Ухвала від 24.10.2017 по справі 733/784/17

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 733/784/17 Головуючий у 1-й інстанції: Овчарник В.М. Суддя-доповідач: Пилипенко О.Є.

УХВАЛА

Іменем України

24 жовтня 2017 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Пилипенко О.Є.

суддів - Глущенко Я.Б. та Шелест С.Б.,

при секретарі - Грабовській Т.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Києві апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Ічнянського районного суду Чернігівської області від 04 вересня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Парафіївської селищної ради Ічнянського району Чернігівської області, третя особа - ОСОБА_4 про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

У травні 2017 року позивач - ОСОБА_2 звернувся до Ічнянського районного суду Чернігівської області з адміністративним позов до Парафіївської селищної ради Ічнянського району Чернігівської області, третя особа - ОСОБА_4, в якому просив:

визнати протиправною бездіяльність Парафіївської селищної ради Ічнянського району Чернігівської області;

визнати незаконним рішення про відмову затвердження проекту землеустрою;

зобов'язати Парафіївську селищну раду Ічнянського району Чернігівської області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі у власність для ведення особистого селянського господарства площею 1,7000 га із земель комунальної власності Парафіївської селищної ради Ічнянського району Чернігівської області, що знаходиться за адресою: с. Петрушівка, Парафіївської селищної ради, Ічнянського району Чернігівської області (кадастровий номер НОМЕР_1).

Постановою Ічнянського районного суду Чернігівської області від 04 вересня 2017 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись з судовим рішенням, ОСОБА_2 звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати оскаржувану постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою адміністративний позов задовольнити повністю.

Свої вимоги апелянти обґрунтовують тим, що судом першої інстанції при постановленні оскаржуваного рішення було неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, порушено норми матеріального та процесуального права.

У судове засідання не з'явилися особи, які беруть участь у справі, причини неявки суду невідомі, про розгляд справи були повідомлені належним чином. В матеріалах справи достатньо письмових доказів для вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін у розгляді справи не обов'язкова. З огляду на викладене, колегія суддів визнала можливим розглянути справу в порядку письмового провадження, як це передбачено ст. 197 КАС України.

Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

У відповідності до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як встановлено судом та вбачається з наявних матеріалів справи, 28 вересня 2016 року ОСОБА_2 звернувся до Парафіївської селищної ради Ічнянського району Чернігівської області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі у власність у межах норм безоплатної приватизації для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 1,7 га із земель комунальної власності Парафіївської селищної ради Ічнянського району Чернігівської області, що знаходиться за адресою: с. Петрушівка, Ічнянського району Чернігівської області, в районі нового кладовища.

20 жовтня 2016 року у задоволенні заяви ОСОБА_2 Парафіївською селищною радою було відмовлено до з'ясування належності ділянки, чи не передавалась вказана земельна ділянка у власність чи користування іншим громадянам.

12 січня 2017 року позивач повторно звернувся до Парафіївської селищної ради Ічнянського району Чернігівської області за отриманням дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі у власність у межах норм безоплатної приватизації для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 1,7 га із земель комунальної власності Парафіївської селищної ради Ічнянського району Чернігівської області, що знаходиться за адресою: с. Петрушівка Ічнянського району Чернігівської області, в районі кладовища.

Рішенням п'ятнадцятої сесії сьомого скликання Парафіївської селищної ради Ічнянського району Чернігівської області від 31 січня 2017 року позивачу було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 1,7000 га.

22 лютого 2017 року ОСОБА_2, ФОП ОСОБА_5, представниками Парафіївської селищної ради ОСОБА_6, ОСОБА_7 на місцевості було проведено кадастрові зйомки.

Цього ж дня ОСОБА_2 звернувся до відповідача із заявою про затвердження акту встановлення і погодження меж земельної ділянки в натурі в с. Петрушівка Ічнянського району Чернігівської області.

Листом Парафіївської селищної ради Ічнянського району Чернігівської області від 01 березня 2017 року ОСОБА_8 було відмовлено у погодженні акту із планом меж земельної ділянки орієнтовною площею 1,7 га у зв'язку з тим, що із загальної площі 2,3 га (в районі нового кладовища с. Петрушівка Ічнянського району Чернігівської області) - 0,70 га перебуває у користуванні громадян, а 0,40 га - землі комунальної власності Парафіївської селищної ради, отже вільна площа для передачі ОСОБА_8 у власність складає 1,2 га.

Крім того, в акті встановлення і погодження зовнішніх меж земельної ділянки в натурі не вказані суміжні землекористувачі.

03 березня 2017 року ОСОБА_8 повторно звернувся до відповідача із заявою про затвердження акту встановлення і погодження меж земельної ділянки в натурі в с. Петрушівка Ічнянського району Чернігівської області, у задоволенні якої листом Парафіївської селищної ради Ічнянського району Чернігівської області від 10 березня 2017 року знову було повідомлено з посиланням на те, що акт встановлення погодження зовнішніх меж земельної ділянки площею 1,2 га, яка може бути передана ОСОБА_8 у власність, буде погоджено селищною радою після погодження його з суміжним землекористувачем ОСОБА_9, якому земельна ділянка надавалася рішенням Петрушівської сільської ради.

Не зважаючи на вказані роз'яснення ОСОБА_8 про неможливість погодження меж земельної ділянки площею 1,7 га, 04 травня 2017 року ФОП ОСОБА_5 на замовлення позивача ОСОБА_8 було виготовлено проект землеустрою вказаної ділянки, який 10 травня 2017 року подав до Парафіївської селищної ради Ічнянського району Чернігівської області заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення йому у власність земельної ділянки площею 1,7 га для ведення особистого селянського господарства в с. Петрушівка Ічнянського району Чернігівської області, у задоволенні якої Парафіївська селищна рада відмовила з посиланням на відсутність у технічній документації акту встановлення та погодження зовнішніх меж земельної ділянки в натурі, підписаного представниками суміжних землеволодінь і землекористувань, що передбачено ст. 198 ЗК України, при цьому остання зазначила, що може затвердити проект землеустрою на площу 1,2 га, а не 1,7 га, як зазначено у документації.

Відповідно до ч. З ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Згідно ст. 198 ЗК України кадастрові зйомки - це комплекс робіт, виконуваних для визначення та відновлення меж земельних ділянок. Кадастрова зйомка включає: а) геодезичне встановлення меж земельної ділянки; б) погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами; в) відновлення меж земельної ділянки на місцевості; г) встановлення меж частин земельної ділянки, які містять обтяження та обмеження щодо використання землі; ґ) виготовлення кадастрового плану.

Згідно ст. 55 Закону України «Про землеустрій» технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) включає: завдання на складання технічної документації із землеустрою; пояснювальну записку; рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою (у випадках, передбачених законом); згоду власника земельної ділянки, а для земель державної та комунальної власності - органу, уповноваженого здійснювати розпорядження земельною ділянкою, на відновлення меж земельної ділянки користувачем; довідку, що містить узагальнену інформацію про землі (території); копію документа, що посвідчує фізичну особу, або копію виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; копію документа, що посвідчує право на земельну ділянку (у разі проведення робіт щодо відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); копію правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці (за умови якщо права власності на такі об'єкти зареєстровані); матеріали польових топографо-геодезичних робіт; план меж земельної ділянки, складений за результатами зйомки, на якому відображаються зовнішні межі земельної ділянки із зазначенням власників (користувачів) суміжних земельних ділянок, усі поворотні точки меж земельної ділянки, лінійні проміри між точками на межах земельної ділянки, межі вкраплених земельних ділянок із зазначенням їх власників (користувачів); кадастровий план земельної ділянки; перелік обмежень у використанні земельної ділянки; у разі необхідності документ, що підтверджує повноваження особи діяти від імені власника (користувача) земельної ділянки при встановленні (відновленні) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі межових знаків на зберігання, що включається до документації із землеустрою після виконання робіт із встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками.

