Справа № 234/9660/17
Провадження № 2-а/234/367/17
11 жовтня 2017 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області, у складі
головуючого судді Фоміної Ю.В.
при секретарі Кравченко Я.Ю.,
представника відповідача Хлудєєвої А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Краматорського міського суду Донецької області адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про визнання протиправними дій та зобов'язання поновити виплату пенсії, -
03.07.2017 року до Краматорського міського суду Донецької області з адміністративним позовом звернувся позивач ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання поновити нарахування та виплату пенсії за віком, який обґрунтовує тим, що у 2014 році він здобув право на отримання пенсії, що підтверджується посвідченням. У зв'язку із проведенням АТО у населенному пункті де він мешкав було припинено здійснення повноважень відповідними органами ПФУ. У зв'язку із чим в грудні 2015 року він звернувся до УПФУ у м. Краматорську Донецької області із заявою про взяття на облік та нарахування пенсії. Починаючи з березня 2016 року відповідач без правових підстав припинив нарахування пенсії. Будь-якої інформації щодо прийняття рішення про припинення пенсії від відповідача не надходило. Таким чином, відповідач грубо порушив його охоронювані Конституцією та законами України права, тим самим позбавивши єдиного джерела для існування. Будь-яких зауважень щодо змісту документів на підставі яких відбувалося призначення пенсії, з боку органів ПФУ не предявлялося. Будь-яких вимог про надання документів, або уточнення даних з боку відповідача на його адресу не надходило. Вважає, що УПФУ у м. Краматорську безпідставно зупинив пенсію. Просить визнати протиправною бездіяльність УПФУ у м. Краматорську щодо невиплати пенсії ОСОБА_2 з березня 2016 року. Зобов'язати УПФУ у м. Краматорську Донецької області поновити нарахування та виплату пенсію з березня 2016 року.
В судове засідання позивач не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечила та пояснила, що 20.09.2016 року ОСОБА_3 звернувся до управління ПФУ у м. Краматорську Донецької області з заявою про запит пенсійної справи з управління Пенсійного фонду України у м. Селідово Донецької області. 18.10.2016 року пенсійну справу ОСОБА_3 взято на облік як внутрішньо переміщену особу по матеріалам електронної пенсійної справи. Виплату пенсії за період з 01.09.2014 по 28.02.2016 проведено за попереднім місцем проживання позивача - в управлінні ПФУ у м. Селідово Донецької області. Із заявою щодо причин невиплати пенсії з 01.03.2016 року позивач до управління ПФУ у м. Краматорську не звертався. З 01.03.2016 року виплата пенсії була призупинена, оскільки Пенсійний фонд України розпочав перевірку контрольних заходів щодо наявності підстав для виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам, тому згідно порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою КМУ від 08.06.2016 року №365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», виплату пенсії в управлінні було призупинено. З 14.06.2016 року (дата набрання чинності Постанову КМУ від 08.06.2016 року №365) рішення щодо призначення (відновлення) пенсій органами ПФУ України можуть прийматись на підставі копії рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених виконавчими органами міських рад. На підставі отриманого витягу з протоколу Комісії від 01.12.2016 року №7 було прийнято рішення про відмову в призначенні (відновленні) виплати пенсії на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов сім'ї. Для поновлення виплати пенсії ОСОБА_3 повинен звернутися особисто в органи ПФУ за місцем реєстрації в якості переселенця та надати оригінали документів, що підтверджують його особистість, проживання на підконтрольній Україні території. Після надання заяви про поновлення виплати пенсії дані будуть направлені на Комісію для перевірки фактичного місця проживання. На підставі отриманого рішення Комісії буде прийнято рішення щодо призначення (відновлення) виплати пенсії. Станом на 12.07.2017 року ОСОБА_3 в управління за поновленням виплати пенсії не звертався. Просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 в повному обсязі. Також зазначає, що позивачем пропущений 6 місячний строк звернення до суду, бо позивач вважає, що його право було порушено з березня 2016 року, але з позовом до суду звертається лише в червні 2017 року, доказів поважності причин пропуску строку звернення до суду не надав.
Вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясував всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, суд встановив.
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець м. Кореновськ Краснодарського краю є громадянином України. (а.с.8-10)
Відповідно до довідки №1426076050 від 20.09.2016 року, ОСОБА_3 перемістився з тимчасово окупованої території, з АДРЕСА_1. Раніше на підставі довідки від 20.01.2015 року був зареєстрований Селидівським УПСЗН (а.с.11)
Відповідно до копії пенсійного посвідчення, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 03.01.2014 року має право на отримання пенсії за віком довічно, є інвалідом 3 групи у зв'язку із професійним захворюванням (а.с.7).
20.09.2016 року ОСОБА_3 звернувся до УПФУ у м. Краматорську із заявою про перерахунок належної йому пенсії на картковий рахунок в АТ «Ощадбанк» (а.с.12)
Відповідно до витягу із протоколу №67 засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам при виконкомі Краматорської міської ради від 01.12.2016 року, вирішили відмовити внутрішньо переміщеній особі ОСОБА_2 (довідка від 20.09.2016 року №1426/76050) у призначенні (відновленні) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов сім'ї від 16.11.2016 року №15844 (а.с.19)
Як передбачено Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України (його територіальні органи ) входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).
Одними з основних завдань Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску; керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; призначення (перерахунок) пенсій, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.
Відповідно до покладених завдань і функцій, саме Пенсійний фонд України є суб'єктом владних повноважень у сфері правовідносин щодо призначення ( перерахунку ) і виплати пенсій, а спори, що виникають між учасниками цих відносин, є публічно-правовими, тому згідно з вимогами частини 2 ст.4 Кодексу адміністративного судочинства України їх вирішення належить до юрисдикції адміністративних судів.
В силу положень частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи (а тому і органи та посадові особи пенсійного фонду України, як органи виконавчої влади, до яких відноситься і відповідач) зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 8 Закону України статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг. Згідно ст.49 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.
З огляду на положення ч.1 статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Зазначений перелік підстав для припинення виплати пенсії розширеному тлумаченню не підлягає.
Таким чином, Рішення (дії) відповідача про припинення виплати пенсії ОСОБА_3 не обґрунтоване посиланням на жодну із вказаних підстав, бо посилання відповідача на постанову КМУ №365 від 08.06.2016 року та п.17 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, як на підставу для припинення виплати пенсії є протиправним, з огляду на те, що це є підзаконним нормативним актом.
Згідно ч.2 ст.2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», реєстрація місця проживання чи міста перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.»
Таким чином, відповідач всупереч конституційним гарантіям, без законних підстав, протиправно припинив позивачу ОСОБА_3 виплату пенсії, а отже право на пенсію останнього підлягає захисту та поновленню, а позовні вимоги задоволенню повністю.
Враховуючи, що відповідно до даних УПФУ у м. Краматорську Донецької області позивачу виплачено пенсію тільки за період з 01.09.2014 року по 28.02.2016 року, та з 01.03.2016 року виплата пенсії позивачу безпідставно була призупинена, то виплата пенсії підлягає поновленню саме з 01.03.2016 року.
Щодо заперечень відповідача про застосування строку позовної давності, суд зазначає, що відповідно до ст.99 КАСУ, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Враховуючи, що позивач не отримав будь-якої інформації щодо прийняття рішення про припинення пенсії від Відповідача, не має достатніх підстав вважати, що позивач дізнався про порушення своїх прав за межами 6-місячного строку звернення до адміністративного суду.
Судові витрати відсутні.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.2,71,94,158-163 КАС України, ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ч.2 ст.19 Конституції України,
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання призначити пенсію, - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області щодо припинення виплати пенсії за віком ОСОБА_2.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області поновити нарахування та виплату пенсії за віком ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, починаючи з 01.03.2016 року.
Судові витрати відсутні.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана в Донецький апеляційний адміністративний суд через Краматорський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Ю.В. Фоміна