Справа № 596/1424/17
"17" жовтня 2017 р.
Гусятинський районний суд Тернопільської області
в складі: головуючого судді Лисюк І.О.
за участю секретаря Федорів О.П.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Підгородецької Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Гусятин справу за позовом ОСОБА_1 до Теребовлянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання неправомірними дій щодо не призначення пенсії на пільгових умовах,-
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання неправомірними дій та зобов'язання призначення пенсії, вказавши, що він з 25.11.1986 року по 13.01.1987 рік, тобто на протязі 1 місяця та 19 днів у складі військової частини НОМЕР_1 виконував службові обов'язки на роботі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, отримавши при цьому дозу опромінення 0,0412 рентген та має 2 категорію учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Оскільки він має статут учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, тобто працював (служив) у зоні відчуження, його пенсійний вік знижується на 10 років, тобто він має право на пенсію у віці 50 років. Згідно ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» він звернувся до Управління Пенсійного Фонду в Гусятинському районі та просив призначити йому пенсію на пільгових умовах, однак, листом №2256/02 від 04.08.2017 року йому відмовлено в призначенні пенсії, посилаючись на те, що відсутні підтверджуючі документи про те, що він проходив службу у вказаний час у вказаному місці. Вважає дії УПФ в Гусятинському районі протиправними, оскільки не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України, оскільки він проходив військову службу, працював на вищевказаному зоні відчуження з 25.11.1986 року до 13.01.1987 року і вони не можуть мати зворотної сили відносно нього. Позивач вважає, що вказаний період роботи на посаді, яка надає право на призначення пенсії на пільгових умовах підтверджуються військовим квитком та посвідченням ліквідатора, які не могли бути видані безпідставно, чого на його думку, достатньо для призначення даного виду пенсії.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, посилаючись на доводи викладені в позовній заяві, просив задовольнити.
Представник відповідача Управління ПФУ в Гусятинському районі Підгородецька Л.В. позовних вимог не визнала повністю, надавши заперечення на позов, в якому зокрема, посилається на те, що відсутні первинні документи які б підтвердили періоди фактичного перебування ОСОБА_1 в зоні відчуження.
Суд, заслухавши пояснення сторін дослідивши письмові докази, прийшов до наступного.
У відповідності до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
При розгляді справи суд керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст в спрямованість діяльності держави.
Як вбачається із змісту пояснень сторін, підтверджується матеріалами справи, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2-категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 виданим 04.01.1994 року.
12.05.2017 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Гусятинському районі Тернопільської області з заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Листом №2256/02 від 04.08.2017 року ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку згідно з Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", мотивуючи це тим, що не надано документи, що підтверджують періоди роботи в зоні відчуження. Згідно Архівної довідки Центрального архівного відділу Національної гвардії України виданої 01.02.2017 року № 91 документально підтверджений факт перебування у зоні відчуження.
Відповідно до ст.10 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження.
Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено призначення пенсій за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років особам, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів; з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів; із зниженням пенсійного віку на 08 років особам, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів.
Згідно п.1 ч.2 ст. 2 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зона відчуження - це територія, з якої проведено евакуацію населення в 1986 році. Офіційне тлумачення положення п.1 ч.2 ст.2 даного Закону дано в Рішенні Конституційного Суду № 12-рп/2000 від 25 жовтня 2000 року, в якому зазначено, що зоною відчуження є територія, що з 26 квітня 1986 року охоплює ту частину радіаційно небезпечних земель, рівень забруднення яких зумовив необхідність евакуації населення у 1986 році на підставі відповідних актів органів державної влади, незалежно від часу прийняття цих актів та проведення евакуації.
Відповідно до підпункту «ґ» п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25 листопада 2005 року до заяви про призначення пенсії за віком подаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 р. № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зокрема, особам, які проживали або працювали на територіях радіоактивного забруднення для підтвердження періоду роботи можна надавати документи, передбачені постановою КМУ від 20.01.1997 №51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Так, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС посвідчення видаються на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь в ліквідації аварії; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).
Позивачем надано військовий квиток і посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, довідки з архіву про участь в ліквідації аварії.
Згідно записів воєнного квитка НОМЕР_3 виданого 26 квітня 1985 року вбачається, що ОСОБА_1 в період з 25.11.1986 року по 13.01.1987 виконував службові обов'язки на роботі по ліквідації наслідків аварії в 30 км. Зони Чорнобильської АЕС і попередження забруднення навколишнього середовища (а.с.9-11).
Згідно Архівної довідки Центрального архівного відділу Національної гвардії України виданої 01.02.2017 року № 91 в архівних документах військової частини НОМЕР_1 на сержанта ОСОБА_1 є наступні відомості: в наказі № 299 від 24.11.1986 року значиться вважати вибувшим в службове відрядження в район служби 30км. Зони ЧАЕС з 24.11.1986 року; в наказі № 12 від 14.01.1987 року значиться: вважати прибувшим зі службового відрядження із району несення служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській ЧАЕС з 14.01.1987 року; в наказі № 03 від 25.02.1987 року значиться: доза опромінення - 0,0354 рентген (а.с.14).
Таким чином, матеріалами справи підтверджено факт роботи позивача у зоні відчуження у період з 25 листопада 1986 року по 13 січня 1987 року.
Інших документів, які б більш детально відобразили участь позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у зоні відчуження у 1986-1987 році не збереглись.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, до 2 категорії відносяться учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року до 31 грудня 1986 року - не менше 5 днів, у 1987 році - не менше 14 календарних днів.
Відповідно до п. 3 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня 1986 року до 31 грудня 1986 року - не менше 5, а у 1987 році - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору, при цьому у посвідченні на правій стороні по діагоналі зліва направо ставиться штамп фарбою червоного кольору «Перереєстровано» і на вільному місці виконується запис про дату перереєстрації. Починаючи з 1 жовтня 1998 року зазначене посвідчення без такого штампу вважається недійсним.
Як вбачається із матеріалів справи, позивачу Тернопільською обласною державною адміністрацією 04 січня 1994 було видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986-1987рр. 2-ої категорії серії НОМЕР_2 , на якому 06.05.1997 проставлено відмітку «перереєстровано» (а.с. 12), що свідчить про те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, який працював у зоні відчуження у 1986 році не менше 5 календарних днів.
Суд не приймає до уваги посилання сторони відповідача на відсутність в архівних документах повних даних про дні виїзду в зони (на об'єкти, населенні пункти) та відсутність журналів обліку доз опромінення, оскільки такі свідчать лише про недбалість відповідних посадових осіб, що складали ці документи, вказані відповідачем допущення помилок та виправлень у первинних документах посадовими особами, за відсутності вини з боку позивача, не можуть бути підставою для позбавлення його права на пільги визначені Законом.
Додатково слід також вказати, що єдиним документом, що підтверджує статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом №796-ХІІ, зокрема, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо, є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства та фактичних обставин справи, суд вважає безпідставними посилання відповідача на недотримання позивачем вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління ПФУ від 25.11.2005 року №22-1, оскільки наявні в позивача документи, які знаходяться в матеріалах справи, містять достатньо даних, які підтверджують факт роботи позивача у зоні відчуження у 1986 році та 1987 році і яких є достатньо для призначення пільгової пенсії передбаченої ст.55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Таким чином, позивач набув право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому відмова Теребовлянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області у призначенні ОСОБА_1 пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є протиправною, оскільки позивач перебував у зоні відчуження в період з 25 листопада 1986 року по 13 січня 1987 року, де виконував роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, на час звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії досяг віку понад 50 років, а тому має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах (зі зменшенням пенсійного віку), відповідно до ст.55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» передбачає, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Аналогічні положення передбачені п."а" ч.1 ст.83 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся з заявою про призначення пенсії за віком 12 лютого 2017 року не пізніше 3 місяців з дня досягнення пенсійного віку, то така повинна бути йому призначена з дня, що настає за днем досягнення ним пенсійного віку, тобто з 14.02.2017 року.
Керуючись ст.ст.2, 6, 9, 10, 99, 100, 158-164, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, Конституцією України, Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», -
Позов ОСОБА_1 про визнання неправомірними дій щодо не призначення пенсії на пільгових умовах задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Теребовлянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком з врахуванням положення ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Теребовлянське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області призначити ОСОБА_1 , пенсію за віком із зниженням пенсійного віку з врахуванням положення ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 14 лютого 2017 року.
В задоволенні решти вимог, відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Гусятинський районний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: підпис
З оригіналом вірно.
Суддя Гусятинського районного суду І.О. Лисюк