Постанова від 23.10.2017 по справі 712/10627/17

Справа № 712/10627/17

Провадження № 2а/712/751/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2017 року м. Черкаси

Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого/судді - Троян Т.Є.

при секретарі - Шмагайло Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Навчального центру підготовки молодших спеціалістів Державної прикордонної служби України імені генерала-майора Ігоря Момота (військова частина НОМЕР_1 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач 28.08.2017 року звернувся до суду з позовом до Навчального центру підготовки молодших спеціалістів Державної прикордонної служби України імені генерала-майора Ігоря Момота (військова частина НОМЕР_1 ), в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність Навчального центру підготовки молодших спеціалістів Державної прикордонної служби України щодо складання та направлення висновку до Адміністрації Державної прикордонної служби України про можливість або неможливість виплати йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності, що настала внаслідок поранення, контузія та захворювання так, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні у країнах, де велися бойові дії; зобов'язати Навчальний центр підготовки молодших спеціалістів Державної прикордонної служби України повторно розглянути документи та його заяву від 10.07.2017 року, скласти та направити Адміністрації Державної прикордонної служби України висновок про можливість або неможливість виплати йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності, що настала внаслідок поранення, контузія та захворювання так, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні у країнах, де велися бойові дії.

Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що він з жовтня 1977 року по квітень 1991 року проходив військову службу у складі радянських військ, з яких з 07 лютого 1982 року по 08 березня 1984 року проходив службу в Демократичній республіці Афганістан (ДРА). У 1983 році під час бойових дій у ДРА отримав осколкові поранення голови. З жовтня 1991 року по липень 1992 року проходив службу у військовій частині НОМЕР_2 . З липня 1992 року по жовтень 1994 року проходив службу у військовій частині НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), де Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 19 жовтня 1994 року № 67 звільнений з військової служби у запас.

Зазначив, що після звільнення з військової служби перебуває на військовому обліку в Черкаському ОМВК.

Вказав, що відповідно до витягу з протоколу засідання Центральної ВЛК по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв №285 від 30.01.2015 року, встановлено, що вогнепальні осколкові поранення голови, обличчя (контузія головного мозку - 1983 р.), колишнього військовослужбовця ОСОБА_1 ..., що підтверджено медичними та військово-обліковими документами, - поранення (контузія) та захворювання, так, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії.

Відмітив, що 28 жовтня 2015 року йому встановлено II групу інвалідності безтерміново поранення, контузія та захворювання так, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні у країнах, де велися бойові дії.

26 листопада 2015 року він вперше звернувся до Навчального центру Державної прикордонної служби України з заявою про виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», однак листом Навчального центру Державної прикордонної служби України від 02.12.2015 року №14/Б-92-4-37 документи повернуті, з роз'ясненням про усунення недоліків.

12 січня 2016 року він повторно звернувся до Навчального центру Державної прикордонної служби України з заявою про виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Листом Навчального центру Державної прикордонної служби України від 20.01.2016 року №14/Б-3-4-130 повідомлено про направлення документів до Адміністрації Державної прикордонної служби України для прийняття рішення про призначення та виплату одноразової грошової допомоги.

У подальшому, листом Навчального центру Державної прикордонної служби України від 12.02.2016 року №14/Б-3-4-372, документи повернуті з роз'ясненнями про усунення недоліків.

28 липня 2016 року він втретє звернувся до Навчального центру Державної прикордонної служби України з заявою про виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Листом Навчального центру Державної прикордонної служби України від 10.08.2016 року №14/Б-43-4-2828 документи повернуті, з роз'ясненням про усунення недоліків.

10 липня 2017 року він вчетверте звернувся до Навчального центру підготовки молодших спеціалістів Державної прикордонної служби України іменні генерал- майора Ігоря Момота з заявою про виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відповідно до порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975.

Зауважив, що разом із заявою про виплату одноразової грошової допомоги він подав повний пакет документів, визначений пунктом 11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975 та лист Центральної військово- лікарської комісії Державної прикордонної служби України від 23.03.2016 року №104.

Однак, листом Навчального центру підготовки молодших спеціалістів Державної прикордонної служби України від 12.07.2017 року №14/Б-26-4-2685 документи повернуті, з роз'ясненням про усунення недоліків та пропозицією повторно звернутися до Центральної військово-лікарської комісії Державної прикордонної служби України для встановлення причинного зв'язку поранення (контузії) та захворювання з виконанням обов'язків військової служби в країнах, де велися бойові дії.

Вважає відмову відповідача у складанні на направленні висновку до Адміністрації Державної прикордонної служби щодо можливості виплати йому одноразової грошової допомоги неправомірною.

В судовому засіданні позивач та представник позивача - Андрос Л.В. позовні вимоги підтримали та просили задовольнити позов в повному обсязі.

Представник відповідача - Базьков А.І. в судовому засіданні проти позову заперечував та просив відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог. Додатково пояснив, що в січні 2016 року був складений висновок про можливість виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 відповідно до ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та їх сімей». Після цього, розпорядником коштів - ІНФОРМАЦІЯ_2 на адресу позивача був скерований лист з роз'ясненням подальших дій щодо звернення в установленому порядку до Центральної військово-лікарської комісії Державної прикордонної служби для встановлення причинного зв'язку поранення (контузії) та захворювань пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.днику кошів. Зазначив, що при вирішенні питання щодо виплати одноразової грошової допомоги керуються наказом Адміністрації Державної Прикордонної служби України № 51 від 20.05.2014 року, принятого відповідно до Постанови КМУ від 25.12.2013 року №975.

Заслухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Наявними в матеріалах справи документальними доказами підтверджено, що ОСОБА_1 з жовтня 1977 року по квітень 1991 року проходив військову службу у складі радянських військ, з яких з 07 лютого 1982 року по 08 березня 1984 року проходив службу в Демократичній республіці Афганістан (ДРА). У 1983 році під час бойових дій у ДРА отримав осколкові поранення голови. З жовтня 1991 року по липень 1992 року проходив службу у військовій частині НОМЕР_2 . З липня 1992 року по жовтень 1994 року проходив службу у військовій частині НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), де Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 19 жовтня 1994 року № 67 звільнений з військової служби у запас.

Як вбачається з витягу із протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв №285 від 30.01.2015 року, вогнепальні осколкові поранення голови, обличчя (контузія головного мозку - 1983 р.), колишнього військовослужбовця ОСОБА_1 , 1959 року народження,… підтверджені медичними та військово-обліковими документами, - поранення (контузія) та захворювання, так, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії.

28 жовтня 2015 року ОСОБА_1 встановлено II групу інвалідності безтерміново, причина інвалідності - поранення, контузія та захворювання, так, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні у країнах, де велися бойові дії.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 неодноразово звертався до Навчального центру Державної прикордонної служби України з заявою про виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а саме 26.11.2015р., 12.01.2016р., 28.07.2016р. Останнє звернення датоване 10.07.2017 року.

Так, вчетверте ОСОБА_1 звернувся до Навчального центру підготовки молодших спеціалістів Державної прикордонної служби України іменні генерал- майора Ігоря Момота 10 липня 2017 року із заявою про виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відповідно до порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975.

З матеріалів справи вбачається, що разом із заявою від 10.07.2017 року про виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 подав повний пакет документів, визначений пунктом 11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975.

Листом Навчального центру підготовки молодших спеціалістів Державної прикордонної служби України від 12.07.2017 року №14/Б-26-4-2685 ОСОБА_1 документи повернуті для усунення недоліків та пропозицією повторно звернутися до Центральної військово-лікарської комісії Державної прикордонної служби України для встановлення причинного зв'язку поранення (контузії) та захворювання з виконанням обов'язків військової служби в країнах, де велися бойові дії.

Суд не погоджуєься з твердженням представника відповідача про наявність підстав для повернення документів заявнику для усунення недоліків з огляду на наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 4 частини 2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

Відповідно до частини 8, 9 ст. 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 12 Порядку 975, призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та ншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Відповідно до пункту 13 Порядку № 975, керівник уповноваженого органу подає у 15- денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.

Дослідивши заяву позивача від 10.07.2017 року та оглянувши Перелік документів, передбачених пунктом 11 Порядку, що подаються для призначення одноразової грошової допомоги вбачається, що ОСОБА_1 разом із заявою поданий повний пакет документів для призначення одноразової грошової допомоги.

Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови (ч.2 п.13 Порядку №975).

Як вбачається з листа від 12.07.2017 року №14/5-26-4-2685, за результатами розгляду заяви та документів ОСОБА_1 висновок про можливість або неможливість виплати йому одноразової грошової, всупереч вимог Порядку № 975 та у зазначений пунктом 13 строк не оформлявся та розпорядникові бюджетних коштів не направлявся.

Натомість документи повернуті позивачу для усунення недоліків.

Відповідно до пункту 2 наказу Адміністрації Державної Прикордонної служби України № 51 від 20.05.2014 року подані особою документи повертаються для усунення недоліків у разі ненадання особою, яка звернулася за виплатою одноразової грошової допомоги, всіх документів, передбачених пунктами 10 або 11 Порядку №975.

Разом з тим, суд зауважує, що підстав для повернення документів для усунення недоліків у відповідача не було, оскільки всі необхідні документи були подані позивачем.

Посилання представника відповідача на те, що висновок про причинно-наслідковий зв'язок та встановлення інвалідності був наданий не уповноваженою комісією не може бути підставою для повернення документів на недоліки, оскільки не спростовує того факту, що заявником долучені до заяви всі документи, перелік яких передбачений пунктом 11 Порядку №975.

Отже, відповідач був зобов'язаний діяти відповідно до пункту 13 Порядку №975.

Відповідно до положень частини 2 ст. 1-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Також, в ст. 2 Закону визначено, що ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України.

Відповідно до приписів пункту 2 частини 1 статті 3 вказаного Закону, дія цього Закону поширюється на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.

Така одноразова грошова допомога призначається і виплачується також у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок зазначених причин.

Відповідно до положень ст. З Конституції України, що є нормою прямої дії, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

За таких обставин, з врахуванням наведених вище положень чинного законодавства України, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог позивача в частині визнання протиправною бездіяльність Навчального центру підготовки молодших спеціалістів Державної прикордонної служби України щодо складання та направлення висновку до Адміністрації Державної прикордонної служби України про можливість або неможливість виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності, що настала внаслідок поранення, контузія та захворювання так, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні у країнах, де велися бойові дії та зобов'язання повторно розглянути документи та заяву ОСОБА_1 від 10.07.2017 року, скласти та направити Адміністрації Державної прикордонної служби України висновок про можливість або неможливість виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності, що настала внаслідок поранення, контузія та захворювання так, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні у країнах, де велися бойові дії.

На підставі вищевикладеного, керуючись Конституцією України, ст.ст. 11, 69, 71, 159-163, 173КАС України, Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Навчального центру підготовки молодших спеціалістів Державної прикордонної служби України імені генерала-майора Ігоря Момота (військова частина НОМЕР_1 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Навчального центру підготовки молодших спеціалістів Державної прикордонної служби України щодо складання та направлення висновку до Адміністрації Державної прикордонної служби України про можливість або неможливість виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності, що настала внаслідок поранення, контузія та захворювання так, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні у країнах, де велися бойові дії.

Зобов'язати Навчальний центр підготовки молодших спеціалістів Державної прикордонної служби України повторно розглянути документи та заяву ОСОБА_1 від 10.07.2017 року, скласти та направити Адміністрації Державної прикордонної служби України висновок про можливість або неможливість виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності, що настала внаслідок поранення, контузія та захворювання так, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні у країнах, де велися бойові дії.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.

Головуючий: Т.Є. Троян