Копія
Справа № 822/2561/16
19 жовтня 2017 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі :головуючого-суддіСалюка П.І.
при секретарі за участі: Дубіній Н.Ю. представників сторін
розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрохім Поділля" про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрохім Поділля" до Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
09 жовтня 2017 року до Хмельницького окружного адміністративного суду надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрохім Поділля" (далі заявник, ТОВ "Агрохім Поділля") про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 822/2561/16 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрохім Поділля" до Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Головного управління ДФС у Хмельницькій області (далі - ДПІ у м. Хмельницькому) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
У судовому засіданні представник заявника просив замінити сторону боржника у виконавчому провадженні, надав пояснення, аналогічні викладеним у заяві.
Представник відповідача та заінтересованої особи - Головного управління ДФС у Хмельницькій області, не заперечував проти заміни сторони боржника у виконавчому провадженні.
Представник Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області також не заперечував проти заміни сторони боржника у виконавчому провадженні.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали заяви про заміну сторони виконавчого провадження, суд встановив таке.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 23 січня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 30 травня 2017, адміністративний позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Головного управління ДФС у Хмельницькій області, яка полягає у ненаправлені до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку із зазначенням суми в розмірі 120523 грн., що підлягає бюджетному відшкодуванню товариству з обмеженою відповідальністю "Агрохім Поділля". Зобов'язано Державну податкову інспекцію у м. Хмельницькому Головного управління ДФС у Хмельницькій області підготувати та подати до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми в розмірі 120523 грн., що підлягає бюджетному відшкодуванню товариству з обмеженою відповідальністю "Агрохім Поділля". Стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрохім Поділля" судовий збір в розмірі 2756 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Головного управління ДФС у Хмельницькій області.
За даними КП ДСС Хмельницького окружного адміністративного суду 04 липня 2017 ТОВ "Агрохім Поділля" отриманий виконавчий лист по справі № 822/2561/16.
Постановою державного виконавця від 12 липня 2017 відкрито виконавче провадження ВП № 54277448 з виконання цього виконавчого листа, що підтверджено інформацією про виконавче провадження. Постановою зобов'язано ДПІ у м. Хмельницькому протягом 10 робочих днів виконати постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 23 січня 2017 року.
Станом на 09 жовтня 2017 року постанова Хмельницького окружного адміністративного суду від 23 січня 2017 року не виконана.
Листом від 16 серпня 2017 року ДПІ у м. Хмельницькому повідомило Відділ примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, що у зв'язку з набуттям чинності змін до Податкового кодексу України, за статтею 19-3 ПКУ, державні податкові інспекції лише здійснюють сервісне обслуговування платників податків; реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням; формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи; виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.
Також ДПІ у м. Хмельницькому повідомило, що відповідно до внесених змін до Податкового кодексу України, функції адміністрування податків, зборів та платежів, погашення податкового боргу та інші функції передбачені статтею 19-1 ПКУ, покладені на Головне управління ДФС у Хмельницькій області.
Вирішуючи питання про заміну сторони виконавчого провадження, суд виходить з такого.
З 01.01.2017 набрав чинності Закон України від 21.12.2016 № 1797-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» (далі Закон № 1797-VІІІ), яким змінений порядок повернення сум бюджетного відшкодування шляхом запровадження формування Реєстрів заяв про повернення сум бюджетного відшкодування.
Так підпунктом 200.7.1. пункту 200.7 статті 200 ПК України, визначено, що формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
До такого Реєстру вносяться в тому числі такі дані: дата та номер податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування за кожною заявою з урахуванням (у разі подання) уточнюючого розрахунку, неузгоджена контролюючим органом; дата початку оскарження податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування, що оскаржується; дата закінчення оскарження податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування, узгоджена за результатами оскарження; сума узгодженого контролюючим органом бюджетного відшкодування за кожною заявою та дата її узгодження (пункти 11 - 14).
Відповідно до пункту 200.13 статті 200 ПК України на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статуту узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунку для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п'яти операційних днів.
Зазначений механізм бюджетного відшкодування податку на додану вартість регулюється порядком ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.01.2017 № 26 (далі Порядок № 26).
Пунктом 10 цього Порядку № 26 визначено, що внесення даних Реєстру посадовими особами (уповноваженою особою) ДФС та Казначейства здійснюється з дотримання вимог законів щодо електронного підпису та електронного документообігу.
Крім того, у зв'язку зі змінами до Податкового кодексу України, внесеними Законом № 1797-VІІІ, для державних податкових інспекцій статтею 19-3 ПК України встановлено окремі функції.
Так, відповідно до статті 19-3 ПК України «Функції державних податкових інспекцій» державні податкові інспекції: здійснюють сервісне обслуговування платників податків; здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням; формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи; виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.
Згідно з підпунктом 14.1.226-1. пунктом 14.1 статті 14 ПК України сервісне обслуговування платників - надання адміністративних, консультаційних, довідкових, інформаційних, електронних та інших послуг, пов'язаних з реалізацією прав та обов'язків платника відповідно до вимог податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган.
В той же час, відповідно до пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків.
На думку суду, вжиття певних заходів щодо бюджетного відшкодування податку на додану вартість є складовою такої функції контролюючого органу, як здійснення адміністрування податку на додану вартість.
З вищевикладеного суд дійшов висновку, що оскільки функції з адміністрування податків є функціями ГУ ДФС у Хмельницькій області, вжиття певних заходів для повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість внесення відповідних даних до Реєстру, належать до компетенції ГУ ДФС у Хмельницькій області, як контролюючого органу.
Окрім того, в матеріалах справи наявний лист від 21 серпня 2017р. № 11531/9/22-01-12-02-14 Головного управління ДФС у Хмельницькій області, адресований до Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, в якому зазначено, що Головне управління ДФС у Хмельницькій області вже направило до ДФС України інформацію про обсяги залишку сум ПДВ в розрізі заяви TOB "Агрохім Поділля", що відображена у Тимчасовому реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, поданих до 01 лютого 2016 року, за якими станом на 01 січня 2017 року суми ПДВ не відшкодовані з бюджету.
Таким чином судом встановлено, що на даний час ДПІ у м. Хмельницькому не має жодних функцій щодо повернення ТОВ "Агрохім Поділля" суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість.
Судом встановлено, що у зв'язку із змінами у Податковому кодексі України, внесеними Законом № 1797-VІІІ, відбулося публічне правонаступництво (повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень до іншого внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції) ГУ ДФС у Хмельницькій області функцій з адміністрування податку на додану вартість від ДПІ у м. Хмельницькому.
З огляду на вищевикладене з метою належного виконання рішення суду та захисту прав та інтересів юридичної особи, суд вважає за необхідне здійснити заміну сторони виконавчого провадження - боржника, з Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Головного управління ДФС у Хмельницькій області на правонаступника - ГУ ДФС у Хмельницькій області.
Відповідно до частини першої статті 264 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Керуючись статтями 160, 165, 264 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрохім Поділля" про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі № 822/2561/16 - задоволити.
Замінити сторону виконавчого провадження № 54277448 по справі № 822/2561/16 з Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Головного управління ДФС у Хмельницькій області на Головне управління ДФС у Хмельницькій області.
Ухвала суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст ухвали виготовлено 20 жовтня 2017 року.
Суддя/підпис/
"Згідно з оригіналом" Суддя П.І. Салюк