Згідно з п. 2.8 Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 18.05.2010 N 376 технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) включає:

пояснювальну записку, яка містить опис місця розташування земельної ділянки, відомості про власника (користувача) земельної ділянки, відомості про виконавця (виконавців), реквізити відповідних ліцензій, необхідних для виконання робіт, відомості про власників (користувачів) суміжних земельних ділянок, стислий опис виконаних робіт;

технічне завдання на встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (додаток 1);

копію документа, що посвідчує фізичну особу, або копію свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи;

копію документа, що посвідчує право на земельну ділянку (у разі його наявності);

матеріали польових топографо-геодезичних робіт;

план меж земельної ділянки, складений за результатами кадастрової зйомки, на якому відображаються зовнішні межі земельної ділянки із зазначенням власників (користувачів) суміжних земельних ділянок, усі поворотні точки меж земельної ділянки, лінійні проміри між точками по межах земельної ділянки, межі вкраплених земельних ділянок із зазначенням їх власників (користувачів). На бажання замовника замість плану меж земельної ділянки може складатися кадастровий план земельної ділянки;

перелік обмежень у використанні земельної ділянки і наявні земельні сервітути;

у разі необхідності документ, що підтверджує повноваження особи діяти від імені власника (користувача) земельної ділянки при встановленні меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);

акт прийомки-передачі межових знаків на зберігання, який включається до документації із землеустрою після виконання робіт із встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками (додаток 2).

Отже, акт встановлення, узгодження в натурі зовнішніх меж землекористування, акт перенесення в натуру земельної ділянки, акт прийому-передачі межових знаків на зберігання, план відведення земельної ділянки відносяться до складових технічної документації із землеустрою, які підлягають погодженню всіма землекористувачами.

Відповідно до практики Верховного Суду України отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про подальшу передачу такої земельної ділянки особі. Така правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 19 січня 2016 року №21-3690а15, від 13 грудня 2016 року №21-2573а16.

Із матеріалів справи вбачається, що рішенням виконавчого комітету Петрушівської сільської ради Ічнянського району Чернігівської області від 21 листопада 1996 року ОСОБА_9 виділено у користування 0,60 га землі (а.с. 102), якою він користується по сьогоднішній день та сплачує за неї податки, частина якої, у разі затвердження технічної документації із землеустрою Парафішською селищною радою щодо відведення ОСОБА_8 у власність земельної ділянки площею 1,7 га, перейде у власність останнього, чим будуть порушені права землекористувача ОСОБА_9

Стосовно посилання позивача на недійсність рішення Петрушівської сільської ради від 21 листопада 1996 року, слід зазначити, що дане рішення не скасоване, ОСОБА_9 користується даною земельною ділянкою, за яку сплачує податок, при цьому останньому рішенням вісімнадцятої сесії сьомого скликання Парафіївською селищною радою від 16 травня 2017 року надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо передачі у власність земельної ділянки із земель комунальної власності Парафіївської селищної ради загальною площею 0,60 га для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться в с. Петрушівка в районі нового кладовища Ічнянського району Чернігівської області (а.с. 96), при цьому суд враховує п. 7 Перехідних положень ЗК України, згідно яких громадяни та юридичні особи, що одержали у власність, у тимчасове користування, в тому числі, на умовах оренди, земельні ділянки у розмірах, що були передбачені раніше діючим законодавством, зберігають права на ці ділянки, а відповідно до ст. 141 ЗК України ОСОБА_9 не припинив права користування даною земельною ділянкою.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було правильно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам, правильно застосовано норми матеріального та процесуального права. В зв'язку з цим суд вважає необхідним апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Ічнянського районного суду Чернігівської області від 04 вересня 2017 року без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.

Постанову Ічнянського районного суду Чернігівської області від 04 вересня 2017 року - залишити без змін.

Дана ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку відповідно до вимог КАС України.

Головуючий суддя: О.Є.Пилипенко

Суддя: Я.Б.Глущенко

С.Б. Шелест