Постанова від 19.10.2017 по справі 693/424/17

Справа № 693/424/17

2-а/693/32/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.10.2017 року м. Жашків

Жашківський районний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді Шимчика Р.В.,

при секретареві Піддубняк О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Жашків адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Уманського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця.

В обґрунтування своїх позовних вимог вказав, що він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області та з 10.05.2010 року та отримує пенсію по інвалідності державного службовця у розмірі 80 % заробітної плати. Пенсія призначена відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року.

Розмір призначеної пенсії складає 80 % заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Позивачу призначена пенсія державного службовця за посадою голови районної державної адміністрації Звенигородського району Черкаської області. У зв'язку із зростанням з 01 грудня 2015 року заробітної плати працюючих державних службовців, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2016 року № 77, 10.04.2017 року позивач з заявою звернувся до Уманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області та подав довідку № 18/06-21 від 17.03.2017 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.

18.04.2017 року позивач отримав від Уманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області відмову у проведенні перерахунку пенсії.

В зв'язку з вищевикладеним позивач звернувся до суду з даним позовом.

В ході судового розгляду було замінено відповідача по справі з Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі на Уманське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, яке є правонаступником всіх прав та обов'язків Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 заявлений позов підтримав в повному обсязі, просив його задовольнити.

В судовому засіданні представник відповідача Кулибаба Інна Іванівна, яка діє згідно довіреності від 11.04.2017 року, заявлений позов не визнала і просила в задоволенні його відмовити. Подала до суду письмове заперечення.

Суд, вислухавши позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що в задоволенні позову слід відмовити, виходячи з наступного.

Судом установлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду, 10.05.2010 року позивачу була призначена пенсія на підставі Закону України «Про державну службу» у розмірі 80 % заробітної плати за посадою голови районної державної адміністрації Звенигородського району Черкаської області.

10.04.2017 року позивач звернувся до Уманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області із заявою про проведення перерахунку розміру пенсії, в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2016 року № 77 та від 09 грудня 2015 р. № 1013 з 01.12.2015 року, до якої додав довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 17.03.2017 року № 18/06-21 (а.с. 13).

18.04.2017 року позивач отримав відповідь з Уманського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Черкаської області № 6/Ч-10, якою було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 37-1 Закону № 3723-ХІІ у редакції, яка була чинною станом на момент призначення позивачу пенсії, передбачалось, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У п. 4 Постанови № 865 у редакції, було визначено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступень кандидата або доктора наук враховуються в розмірах,установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.

За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим і другим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.

На підставі Постанови № 1013 зазначений пункту Постанови № 865 було виключено.

Згідно зі ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ у редакції, чинній станом на липень 2016 року, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, з викладених правових норм вбачається, що законодавством, було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку.

Однак, в наступному законодавство, яке регулює зазначені правовідносини, змінилось і в редакції, зокрема станом на липень 2016 року, воно не регламентує ані права особи на перерахунок їй пенсії у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати, ані порядок і умови здійснення такого перерахунку.

Виходячи з цього, суд приходить до висновку про те, що дійсно на момент призначення позивачу пенсії державного службовця, статтею 37-1 Закону № 3723-ХІІ було передбачено можливість перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям і пунктом 4 Постанови № 865 передбачались умови такого перерахунку, але на момент збільшення розміру заробітної плати працюючого державного службовця за посадою, з якої позивач вийшов на пенсію, та на момент звернення позивача до відповідача від 10.04.2017 р. щодо перерахунку пенсії з цих підстав, законодавство змінилось, статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ було викладено в іншій редакції, яка не закріплює такого механізму підвищення пенсії і жодною постановою КМУ також не визначено, ані порядку (механізму) перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати, ані умов його здійснення.

Постановою КМУ від 09.12.2015 р. № 1013 регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ні можливості, ні механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.

З огляду на це, суд вважає, що у відповідача на момент звернення позивача із заявою про перерахунок йому пенсії на підставі довідки від 17.03.2017 року № 18/06-21 про заробітну плату не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі поданої довідки, а у відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Також, суд вважає за необхідне зазначити, що відмова відповідача у такому перерахунку пенсії позивача не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку він отримував до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих прав та/або позбавленням права на соціальний захист.

Крім того, Європейський суд з прав людини у рішенні від 09 жовтня 1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії» констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних витрат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12 жовтня 2004 року. Отже одним з найважливіших елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципів пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рішень.

При розв'язанні спірних правовідносин судом також враховується й правова позиція Європейського суду з прав людини, викладена в рішенні «Великода проти України» від 03.06.2014 р., в якому Суд зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

При цьому, у зазначеному рішенні Європейський суд став на бік держави України та, серед іншого, наголосив на складній економічній ситуації в країні, а також на необхідності пошуку саме державою Україна додаткових інструментів її подолання шляхом раціонального використання бюджетних коштів та необхідності збереження «справедливого балансу» між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами щодо захисту прав і свобод окремої особи.

Конституційний Суд України у п. 2.1 рішення № 20-рп/2011 від 26.12.2011 зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних витрат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що в даному випадку відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ і Постанови № 865 у редакціях, чинних на момент призначення йому пенсії, як він просить у своєму адміністративному позові.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 69-71, 99, 100, 122, 160, 162 КАС України, Конституцією України, Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ, положеннями Постанов КМУ від 09.12.2015 р. № 1013 та від 31.05.2000 року, суд

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Уманського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця.

Судові витрати компенсувати за рахунок держави.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Жашківський районний суд Черкаської області шляхом подачі апеляційної скарги на протязі 10 днів з дня його проголошення.

Головуючий: Роман Васильович Шимчик