61022, м.Харків, пр.Науки, 5
іменем України
18.10.2017 Справа № 905/1036/17 Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Курило Г.Є., суддів Чорненької І.К., Паляниці Ю.О.
при секретарі судового засідання Кащеєві А.О.
розглянувши матеріали справи
за позовом: Виконувача обов'язків керівника Артемівської місцевої прокуратури Донецької області в інтересах держави в особі:
1. Артемівської районної державної адміністрації, м. Бахмут
2. Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, м. Костянтинівка
до відповідача: Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м.Бахмут
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивачів Соледарської міської ради, м. Соледар
про зобов'язання звільнити та повернути земельну ділянку
За участю представників сторін:
від позивача 1: не з'явився;
від позивача 2: не з'явився;
від відповідача: не з'явився;
прокурор: Хряк О.О. - за посвідченням;
від третьої особи: не з'явився.
Суть спору: Виконувач обов'язків керівника Артемівської місцевої прокуратури Донецької області звернувся до господарського суду Донецької області з позовом в інтересах держави в особі Артемівської районної державної адміністрації, м. Бахмут та Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, м. Костянтинівка, до відповідача, Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м. Бахмут про зобов'язання звільнити та повернути за актом приймання-передачі державі в особі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області земельну ділянку сільськогосподарського призначення (несільськогосподарські угіддя) із земель запасу площею 5,7241га та вартістю 199521,69грн., яка є вільною від забудови та має кадастровий номер НОМЕР_1, яка знаходиться в межах території Міньківської сільської ради Артемівського (Бахмутського) району Донецької області.
В обґрунтування своїх вимог прокурор посилається на те, що відповідач продовжує користуватись спірною земельною ділянкою попри те, що строк договору, на підставі якого йому ця земельна ділянка була надана в користування, сплинув.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 11.05.2017 порушено провадження по справі № 905/1036/17.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 30.08.2017 по справі №905/1036/17 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивачів Соледарську міську раду, м. Соледар.
В судових засіданнях уповноважена особа прокуратури підтримала позовні вимоги та просила суд задовольнити їх в повному обсязі.
Представники позивачів в судове засідання не з'явились про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином.
30.05.2017 електронною поштою суду від позивача 1 надійшли пояснення на позовну заяву, в яких позивач 1 повідомив, що згідно діючого законодавства, на теперішній час Артемівська районна державна адміністрація не наділена повноваженнями щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення, адже ці функції передані, в даному випадку, Головному управлінню Держгеокадастру у Донецькій області. Також в поясненнях викладене клопотання позивача 1 про розгляд справи без участі його представника. Суд задовольняє означене клопотання.
11.07.2017 та 08.08.2017 через канцелярію суду від позивача 2 надійшли пояснення, в яких Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області, м. Костянтинівка позов прокурора підтримало.
04.09.2017 від Артемівської місцевої прокуратури надійшли пояснення від 29.08.2017 №80-4839-вих.17, в яких прокурор наполягає на задоволенні позовних вимог та надав пояснення по суті спору.
18.09.2017 від позивача 1, Артемівської районної державної адміністрації, м. Бахмут на електронну пошту суду надійшли пояснення по суті спору.
Відповідач в судові засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, відзив на позов не надав.
За змістом наявного у матеріалах справи витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням відповідача на теперішній час є: 84500, АДРЕСА_1. Аналогічна адреса зазначена в позовній заяві.
Приймаючи до уваги направлення господарським судом поштової кореспонденції за юридичною адресою відповідача, яка наявна в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, суд дійшов висновку про належне повідомлення відповідача про дату, час і місце розгляду справи.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивачів Соледарська міська рада, м. Соледар надала пояснення по суті спору № 80-5040-вих від 13.09.2017.
Виходячи зі змісту протоколу автоматичного визначення складу колегії суддів, 04.07.2017 для розгляду справи №905/1036/17 було визначено колегію у складі: головуючого судді Курило Г.Є., суддів Левшиної Я.О., Тарапати С.С., згідно протоколу автоматичної зміни складу колегії суддів від 29.08.2017 визначено колегію у складі: головуючого судді Курило Г.Є., суддів Чорненької І.К., Тарапати С.С., згідно протоколу автоматичної зміни складу колегії суддів від 20.09.2017 було визначено колегію у складі: головуючого судді Курило Г.Є., суддів Чорненької І.К., Паляниці Ю.О.
Розгляд справи відкладався на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України та продовжувався на підставі ст. 69 Господарського процесуального кодексу України.
За висновками суду у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до вимог ст.75 Господарського процесуального кодексу України, а неявка відповідача не перешкоджає вирішенню справи по суті.
Перед початком розгляду справи по суті прокурора було ознайомлено з правами та обов'язками відповідно до ст.ст. 20, 22, 29 Господарського процесуального кодексу України
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника прокуратури у відкритому судовому засіданні, господарський суд встановив:
Згідно Розпорядження від 13.02.2006 №69 Артемівської районної державної адміністрації "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу земельної ділянки в оренду СПД - фізичній особі ОСОБА_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва" затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Суб'єкту підприємницької діяльності - фізичній особі ОСОБА_1, вирішено передати Суб'єкту підприємницької діяльності - фізичній особі ОСОБА_1 земельну ділянку загальною площею 6,0 га (кадастровий НОМЕР_1), в тому числі: 0,2759 га під будівлями, 5,7241 га під господарськими дворами із земель запасу в межах території Міньківської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (обслуговування господарських будівель та приміщень) в оренду терміном на 5 років, з наступним правом викупу, з орендною платою 5% від середньої грошової оцінки сільськогосподарських угідь по колишньому КСП ім. Леніна, що складає 265,0 грн. за 1 га в рік в перший рік оренди, в наступні роки - орендна плата визначається додатковою угодою сторін згідно грошової оцінки землі, яка виконується орендарем за свій рахунок у перший рік оренди.
02.02.2007 на підставі вищевказаного розпорядження, між Артемівською районною державною адміністрацією Донецької області (орендодавець) та відповідачем, Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1, м. Бахмут (орендар) був укладений договір оренди земельної ділянки (договір). Договір набирає чинності після його підписання сторонами, нотаріального посвідчення та державної реєстрації (р.9 договору).
Відповідно до п.1. договору, орендодавець на підставі розпорядження №69 від 13.02.2006 надає, а орендар набуває в строкове платне володіння і користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення із земель запасу, яка знаходиться в межах території Міньківської сільської ради Артемівського району Донецької області.
Земельна ділянка, що передається в оренду, виділена в натурі (на місцевості) у встановленому законом порядку та має загальну площу 6,00 га (кадастровий НОМЕР_1), в тому числі: 0,2759 га - під будівлями, 5,7241 га - під господарськими дворами, яка на час передачі її в оренду знаходиться в задовільному, якісному стані.
На Плані (схемі) меж земельної ділянки кадастровий НОМЕР_1 площею 6,00га, який є невід'ємною частиною договору, розташовані два об'єкти нерухомості, які позначені 1/0,2071 га та 2/0,0688 га.
В матеріалах справи наявний акт встановлення меж в натурі земельної ділянки в оренду відповідачу загальною площею 6,00 га земель запасу сільськогосподарського в межах території Міньківської сільської ради Артемівського району Донецької області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва для обслуговування господарських будівель та приміщень. Означений акт є додатком до договору оренди та підписаний уповноваженими особами.
Земельна ділянка передається в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (обслуговування господарських будівель та приміщень) (п. 2.1 договору).
Пунктом 2.2 договору передбачено, що договір укладено на 5 років. Після закінчення строку, на який було укладено договір оренди земельної ділянки, орендар, у разі належного виконання обов'язків відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору.
Згідно п.2.3 договору, орендна плата складає 265,00 грн. за 1 га, що складає 5% від середньої грошової оцінки сільськогосподарських угідь по колишньому КСП ім. Леніна, всього: 6,00 га х 265,00 грн. = 1590,00 грн., в перший рік оренди, в наступні роки - орендна плата визначається додатковою угодою сторін згідно грошової оцінки землі, яка виконується орендарем за свій рахунок у перший рік оренди.
Відповідно до п.2.4 договору, земельна ділянка повертається орендодавцю за актом прийому-передачі не пізніше семи днів з моменту втрати чинності цього договору оренди.
Згідно п.4.2 договору, орендар зобов'язаний в разі припинення або розірвання цього договору забезпечити виконання умов повернення земельної ділянки, визначених у п.2.4 договору та своєчасно сплачувати орендну плату.
Підставою припинення, відповідно до п.5.2 договору є, зокрема закінчення його строку.
Відповідно до акту прийому та передачі земельної ділянки в натурі без дати і номера, Артемівською районною державною адміністрацією передано, а Суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою ОСОБА_1 прийнято земельну ділянку розміром 6,00 га, в тому числі: 0,2759 га - під будівлями, 5,7241 га - під господарськими дворами для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (обслуговування господарських будівель та приміщень).
Договір оренди земельної ділянки був зареєстрований у Артемівському райвідділі ДРФ ДП "ЦДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 02.02.2007 №040714800001.
Як свідчать надана у справу прокурором інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 28.04.17 за № 86085348, на спірній земельній ділянці знаходяться два нежитлових приміщення площею 2039,8 м2 (свинарник-відгодівельник) та 529,89 м2 (свинарник-маточник), які належать на праві власності відповідачу.
10.03.2011 Головою Артемівської районної державної адміністрації було видано розпорядження №173 від "Про внесення змін до договору оренди земельної ділянки СПД - фізичної особи ОСОБА_1.", в п.1 якого передбачено внести зміни до договору - встановити орендну плату у розмірі 3-кратному розміру земельного податку, що складаю 1986,48 грн. за 1 га на рік.
Також, відділу Держкомзему у Артемівському районі Донецької області доручено підготувати відповідний договір про внесення змін до договору оренди (п.2 розпорядження).
01.02.2012 відповідач звернувся до Голови Артемівської районної державної адміністрації з заявою, в якій просить подовжити договір строком на десять років.
На підставі зазначеної заяви Головою Артемівської районної державної адміністрації було видано розпорядження №85 від 13.02.2012 "Про поновлення договору оренди земельної ділянки з СПД - фізичною особою ОСОБА_1 " п.1 якого передбачено поновити договір оренди земельної ділянки від 02.02.2007 загальною площею 6,0 га під будівлями із земель сільськогосподарського призначення (запас) за межами населених пунктів Міньківської сільської ради терміном на 5 років, починаючи з дати реєстрації договору. Пунктом 2 цього розпорядження також встановлено СПД - фізичній особі ОСОБА_1 орендну плату у 3-кратному розмірі земельного податку, що складаю 3488,26 грн. за 1 га на рік.
Також, відділу Держкомзему у Артемівському (Бахмутському) районі Донецької області доручено підготувати відповідний договір про поновлення вищевказаного договору оренди земельної ділянки (п.3 розпорядження).
Скасовано розпорядження Голови Артемівської районної державної адміністрації від 10.03.2011 №173 "Про внесення змін до договору оренди земельної ділянки СПД - фізичної особи ОСОБА_1." як таке, що не виконане.
Однак, відповідно до інформації Артемівської районної державної адміністрації договір оренди на новий строк щодо спірної земельної ділянки не укладався.
Посилаючись на відсутність поновленого договору оренди землі від 02.02.2007 прокурор звернувся до суду з вимогою зобов'язати відповідача звільнити та повернути за актом приймання-передачі державі в особі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області земельні ділянки сільськогосподарського (несільськогосподарські угіддя) із земель запасу площею 5,7241га та вартістю 199521,69 грн., яка є вільною від забудови та має кадастровий номер НОМЕР_1, яка знаходиться в межах території Міньківської сільської ради Артемівського (Бахмутського) району Донецької області.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги прокурора не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч. 2 ст. 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом, зокрема Законом України "Про оренду землі".
Статтею 2 Земельного кодексу України передбачено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель (ч. 2 ст. 4 Земельного кодексу України).
Законом України "Про оренду землі" передбачено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (стаття 1 Закону України "Про оренду землі"). Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (стаття 13 Закону України "Про оренду землі").
Відповідно до приписів ст.626 Цивільного Кодексу України реалізація переважного права на поновлення договору оренди, яка передбачена ч.1 ст.33 Закону України "Про оренду землі", можлива лише за умови дотримання встановленої цією нормою процедури та наявності волевиявлення сторін.
Відповідно до ч.ч.1-3 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.
Для застосування ч.1 ст.33 Закону України "Про оренду землі" та визнання за орендарем переважного права на поновлення договору оренди необхідно встановити такі юридичні факти: орендар належно виконує свої обов'язки за договором, орендар до закінчення строку дії договору повідомив орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди, орендодавець протягом місяця не повідомив орендаря про наявність заперечень та своє рішення.
Відповідно до ч.5 ст.33 Закону України "Про оренду землі" орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі.
Ч.6 ст.33 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що у разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі, такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності); уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).
Таким чином, для поновлення договору оренди землі з підстав, які передбачені ч.6 ст.33 Закону України "Про оренду землі", необхідна наявність таких юридичних фактів: орендар продовжує користування земельною ділянкою; орендар належно виконує свої обов'язки за договором, відсутнє письмове повідомлення орендодавця про відмову в поновленні договору оренди, сторони укладають додаткову угоду про поновлення договорів оренди; за умови продовження використання орендарем земельної ділянки державної або комунальної власності, законодавство передбачає можливість автоматичної пролонгації договору оренди земель державної та комунальної власності, проте за умови обов'язкового укладення між сторонами відповідної додаткової угоди та без прийняття відповідним компетентним органом рішення про поновлення строку відповідного договору.
Факт обліку спірної земельної ділянки за відповідачем (Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1, м. Бахмут) підтверджується інформацією Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку, відповідно до якої відомості про суб'єкта речового права на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1 площею 6,0 га містять дані про перебування земельної ділянки в оренді саме у ОСОБА_3, м. Бахмут. Також відповідно до акту від 22.01.2017 комісією у складі в.о. старости та землевпорядка було проведно обстеження земельної ділянки, яку використовує гр. ОСОБА_1 та встановлено, що гр. ОСОБА_1 продовжує використовувати спірну земельну ділянку.
Разом з тим, Міньківською сільською радою Бахмутського району Донецької області протягом 2014-2016 років спрямовувались на адресу ОСОБА_1 повідомлення про те, що строк дії договору оренди скінчився 02.02.2012.
До заяви відповідача від 01.02.2012 про подовження спірного договору строком на десять років не додано документів передбачених ч.1 ст.33 Закону України "Про оренду землі".
Крім того, Артемівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Донецькій області в листі №170/10-02-02-1301 від 05.01.2017 повідомлено, що ОСОБА_1 сплачено орендної плати за земельні ділянки у 2012 році в сумі 1840,00 грн, у 2013 році в сумі 470,00 по Міньківській сільській раді; за період з 01.01.2014 по теперішній час орендна плата не сплачувалась.
Отже, враховуючи наявні в матеріалах справи документи, неналежне виконання відповідачем обов'язків щодо сплати орендної плати, суд дійшов висновку, що на теперішній час строк дії договору оренди закінчився.
Однак, при розгляді цієї справи по суті спору судом враховано, що згідно з вимогами ст. 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватись і розпоряджатись своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватися об'єктами права державної та комунальної власності відповідно до закону. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Як свідчать матеріали справи на земельній ділянці площею 6,00 га (кадастровий НОМЕР_1) знаходяться два нежитлових приміщення площею 2039,8 м2 (свинарник-відгодівельник) та 529,89 м2 (свинарник-маточник), які належать на праві власності відповідачу.
Судом враховано, що за змістом ст. 377 ЦК України, до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором. Якщо договором про відчуження житлового будинку, будівлі або споруди розмір земельної ділянки не визначений, то до набувача переходить право власності на ту частину земельної ділянки, яка зайнята житловим будинком, будівлею або спорудою, та на частину земельної ділянки, яка є необхідною для їх обслуговування. Якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то у разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.
Згідно із вимогами ст. 120 ЗК України, при переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування - на підставі договору оренди. При відчуженні будівель та споруд, які розташовані на орендованій земельній ділянці, право на земельну ділянку визначається згідно з договором оренди земельної ділянки. У разі переходу права власності на будинок або його частину від однієї особи до іншої за договором довічного утримання право на земельну ділянку переходить на умовах, на яких вона належала попередньому власнику. При переході права власності на будівлю та споруду до кількох осіб право на земельну ділянку визначається пропорційно часткам осіб у вартості будівлі та споруди, якщо інше не передбачено у договорі відчуження будівлі і споруди. При переході права власності на будівлю або споруду до громадян або юридичних осіб, які не можуть мати у власності земельні ділянки, до них переходить право користування земельною ділянкою, на якій розташована будівля чи споруда.
Вбачається, що зазначені норми закріплюють загальний принцип цілісності об'єкту нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об'єкт розташований. За цією нормою визначення правового режиму земельної ділянки перебуває у прямій залежності від права власності на будівлю і споруду та передбачається механізм роздільного правового регулювання нормами цивільного законодавства майнових відносин, що виникають при укладенні правочинів щодо набуття права власності на нерухомість, і правового регулювання нормами земельного і цивільного законодавства відносин при переході прав на земельну ділянку у разі набуття права власності на нерухомість.
Вказане відповідає правовій позиції Верховного Суду України викладеній у постановах від 13.04.16 у справі № 6-253цс16 та від 12.10.16 у справі № 6-2225цс16.
Відповідно до ч. 1 ст. 111-28 ГПК України, висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 11116 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.
Відповідно до ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Винесення в натуру (на місцевість) меж сформованої земельної ділянки до її державної реєстрації здійснюється за документацією із землеустрою, яка стала підставою для її формування. Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.
Суд виходить з того, що повернення земельної ділянки площею 5,7241га, яка є вільною від забудови без врахування того, що в оренду була передана земельна ділянка площею 6,00 га (кадастровий НОМЕР_1), в тому числі: 0,2759 га - під будівлями, 5,7241 га - під господарськими дворами, порушить право власника об'єкта нерухомого майна вільного доступу до таких об'єктів нерухомості, а також обслуговування цих об'єктів, що відповідно до ст. 41 Конституції України, є не припустимим.
Тим більше, що вказані об'єкти нерухомості нероздільно пов'язаний із земельною ділянкою і їх неможливо відокремити від даної земельної ділянки, оскільки згідно акту встановлення меж в натурі та п. 2.1 договору земельна ділянка була передана в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (обслуговування господарських будівель та приміщень), при цьому земельна ділянка площею 6,00 га (кадастровий НОМЕР_1) є окремим об'єктом цивільних прав.
З підстав наведених вище судом визнаються необґрунтованими твердження прокурора та позивачів в частині зобов'язання відповідача повернути земельну ділянку сільськогосподарського призначення (несільськогосподарські угіддя) із земель запасу площею 5,7241га та вартістю 199521,69 грн., яка є вільною від забудови та має кадастровий номер НОМЕР_1, яка знаходиться в межах території Міньківської сільської ради Артемівського (Бахмутського) району Донецької області.
Судовий збір відповідно ст. 49 ГПК України покладається на прокуратуру.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 43, 49, 82- 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В задоволенні позовних вимог Виконуючого обов'язків керівника Артемівської місцевої прокуратури Донецької області в інтересах держави в особі Артемівської районної державної адміністрації, м. Бахмут; Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, м. Костянтинівка, до відповідача, Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м. Бахмут про зобов'язання звільнити та повернути за актом приймання-передачі державі в особі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області земельну ділянку сільськогосподарського призначення (несільськогосподарські угіддя) із земель запасу площею 5,7241га та вартістю 199521,69 грн., яка є вільною від забудови та має кадастровий номер НОМЕР_1, яка знаходиться в межах території Міньківської сільської ради Артемівського (Бахмутського) району Донецької області відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
У судовому засіданні 18.10.2017 оголошено вступну та резолютивну частини рішення, повний текст рішення буде складено та підписано 23.10.2017. Повний текст рішення підписаний 23.10.2017.
Головуючий суддя Г.Є. Курило
Суддя Ю.О.Паляниця
Суддя І.К. Чорненька