Справа № 548/1528/17
Провадження №1-кс/548/283/17
19.10.2017 року м. Хорол
Слідчий суддя Хорольського районного суду Полтавської області ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 ,
розглянувши клопотання слідчого СВХорольського ВП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення позапланової перевірки Державною екологічною інспекцією у Полтавській області вимог чинного законодавства під час незаконного видобування корисних копалин на земельній ділянці Державного підприємства - державного шовкорадгоспу «Хорольський» у адміністративних межах Штомпелівської сільської ради Хорольського району Полтавської області,
Слідчий СВХорольського ВП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_3 звернулася в суд з вищевказаним клопотанням.
В клопотанні вказувалося, що слідчим відділом Хорольського ВП ГУНП в Полтавській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №12017170330000352 від 22.07.2017 розпочате за фактом вчинення злочину, передбаченого ч.2 ст.240 КК України, а саме незаконного видобування корисних копалин загальнодержавного значення - глини на території с. Коломійцеве Озеро Хорольського району Полтавської області.
Проведеним оглядом місця події факт видобутку глини було підтверджено.
В клопотанні вказується, що на даний час з КПК України виключено норми, якими прокурору та слідчому надавались повноваження призначати ревізії та перевірки в наслідок чого дане клопотання направлено до суду.
Слідчий зазначає, що задля забезпечення дієвості чинного законодавства, з метою встановлення всіх обставин вчинення кримінального правопорушення, розрахунку збитків, завданих державі внаслідок недотримання умов спеціального використання природних ресурсів та притягнення винних осіб до встановленої законом відповідальності, у зв'язку з необхідністю використання у кримінальному провадженні спеціальних знань перевірку слід доручити Державній екологічній інспекції у Полтавській області.
Слідчий СВХорольського ВП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилася, направила письмову заяву про розгляд клопотання за її відсутності, клопотання підтримала повністю та прохала його задовольнити.
Відповідно до ч.4 ст.107 КПК України, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Слідчий суддя дослідивши матеріали клопотання, належно оцінивши наявні докази приходить до висновку, що дане клопотання підлягає до повногозадоволення з наступних підстав.
Слідчим суддею встановлено, що слідчим відділом Хорольського ВП ГУНП в Полтавській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №12017170330000352 від 22.07.2017 року розпочате за фактом вчинення злочину, передбаченого ч.2 ст.240 КК України, а саме незаконного видобування корисних копалин загальнодержавного значення - глини на території с.Коломійцеве Озеро Хорольського району Полтавської області.
У ході проведення досудового розслідування встановлено, що на території Штомпелівської сільської ради Хорольського району Полтавської області, поблизу с.Коломійцеве Озеро Хорольського району у великих обсягах за допомогою спеціальної техніки проводиться видобування глини.
Встановлено, що видобування глини проводиться на замовлення Представництва «ОНУР ТААХУТ ТАШИМАДЖИЛИК ІНШААТ ТІДЖАРЕТ ВЕ САНАЇ АНОНІМ ШИРКЕТІ» окремим суб'єктом господарювання та використовується для капітального ремонту автодороги М03 Київ - Харків -Довжанський (обхід с. Покровська Багачка (220+782-км 228+000).
Під час проведення оглядів місця події 22.07.2017 року та 23.08.2017 року Представниками «Онур Тааххут Ташимаджилик Іншаат Тіджарет ве Санаї Анонім Ширкеті»(код ЄДРПОУ 26579227) не було надано жодних підтверджуючих документів на дозвіл добування та вивезення глини з кар'єру в с. Коломійцеве Озеро Хорольського району Полтавської області. Крім того, представниками Представництва «ОНУР ТААХУТ ТАШИМАДЖИЛИК ІНШААТ ТІДЖАРЕТ ВЕ САНАЇ АНОНІМ ШИРКЕТІ» працівникам поліції було надано копію договору № 220501 від 22.05.2017, укладеного між ТОВ «Захід-Інвест Груп» та Представництвом «ОНУР ТААХУТ ТАШИМАДЖИЛИК ІНШААТ ТІДЖАРЕТ ВЕ САНАЇ АНОНІМ ШИРКЕТІ» про поставку ґрунту підсипочного. Також, було надано копію договору №0307П від 03.07.2017 року, укладеного між Державним підприємством -Державний Шовкорадгосп «Хорольський» та ТОВ «Захід-Інвест Груп» на виконання земляних робіт та знищення чагарників в межах земельної ділянки, яка знаходиться на землях Державного підприємства - «Державний шовкорадгосп «Хорольський». Листом №26-02-04 від 14.07.2017 року ДП - «Державний шовкорадгосп «Хорольський» повідомляє ТОВ «Захід-Інвест Груп», що при появі надлишкового ґрунту, який може виникнути при проведення земляних робіт згідно з договором №0307П від 03.07.2017 року, останній може розпоряджатися на власний розсуд.
