Постанова від 18.10.2017 по справі 347/2369/13-а

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 жовтня 2017 рокуЛьвів№ 876/5691/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Костіва М.В.

суддів Бруновської Н.В., Шавеля Р.М.,

за участю секретаря Богдан А.О.

позивача ОСОБА_1

представника апелянта ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Косівського районного суду Івано-Франківської області від 26.11.2013 в справі №347/2369/13-а за позовом ОСОБА_1 до Космацької сільської ради про визнання нечинним рішення сільської ради та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

У серпні 2013 року ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернулася в суд з позовом до Космацької сільської ради, в якому просила визнати нечинним рішення Космацької сільської ради Косівського району Івано-Франківської області за № 138 від 04 липня 2013 року про відмову ОСОБА_1 у відновленні її реєстрації (прописки) за адресою: АДРЕСА_2; зобов'язати Космацьку сільську раду Косівського району Івано-Франківської області у місячний строк з часу набрання рішенням суду законної сили відновити становище, яке існувало до порушення, а саме: внести запис до книг погосподарського обліку Космацької сільської ради Косівського району Івано-Франківської області про реєстрацію (прописку) ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, в АДРЕСА_1

Постановою Косівського районного суду Івано-Франківської області від 26.11.2013 адміністративний позов задоволено повністю.

Не погоджуючись із постановою суду першої інстанції, ОСОБА_3 (надалі - апелянт) подана апеляційна скарга, в якій зазначає, що постанова суду першої інстанції є незаконною та необґрунтованою, прийнятою з недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд вважав встановленими, невідповідністю висновків обставинам справи, неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, порушенням та неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, тому підлягає скасуванню. Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що є власником житлового будинку АДРЕСА_3 на підставі договору дарування. Оскаржуваним рішенням від 26.11.2013 вирішено питання її прав та інтересів, оскільки відбулося фактичне втручання в її приватну власність. Просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

У судовому засіданні представник апелянта підтримав апеляційну скаргу з наведених у ній мотивів.

Позивач заперечила вимоги апеляційної скарги за їх безпідставністю.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового процесу, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних мотивів.

Суд встановив та матеріалами справи підтверджується наступне.

У 2013 році позивач звернулася до Космацької сільської ради із заявою, в якій просила зареєструвати її в господарство на уч. «Центр», де вона та її сімя постійно проживають.

Рішенням Космацької сільської ради №138 від 04.07.2013 ОСОБА_1 відмовлено в реєстрації її місця проживання за вказаною адресою з тих підстав, що з 1989 року вона зареєстрована АДРЕСА_4

Не погоджуючись із зазначеним вище рішенням позивач оскаржила його до суду.

Суд першої інстанції, задовольняючи адміністративний позов, керувався тим, що відповідно до цивільного законодавства місцем проживання визнавалося те місце, де громадянин постійно або переважно проживає.

Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає їх помилковими з наступних мотивів.

Відповідно до ст. 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому, у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно.

Матеріалами справи, зокрема, копією повідомлення виконавчого комітету Космацької сільської ради №11/2-33 від 07.03.2013 підтверджується, що на підставі записів у погосподарських книгах сільської ради за 1970-2012 роки ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3 (дівоче прізвище ОСОБА_5), на даний час зареєстрована за адресою: АДРЕСА_5 з 1989 року згідно із свідоцтвом про право на спадщину за реєстровим номером 1059.

З копії листа прокурора Косівського району №104.42.13 від 24.05.2013 вбачається, що згідно з записами погосподарських книг Космацької сільської ради 1989 року і по даний час ОСОБА_1 зареєстрована в господарстві за адресою: с. Космач, вул. Мел. № 27.

У матеріалах справи відсутні докази скасування зазначеної вище реєстрації як на момент прийняття рішення Космацькою сільською радою №138 від 04.07.2013, так і на момент прийняття рішення судом першої інстанції. За таких обставин, у відповідача були відсутні правові підстави для здійснення нової реєстрації позивача без відповідного скасування попередньої реєстрації.

Щодо твердження позивача про те, що вона та її сімя постійно проживали за адресою: АДРЕСА_6, то такі не підтверджені жодними доказами, а встановлення такого юридичного факту не відноситься до компетенції адміністративного суду.

Крім того, на час прийняття рішення судом першої інстанції відбувся перехід права власності на житловий будинок АДРЕСА_7 на підставі договору дарування від 19.07.2013 №931 від ОСОБА_6 (батька позивача) до ОСОБА_3, що підтверджується довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що у Космацької сільсько ради були відсутні правові підстави для внесення до книг погосподарського обліку запису про реєстрацію (прописку) ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, в АДРЕСА_1

Відповідно до вимог частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Частиною 2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У відповідності до вимог ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Беручи до уваги зазначене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, не доведено обставини, які суд першої інстанції вважає встановленими, що у відповідності до ст. 202 КАС України є підставою для скасування постанови суду першої інстанції з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -

постановив:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.

Скасувати постанову Косівського районного суду Івано-Франківської області від 26.11.2013 в справі №347/2369/13-а та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова набирає законної сили негайно після проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20-ти днів після набрання нею законної сили, а у разі складення такої в порядку ч. 3 ст. 160 КАС України, протягом того ж строку з часу складення в повному обсязі.

Головуючий суддя М. В. Костів

судді Н. В. Бруновська

Р. М. Шавель

Повний текст постанови складено 23.10.2017.