Постанова від 17.10.2017 по справі 212/3506/17

Справа № 212/3506/17

2-а/212/146/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2017 року м. Кривий Ріг

Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі: головуючого - Пустовіта О.Г., за участю секретаря судового засідання - Конограй В.В., позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - Нагорної В.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кривому Розі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій Криворізького північного об'єднання Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо призначення пенсії без врахування матеріальних допомог інших видів матеріального заохочення та індексації протиправними та виплату недоплаченої пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до відповідача в порядку адміністративного судочинства про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинення дій щодо обчислення пенсії на її користь без врахування при обчисленні матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, інших видів матеріального заохочення та індексації В обґрунтування позову зазначає, що перебуває на обліку в Криворізькому північному об'єднанні Пенсійного Фонду України в Дніпропетровської області, отримує пенсію за віком. В березні 2017 року звернулася із заявою до відповідача щодо перерахунку пенсії згідно чинного законодавства та з'ясувала, що при розрахунку її пенсії не враховано такі види виплат як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення , інші види матеріального заохочення та індексації. На що листом від 11.04.2017 року № 101/П отримала повідомлення від Криворізького північному об'єднаного Пенсійного Фонду України в Дніпропетровської області про те, що до 01.05.2016 пенсійне забезпечення державних службовців було врегульоване нормами Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №39830/092. Також в листі зазначено, що ст.33 Закону України «Про державну службу» та постановами Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 заробітна плата державного службовця складається із посадових окладів, премій, доплати за ранг, та, що вищевказані види виплат не враховуються для обчислення пенсії. Повідомлено, що з 01.05.2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» №8 89-VIII, яким перерахунки пенсії не передбачені, тобто їй відмовлено у перерахунку пенсії із врахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, інших видів матеріального заохочення та індексації. Вважає такі дії відповідача неправомірними і незаконними, у зв'язку з чим вимушена звернутися до суду.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала в повному обсязі , просила задовольнити.

Представник відповідача Нагорна В.В. в судовому засіданні проти позовних вимог заперечувала в повному обсязі, посилаючись на письмові заперечення які містяться в матеріалах справи.

Вивчивши та дослідивши матеріали справи, заслухавши сторін, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що у позові ОСОБА_1 слід відмовити в повному обсязі з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до копії пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 Серія НОМЕР_2 виданого 01.12.2009 року перебуває на обліку в Криворізькому північному об'єднанні Пенсійного Фонду України в Дніпропетровської області. (а.с.11).

31.03.2017 року ОСОБА_1, звернулася до Криворізького північного об'єднаного Пенсійного Фонду України в Дніпропетровської області із заявою про перерахунок пенсії. (а.с.30)

Згідно листа від 11.04.2017 №101/П ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії із врахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, інших видів матеріального заохочення та індексації.(а.с.12).

Відповідно довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) видана ОСОБА_1, про те що надбавки, премії та інші виплати за період з 01.11.2007 р. до 01.11.2009 р. становили: надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи - 16535,64 грн., премії - 22796,90 грн., премії до державних , професійних свят та ювілейних дат - 1050,00 грн., інші виплати - 6822,74 грн. (а.с.13)

Не погодившись з висновками пенсійного органу, позивач звернулася до суду з метою захисту своїх порушених прав та інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Частиною 2 ст.19 Конституції України гарантовано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, зокрема встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зазначеним порядком встановлено форму заяви для призначення (перерахунку) пенсії, яка подається до територіального органу Пенсійного фонду з необхідним пакетом документів (додаток №2 до Порядку).

Пунктом 4.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою ПФУ від 25.11.2005 №22-1, передбачено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії па інший при зверненні особи з відповідною заявою, як результат цього розгляду приймається відповідне рішення.

В Криворізькому північному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Дніпропетровської області з 02.11.2016 р. перебуває на обліку ОСОБА_1, яка згідно з Законом України «Про державну службу» отримує пенсію у розмірі 88 відсотків суми заробітної плати, з якої було сплачено страховий внесок за довідкою від 19.11.2009 р. № 130. ( а.с.32-33).

Пенсія позивача розрахована відповідно до Закону України «Про державну службу», в редакції Закону, чинній на момент звернення позивача за призначенням пенсії (2009р.).

Під час призначення пенсії ОСОБА_1 надбавка за високі досягнення у праці, премій були вже враховані на підставі довідки від 19.11.2009 р. № 130.

Питання відносно перерахування пенсії з урахуванням матеріальної допомоги позивачка поставила перед Криворізьким північним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Дніпропетровської області лише 31 березня 2017 року, надавши нову довідку від 18.11.2016р. № 233, оскільки в довідці від 19.11.2009 р. № 130, що є в матеріалах пенсійної справи, відповідні суми були відсутні.

Криворізьким північним об'єднаним управлінням " Пенсійного фонду України Дніпропетровської області 11.04.2017 року ОСОБА_1 надано відповідь на звернення. відповідно до якого позивача зокрема повідомлено, до 01.05.2016 пенсійне забезпечення державних службовців було врегульоване нормами Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №39830/092.

Згідно ст.33 Закону України «Про державну службу» та постанови Кабінету міністрів України від 31.05.2000 №865 заробітна плата державного службовця складається із посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Допомога на оздоровлення, матеріальна допомога та допомога на вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода за сумлінну безперервну працю, індексацію до інших надбавок не відносяться, відповідно на час призначення пенсії ці дані не виплачувалися.

Право на перерахунок пенсії виникає, за загальним правилом, або у зв'язку зі збільшенням стажу, або збільшенням розміру заробітної плати та інших підставах, передбачених чинним законодавством України, та може бути реалізовано на підставі тих норм, які діють на час виникнення обставин для такого перерахунку з урахуванням часу звернення до відповідного органу.

Позивач звернулась до Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області 31.03.2017 року, тобто в той час, коли відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889-VІІ1 пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а отже, перерахунки пенсії державним службовцям на підставі довідок про заробітну плату не передбачені.

Вказаний Закон №889-УШ є чинним і підлягає до виконання, оскільки Конституційним судом України в установленому порядку неконституційним не визнавався.

Тобто, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (березень 2017 року) Закон України «Про державну службу» 16.12.1993 №3723-ХП, втратив чинність.

Відсутність на час звернення позивача до відповідача порядку перерахунку пенсій державним службовцям на підставі довідок про заробітну плату не є доказом неправомірності дій відповідача, оскільки він має діяти на підставі закону та в межах наданих повноважень, та не може провести перерахунок пенсії позивачу за умови відсутності відповідного законодавства. Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, що повинен здійснювати власну діяльність на підставі чинного законодавства та у спосіб передбачений законом, не може на власний розсуд провести перерахунок пенсії позивачу за умови відсутності відповідного законодавства.

Відносно вимоги позивача щодо зобов'язання Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області здійснювати відповідні виплати в подальшому управління слід зазначити наступне.

Відповідно до п. 10.3 постанови пленуму Вищого адміністративний суд України від 20 травня 2013 року № 7 «Про судове рішення в адміністративній справі» у разі визнання судом неправомірними дій чи бездіяльності відповідача суд може зобов'язати його вчинити чи утриматися від вчинення певних дій у спосіб, визначений чинним законодавством, яким може бути захищено/відновлено порушене право.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 р. № 2747-ІУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при: здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Тобто вимога позивача відносно виплати пенсії у подальшому є протиправною та необґрунтованою, оскільки у судовому порядку можуть бути захищені виключно порушені права, свободи та інтереси фізичної особи.

Відносно зобов'язання Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області здійснити перерахунок пенсії з 19.11.2009 суд зазначає наступне.

Пенсія позивачу призначена та виплачується відповідно до Закону України «Про державну службу», сумнівів щодо розміру призначеної пенсії у відповідача тривалий період (майже 8 років) не виникало.

Відповідно до ст.ст. 99, 100 Кодексу адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 р. № 2747-ІУ, звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інших інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Адміністративний позов поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважним, про що постановлюється ухвала .

В своїй позовній заяві ОСОБА_1 просила поновити строк для звернення до суду, оскільки в березні 2017 року вона звернулась до відповідача з заявою щодо перерахунку пенсії та про те, що порушені її дізналась права з листа від 11.04.2017, а до суду звернулась з позовом 14.06.2017.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, за необхідне поновити строк звернення ОСОБА_1 до адміністративного суду як такий, що пропущений з поважних причин і, з огляду на те, що адміністративний позов ОСОБА_1 щодо визнання неправомірними дій Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням отриманої індексації матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та оздоровлення при наданні щорічної відпустки з 19.11.2009 є безпідставним та такими, що не підлягають задоволенню.

Згідно ст. 94 КАС України, у разі відмови у задоволенні позову, понесені позивачем судові витрати, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст.9,71,99,122,158-160 КАС України, на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно Закону України «Про державну службу», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Поновити пропущений позивачем строк звернення до суду.

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій Криворізького північного об'єднання Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо призначення пенсії без врахування матеріальних допомог інших видів матеріального заохочення та індексації протиправними та виплату недоплаченої пенсії - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Кривого Рогу протягом десяти днів з дня її оголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено та підписано 20 жовтня 2017 року.

Суддя: О. Г. Пустовіт