ун. № 759/12037/17
пр. № 2-а/759/363/17
06 жовтня 2017 року Святошинський районний суд м. Києва в складі
головуючого судді П'ятничук І.В.,
при секретарі Винарчук М.А.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Представник позивача ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, у якому просить визнати протиправними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови в донарахуванні та виплаті пенсії ОСОБА_1 із врахуванням індексації, та інших виплат, зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 21.04.2017 року донарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90 відсотків від заробітної плати державного службовця, включивши в суму заробітної плати для обчислення пенсії суми виплаченої соціальної допомоги, матеріальної допомоги на оздоровлення, компенсації за невикористану відпустку, індексації за період з розрахунку за 24 місяці за період з 01.04.2007 року по 31.03.2009 року відповідно до довідки № 09/030-42 від 20.04.2017 року відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3223-XII в редакції чинній на дату звернення ОСОБА_1 за призначенням пенсії державного службовця.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що позивач з 2009 року перебуває на обліку в Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві і отримує пенсію державного службовця.
21.04.2017р. позивач звернулась до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою про донарахування до заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця суми зазначені в графі «Інші виплати», зазначених у довідці про складові заробітної плати за вих. № 09/030-42 від 20.04.2017р.
Листом за вих. № 795/01/П-698-333 від 25.04.2017р. Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві відмовило Позивачу в донарахуванні пенсії з посиланням на те, що відповідно до ст. 33 ЗУ «Про державну службу» урухування до заробітної плати «Інших виплат» не передбачено.
Позивач вважає, що Відповідач неправомірно відмовив у перерахунку пенсії, оскільки допомога на оздоровлення та суми індексації заробітної плати , виплачувались на підставі нормативно-правових актів, тому зазначені виплати належать до додаткових видів заробітної плати й приймаються в розрахунок під час нарахування пенсії особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Позивач та представник позивача підтримали позов, просили його задовольнити з підстав зазначених у адміністративній позовній заяві.
Представник відповідача 05.10.2017р. надав письмові заперечення на позов, у яких зазначив про те, що управління діяло згідно норм чинного законодавства України і просить суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Суд вислухавши пояснення позивача та його предствника, дослідивши письмові докази дійшов наступного висновку.
Позивач з 2009 перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу» № 3223-XII від 16.12.1993, яка призначена у розмірі 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, нормами Законів України «Про державну службу», який був чинним на момент виникнення у позивача права на пенсію та у відповідній редакції (далі - Закон № 3723-XII), «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР), «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII), «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV).
Так, відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частинами 1, 4 статті 37 Закону № 3723-XII, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Частиною 1 статті 1 Закону № 108/95-ВР передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону № 108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до положень частини 2 статті 33 Закону № 3723-XII, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок
Згідно з частиною 1 статті 66 Закону № 1788-XII, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
У статті 41 Закону № 1058-IV визначено, що до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, з викладених правових норм вбачається, що отримувані державним службовцем суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічний правовий висновок був викладений Верховним Судом України в постанові від 16 вересня 2014 року у справі № 21-314а14, що у відповідності до ч. 1 ст. 244-2 КАС України, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та мають враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Таким чином, оскільки страхові внески на загальнообов'якове державне пенсійне страхування були нараховані на всі виплати, отримані позивачем за місцем роботи, у тому числі й «інші виплати», що підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою вих. № 09/030-42 від 20.04.2017р., то в даному випадку наявні достатні та необхідні правові підстави для врахування сум зазначених виплат при обчисленні пенсії позивача.
Разом з тим, суд звертає увагу на те, що право на врахування сум зазначених виплат при обчисленні пенсії позивач набув ще на момент призначення пенсії на підставі ст. 37 Закону № 3723-XII у відповідній редакції із заробітної плати з відповідними складовими, згідно з довідкою вих. № 09/030-42 від 20.04.2017р.
Доводи відповідача про те, що матеріальна допомога не є складовою частиною заробітної плати і сам факт сплати з неї внесків не є підставою для її включення до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні його пенсії, суд вважає безпідставними, з огляду на вищевикладене.
Доводи відповідача про те, що наразі діє новий Закон України «Про державну службу» та нова редакція постанови КМУ № 865, якими не передбачено можливості перерахунку пенсії державного службовця, як про те просить позивач, суд вважає неприйнятними, оскільки, позивач набула право на розрахунок її пенсії з урахуванням всіх сум заробітної плати, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тобто й «інших виплат», за ст.37 Закону № 3723-XII на момент призначення їй пенсії.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Часиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таки чином, позов підлягає задоволенню.
У зв'язку з задоволенням позову, відповідно до ст.94 КАС України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачена та документально підтверджена сума судового збору.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 19, 22, 152 Конституції України, статтями 33, 37 Закону України «Про державну службу», частиною першою статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», статтями 41, 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статтями 7, 71, 86, 94, 158- 163, 183-2 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови в донарахуванні та виплаті пенсії ОСОБА_1 із врахуванням індексації, та інших виплат, зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 21.04.2017 року донарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90 відсотків від заробітної плати державного службовця, включивши в суму заробітної плати для обчислення пенсії суми виплаченої соціальної допомоги, матеріальної допомоги на оздоровлення, компенсації за невикористану відпустку, індексації за період з розрахунку за 24 місяці за період з 01.04.2007 року по 31.03.2009 року відповідно до довідки № 09/030-42 від 20.04.2017 року відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3223-XII в редакції чинній на дату звернення ОСОБА_1 за призначенням пенсії державного службовця.
Стягнути на користь ОСОБА_1 з Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві судовий збір у розмірі 640,00 грн.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через районний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя