Постанова від 13.10.2017 по справі 361/5574/17

справа № 361/5574/17

провадження № 2-а/361/571/17

13.10.2017

Постанова

Іменем України

13 жовтня 2017 року м. Бровари

Суддя Броварського міськрайонного суду Київської області Сердинський В.С., розглянувши у приміщенні Броварського міськрайонного суду Київської області в порядку скороченого провадження відповідно до ст. 183-2 КАС України справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

установив:

У вересні 2017 року ОСОБА_1 звернулася з позовом до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначала, що вона з 01 червня 1992 року перебуває на обліку в Броварському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію по інвалідності II групи, захворювання пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС призначену за нормами Закону № 796.

У серпні 2017 року на виконання постанови Броварського міськрайонного суду Київської області від 17.05.2017 р. у справі 361/2393/17, яка набрала законної сили, Броварським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Київської області проведено перерахунок її пенсії з 21.10.2016 р. з врахуванням заробітної плати в сумі 435,63 крб., отриманої за роботу в зоні відчуження м. Чорнобиль за 08.05.1986 р., 12.06.1986 р.

Після перерахунку у вересні отримала пенсію в розмірі 10 740,00 грн.

31 серпня 2017 року вона звернулася до відповідача з проханням усунути явні порушення Конституції та законів України, виплачувати їй пенсію без обмеження її максимальним розміром.

У своїй відповіді відповідач повідомив, що розмір її пенсії на виконання постанови Броварського міськрайонного суду Київської області від 17.05.2017 р. у справі 361/2393/17 складає 10 740,00 грн. Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 р. № 1774-VIII максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) з 01.01.2017 р. по 31.12.2017 р. не може перевищувати 10 740,00 грн. Розмір обмеження, що забезпечує максимальну виплату складає 1111,06 грн.

Відмова відповідача у перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром призвела до зменшення розміру пенсії, яку позивач б отримувала в повному розмірі, і це є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням його права на соціальний захист.

Вважаю відмову відповідача протиправною та такою, що грубо порушує її право на належний соціальний захист.

Посилаючись на викладене, позивач просила суд визнати протиправними дії Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром, зобов'язати Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області, починаючи з 21 жовтня 2016 року провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром з урахуванням проведених виплат.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України, скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

09 жовтня 2017 року до суду надійшло заперечення від Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на адміністративний позов, в якому відповідач зазначав, що позивач перебуває на обліку в управлінні, отримує пенсію по інвалідності, розмір якої визначений відповідно до норм Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Розрахунок пенсії проведений відповідно до виконання рішення Броварського міськрайонного суду та виплачується в розмірі 10 740 грн.

Правові підстави для зняття обмеження розміру пенсії відсутні до внесення змін до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Твердження позивача, що її права були порушенні, є хибним, адже на виконання рішення суду розмір її пенсії було збільшено, та встановлений на рівні - 10 740 грн.

У відповідності до норм Конституції України, прийнято Закон, яким зменшено витрати Державного бюджету у важкий для України період, проведення антитерористичної операції.

В своєму позові позивач посилається на положення п. 2 розділу 2 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» стосовно обмеження пенсії.

Проте, пенсіонерам, яким призначена пенсія до набрання чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і в яких розмір пенсії перевищує максимальний розмір пенсії, виплата пенсії здійснюється без обмеження.

Однак ці положення аж ніяк не поширюються на позивача.

По-перше, станом на 01.01.2011 р. позивач отримувала пенсію у розмірі, що не перевищував десять прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб, а прожитковий мінімум складав - 750 грн., а отже не перевищувала розміру 10 прожиткових мінімумів.

По-друге, відповідно до ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, тобто - 10 740 грн.

Станом на час звернення до суду розмір пенсії позивача складав 10 740 грн., а отже більше ніж остання отримувала, і аж ніяк не призвело до зменшення розміру пенсії, про що в своєму позові повідомляє позивач.

Посилаючись на викладене, просили суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 01 червня 1992 року перебуває на обліку в Броварському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію по інвалідності II групи, захворювання пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС призначену за нормами Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

У серпні 2017 року на виконання постанови Броварського міськрайонного суду Київської області від 17.05.2017 р. у справі 361/2393/17, яка набрала законної сили, Броварським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Київської області проведено перерахунок її пенсії з 21.10.2016 р. з врахуванням заробітної плати в сумі 435,63 крб., отриманої за роботу в зоні відчуження м. Чорнобиль за 08.05.1986 р., 12.06.1986 р.

31 серпня 2017 року позивач ОСОБА_1 звернулася до відповідача з проханням усунути явні порушення Конституції та законів України, виплачувати їй пенсію без обмеження її максимальним розміром.

У листі №671/ІІ-01 від 06 вересня 2017 року відповідач Броварське об'єднане управлінням Пенсійного фонду України Київської області повідомило, що розмір пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Броварського міськрайонного суду Київської області від 17.05.2017 р. у справі 361/2393/17 складає 10 740,00 грн. Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 р. № 1774-VIII максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) з 01.01.2017 р. по 31.12.2017 р. не може перевищувати 10 740,00 грн. Розмір обмеження, що забезпечує максимальну виплату складає 1111,06 грн.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законами України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV), «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI (далі - Закон № 3668-VI), «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 р. № 911-VIII (далі - Закон № 911-VIII).

Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

У частині першій статті 58 Конституції України закріплено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно зі ст. 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону № 1058-IV, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Зазначена законодавча норма викладена в редакції Закону від 08.07.2011р. № 3668-VI та зі змінами, внесеними згідно із Законом від 24.12.2015р. № 911-VIII.

У п.п. 1, 2 Прикінцевих і перехідних положень Закону № 3668-VI визначено, він набирає чинності з 01 жовтня 2011 року і що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

У п. 2 Прикінцевих положень Закону № 911-VIII передбачено, що дія його положень щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 01 січня 2016 року.

При цьому, у рішенні Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року № 1-зп зазначено, що стаття 58 Конституції України закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи в громадян упевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршено прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта. Надання зворотної сили законам суперечить духу правової держави.

Отже, системний аналіз викладених правових норм та наведеної правової позиції КСУ дозволяє стверджувати, що обмеження пенсії максимальним розміром застосовується до осіб, яким пенсія призначена після набуття чинності Законом № 3668-VI, тобто після 01.10.2011р., та Законом № 911-VIII, тобто з 01.01.2016р., та Законом № 1801-VIII, тобто з 01.01.2017р.

Таким чином, оскільки пенсія позивачу ОСОБА_1 була призначена до 01.10.2011 р., то обмеження відповідачем її максимальним розміром при здійсненні перерахунку в 2016-2017 році на виконання рішення суду, є протиправним і порушує її право, набуте до набрання чинності Законів №№ 3668-VI, 911-VIII, 1801-VIII та регламентоване їх нормами, а саме п. 2 Прикінцевих і перехідних положень Закону № 3668-VI та п. 2 Прикінцевих положень Закону № 911-VIII, 1801-VIII.

Порушення права позивача ОСОБА_1 на отримання пенсії без обмеження максимальним розміром було здійснено відповідачем при перерахунку пенсії за минулий період, а саме з 21.10.2017 р. на підставі постанови Броварського міськрайонного суду Київської області від 17.05.2017 р. у справі № 361/2393/17, про що їй стало відомо після отримання пенсії у вересні 2017 року та відповіді Броварського ОУПФУ на відповідне звернення, а отже, звертаючись до суду і заявляючи позовні вимоги з 21.10.2016 р., ОСОБА_1 не було пропущено шестимісячний строк, визначений ч. 2 ст. 99 КАС України, який рахується, зокрема з моменту, коли особа дізналася про порушення її прав.

Аналогічний правовий підхід викладено в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 16 лютого 2016 року в справі №607/3808/15-а.

Відмова відповідача Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області у перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром призвела до зменшення розміру пенсії, яку позивач отримувала до цього, і це є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.

Вищий адміністративний суд в своєму рішенні від 16 лютого 2016 року у справі К/800/44884/15 наголосив про недопущення з боку держави в особі Пенсійного фонду обмеження розміру пенсій, призначених до набрання чинності Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Відповідно до ст. 70 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи мають право захищати у відповідних державних, судових органах свої законні інтереси.

Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Наведені відповідачем заперечення по суті даного позову є необґрунтованими жодними доказами, а тому не можуть бути прийняті судом до уваги.

За таких обставин суд приходить до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Керуючись ст. 7, 8, 9, 10, 11, 71, 86, 99, 100, 159 - 163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром.

Зобов'язати Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області, починаючи з 21 жовтня 2016 року провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром з урахуванням проведених виплат.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, підлягає негайному виконанню.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Сердинський В. С.