Постанова від 13.10.2017 по справі 712/12043/17

Справа № 712/12043/17

Провадження № 2а/712/820/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2017 року Суддя Соснівського районного суду м. Черкаси ТОКОВА С.Є. розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з позовом до відповідача про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії. В обґрунтування заявлених вимог позивач вказував, що з 02 березня 1998 року по теперішній час працює в органах прокуратури України. Його стаж роботи в органах прокуратури становить 19 років 4 місяці 24 дні. 16.04.2015 йому установлено інвалідність II групи загального захворювання. У зв'язку із чим у нього виникло право на отримання пенсії за інвалідністю. Згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення», звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується. Пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію. 23.04.2015 ним подано заяву про призначення пенсії по інвалідності до управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області, яким взято на облік та призначено пенсію з 14.04.2015 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до ч. 9 ст. 86 чинного Закону України «Про прокуратуру», прокурорам, визнаним інвалідами І або II групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах, передбачених частиною другою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років. При цьому, ч. ч. 2, 3, 4 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» визначено, що пенсія прокурорам призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. 28.07.2017 ним до відповідача подано заяву про переведення на інший вид пенсії, а саме про призначення пенсії на підставі ст. 86 Закону України «Про прокуратуру». Однак, листом № 14163/04 від 28.08.2017 управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області прийняло рішення про відмову в призначенні пенсії, вказуючи, що управління не має законодавчо визначених підстав для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Вважає рішення відповідача про відмову в призначенні пенсії та дії управління щодо відмови у переведенні на інший вид пенсії на підставі Закону України «Про прокуратуру» суперечать нормам чинного законодавства України та основним принципам верховенства права, тобто є протиправними.

Просив суд визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області щодо відмови позивачу у переведенні на пенсію по інвалідності відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VII, скасувати рішення відповідача оформлене протоколом № 51/1 від 03.08.2017, яким відмовлено позивачу у переведенні на пенсію по інвалідності згідно з Законом України «Про прокуратуру», та зобов'язати відповідача перевести позивача на пенсію по інвалідності з 28.07.2017 року відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-УІІ і призначити пенсію у розмірі 60 відсотків від середньомісячного заробітку з урахуванням довідки прокуратури Черкаської області № 18-543вих17 від 28.07.2017 та провести відповідний перерахунок пенсії з дня подачі заяви про переведення на інший вид пенсії.

Відповідачем до суду подано заперечення, в якому просили в задоволенні позову відмовити.

У відповідності до ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено такі факти і відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ст. 2 КАС України завдання адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

З 02 березня 1998 року по теперішній час позивач працює в органах прокуратури України. Його стаж роботи в органах прокуратури становить 19 років 04 місяці 24 дні.

Відповідно до довідки до Акту огляду Медико-соціальної експертної комісії серії 10 ААВ № 949551 від 16.04.2015 позивачу установлено інвалідність II групи загального захворювання.

ОСОБА_1 з 14.04.2015 року перебуває на пенсійному обліку і з цього часу йому призначено пенсію по інвалідності, як інваліду ІІ групи загального захворювання відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування».

Згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення», звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.

При цьому пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується. Пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.

Відповідно до ч. 9 ст. 86 чинного Закону України «Про прокуратуру», прокурорам, визнаним інвалідами І або II групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах, передбачених частиною другою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років.

При цьому, ч. ч. 2, 3, 4 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» визначено, що пенсія прокурорам призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці такої роботи підряд перед зверненням за пенсією.

Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 календарні місяці визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 24. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років.

28.07.2017 позивач звернувся до відповідача Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області із заявою про переведення на інший вид пенсії, а саме про призначення пенсії на підставі ст. 86 Закону України «Про прокуратуру».

Факт наявності стажу роботи в органах прокуратури 10 років на час звернення до управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області підтверджується трудовою книжкою та довідкою прокуратури Черкаської області № 11-508 вих-17 від 25.07.2017.

Відповідно до довідки № 18-543вих.17 від 28.07.2017, виданої прокуратурою Черкаської області щодо складових заробітної плати, посадовий оклад позивача станом на 28 липня 2017 року становив 3085 грн., надбавка за класний чин - 135 грн., надбавка за вислугу років - 925,50 грн., середньомісячна сума виплат згідно ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» становить 15715,48 грн. Всього сума, з якої відповідно до Закону України «Про прокуратуру» призначається пенсія в розмірі 60 відсотків становить 19860,98 грн.

