Справа: № 376/35/17-а Головуючий у 1-й інстанції: Клочко В.М.
Суддя-доповідач: Оксененко О.М.
Іменем України
17 жовтня 2017 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Оксененка О.М.,
суддів - Губської Л.В., Сорочка Є.О.,
при секретарі - Кривохижій О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на постанову Сквирського районного суду Київської області від 30 січня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, Сквирської районної державної адміністрації Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_3 звернувся до Сквирського районного суду Київської області з позовом до Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, Сквирської районної державної адміністрації Київської області про визнання неправомірними дій Сквирської районної державної адміністрації Київської області щодо відмови у видачі позивачу довідки про заробітну плату належної форми у зв'язку з підвищенням посадового окладу з урахуванням всіх складових заробітної плати, на які нараховуються внески на загальнообов'язкове на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; зобов'язання Сквирську районну державну адміністрацію Київської області видати позивачу довідку про заробітну плату у зв'язку з підвищенням посадового окладу з урахуванням всіх складових заробітної плати на які нараховуються внески на загальнообов'язкове на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування станом на 01.12.2015; зобов'язання Сквирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області провести позивачу з 01.12.2016 перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної у розмірі 89% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з урахуванням підвищення відповідно до Постанови КМ України № 1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Постановою Сквирського районного суду Київської області від 30 січня 2017 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою у задоволенні позову відмовити.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися. Про причини своєї неявки суд не повідомили.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч.4 ст.196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.
Згідно ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивач перебуває на обліку Сквирському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та з липня 2006 року отримує пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 80 % заробітної плати державного службовця.
12.12.2016 позивач звернувся до Сквирської РДА Київської області про видачу довідки про заробітну плату.
Листом Сквирської РДА Київської області № 86/М-01 від 14.12.2016 позивача повідомлено, що форми довідок про заробітну плату, затверджені постановою правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013, які надавались для перерахунку пенсій, виключені постановою Правління ПФУ № 15-2 від 04.07.2016.
14.12.2016 позивач звернувся до пенсійного органу про проведення перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням підвищення з 01.12.2015 відповідно до Постанови КМ України № 1013 від 09.12.2015.
Листом пенсійного органу № 06-44/3372 від 21.12.2016 позивача повідомлено про відсутність підстав для встановлення йому пенсії в іншому розмірі.
Вважаючи вказану відмову позивача протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Суд першої інстанції дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з чим не погоджується колегія суддів, з огляду на наступне.
Згідно частини першої та п'ятої статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції від 22.05.2008) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Отже, з викладених правових норм вбачається, що законодавством, чинним станом на час призначення пенсії позивачу, було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку.
Однак, в подальшому законодавство, яке регулює зазначені правовідносини, змінилось.
У зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-VIII від 28.12.2014, який набрав чинності 01.01.2015, текст статті 37-1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
01.05.2016 набрав чинності Закон України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015, в статті 90 якого визначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно частини другої статті 42 закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щороку починаючи з 1 березня поточного року у разі, якщо середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за минулий рік зросла, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій із застосуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію, підвищеної на коефіцієнт, який відповідає не менш як 20 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком, але не менше зростання рівня інфляції (індексу споживчих цін) за минулий рік.
Отже, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії внесено зміни які не передбачають перерахунок пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
При цьому, колегія суддів зауважує, що відмова відповідача у такому перерахунку пенсії позивача не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку вона отримувала до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.
Крім того, згідно матеріалів справи, позивач при зверненні 12.12.2016 до відповідача просив видати довідку про заробітну плату.
Постановою Правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013, зареєстрованою в Мін'юсті Україні 26.09.2013 за № 1661/24193 (у редакції чинній до 02.09.2016) затверджено типову форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію (абз.2 п.1).
Відповідні зміни до постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 внесені постановою Правління Пенсійного фонду України № 15-2 від 04.07.2016 «Про внесення змін до постанови Правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 №15-1», зареєстрованою в Мін'юсті 25.07.2016 за № 1020/29150 (яка набрала законної сили 02.09.2016).
Так, починаючи з 02.09.2016 згідно зі змінами, внесеними вказаною постановою, абзаци третій, четвертий пункту 1 постанови правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 - виключено.
Отже, з вказаних правових норм вбачається, що законодавством, чинним на момент звернення позивача до відповідача видача типової форми довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям не передбачена. Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню та ухваленню нової постанови про відмову у задоволенні позову.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що при прийнятті оскаржуваного рішення, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Відповідно до п. 1, 4 ч.1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при ухваленні постанови неповно з'ясовано обставин, що мають значення для справи та порушено норми матеріального права, в зв'язку з чим апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню з ухваленням нової постанови про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 160, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів
Апеляційну скаргу Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області задовольнити.
Постанову Сквирського районного суду Київської області від 30 січня 2017 року скасувати та ухвалити нову, якою у задоволенні позову ОСОБА_3 до Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, Сквирської районної державної адміністрації Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя:
Судді: