Справа № 415/6608/17
Провадження № 2-о/415/780/17
26.10.17 року м. Лисичанськ
Лисичанський міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді - Коваленко Н.В.,
за участю секретаря - Данько Л.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Лисичанську цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи, заінтересована особа - Кадіївський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області, -
До Лисичанського міського суду Луганської області звернувся заявник, ОСОБА_1, із заявою про встановлення факту смерті громадянина України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, який помер 14 жовтня 2017 року у м. Брянка, Луганської області, Україна, причина смерті - хронічна енцефалопатія, атеросклероз судин головного мозку, на час смерті був зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, Мікрорайон-4АДРЕСА_1.
В обґрунтування заяви заявник посилався на те, що вона є дружиною померлого ОСОБА_2, який помер 14 жовтня 2017 року на тимчасово окупованій території в м. Брянка Луганської області, Україна, причина смерті - хронічна енцефалопатія, атеросклероз судин головного мозку. Отримати свідоцтво про смерть у відділі РАЦС неможливо, оскільки факт смерті відбувся на непідконтрольній території України. З метою реєстрації смерті, заявник звернувся з відповідною заявою до Кадіївського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області, але отримав письмову відмову у реєстрації факту смерті. Встановлення зазначеного факту необхідно для реєстрації смерті та отримання свідоцтва про смерть.
Заявник в судове засідання не прибув, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений. В прохальній частині заяви заявником зазначено про розгляд справи за його відсутності.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не прибув.
У зв'язку із неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч. 2 ст. 197 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, дослідивши матеріали справи встановив наступні обставини і відповідні їм правовідносини.
Як вбачається з копії свідоцтва про шлюб серії І-ЕД №267762 від 30 грудня 1973 року, виданого, відділом ЗАГС м. Брянка Ворошиловградської області, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 зареєстрували шлюб 30 грудня 1973 року, про що зроблено актовий запис № 700, прізвище чоловіка після реєстрації шлюбу ОСОБА_2, дружини - ОСОБА_2.
Таким чином, судом встановлено, що заявник є дружиною померлого ОСОБА_2.
Згідно з копією паспорта громадянина України серії ЕМ 043665, виданого Брянківським МВ УМВС України в Луганській області 05.12.1998 року, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрований за адресою: м. Брянка, Мікрорайон-4АДРЕСА_1.
Згідно свідоцтва про смерть серії І-ВВ №034082 від 17 жовтня 2017 року, виданого на тимчасово окупованій території, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, помер 14 жовтня 2017 року.
Згідно копії лікарського свідоцтва про смерть №200 від 14.10.2017 року, складеного російською мовою, виданого на тимчасово окупованій території, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 помер 14 жовтня 2017 року, причина смерті - хронічна енцефалопатія, атеросклероз судин головного мозку.
З матеріалів справи вбачається, що заявник звернувся до Кадіївського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області із заявою про державну реєстрацію факту смерті, проте, листом від 24.10.2017 р. №308 начальника Кадіївського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області йому було відмовлено у державній реєстрації факту смерті, з підстав пред'явлення документу, виданого на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження .
Абзацом 2 ч. 1 ст. 257-1 ЦПК України передбачено, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відповідно до роз'яснень, даних в п.13 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
Відповідно до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 року № 1275-р, м. Брянка відноситься до території, де здійснювалася антитерористична операція.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Ст. 4 цього ж закону передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.
Грунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey) (Страсбург, 10 травня 2001року заява №25781/94), Європейський суд з прав людини наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. У справі Намібії так званого «намібійського винятку» зазначений виняток полягає у тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи , видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема недійсність не може бути заснована до таких документі як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території.
Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, рішення суду в такій категорії справ має ґрунтуватися на дотриманні вимог ст. 213 ЦПК України щодо повного і всебічного з'ясування обставин справ на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у сукупності, в тому числі з урахуванням документів, які видні органами та установами, що знаходяться на такій території.
Приписами п.8 ч. 1 ст. 256 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті, а відповідно до п. 18 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Встановлення даного факту, має юридичне значення та необхідно заявнику для державної реєстрації смерті її чоловіка та отримання свідоцтва про смерть.
На підставі викладеного, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, суд приходить до висновку про задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту смерті її чоловіка, що дасть їй можливість отримати свідоцтво про смерть, видане відповідним державним органом України.
Згідно ч. 4 ст. 257-1 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 367 ЦПК України суд вважає за необхідне допустити негайне виконання рішення.
Керуючись ст.ст.10,60,212-215, 234,256-259 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи, заінтересована особа - Кадіївський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області - задовольнити.
Встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, який помер 14 жовтня 2017 року у м. Брянка, Луганської області, Україна, причина смерті - хронічна енцефалопатія, атеросклероз судин головного мозку, на час смерті був зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, мікрорайон-4АДРЕСА_1 .
Рішення підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення. Апеляційна скарга подається апеляційному суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Н.В. Коваленко