Листом від 28.08.2017 року № 14163/04 відповідачем було роз'яснено позивачу, що управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області не має законодавчо визначених підстав для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 мав набрати чинності з 25.04.2015. Водночас, Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру, щодо відтермінування набрання чинності» від 21.04.2015 змінив дату набрання чинності з 25.04.2015 на 15.07.2015. З 01.06.2015 згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення» у зв'язку із неприйняттям закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру», втратили чинність.

В розділі другому Конституції України зазначаються права, свободи та обов'язки людини і громадянина, в даному випадку Конституція України гарантує громадянам право на соціальний захист.

Відповідно до ст.46 Конституції України Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ч. 9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» прокурорам, визнаним інвалідами І або II групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах, передбачених частиною другою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років.

Ч.2 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Відповідно до ч. 6 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» до вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується час роботи на прокурорських посадах, зазначених у статті 15 цього Закону, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах денної форми навчання або на юридичних факультетах вищих навчальних закладів денної форми навчання.

У відповідності до вимог п. 5 ч. 1 ст. 16 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 який набрав чинності та вступив в дію з 15 липня 2015 року гарантії незалежності прокурорів забезпечуються належним матеріальним, соціальним та пенсійним забезпеченням. Частиною 5 цієї статті передбачено, що органи державної влади, органи місцевого самоврядування, інші державні органи, їх посадові та службові особи, а також фізичні та юридичні особи і їх об'єднання зобов'язані поважати незалежність прокурора та утримуватися від здійснення у будь-якій формі впливу на прокурора з метою перешкоджання виконанню службових обов'язків або прийняття ним незаконного рішення.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Аналогічна правова позиція зі спірного питання висловлена Верховним Судом України у постанові від 10 грудня 2013 року у справі № 21-348а13, постанові від 17 грудня 2013 року у справі № 21-445а13, від 06 жовтня 2015 року у справі № 21-2432а15.

Згідно з ч. 1 ст. 244-2 КАС України, висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Посилання відповідача на те, що управління не має законодавчих підстав до призначення пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» є безпідставним, оскільки після набрання чинності з 01.04.2015 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-УІН від 02.03.2015, питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури було врегульовано Законом України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-УІІ, відповідно до прикінцевих положень якого, норми щодо пенсійного забезпечення працівників прокуратури набули чинності 15 липня 2015 року та на цей час є чинними.

Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Враховуючи обставини справи та надані суду письмові докази, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, тобто згідно з вказаною нормою відповідач повинен перевести ОСОБА_1 на пенсію по інвалідності з 28.07.2017 року відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-УІІ і призначити пенсію у розмірі 60 відсотків від середньомісячного заробітку з урахуванням довідки прокуратури Черкаської області № 18-543вих17 від 28.07.2017 та провести відповідний перерахунок пенсії з дня подачі заяви про переведення на інший вид пенсії, а відмова відповідача у переведенні позивача на пенсію по інвалідності є незаконною і суперечить чинному законодавству.

Що стосується судового збору, то суд приходить до висновку, що судовий збір необхідно віднести за рахунок держави, оскільки ОСОБА_1 являється інвалідом 2 групи та відповідно до Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору.

На підставі викладеного та керуючись Конституцією України, Законом України «Про прокуратуру», Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213, ст.ст. 2, 3, 11, 12, 17, 99, 160, 161, 162, 163, 160, 186 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області щодо відмови ОСОБА_1 у переведенні на пенсію по інвалідності відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VII.

Скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області оформлене протоколом № 51/1 від 03.08.2017, яким відмовлено ОСОБА_1 у переведенні на пенсію по інвалідності згідно з Законом України «Про прокуратуру».

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області перевести ОСОБА_1 на пенсію по інвалідності з 28.07.2017 року відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-УІІ і призначити пенсію у розмірі 60 відсотків від середньомісячного заробітку з урахуванням довідки прокуратури Черкаської області № 18-543вих17 від 28.07.2017 та провести відповідний перерахунок пенсії з дня подачі заяви про переведення на інший вид пенсії.

Постанова може бути оскаржена через суд першої інстанції до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

ГОЛОВУЮЧИЙ: