормативна грошова оцінка земельних ділянок здійснюється з метою визначення розміру... орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, ...».
Відповідно до п.21 Розділу III Методики нормативної грошової оцінки земель
сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої Постановою КМУ від 23 березня 1995 р. N 213, зі змінами внесеними згідно до Постанови КМУ КМ N 843 від
05.07.2004року, нормативна грошова оцінка земель населених пунктів визначається за формулою:
ВхНп
Цн= х Кф х Км,
Нк де:
Цн - нормативна грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки (у гривнях);
В - витрати на освоєння та облаштування території в розрахунку на квадратний метр (у гривнях);
Нп - норма прибутку (6 %);
Нк - норма капіталізації (3 %);
Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо);
Км - коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки.
На підставі Постанови КМУ від 23.03.1995 р. спільним наказом Держкомзему, Міністерства аграрної політики України, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.06 №18/15/21/11 затверджено «Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів».
Додатком №1 до Порядку, затверджені коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки (Кф). Так, до земель комерційного використання відносяться:
1.Землі торгівлі транспортними засобами та їх ремонту
2.Землі оптової торгівлі і посередництва в торгівлі
3.Землі роздрібної торгівлі побутовими товарами і їх ремонт
4.Землі готелів та ресторанів
5.Землі підприємств фінансового посередництва
6.Землі підприємств страхування.
7.3емлі підприємств, що здійснюють допоміжну діяльність у сфері фінансів та страхування.
8.Землі підприємств, що здійснюють операції з нерухомістю, здавання під найм та послуги
юридичним особам.
9.Землі підприємств, що здійснюють діяльність у сфері інформатизації.
10.Землі підприємств, що здійснюють послуги, які надаються переважно юридичним особам.
11.Землі підприємств, що здійснюють індивідуальні послуги.
12.Землі підприємств, що здійснюють діяльність у сфері та розваг (азартні ігри та ігри на гроші тощо).
Тобто, до жодної з перелічених категорій вказана земельна ділянка до будівництва та введення в експлуатацію відповідно до діючого законодавства України торгівельно-розважального центру (комерційного об'єкту) не відноситься.
Таким чином, до земельної ділянки, розташованої за адресою: Луганська область, смт.Новопсков, вул.Леніна, під розміщення торгівельно-розважального центру та створення прибережного парку (Договір) з 01.06.2008 р. відповідачем протиправно було застосовано коефіцієнт (Кф) - 2,5, який застосовується до земельних ділянок, що відносяться до категорії «Землі комерційного використання», тоді як слід було застосувати коефіцієнт 0,5 як на «Інші землі», який включає підклас «Землі, зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво».
Будівництво об'єкту - торгівельно-розважального центру, під будівництво якого надавалась в оренду земельна ділянка, не розпочато, акт вводу в експлуатацію не складався. Прибутку з використання цієї земельної ділянки Позивач не отримував. А отже, оскільки ніякої економічної комерційної діяльності, яка передбачає отримання прибутку з переданих в оренду земельних ділянок, Позивачем на зазначеній земельній ділянці не здійснювалась, то встановлення Відповідачем та дія коефіцієнту (2,5) з моменту укладення договору і до вводу торгівельно-розважального центру в експлуатацію, тобто з 01.06.2008 р. до 10.11.2009 р., є неправомірною, безпідставною та такою, що не відповідає положенням Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, який затверджений Наказом Державного комітету України по земельним ресурсам, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 року № 18/15/21/11 та іншим вимогам закону.
Неправильне застосування даного коефіцієнту призвело до невірного визначення відповідачем нормативної грошової оцінки земельної ділянки і відповідно, до невірного визначення розміру річної орендної плати (визначена відповідачем нормативна грошова оцінка
земельної ділянки у 2008-2009 рр. з урахуванням коефіцієнту 2,5 складає 527048,84 грн., річна орендна плата за рік збільшена на коефіцієнт 2,5 складає 134450,16 грн.
З наведеного випливає, що розмір орендної плати, яку повинен сплачувати Позивач, безпосередньо залежить від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка передана в оренду за договором.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про плату за землю» оренда - це засноване на договорі строкове платне володіння, користування земельною ділянкою.
Відповідно до ч. З ст. 2 Закону України «Про плату за землю» за земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Згідно ст. 21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю - це платіж , який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренді землі.
Згідно з ч.І, ч. 2, ч. 5 ст. 19 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за земельну ділянку - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною - ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати встановлюються за угодою сторін у договорі оренди. Орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, централізується на спеціальних бюджетних рахунках, розподіляється і використовується відповідно до Закону України «Про плату за землю» і не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється зазначеним Законом.
Статті 13 та 19 Закону України «Про плату за землю», передбачають, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).
Згідно ч.І ст. 206 Земельного кодексу України передбачено, що використання землі в Україні є платним.
Ч. 1 ст. 7 Закону України «Про плату за землю» ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки.
Таким чином, розмір орендної плати, яку позивач повинен сплачувати за договором оренди землі, безпосередньо залежить від грошової оцінки земельної ділянки.
Орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній та комунальній власності, централізуються на спеціальних бюджетних рахунках, розподіляються і використовуються відповідно до Закону України «Про плату за землю» і не може бути меншою ніж розмір земельного податку, що встановлюється законом.
Відповідачем при приведенні у Даних для розрахунку орендної плати на 2008 рік нормативної грошової оцінки земельної ділянки був прийнятий розрахунок вартості землі 1 м. кв. згідно із функціональним призначенням для земельних ділянок комерційного використання.
Відповідно до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27 січня 2006 р. N 18/15/21/11 встановлюються коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки (Кф). П.13 вказаного Порядку визначає, що нормативна грошова оцінка земель використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, а також під час розроблення показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Згідно вказаного порядку, функціональний коефіцієнт - 2,5 не може застосовуватись до земель, які зайняті поточнім будівництвом. В даному випадку до земель, які відведені під майбутнє будівництво або зайняті поточнім будівництвом і повинен застосовуватись коефіцієнт функціонального використання 0,5.
Із п. 3.3 Порядку , який визначає формулу, за якою встановлюється нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів, вбачається, що вказана оцінка залежить і від коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості транспорт тощо).
У п.3.10 Порядку зазначено про порядок розрахунку вартості одного квадратного метра земельної ділянки певного функціонального використання, для чого повинен враховуватись коефіцієнт функціонального використання, який згідно абзацу першого п. 3.5 вказаного Порядку характеризує функціональне використання земельної ділянки та ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.
Відповідно до ст. 648 Цивільного кодексу України зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту. Це положення не ставить в безумовну залежність зміну умов договору від змін в правовому акті органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони).
Відповідно до ч.І ст.203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Згідно ст..7 ГК України відносини у сфері господарювання регулюються Конституцією України, цим кодексом, законами України, нормативно-правовими актами Президента України та Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами інших органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також іншими нормативними актами.. У ч.І ст.2 Закону України «Про оренду землі» зазначено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Таким чином, відповідач неправильно застосував коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки, що призвело до невірного визначення відповідачем нормативної грошової оцінки земельної ділянки, і відповідно, до невірного визначення розміру річної орендної плати.
Обрані позивачем способи захисту порушено права не в повній мірі гарантують захист його прав. Але, оскільки за одним із принципів адміністративного судочинства (за правилами якого розглядалася дана справа), а саме диспозитивності, суд у разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять, може вийти за межі позовних вимог. А відтак суд вважає за необхідне прийняти постанову якою визнати протиправними дії Відповідача у встановленні з 19 червня 2008 р. коефіцієнту функціонального використання 2,5 та зобов'язати встановити з 19.06.2008 року та на 2009 рік коефіцієнт функціонального використання 0,5, а також надати відповідні дані для розрахунку орендної плати.
Керуючись ст.ст.19, 21 Закону України «Про оренду землі», ст..ст. 7, 13, 19 Закону України «Про плату за землю», ст.206 Земельного Кодексу України, ст.ст. 11, 71, 159-163 КАС України, суд -
Позов товариства з обмеженою відповідальністю «Новопсковське комбікормове підприємство» до Новопсковької селищної ради про визнання протиправними дій із застосування коефіцієнту функціонального використання землі, протиправним та нечинним окремого положення рішення, та зобов'язання вчинити певну дію задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Відповідача - Новопсковської селищної ради, які полягають у встановленні з 19 червня 2008 р. коефіцієнту функціонального використання 2,5, який передбачений для категорії земель «землі комерційного використання», для розрахунку орендної плати за користування земельною ділянкою площею 1,0306 га за адресою: см.Новопсков, вул.Леніна (між промисловим ринком та автодором), яка передана в оренду Позивачу - ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю «Новопсковське комбікормове підприємство» за договором оренди землі від 01.06.2008р., державна реєстрація №0408416000028 від 19.06.2008 р., під будівництво та обслуговування торгівельно-
розважального центру.
Зобов'язати Новопсковську селищну раду встановити з 19.06.2008 року та на 2009 рік щодо земельною ділянкою площею 1,0306 га за адресою: см.Новопсков, вул.Леніна (між промисловим ринком та автодором), яка передана в оренду ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю «Новопсковське комбікормове підприємство» за договором оренди землі від 01.06.2008р., державна реєстрація №0408416000028 від 19.06.2008 р., під будівництво та обслуговування торгівельно-розважального центру, коефіцієнт функціонального використання (у довідках - функціональний коефіцієнт) 0,5 (Кф - 0,5), як землі відведені під майбутнє будівництво, та надати відповідні дані для розрахунку орендної плати.
В задоволенні решти вимог відмовити повністю.
Повний текст постанови прийнято в нарадчій кімнаті 17 вересня 2010 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку на подання апеляційної скарги, якщо така не була подана.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку у десятиденний строк до Донецького апеляційного адміністративного суду через Новопсковський районний суд Луганської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Суддя: