19 жовтня 2017 рокуЛьвів№ 876/9453/17
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Рибачука А. І.,
суддів - Багрія В. М., Старунського Д. М.,
за участю секретаря - Андрушківа І. Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 21 серпня 2017 року у справі № 345/2505/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (далі - управління), в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок його пенсії з урахуванням доплат за понаднормовий стаж, підвищення до пенсії та інших доплат відповідно до чинного законодавства та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок і виплату такої пенсії з урахуванням вказаних довиплат з 01 травня 2017 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначав, що згідно з рішенням Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 03 березня 2016 року він має право на пенсію за віком у розмірі 80 % середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з відповідними доплатами, однак відповідач з 01 травня 2017 року протиправно не виплачує йому вказаних доплат.
Постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 21 серпня 2017 року вказаний позов задоволено.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу.
Апеляційну скаргу обґрунтовує посиланням на те, що виплата пенсії позивачу здійснюється відповідно до вимог, встановлених статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі не меншому як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Щодо доплат і підвищень понад встановлений вказаним вище Законом розмір, то нарахування таких, окрім, надбавок, підвищень, компенсаційних виплат за втрату годувальника, додаткової пенсії, пенсії за особливі заслуги, доплати у зв'язку із закриттям ЧАЕС, цільової грошової допомоги на прожиття інвалідам війни, чинним законодавством не передбачено.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явилися, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце його проведення, тому відповідно до частини першої статті 41 та частини четвертої статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу за їхньої відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», обчислену згідно з рішенням Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 03 березня 2016 року.
06 червня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до управління із заявою, в якій просив продовжувати виплачувати йому пенсію в розмірі, визначеному вищевказаним рішенням суду, з належними йому доплатами, надбавками та допомогами.
Листом відповідача від 07 червня 2017 року № 205/5-15 позивачу повідомлено, що з 01 травня 2017 року розмір його пенсії приведено у відповідність до вимог Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та у зв'язку з тим, що розмір такої пенсії обчислений з врахуванням страхового стажу та заробітку відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становив менше трьох розмірів прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність, йому здійснена доплата для досягнення вказаного вище розміру.
Не погодившись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на пенсію, розмір якої повинен визначатись шляхом додавання до трьох розмірів прожиткового мінімуму доплати за понаднормативний стаж, підвищення до пенсії та інших доплат, а відтак дії відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу такої пенсії є протиправними.
Суд не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до частини третьої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до абзацу другого частини третьої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.
З вказаного вище слід зробити висновок, що особи, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мають право на пенсію у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Тобто у випадку, якщо після визначення розміру пенсії особи з врахуванням її страхового стажу та заробітку відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» такий розмір є меншим ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, такій особі встановлюється доплата до вказаного розміру.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01 січня 2017 року становить 1247 грн, з 1 травня - 1312 грн, з 1 грудня - 1373 грн.
Як видно з матеріалів справи з 01 лютого 2016 року ОСОБА_1 виплачувалась пенсія за віком відповідно до постанови Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 03 березня 2016 року, розмір якої становив 3698.68 грн, з яких: 3222.00 грн - розмір трьох прожиткових мінімумів встановлений для осіб, які втратили працездатність (1074*3), 343.68 грн - доплата за понаднормативний стаж (32 роки), 133.00 грн - надбавка донорам, з 01 січня 2017 року - 4294.44 грн, з яких: 3741.00 грн - розмір трьох прожиткових мінімумів встановлений для осіб, які втратили працездатність (1247*3), 399.04 грн - доплата за понаднормативний стаж (32 роки), 154.40 грн - надбавка донорам. При чому розмір пенсії визначався шляхом додавання до розміру трьох прожиткових мінімумів доплати за понаднормативний стаж та надбавки донорам.
01 травня 2017 року розмір пенсії позивача приведено у відповідність до вимог Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та у зв'язку з тим, що розмір такої пенсії обчислений з врахуванням страхового стажу та заробітку відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становив менше трьох розмірів прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність, йому була здійснена доплата до досягнення вказаного вище розміру.
Щодо посилання позивача на те, що після такого перерахунку відповідач протиправно зменшив розмір його пенсії, то таке є безпідставним, оскільки при виконанні постанови Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 03 березня 2016 року було допущено помилку при обчисленні розміру пенсійної виплати, в результаті чого доплата за понаднормативний стаж враховувалася не в основний розмір пенсії як це передбачено чинним законодавством, а окремо донараховувалась до розміру трьох прожиткових мінімумів встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Суд першої інстанції не звернув увагу на вказані обставини та прийшов до помилкового висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
Апеляційну скаргу Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області задовольнити.
Постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 21 серпня 2017 року у справі № 345/2505/17 - скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання постанови в повному обсязі, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя А. І. Рибачук
судді В. М. Багрій
Д. М. Старунський
Повний текст судового рішення виготовлено 23 жовтня 2017 року.