Справа № 755/12082/17
1-кс/755/5715/17
"09" жовтня 2017 р. м. Київ
Дніпровський районний суд міст Києва у складі:
Головуючого судді САВЛУК Т.В.
при секретарі Бурячек О. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Дніпровського районного суду міста Києва адміністративний позов ОСОБА_1 до Інспектора УПП 3 батальйону 3 роти лейтенант поліції Дарев'янко Максима Олеговича про скасування постанови про адміністративне правопорушення,
На підставі ухвали Дніпровського районного суду міста Києва від 21 серпня 2017 року відкрите провадження по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Інспектора УПП 3 батальйону 3 роти лейтенант поліції Дарев'янко Максима Олеговича про скасування постанови про адміністративне правопорушення.
28 вересня 2017 року, 09 жовтня 2017 року позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про час та місце слухання справи позивач повідомлений належним чином, шляхом направлення судових викликів за адресою, вказаною у позовній заяві, про причини неявки суд не повідомив, процесуальним правом подати заяву про розгляд справи у його відсутність не скористався.
Відповідач - Інспектор УПП 3 батальйону 3 роти лейтенант поліції Дарев'янко М. О. в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи відповідач повідомлявся належним чином.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази, суд приходить до наступного.
Відповідно до положень ст. 40 Кодексу адміністративного судочинства України особи, які беруть участь у справі, зобов'язані під час провадження у справі повідомляти суд про зміну місця проживання (перебування, знаходження), роботи, служби. У разі неповідомлення про зміну адреси повістка надсилається їм за останньою адресою і вважається врученою.
Особи, які беруть участь у справі, свідки, експерти, спеціалісти, перекладачі, які не можуть з поважних причин прибути до суду, зобов'язані завчасно повідомити про це суд.
Як передбачено ч.1 ст. 171-2 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом п'яти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках з урахуванням особливостей розгляду справи суд ухвалою може продовжити розгляд справи, але не більш як на п'ять днів.
Статтею 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, ратифікованої Законом України від 17 липня 1997 р. № 475/97-ВР, гарантовано кожній фізичній або юридичній особі право на розгляд судом протягом розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, у якій вона є стороною.
Як наголошує у своїх рішеннях Європейський суд, позивач як сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 155 Кодексу адміністративного судочинства України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позивач повторно не прибув у попереднє судове засідання чи у судове засідання без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття, якщо від нього не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності.
Враховуючи вкладене, суд приходить до висновку, що позивач ОСОБА_1 повторно не з'явився в судове засідання без поважних причин, процесуальним правом подати заяву про розгляд справи у його відсутність не скористався, що свідчить про наявність підстав для залишення позовної заяви без розгляду, як це передбачено у п.4 ч.1 ст. 155 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки за таких обставин проведення судового розгляду справи без участі позивача суперечить положенням Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки позивач протягом усього часу розгляду справи має право збільшити або зменшити розмір позовних вимог, відмовитися від позову, досягнути примирення, розпоряджаючись своїми правами щодо предмету спору на власний розсуд, а суд при здійсненні правосуддя має сприяти як всебічному і повному з'ясуванню обставин справи, так і здійсненню сторонами їх прав.
Враховуючи наведене та керуючись п.4 ч.1 ст. 155, ст.165, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Інспектора УПП 3 батальйону 3 роти лейтенант поліції Дарев'янко Максима Олеговича про скасування постанови про адміністративне правопорушення залишити без розгляду.
Роз'яснити позивачу , що особа, заява якої залишено без розгляду, після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду, має право звернутись до адміністративного суду в загальному порядку.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дніпровський районний суд міста Києва шляхом подання апеляційної скарги, яка подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.