Справа № 171/1419/17
3/171/393/17
23 жовтня 2017 року
Суддя Апостолівського районного суду Семенова Н.М., розглянувши у приміщенні суду в м. Апостолове матеріали про адміністративне правопорушення, що надійшли з Управління патрульної поліції в м. Кривому Розі Департаменту патрульної поліції в Дніпропетровській області відносно
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, не працюючого, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 130 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 29 липня 2017 року ОСОБА_1, 29.07.2017 року о 21 год. 30 хв. керував скутером «Хонда», без д/н, по вул. Комсомольській, буд. 2, в м. Зеленодольськ Апостолівського району Дніпропетровської області, з явними ознаками наркотичного сп'яніння (розширені зіниці ока, які не реагують на світло, поведінка, яка не співпадає дійсності, різка зміна шкіряного покриву обличчя) на вимогу працівника поліції у присутності двох свідків пройти медичний огляд на стан наркотичного сп'яніння відмовився, чим порушив п. 2.5 ПДР України та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
Представник ОСОБА_1 - ОСОБА_2, в судовому засіданні пояснив, що дійсно 29.07.2017 року ОСОБА_1 керував транспортним засобом у м. Зеленодольськ по вул. Комсомольській, був зупинений працівниками поліції та притягнутий до адміністративної відповідальності за порушення Правил дорожнього руху. Працівники поліції йому запропонували пройти медогляд у лікарні, однак, він відмовився, оскільки проходити огляд на стан сп'яніння на місці йому ніхто не пропонував, що можуть підтвердити свідки ОСОБА_3, ОСОБА_4 Факт вживання наркотичного засобу заперечував.
Суд, вислухавши представника ОСОБА_2 дослідивши надані суду докази, приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення, передбаченого ст.130 КУпАП з наступних підстав.
Диспозиція ч.1 ст.130 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ст. 266 КУпАП, особи, які керують транспортними засобами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів працівником міліції у присутності двох свідків.
Таким чином, наявність у водія ознак стану сп'яніння є підставою для огляду водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, з використанням спеціальних технічних засобів працівником міліції у присутності двох свідків.
Згідно ч. 3 ст.266 КУпАП у разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Таким чином, підставами огляду на стан сп'яніння в закладах охорони здоров'я є:
-незгода водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, працівником поліції з використанням спеціальних технічних засобів;
-незгоди з результатами огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проведеного працівником поліції з використанням спеціальних технічних засобів.
Із роз'яснень п.27 Пленуму ВСУ «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» №14 від 23 грудня 2005 р. слідує, що стан сп'яніння встановлюють шляхом огляду правопорушника, який проводять згідно з Інструкцією про порядок направлення громадян для огляду на стан сп'яніння в заклади охорони здоров'я та проведення огляду з використанням технічних засобів.
Згідно п.п.1, 6, 7 розділу 2 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 11 листопада 2015 року за №1413/27858 за наявності ознак, передбачених п.3 розділу 1 Інструкції поліцейський провидить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом, огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків. Установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, в межах якого здійснюється судовий розгляд, та письмових пояснень свідків за наявності ознак стану сп'яніння водій ОСОБА_1 у присутності двох свідків відмовився від проходження саме медичного огляду, про те, чи надавалась йому можливість пройти огляд з використанням спеціальних засобі, у протоколі не зазначено, до матеріалів справи не надано доказів на підтвердження вини правопорушника, а саме - акта огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, відео з бодікамери АЕ 00073, АЕ 00169, які повинні бути додані до про протоколу про адміністративне правопорушення, про що зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення серії БР № 080665 від 29.07.2017 року. Його незгода або згода з протоколом не звільняла працівни ків поліції від здійснення пропозиції пройти огляд на стан сп'яніння з використанням спеціальних засобів.
Таким чином, в матеріалах справи відсутні дані про те, що правопорушнику у присутності свідків було запропоновано пройти тест на спеціальному технічному засобі.
Тому суд приходить до висновку, що пропозиція працівника поліції пройти медичний огляд на стан сп'яніння була передчасною, без дотримання передбачених ст. 266 КУпАП підстав.
Ураховуючи викладене, суд вважає, що при оформленні матеріалів адміністративної справи працівниками поліції було порушено процедуру проходження огляду, отже докази, здобуті особою, що склала протокол, не є допустимими.
Згідно з положеннямист.62 Конституції України всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь, а тому, провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 130, п.1ч.1 ст. 247, 266, 268, 283,284КУпАП, -
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова суду може бути оскаржена до Апеляційного суду Дніпропетровської області через Апостолівський районний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Н. М. Семенова