Справа № 708/1022/17
Номер провадження № 2-а/708/47/17
25 жовтня 2017 року
Чигиринський районний суд Черкаської області у складі:
головуючої судді - Івахненко О.Г.,
при секретарі - Омельченко Ю.М.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - Добровольського А.В.,
представника відповідача - Крячка М.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чигиринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах,-
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просив суд визнати дії відповідача протиправними, скасувати рішення Чигиринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області від 28.09.2017 року № 594 та зобов'язати Чигиринське об'єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку на 10 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, починаючи з 07.09.2017 року.
В обгрунтування позову вказує, що в період з 09 жовтня 1986 року по 20 грудня 1986 року брав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Даний факт підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії від 12.01.1994 року серії НОМЕР_1 .
07 вересня 2017 року позивач звернувся до Чигиринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах із зменшенням віку виходу на пенсію на 10 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове соціальне страхування", надавши всі необхідні документи.
Згідно протоколу №594 від 28.09.2017 року відповідач відмовив ОСОБА_1 у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у зв'язку з відсутністю інформації про дні виїзду в зону (на об'єкти, населені пункти).
У судовому засіданні позивач та його представник адміністративний позов підтримали у повному обсязі, зазначивши, що позивач у жовтні-листопаді 1986 році був тиждень у зоні відчуження, а тому має право на пенсію за віком на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку на 10 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Представник відповідача у судовому засіданніпроти адміністративного позову заперечив повністю, просив суд відмовити позивачу в повному обсязі, оскільки відповідно до додатку №1 Постанови №106, де визначені населені пункти, які відносяться до зони відчуження, а с. Оране, Іванківського району Київської області, яке є місцем дислокації військової частини № НОМЕР_2 , не відноситься до зони відчуження.
Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року № 796-XII (далі- Закон № 796-XII) особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів, а з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів - 10 років.
Згідно з п.п. 1, 3 ст. 2 Закону № 791а-ХІІ зона відчуження - це територія, з якої проведено евакуаціюнаселення в 1986 році.
Зона гарантованого добровільного відселення - це територія з щільністю забруднення ґрунту понад доаварійний рівень ізотопами цезію від 5,0 до 15,0 Кі/км2, або стронцію від 0,15 до 3,0 Кі/км2, або плутонію від 0,01 до 0,1 Кі/км2, де розрахункова ефективна еквівалентна доза опромінення людини з урахуванням коефіцієнтів міграції радіонуклідів у рослини та інших факторів може перевищити 1,0 мЗв (0,1 бер) за рік понад дозу, яку вона одержувала у доаварійний період.
Частинами 1, 3 статті 65 Закону № 796-ХІІ передбачено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Відповідно до ч. 5 п. 2.1 Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Системний аналіз наведених правових норм дозволяє стверджувати, що правовою підставою для виникнення в особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах за абзацом першим п. 1 ст.55 Закону № 796-XII є робота в зоні відчуження у відповідний період часу, що має підтверджуватися належними первинними документами.
При цьому, поняття «зона відчуження» і «зона гарантованого добровільного відселення» не є тотожними та мають різний правовий статус.
Так, судом встановлено, що позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнибильській АЕС у 1986 році (категорія 2) та відповідне посвідчення серії НОМЕР_3 , з відміткою "перереєстровано" (а.с.10,27).
Позивачем надано довідку Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 16.03.2000 р. № 3665, з якої вбачаєтьсяо, що по архівних документах військової частини № 22457 встановлено, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у періаод з 09.10.1986 року по 20.12.1986 року. Дні виїзду в зону не відображено. В документах військової частини відображено отримання тільки добових грошей 3-50 на добу. Місце дислокації якої за вказаний період зазначено с. Оране Іванківського району Київської області (а.с.11).
Відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ УРСР від 23.07.1991 р. № 106, с. Оране Іванківського району Київської області відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.
Аналогічні відомості щодо періоду участі позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС зазначені в його військовому квитку серії НОМЕР_4 від 28.10.1985 року (а.с.28).
При цьому, з наданих позивачем документів не вбачається факт його перебування саме у зоні відчуження, тобто, в населеному пункті, віднесеного до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженого постановою КМУ УРСР від 23.07.1991 р. № 106.
07 вересня 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до п. 1 ст. 55 Закону № 796-XII, де на підставі протоколу № 594 від 28.09.2017 року відповідачем прийнято рішення про відмову в задоволенні його вимог, оскільки в поданих ним документах відсутні дані про дні виїзду в зону відчуження, про що повідомив позивача листом від 29.09.2017 рок № 4911/04 у якому роз'яснено, які саме документи засвідчують право особи на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку (а.с.12-14,25).
Таким чином, суд звертає увагу на те, що первинними документами, наданими позивачем підтверджується лише факт проходження ним служби (виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС) у зоні гарантованого добровільного відселення, а не в зоні відчуження (а.с.5-11)
З огляду на це, суд приходить до висновку, що в даному випадку відсутні достатні та необхідні правові підстави для призначення позивачу пенсії зі зниженням пенсійного віку за п. 1 ст. 55 Закону № 796-XII, а отже, відповідач, відмовляючи в задоволенні його вимог, діяв на підставі, у спосіб та в межах повноважень, передбачених чинним законодавством, що вказує на відсутність правових підстав для задоволення даного адміністративного позову.
Оскільки, сторони звільнені від сплати судового збору відповідно до ЗУ «Про судовий збір», то такі витрати слід віднести за рахунок держави.
Керуючись ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року № 796-XII, ст. ст. 10, 11, 158-163, 167, 186 КАС України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Чигиринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах - відмовити в повному обсязі.
Судовий збір віднести за рахунок держави.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з моменту отримання її копії.
Суддя О.Г. Івахненко