Будь-яких, дозвільних документів на видобування корисних копалин Представництвом «ОНУР ТААХУТ ТАШИМАДЖИЛИК ІНШААТ ТІДЖАРЕТ ВЕ САНАЇ АНОНІМ ШИРКЕТІ» або іншими суб'єктами господарювання, що здійснюють видобування глини на території Штомпелівської сільської ради Хорольського району Полтавської області до Хорольського ВП ГУ НП в Полтавській області не надано.
У ході досудового розслідування в якості свідка було допитано сільського голову Штомпелівської сільської ради Хорольського району ОСОБА_4 , який вказав, що кар'єр, з якого проводиться видобуток глини в с.Коломійцеве Озеро Хорольського району, знаходиться на території ДП - «Державний шовкорадгосп «Хорольський» (Код ЄДРПОУ - 00703184). Також, ОСОБА_4 повідомив, що в.о. директора ДП - «Державний шовкорадгосп «Хорольський» (00703184) ОСОБА_5 , надав до сільської ради копію листа про проведення робіт з розчистки ґрунту, про що підприємством укладено договори з відповідними організаціями. ОСОБА_4 , також вказав, що звертався до Хорольської РДА та Державної екологічної інспекції в Полтавській області з метою проведення відбору ґрунту на території Штомпельвіської сільської ради біля Гришківського лісу в с.Коломійцеве Озеро. Листом №2967/01-14/06-17 від 10.08.2017 року Держекоінспекція надала відповідь про відсутність підстав проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства по фактам викладених у листі Штомпелівської сільської ради Хорольського району.
Статтею 14 Кодексу України про надра визначено, що надра надаються у користування, у тому числі, для видобування корисних копалин. Відповідно до ст.19 Кодексу, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу. Надання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, провадиться в порядку, встановленому земельним законодавством України (ст. 18 Кодексу ).
Відповідно до ст.2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», відносини у галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні регулюються цим Законом, а також земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.
Статтею 5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначено, що державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.
Згідно ст.20-1 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить: організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, крім іншого: про використання та охорону земель, щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов та інше.
Відповідно до ст.35 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Державному контролю підлягають використання і охорона земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України, природних територій та об'єктів, що підлягають особливій охороні, стан навколишнього природного середовища, а також дотримання заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі.
Згідно до ст. 61 Кодексу України про надра, державний контроль за використанням і охороною надр у межах своєї компетенції здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Положенням про Державну екологічну інспекцію України, затверджену постановою КМУ № 275 від 19.04.2017 визначено, що Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань:
- здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства: про охорону земель, надр, зокрема щодо: виконання екологічних вимог під час надання у власність і користування, зокрема в оренду земельних ділянок, додержання екологічних нормативів з питань використання та охорони земель; використання та охорони надр;
- проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов'язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням і здійснює лабораторні вимірювання (випробування);
- здійснює інші повноваження, визначені законом.
Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до п. 4.2 «Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі», затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 429 від 04.11.2011, Держекоінспекція, відповідно до покладених на неї завдань, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства України.
Згідно із п. 2 ч. 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» № 408 від 13.08.2014, надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Отже належним та відповідним органом, який уповноважений здійснювати дану перевірку є Державна екологічна інспекція у Полтавській області.
Тому враховуючи вищевикладене, задля забезпечення дієвості чинного законодавства, встановлення всіх обставин вчинення кримінального правопорушення, розрахунку збитків, завданих державі внаслідок недотримання умов спеціального використання природних ресурсів та притягнення винних осіб до встановленої законом відповідальності, у зв'язку з необхідністю використання у кримінальному провадженні спеціальних знань встановлена потреба у проведенні вищевказаної перевірки.
На даний час, з КПК України виключено п. 6 ч. 2 ст. 36 та п. 4 ч. 2 ст. 40, яким прокурору та слідчому надавались повноваження призначати ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом, що обумовлює необхідність звернення до слідчого судді із даним клопотанням.
Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів, серед іншого, шляхом отримання від органів державної влади актів перевірок.
Згідно ч. 2 ст. 84 КПК України одним із процесуальних джерел доказів є документи, до яких п. 4 ч. 2 ст. 99 КПК України віднесено акти перевірок.
Таким чином, згідно з положеннями чинного законодавства України, слідчий або прокурор у кримінальному провадженні не можуть самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб-підприємців.
В той же час згідно із п.2 ч. 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» № 408 від 13.08.2014, надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Відповідно до п.п.78.1.11. п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, документальна позапланова перевірка здійснюється на підставі рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки.
Згідно п.п.78.1.11. п.78.1. ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: отримано судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанову органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону;
Згідно п.78.2. ст. 78 Податкового кодексу України обмеження у підставах проведення перевірок платників податків, визначені цим Кодексом, не поширюються на перевірки, що проводяться на звернення такого платника податків, або перевірки, що проводяться у межах кримінального провадження.
З внесеного до слідчого судді клопотання вбачається, що в ньому не вказаний строк для проведення відповідної перевірки.
Слідчий суддя вважає, що прийшовши до висновку про можливість в даний час
задоволення вищевказаного клопотання прокурора, в обов'язковому порядку, виходячи з вимог законодавства, необхідно встановити строк проведення відповідної перевірки, виходячи з таких підстав.
Так, згідно ст.78.6 ст.78 ПК України строки проведення документальної позапланової перевірки встановлені статтею 82 цього Кодексу. Тобто, норми п.78.6 ст.78 ПК відсилають до норм ст.82 цього Кодексу.
Відповідно до п.82.2 ст.82 ПК України, тривалість перевірок, визначених у статті 78 цього Кодексу, не повинна перевищувати 15 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - 5 робочих днів, для фізичних осіб - підприємців, які не мають найманих працівників, за наявності умов, визначених в абзацах третьому - восьмому цього пункту, 3 робочі дні, інших платників податків - 10 робочих днів.
Отже, з урахуванням досліджених матеріалів справи, виходячи з положень ст.82 ПК України слідчий суддя вважає за необхідне встановити тривалість позапланової перевірки, вимог чинного законодавства під час незаконного видобування корисних копалин на земельній ділянці Державного підприємства - державного шовкорадгоспу «Хорольський» у адміністративних межах Штомпелівської сільської ради Хорольського району Полтавської області - 3 доби.
Отже, сукупність наведених слідчим доводів та обгрунтувань внесеного до слідчого судді клопотання та досліджених матеріалів кримінального провадження, з урахуванням вищенаведених положень податкового законодавства та відомостей, що внесені до ЄРДР, є передбачені законом підстави для задоволення внесеного до слідчого судді клопотання.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.8,9,92,93,99 КПК України, ст.ст. Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (зі змінами), пп.78.1,78.1.11,78.6 ст.78 та п.82.2 ст.82 ПК України, слідчий суддя,-
Задовольнити клопотання слідчого СВХорольського ВП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення позапланової перевірки Державною екологічною інспекцією у Полтавській області вимог чинного законодавства під час незаконного видобування корисних копалин на земельній ділянці Державного підприємства - державного шовкорадгоспу «Хорольський» у адміністративних межах Штомпелівської сільської ради Хорольського району Полтавської області.
Надати дозвіл на проведення позапланової перевірки тривалістю 3 (три) доби Державною екологічною інспекцією у Полтавській області (вул. Коцюбинського, 6, м.Полтава, Полтавська область, 36000) у діяльності Державного підприємства - Державного шовкорадгоспу «Хорольський» (Код ЄДРПОУ 00703184, місцезнаходження юридичної особи: 37800, Полтавська область, Хорольський район, м. Хорол, вул. Небесної Сотні, 194) щодо додержання екологічних нормативів з питань використання та охорони земель, додержання вимог законодавства під час використання та охорони надрна земельних ділянках Державного підприємства - Державного шовкорадгоспу «Хорольський» у адміністративних межах Штомпелівської сільської ради Хорольського району Полтавської області, протягом 30 днів з моменту винесення ухвали.
Слідчий суддя Хорольського районного
суду Полтавської області: ОСОБА_1