пр. № 6-а/759/19/17
ун. № 759/4572/15-а
03 жовтня 2017 року м. Київ
Святошинський районний суд м. Києва
у складі: головуючого судді Ул'яновської О.В.,
секретаря Чернишук К.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві заяву відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м. Києві про зміну способу та порядку виконання рішення суду по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення в Святошинському районі м. Києва, Київського міського центру Головного управління соціального захисту населення виконавчий орган Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про забов'язання перерахувати щорічну допомогу на оздоровлення,
У вересні 2017 р. заявник звернувся до суду із зазначеною заявою, просить суд змінити спосіб та порядок виконання рішення Святошинського районного суду м. Києва від 13.05.2015, аргументуючи тим, що на виконанні у ВПВР УДВС ГТУЮ у м. Києві перебуває виконавче провадження №52170109 з примусового виконання виконавчого листа Святошинського районного суду м. Києва від 11.05.2016 №759/4572/15-а, однак листом КМЦНЗСВ №09/1490-011 було повідомлено заявника про те, що у зв'язку із відсутністю бюджетних нарахувань призначень пенсії на вказані цілі здійснити виплату центр немає можливості.
Сторони у судове засідання не з'явилися, повідомлялися належним чином про слухання справи, що виходячи з положень ч. 2 ст. 263 КАС України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Суд, дослідивши матеріали справи, пояснення сторін та заяву про зміну способу та порядку виконання рішення суду, прийшов до наступного висновку.
Відповідно до вимог частини першої ст. 2 Закону України «Про виконавче провадження», примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.
Як передбачено ч.ч. 1, 2 ст. 17 Закону України «Про виконавче провадження», примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.
Підлягають виконанню державною виконавчою службою такі виконавчі документи, серед іншого, виконавчі листи, що видаються судами.
Судом встановлено, що постановою Святошинського районного суду м. Києва від 13.05.2015 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено (а.с. 29, 30).
Ухвалою Апеляційного суду м. Києва від 18.06.2015 апеляційну скаргу Управління праці соціального захисту населення Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації залишено без задоволення постанову Святошинського районного суду м. Києва від 13.05.2015 залишено без змін (а.с. 46-18).
11.05.2016 Святошинський районний суд м. Києва видав ОСОБА_1 два виконавчі листи по справі №759/4572/15-а (а.с. 54).
Ухвалою Святошинського районного суду м. Києва від 12.07.2016 задоволено заяву ОСОБА_1 про поновлення строку пропущеного строку для подання виконавчого листа про виплату перерахованої щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 р. у розмірі 5 мінімальних заробітних плат з урахуванням арніше проведених виплат до виконання (а.с. 73-75).
Відповідно до ч.1 ст. 48 Бюджетного Кодексу України. Розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом.
Відповідно до Порядку погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 року № 440, особи можуть подати до органів державної виконавчої служби за місцезнаходженням боржника документи для проведення їх обліку, інвентаризації заборгованості та подальшої передачі до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для погашення заборгованості.
Відповідно до вимог ст. 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган. Водночас судові рішення у справах, пов'язаних із соціальними виплатами, які мають зобов'язальний характер щодо проведення таких виплат, не належить до зазначених у згаданій статті видів рішень, що унеможливлює їх виконання без зміни його способу.
Відповідно до ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим.
Таким чином, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання. Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат. При цьому адміністративний суд повинен виходити з розміру заборгованості боржника перед стягувачем, що виникла під час виконання судового рішення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 165, 263 КАС України, ст. 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», -
Заяву відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м. Києві про зміну способу та порядку виконання рішення суду по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення в Святошинському районі м. Києва, Київського міського центру Головного управління соціального захисту населення виконавчий орган Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про забов'язання перерахувати щорічну допомогу на оздоровлення задовольнити частково.
Змінити спосіб виконання рішення Святошинського районного суду м. Києва від 13.05.2015 по справі №2-а/759/184/15-а шляхом стягнення з Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління соціального захисту населення виконавчий орган Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) код ЄДРПОУ 22886300 на користь ОСОБА_1 щорічну допомогу на оздоровлення у розмірі 5970 грн 00 коп.
У решті заяви відмовити.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду м. Києва через районний суд протягом 5 днів.
Суддя: