Постанова від 29.09.2017 по справі 359/6255/17

дата документу :

Справа № 359/6255/17

Провадження № 2-а/359/387/2017

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2017 року о 10 годині 15 хвилин Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого судді - Муранової-Лесів І.В.,

при секретарі - Степаненко А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Борисполі Київської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату дії, -

ВСТАНОВИВ:

14.08.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Бориспільського міськрайонного суду Київської області з даним адміністративним позовом, в якому позивач просить суд : визнати протиправними дії Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови провести йому перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром; зобов'язати Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області, починаючи з 13.11.2015 року провести йому перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням вже проведених виплат (а.с.1-3).

Свої вимоги позивач обґрунтовує наступним. Він є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), інвалідом II групи довічно, хвороба якої пов'язана з наслідками Чорнобильської катастрофи, має право на пільги та компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Позивач перебуває на обліку в управлінні ПФУ в м.Борисполі та Бориспільському районі та отримує пенсію по інвалідності. Рішенням Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 14 лютого 2017 року Бориспільське об'єднане управління пенсійного фонду України Київської області зобов'язано провести перерахунок його пенсії за роботу в зоні відчуження за період з 30 квітня по 30 квітня 1986 року із заробітку 172 карбованці 29 копійок. Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 04 квітня 2017 року, рішення суду першої інстанції залишилось без змін. На підставі та на виконання вказаного судового рішення відповідачем в липні 2017року проведено перерахунок пенсії позивача з 13.11.2015 р. з урахуванням заробітної плати у розмірі 172,29 крб., що склало з 13.11.2015 року - 11705,06 грн., з 01.05.2016 року - 11728,26 грн., з 01.12.2016 року - 11775,06 грн., з 01.05.2017 року - 11801,06 грн., але три виплаті пенсії відповідач обмежив її максимальним розміром до 10740 грн..

У зв'язку із встановленим обмеженням, позивач звернувся до відповідача із заявою щодо виплати перерахованої пенсії без будь-яких обмежень. Листом від 31.07.17 року відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку пенсії без обмеження, з огляду на те, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774 від 06.12.2016 року максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, мають особливі заслуги перед Батьківщиною) з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року не може перевищувати 10740 грн. 00 коп. Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.

У судове засідання позивач не з'явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутність, відповідно до якої позов підтримує, просить задовольнити.

Представник відповідача заперечував проти позову, підтримав подані до суду письмові заперечення (а.с. 17-18), відповідно до яких зазначено, що управління вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню виходячи з наступного. За постановою Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 14.02.2017р. №359/52/17 та постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 04.04.2017 року ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії відповідно до норм Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із заробітної плати в сумі 172,29 крб.за роботу в період з 30 квітня 1986 року по 30 квітня 1986 року в зоні відчуження. Перерахунок та виплату пенсії проведено з 13.11.2015 року. Пенсія розрахована у розмірі 70% від заробітної плати 15566,65 грн. та становить 10896,66грн. До пенсії встановлена додаткова пенсія інваліду 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статті 50 Закону, у розмірі встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2014р. №112 - 379,60 грн. Пунктом 3 статті 67 Закону передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати та надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, втратили працездатність. Зазначають, що пенсія виплачується позивачу у розмірі, встановленому законодавством, і підстави для проведення додаткового перерахунку відсутні.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши письмові матеріали адміністративної справи, суд прийшов до висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), інвалідом II групи довічно, хвороба якої пов'язана з наслідками Чорнобильської катастрофи, має право на пільги та компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 01.01.2004 року перебуває на обліку в Бориспільському об'єднаному управлінні пенсійного фонду України Київської області ( до реорганізації - Управління ПФУ в м.Борисполі та Бориспільському районі) та отримує пенсію по інвалідності. Наведене підтверджується долученими до позовної заяви копією посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія 1, серії НОМЕР_1, копію розпорядження Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України №143654 від 21.06.2017 (а.с.4,7).

Відповідачем визнано, та копією ухвали Київського апеляційного адміністративного суду Київської області 04 квітня 2017 року підтверджується (а.с.5-6), що Постановою Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 14.02.2017 позов ОСОБА_1 було задоволено частково: визнано протиправними дії Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо відмови ОСОБА_2 у призначенні пенсії по інвалідності 2 групи у розмірі відшкодування фактичних збитків внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 із заробітної плати у сумі 172,29 крб. за період роботи з 30.04.1986 по 30.04.1986 з дня подачі заяви 13.11.2015; зобов'язано Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Київській області призначити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності 2 групи в розмірі відшкодування фактичних збитків внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 із заробітної плати в сумі 172,29 крб. за роботу в період з 30.04.1986 по 30.04.1986 в зоні відчуження та виплатити починаючи з 13.11.2015 з врахуванням проведених виплат; в задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Зазначеною ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області залишено без задоволення, а постанову Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 14.02.2017- без змін (а.с.5-6).

Відповідачем визнано та копією розпорядження №143654 від 21.06.2017 року (а.с.7) підтверджується, що перерахована позивачу пенсія становила: з 13.11.2015 - 11705,06 грн., з 01.06.2016 - 11728,26грн., з 01.12.2016 - 11775,06грн., з 01.05.2017 - 11801,06грн. Проте, до виплати розмір пенсії обмежений сумою -10740,00 грн.

18.07.2017 року позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою про проведення перерахунку та виплати недоплаченої йому пенсії без обмежень її максимальним розміром, починаючи з 13.11.2015 року (а.с.8).

Як вбачається з письмової відповіді Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 11.07.2017 №8015/03 (а.с.9), позивачу фактично відмовлено у перерахунку та виплаті пенсії, оскільки зазначено, що пенсія виплачується у розмірі, встановленому законодавством, підстави проведення додаткового перерахунку відсутні.

Такі дії відповідача не відповідають вимогам чинного законодавства.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 8 липня 2011 року, із змінами, внесеними згідно із Законами № 911-VIII від 24.12.2015, № 1774-VIII від 06.12.2016, визначено, що максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Податкового кодексу України, Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати 10740 гривень.

Відповідно до п.1 Розділу ІІ Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI, цей Закон набрав чинності з 1 жовтня 2011 року.

Підпунктом 6 пункту 6 Розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ч.3 ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" викладно в новій редакції: «Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність».

Водночас, п.2 Розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3668-VI визначено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Таким чином, оскільки пенсія позивач була призначена у 2004 році, тобто до внесення вищезазначених змін до пенсійного законодавства, розмір пенсії позивача, перерахованої на підставі рішення суду не може бути обмежено максимальним розміром, встановленим ч.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В зв'язку з цим дії відповідача не відповідають вимогам ст.ст.19,22,46,58 Конституції України та п.2 Розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Строк звернення за адміністративним позовом , визначений ст.99 КАС України, позивачем не порушений.

Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору, а інші судові витрати по справі не значаться, відповідно до вимог ст. 94 КАС України витрати зі сплати судового збору підлягають віднесенню за рахунок держави.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 11, 69, 71, 86, 99,102, 158-163,167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром.

Зобов'язати Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області, починаючи з 13.11.2015 року провести ОСОБА_1 перерахунок а виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням уже проведених виплат.

На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд Київської області протягом десяти днів з дня отримання повного тексту постанови

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження і є остаточною, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку.

Суддя І. В. Муранова-Лесів