Справа № 226/1895/17
ЄУН 226/1895/17
Провадження № 2-о/226/199/2017
19 жовтня 2017 року Димитровський міський суд Донецькой області у складі:
головуючого - судді Рибкіна О.А.,
за участю секретаря Орлової О.В.,
заявника ОСОБА_1,
заінтересованих осіб: Мирноградського міського відділу ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Мирноград Донецької області справу за заявою ОСОБА_1, заінтересовані особи: Мирноградський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, ОСОБА_2, ОСОБА_3, про встановлення факту народження дитини,
Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту народження дитини, в обґрунтування якої зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_4 року на тимчасово не підконтрольній території у м.Донецьк у її доньки ОСОБА_2 та ОСОБА_3, з яким дочка проживає однією сім'єю без офіційної реєстрації шлюбу, народилася дівчинка, яку назвали ОСОБА_5. Листом від 17.10.2017 року Мирноградський міський відділ ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Донецькій області відмовив у реєстрації народження дитини у зв'язку з тим, що державні органи на території України не визнають документів, наданих органами на території, не підконтрольній Україні, та було рекомендовано звернутися до суду. У зв'язку з цим просить суд встановити факт народження у громадянки України ОСОБА_2 дитини жіночої статі, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 року в м.Донецьк.
В судовому засіданні заявник підтримала свої вимоги, обґрунтовуючи їх викладеними в заяві обставинами.
Представник заінтересованої особи - Мирноградського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області до судового засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав суду заяву з проханням розглянути справу без участі представника, заперечень не має.
Заінтересовані особи ОСОБА_2, ОСОБА_3 до судового засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Судом встановлено, що згідно з медичним свідоцтвом про народження № 729 від 06.10.2017 року, виданого Центральною клінічною лікарнею № 9 міста Донецька, у ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 року народилась дівчинка (а.с.19).
17.10.2017 року Мирноградським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області заявнику відмовлено у проведенні державної реєстрації народження дитини через відсутність документів, які є підставою для державної реєстрації народження, а саме лікарського висновку про народження дитини встановленої форми або рішення суду про встановлення факту народження особи в певний час (а.с.27).
Свідок ОСОБА_4 пояснила суду, що заявниця ОСОБА_1 є її рідною сестрою, а третя особа ОСОБА_2 є її рідною племінницею. Дійсно у ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 року народилася дівчинка у місті Донецьку.
Питання державної реєстрації народження регулюються ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», гл.1 розд.III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 № 52/5.
Указом Президента України від 14.11.2014р. № 875/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 04.11.2014р. «Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях», Кабінету Міністрів доручено у тижневий строк ужити заходів щодо припинення на окремих територіях у районі проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях діяльності державних підприємств, установ та організацій, їх філій (відділень), представництв; евакуації працівників (за їх згодою); вивезення в разі можливості майна та документації; переведення державних службовців і посадових осіб місцевого самоврядування з окремих територій у районі проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях на роботу в іншу місцевість.
На виконання вказаної норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 07.11.2014р. № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей», яка набрала чинність 11 листопада 2014 року і абзацом другим пункту 3 якої зобов'язано міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, місцеві державні адміністрації забезпечити до 1 грудня 2014 року переміщення бюджетних установ, підприємств, організацій, що належать до їх сфери управління, з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.
Відповідно до розпорядження КМУ від 07.11.2014р. № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення», місто Донецьк включено в перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Враховуючи наведені обставини, суд вважає, що у заявника відсутня будь-яка інша можливість у позасудовому порядку вирішити питання щодо юридичного оформлення факту народження дитини.
Відповідно до ст.256 ЦПК України, в судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
При цьому, надаючи оцінку документу, виданому на непідконтрольній Україні території, суд враховує висновки Європейського Суду з прав людини у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic of Moldova and Russia», «Ilascu and Others v. Moldova and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії, Європейський Суд з прав людини наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Такий висновок Європейського Суду з прав людини в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії, є винятком із загального принципу недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути заснована до таких дій, як наприклад реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», Європейський Суд з прав людини, зокрема зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать. Тому суд, як виняток, бере до уваги надані заявником документи, видані на непідконтрольній Україні території та надає їм оцінку разом з іншими доказами по справі.
На підставі пояснень заявника, показів свідків та наданих документів, суд вважає, що заява підлягає задоволенню. Встановлення даного факту необхідне заявнику для юридичного визначення народження дитини, реалізації її права на ім'я, захисту прав, свобод та інтересів малолітньої дитини.
За змістом ч.ч.1, 2 ст.125, ч.1 ст.126 та ч.1 ст.134 СК України, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров'я про народження нею дитини, а походження від батька визначається за заявою матері та батька дитини, яка подається як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану після чого вносяться відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України.
На підставі ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», гл.1 розд.III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 № 52/5, Указу Президента України від 14 листопада 2014 року № 875/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 04.11.2014р. «Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях», постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей», розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення», керуючись ст.ст.3, 10, 11, 57, 60, 209, 212-215, 234, 256, 2571, 367 ч.1 п.8 ЦПК України, суд,
Заяву ОСОБА_1, заінтересовані особи: Мирноградський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, ОСОБА_2, ОСОБА_3, про встановлення факту народження дитини задовольнити.
Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_4 року у місті Донецьк дитини - доньки у громадянки України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки міста Моспине Донецької області, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Донецької області через Димитровський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя