Постанова від 02.10.2017 по справі 712/6702/17

Справа № 712/6702/17

Провадження № 2а/712/555/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2017 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого судді - ТОКОВОЇ С.Є.

при секретарі - ТИМОШЕНКО Д.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси справу за адміністративним позовом СПД фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до виконавчого комітету Черкаської міської ради про скасування постанови про накладення адміністративного штрафу,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом до відповідача про скасування постанови про накладення адміністративного штрафу, посилаючись на те, що 17 травня 2017 року адміністративною комісією виконавчого комітету Черкаської міської ради була складена постанова № 141 про адміністративне стягнення та передбачено адміністративну відповідальність за ст.152 КпАП України та накладено штраф в сумі 1700 грн. В постанові зазначено, що ФОП ОСОБА_1 проваджує підприємницьку діяльність ТС (авто трейлер «Найсмачніше насіння») на розі вул. Капітана Пилипенка - Максима Залізняка без паспорта прив'язки, відсутні документи про режим роботи, урна при вході. Відсутнє на видному місці свідоцтво про державну реєстрацію, інформація про адресу і номер телефону суб'єкта господарювання. Факти зафіксовані 20.04.2017 року о 10 год. 11 хв., чим порушив п. 2.4.3., 2.4.14., 3.1.11 Правил благоустрою м. Черкаси, затверджених рішенням Черкаської міської ради від 11.11.2008 року № 4-688, та п. 20 правил роботи дрібно роздрібної торгівельної мережі, затверджених наказом Міністерства зовнішньо-економічних зв'язків і торгівлі України від 08.07.1996 року. Вважає, що вказана постанова має бути скасована, а провадження по справі закрито, тому звернувся з даним позовом до суду.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та просив їх задоволити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав письмові заперечення в яких вказував, що позивачем не наведено жодної обставини, для скасування постанови, яка відповідає вимогам законодавства. Просив в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини, які регулюються нормами Кодексу України про адміністративні правопорушення.

В судовому засіданні встановлено, що 17 травня 2017 року адміністративною комісією виконавчого комітету Черкаської міської ради в складі голови комісії ОСОБА_3 та членів ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_13, в присутності секретаря ОСОБА_12 було винесено постанову № 141 про порушення позивачем п. 2.4.3., 2.4.14., 3.1.11 Правил благоустрою м. Черкаси затверджених рішенням Черкаської міської ради від 11.11.2008 року № 4-688, за яку передбачено адміністративну відповідальність за ст.152 КУпАП та накладено штраф в сумі 1700 грн.

В постанові вказано про те, що ФОП ОСОБА_1 проваджує підприємницьку діяльність ТС (авто трейлер «Найсмачніше насіння») на розі вул. Капітана Пилипенка - Максима Залізняка без паспорта прив'язки, відсутні документи про режим роботи, урна при вході. Відсутнє на видному місці свідоцтво про державну реєстрацію, інформація про адресу і номер телефону суб'єкта господарювання. Факти зафіксовані 20.04.2017 року о 10 год. 11 хв.

Як пояснив в судовому засіданні представник позивача, що позивач не отримував жодного протоколу про адміністративне правопорушення, не був повідомлений про факти, які встановив відповідач. Сама справа про адміністративне правопорушення розглядалась за відсутності позивача. Дані про своєчасне сповіщення позивача про місце і час розгляду справи відсутні. В постанові № 141 від 17.05.2017 року про адміністративне стягнення немає посилання на доку­мент (протокол про адміністративне правопорушення), яким зафіксовано факт правопорушення. На момент, нібито складення протоколу, позивач перебував за межами України, а отже не міг бути присутній при фіксуванні нібито вчиненого ним адміністративного правопорушення. Оскаржувану постанову отримані 19 травня 2017 року.

Згідно ч. 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльність покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до п. 2.1. Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності» підставою для розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності є паспорт прив'язки тимчасової споруди.

Пунктом 3.1.11. Правил благоустрою передбачено, що на території міста Черкаси забороняється самовільно встановлювати об'єкти зовнішньої реклами, торгівельні лотки, павільйони, кіоски, гаражі тощо. Торгівля повинна здійснюватися виключно в санкціонованих місцях. Встановлення ТС здійснюється в порядку, встановленому рішенням Черкаської міської ради, на підставі та відповідно до паспорта прив'язки ТС, наданого управлінням планування та архітектури департаменту містобудування Черкаської міської ради. Відхилення від паспорта прив'язки ТС не допускається. Виконання благоустрою замовником є обов'язковим. Розміщення ТС самовільно (без паспорту прив'язки ТС) забороняється.

У разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки, самовільного встановлення тимчасової споруди, така ТС підлягає демонтажу.

Пунктом 20 Правил роботи дрібнорозрібної торговельної мережі, затверджених наказом Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України № 369 від 08.07.1996 року встановлено вимоги щодо приміщень та обладнання. Так стаціонарні пункти дрібно роздрібної торговельної мережі, як правило, повинні бути типовими, відповідати вимогам нормативних документів щодо санітарії, охорони праці, техніки безпеки, відповідати естетичним вимогам, архітектурно вписуватись у навколишнє середовище. Рекламно-інформаційне оформлення пункту дрібно роздрібної торговельної мережі повинно бути типовим для даного суб'єкта господарювання. На видному місці розміщується свідоцтво про державну реєстрацію, інформація про адресу і номер телефону суб'єкта господарювання, якому належить цей пункт, прізвище, ім'я та по батькові продавця, а також режим роботи.

Пункт 2.4. Правил благоустрою міста Черкаси визначає обов'язки учасників правовідносин в сфері благоустрою. Так пункт 2.4.3 вищевказаних правил передбачає встановлення урн торгівельними підприємствами - біля входу і виходу з приміщення, біля торгових палаток, павільйонів, ларьків та інших споруд. Урни повинні постійно утримуватись в належному технічному стані і звільнятись по мірі їх накопичення.

Пунктом 2.4.14 Правил благоустрою міста Черкаси передбачено отримання документа про встановлення виконавчим комітетом Черкаської міської ради режиму роботи (для об'єктів торгівлі та сфери послуг).

Відповідно до ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена відповідальність за порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів.

Відповідно до ст. 218 Кодексу України про адміністративні правопорушення розгляд справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 152 цього Кодексу, віднесено до компетенції адміністративних комісій при виконавчих органах сільських, селищних рад.

З матеріалів справи вбачається, що 17 травня 2017 року адміністративна комісія виконавчого комітету Черкаської міської ради розглянула справу про адміністративне правопорушення, на підставі протоколів про адміністративне правопорушення від 20 квітня 2017 року №№ 345, 344, 343, 342, відповідно до яких зафіксовано факт порушення п.п. 2.4.14, 2.4.3., 3.1.11, Правил благоустрою м. Черкаси та п. 20 правил роботи дрібно роздрібної торгівельної мережі, затверджених наказом Міністерства зовнішньо-економічних зв'язків і торгівлі України від 08.07.1996 року, а саме: провадження підприємницької діяльності ТС (авто трейлер «Найсмачніше насіння») на розі вул. Капітана Пилипенка - Максима Залізняка без паспорта прив'язки, відсутні документи про режим роботи, урна при вході, відсутнє на видному місці свідоцтво про державну реєстрацію, інформація про адресу і номер телефону суб'єкта господарювання.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач не скористався своїм правом, щодо надання пояснень по суті, будучи повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, що знаходиться в матеріалах справи.

Відповідно до Постанови від 17.05.2017 № 141, адміністративна комісія постановила накласти на позивача штраф в розмірі 1700 грн.

Згідно зі ст. 33 Кодексу України про адміністративне правопорушення стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.

Стаття 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення регламентує, що порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів - тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності.

Відповідно до ст. 23 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Суд вважає безпідставним твердження позивача про незаконність оскаржуваної постанови з посиланням на процесуальні порушення при її винесенні оскільки у відповідності до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують відповідальність, чи заподіяну майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини що мають значення для правильного вирішення справи.

Проте позивач, звертаючись до суду з адміністративним позовом жодних доказів на спростування фактів, зазначених в постанові про адміністративне стягнення, суду не надав.

Оскільки в судовому засіданні встановлено, що відповідачем були дотримані вимоги законодавства при притягненні позивача до адміністративної відповідальності, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 17-18, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 9, 10 КпАП України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову СПД фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до виконавчого комітету Черкаської міської ради про скасування постанови про накладення адміністративного штрафу - відмовити.

Постанова може бути оскаржена через суд першої інстанції до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови

ГОЛОВУЮЧИЙ: