Постанова від 19.10.2017 по справі 727/8049/17

Справа № 727/8049/17

Провадження № 2-а/727/339/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2017 року Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:

Судді Семенка О.В.

за участю :

секретаря судових засідань ОСОБА_1

позивача ОСОБА_2,

представника відповідача Кауля-Негрич О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Шевченківського районного суду м. Чернівці справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління пенсійного фонду України в Чернівецькі області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

14 серпня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання неправомірними дій Головного управління пенсійного фонду України в Чернівецькі області та зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії.

Свої вимоги позивачка обґрунтовує тим, що вона перебуває на обліку у відповідача і отримує пенсію по інвалідності з 19.01.2006 р. призначену за нормами Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" в розмірі 86 %, виходячи зі стажу наукової роботи 21 рік 6 місяців 7 днів.

23.04.2010 року був проведений перерахунок пенсії під час якого заробітну плату обчислено із застосуванням середньої заробітної плати, визначеної для обчислення наукових пенсій, по Україні за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2009 рік .

Зазначає, що після перерахунку пенсії 23.04.2010 р. вона продовжувала працювати (з перервою) в Чернівецькому національному університеті ім. Ю.Федьковича по 17.07.2017 р. на посаді доцента кафедри практичної психології, тобто більш як 5 років. Станом на момент подання заяви та по теперішній час не працює. Вона досягла пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне і страхування 28.01.2010 року.

Станом на 23.04.2010 року вона досягла пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та набула право на призначення пенсії за віком, відповідно до Закону України "Про наукову і науково- технічну діяльність" в розмірі 86 процентів.

22 липня 2017 року вона звернулась до ГУПФ в Чернівецькій області із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність".

Листом від 27 липня 2017 року №230/Д-11 ГУПФ в Чернівецькій області повідомило, що з 16.01.2016 р. набув чинності Закон України від 26.11.2015 р."Про наукову і науково-технічну діяльність", яким передбачено, що пенсії науковим працівникам обчислюються з розміру 60 відсотків суми заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка враховується за весь період страхового стажу на посадах наукового на посадах науково (науково-педагогічного) працівника, починаючи з 01 липня 2000 року та, крім того, немає підстав для застосування середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки.

Оскільки розмір пенсії за віком, обчислений відповідно до норм Закону нижчий, ніж розмір пенсії по інвалідності відповідно до цього Закону, ГУПФ в Чернівецькій області дійшло висновку, що призначати пенсію при переході з одного виду на інший недоцільно. Тому у задоволенні заяви було відмовлено.

Таким чином, відповідач при розрахунку пенсії за віком неправомірно застосував показник середньої заробітної плати за 2009 рік та обчислив її з розміру 60 процентів, тобто в розмірі, встановленому Законом на час звернення та який застосовується саме для призначення пенсії, чим значно зменшив її розмір та порушив її право на отримання належного розміру пенсії.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови ОСОБА_2 в обчисленні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» в розмірі 86 процентів та в застосуванні середньої заробітної плати працівників у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві», за три календарні роки, що передують року звернення.

На підставі наведеного просила визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови в обчисленні її пенсії за віком відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» в розмірі 86 процентів та в застосуванні середньої заробітної плати працівників у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві», за три календарні роки, що передують року звернення; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити переведення пенсії на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про та науково-технічну діяльність» з 22 червня 2017 року та провести їй перерахунок та виплату пенсії з розміру 86 процентів із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві», за три календарні роки, що передують року звернення за перерахунком пенсії, розміри яких визначені Державної служби статистики, а саме: 2014 рік - 3480 грн., 2015 рік - 4195 грн., 2016 рік - 5183 грн. та виплатити різницю в пенсіях, починаючи з 22 червня 2017 року, а також стягнути з на її користь судовий збір.

В судовому засіданні позивач підтримала викладені в позові обставини, надала аналогічні пояснення позову та просила його задовольнити.

В судовому засіданні представник відповідача заперечувала проти позову, просила відмовити в його задоволенні з підстав наведених в письмових запереченнях.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволенню.

Судом встановлено, що позивачка перебуває на обліку у відповідача і отримує пенсію по інвалідності з 19.01.2006 р. призначену за нормами Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" в розмірі 86%, виходячи зі стажу наукової роботи 21 рік 6 місяців 7 днів. 23.04.2010 року був проведений перерахунок пенсії під час якого заробітну плату обчислено із застосуванням середньої заробітної плати, визначеної для обчислення наукових пенсій, по Україні за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2009 рік.

Після перерахунку пенсії 23.04.2010 р. позивачка продовжувала працювати (з перервою) в Чернівецькому національному університеті ім. Ю.Федьковича по 17.07.2017 р. на посаді доцента кафедри практичної психології, тобто більш як 5 років. Станом на момент подання заяви та по теперішній час не працює.

Станом на 23.04.2010 року позивачка досягла пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та набула право на призначення пенсії за віком, відповідно до Закону України "Про наукову і науково- технічну діяльність" в розмірі 86 процентів.

22 липня 2017 року позивачка звернулась до ГУПФ в Чернівецькій області із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність".

Листом від 27 липня 2017 року №230/Д-11 ГУПФ в Чернівецькій області повідомлено позивача, що з 16.01.2016 р. набув чинності Закон України від 26.11.2015 р."Про наукову і науково-технічну діяльність", яким передбачено, що пенсії науковим працівникам обчислюються з розміру 60 відсотків суми заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка враховується за весь період страхового стажу на посадах наукового на посадах науково (науково-педагогічного) працівника, починаючи з 01 липня 2000 року та, крім того, немає підстав для застосування середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки.

Так, пунктом 1 Переліку та порядку, передбачено подання документів необхідних для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про наукову і науково- технічну діяльність», затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України від 06 квітня 2011 року №10-3.

Для призначення пенсії згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» подається: заява про призначення (перерахунок) пенсії за формою згідно із додатком 2 до Порядку подання та оформлення документів для призначення перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-І,(далі - Порядок № 22-1).

Відповідно до пункту 4.2 Порядку № 22-1 При прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта, та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач визнає та не оспорює право позивача на пенсію за віком в розмірі 86 процентів, набуте у 2010 році.

Як вже зазначено, позивачці призначено з 19.01.2006 р. пенсію по інвалідності за нормами Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" в розмірі 86 %, виходячи зі стажу наукової роботи 21 рік 6 місяців 7 днів.

Відповідно до ст. 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність»( в редакції, чинної на час призначення пенсії по інвалідності) пенсії науковим (науково- педагогічним) працівникам призначаються у розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати наукового (науково-педагогічнбго) працівника, яка визначається відповідно до частини другої статті 23 цього Закону та статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ) та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (внески). За кожний повний рік роботи понад стаж наукової роботи, визначений частиною другою цієї статті, пенсія збільшується на один відсоток заробітної плати, але не може бути більше 90 відсотків середньомісячної заробітної плати.

Науковим (науково-педагогічним) працівникам, які стали інвалідами І, ІІ, III групи внаслідок загального захворювання, у тому числі інвалідності з дитинства, призначається пенсія по інвалідності у розмірі пенсії наукового (науково-педагогічного) працівника незалежно від віку чоловікам - за наявності страхового стажу не менше 25 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 20 років; жінкам - за наявності страхового стажу не менше 20 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 15 років.

Із аналізу цієї норми вбачається, що при дотриманні умов до страхового та стажу наукової роботи, процентний розмір пенсії по інвалідності внаслідок загального захворювання визначається в процентному розмірі пенсії за віком, який науковий працівник набув на момент призначення пенсії по інвалідності. Така редакція статті 24 діяла до 01.11.2011 р.

Отже, позивачка набула 19.01.2006 р. право на розмір 86 процентів пенсії за віком. В такому ж розмірі вона мала право на пенсію за віком в момент набуття такого права на неї 28.01.2010 року.

Таким чином, станом на 28.01.2010 р. (дату досягнення відповідного пенсійного віку), виходячи зі стажу наукової роботи 21 рік 6 місяців, у ОСОБА_2 виникло право на пенсію наукового працівника за віком в розмірі 86 процентів.

Відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність (в редакції, чинної на час звернення) пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати наукового науково-педагогічного) працівника, яка визначається відповідно до статті 35 цього Закону та частини другої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (внески).

Як вбачається, у цій нормі Закону йдеться про призначення пенсій, тобто про реалізацію вперше науковими працівниками свого права на пенсійне забезпечення відповідно до цього Закону, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Відповідно до ч.13 ст.37 цього Закону науковим (науково-педагогічним) працівникам призначається також пенсія по інвалідності та пенсія у разі втрати годувальника.

Тобто, в рамках цього Закону існують різні види пенсій: за віком, по інвалідності, у разі втрати годувальника.

Отже, розрахунок пенсії при переведенні вже призначеної пенсії по інвалідності надалі на пенсію за віком в рамках цього Закону, відрізняється правовими наслідками від призначення пенсії в розумінні ч.2 ст.37 цього Закону.

Процедури призначення та перерахунку Пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Таким чином, розмір пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії науковим працівникам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Як вже зазначалось, у 2010 році у позивача виникло право на пенсію за віком відповідно до Закону в розмірі 86 процентів.

Як вбачається із ч.2 ст.37 Закону, заробітна плата наукового (науково-педагогічного) працівника для призначення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"(далі-Закон 1058).

Відповідно до цього, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кзі + Кз2 + КзЗ-... - Кзп); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Відповідно до ч.7 цієї статті "Для обчислення заробітку під час призначення пенсії науковому (науково-педагогічному) працівнику застосовується середня заробітна плата градівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики".

Отже, при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії при її призначенні науковому працівнику, застосовується показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

У частині 1 ст.4 Закону № 1058 йдеться, що "Законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні."

А у частині 3 цієї статті визначено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, крім іншого, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.

Відповідно до ч.3ст.2. Закону № 1058 "Для окремих категорій громадян законами України можуть встановлюватися умови, норми і порядок їх пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і недержавного пенсійного забезпечення".

З правового аналізу зазначених норм можна зробити висновок, що законами може встановлюватися порядок пенсійного забезпечення, відмінний від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Тобто, якщо в спеціальному законі не врегульовано певний елемент порядку пенсійного забезпечення, то до цього елементу потрібно застосовувати порядок, визначений законом "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Як вбачається, в ст. 37 Закону «Про наукову та науково-технічну діяльність" відсутній порядок пенсійного забезпечення в разі переведення з одного виду пенсії на інший в рамках цього Закону: з пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком на пенсію за віком.

Тому до цих правовідносин потрібно застосовувати норми Закону № 1058, а саме ч.3

ст.45: Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати п:холу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) переднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Таким чином, головними умовами застосування показника середньої заробітної плати доходу) за три попередні роки, що передують року звернення за переведенням з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, є: 1. переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком; 2. якщо це переведення відбувається вперше; 3. якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менше як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно віл перерв у роботі.

Як вже зазначалось, відповідно до ч.7 ст.37 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» "Для обчислення заробітку під час призначення пенсії науковому (науково-педагогічному) працівнику застосовується середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики".

Отже, при переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком має застосовуватися показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві за три попередні 2014, 2015 та 2016 роки, що передують 2017 року звернення про переведення.

На офіційному сайті Державної служби статистики в розділах "статистична інформація-ринок праці - оплата праці та соціально-трудові відносини" міститься інформація про динаміку середньомісячної заробітної плати за видами економічної діяльності ( в тому числі у сільскому господарстві) у 2010-2016 роках.

Відповідно до цієї інформації середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві становить: 2014 рік- 3480 грн., 2015 рік-4195 грн., 2016 рік-5183 грн.

На підставі наведеного, враховуючи, що переведення позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відбувається вперше та вона набула більше як 24 місяці страхового стажу після попереднього перерахунку пенсії у 2010 році незалежно від перерв у роботі, тому суд вважає, що позивач ОСОБА_2 має право на перерахунок пенсії з розміру 86 процентів із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві», за три календарні роки, що передують року звернення за перерахунком пенсії, розміри яких визначені Державної служби статистики, а саме: 2014 рік - 3480 грн., 2015 рік - 4195 грн., 2016 рік - 5183 грн. та виплатити різницю в пенсіях, починаючи з 22 червня 2017 року (дня звернення із заявою до відповідача).

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10, 11, 71, 86, 94, 99,100,122, 159-163, 186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови ОСОБА_2 в обчисленні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» в розмірі 86 процентів та в застосуванні середньої заробітної плати працівників у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві», за три календарні роки, що передують року звернення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити переведення пенсії ОСОБА_2 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про та науково-технічну діяльність» з 22 червня 2017 року та провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії з розміру 86 процентів із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві», за три календарні роки, що передують року звернення за перерахунком пенсії, розміри яких визначені Державної служби статистики, а саме: 2014 рік - 3480 грн., 2015 рік - 4195 грн., 2016 рік - 5183 грн. та виплатити різницю в пенсіях, починаючи з 22 червня 2017 року.

Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на користь ОСОБА_2 сплаченого нею судового збору за подання позовної заяви в розмірі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом десяти днів з дня отримання її копії до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівців.

СУДДЯ: О.В. Семенко