Номер справи 220/1248/17
Номер провадження 3/220/392/17
20 жовтня 2017 року Великоновосілківський районний суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Якішиної О.М.
за участю секретаря Чернякової В.С.
прокурора Денисова В.В.
розглянувши матеріали, які надійшли з УЗЕ в Донецькій області ДЗЕ Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, українця, громадянина України, не судимого, який має вищу освіту, одруженого, працює на посаді завідувача сектору державних соціальних інспекторів, державним соціальним інспектором Управління соціального захисту населення Великоновосілківської РДА, проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 призначений на посаду завідувача сектору державних соціальних інспекторів, державним соціальним інспектором Управління соціального захисту населення Великоновасілківської РДА наказом № 43/2 від 09.11.2015 року УСЗН Великоновосілківської РДА Донецької області. Відповідно до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування і далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Отже, ОСОБА_1, будучи працівником управління соціального захисту населення, як суб'єкт декларування має у обов'язковому, визначеному законом порядку подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави.
Згідно п. 2 Розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції» до початку роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, суб'єкти декларування подають декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру в порядку, встановленому Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції». Зазначені декларації підлягають оприлюдненню в порядку, встановленому Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції».
Про початок роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, приймається рішення Національного агентства з питань запобігання корупції.
Так, згідно п.п. 1 п. 1 Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016р. «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 р. за № 958/29088 та із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 1 від 18.08.2016 р., яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19.08.2016 р. за № 1153/29283 і набрало чинності з 23.08.2016 р., Національне агентство з питань запобігання корупції (далі - НАЗК) визначило, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи.
Зокрема, до першого етапу - з 00 годин 00 хвилин 01.09.2016 р. для декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування, які передбачені абзацом першим частини першої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», віднесено щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище.
До другого етапу - з 00 годин 00 хвилин 01.01.2017 р. для всіх інших суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень) передбачених Законом України «Про запобігання корупції».
Крім цього, зазначена у пункті 1 цього ж рішення декларація (повідомлення) подається згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Крім того, відповідно до листа НАЗК №52-109/14376/17 від 10.05.2017 р. дата публікації документів вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» співпадає з фактичною датою подання суб'єктами декларування документів до реєстру.
За даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування, щорічна декларація ОСОБА_2 за 2016 рік зареєстрована в Реєстрі 05.04.2017 року об 11 год., 35 хв., якій присвоєно унікальний ідентифікатор: 96b670a9-3c73-4f3b-9091-bd4a79a716ab.
Таким чином, ОСОБА_1 несвоєчасно без поважних причин подав щорічну декларацію за 2016 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 не визнав свою вину у вчиненні зазначеного вище правопорушення та пояснив, що дійсно подав декларацію несвоєчасно. Однак, не вважає це своєю провиною, оскільки через графік роботи та відсутність вдома комп'ютера та інтернет-зв'язку не міг подати її раніше і вимушений був робити це в останній день. Зазначив, що 31 березня 2017 року він, знаходячись на роботі, в присутності інших працівників, які допомагали йому в цьому, неодноразово намагався подати декларацію, і нібито подав. Однак в понеділок, 03 квітня 2017 року виявилось, що декларація ним не подана. Не заперечував того факту, що в період з 01.01.2017 р. по 31.03.2017 р. він міг подати декларацію, однак не зробив цього, і до 31.03.2017 р. спроб подати декларацію він не робив.
Прокурор вважав, що ОСОБА_1 своїми діями вчинив адміністративне корупційне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, тому просив притягнути його до відповідальності, призначивши адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вислухавши особу, що притягається до адміністративної відповідальності, прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне корупційне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, доведена дослідженими судом доказами, а саме:
-листом Національного агентства з питань запобігання корупції від 30.05.2017 р. № 52-09/14376/17, відповідно до якого декларація ОСОБА_2 щорічна за 2016 рік зареєстрована в Реєстрі 05.04.2017 року, о 11 год, 35 хв, якій присвоєно унікальний ідентифікатор: 96b670a9-3c73-4f3b-9091-bd4a79a716ab (а.с. 12-13);
-повідомленням Управління соціального захисту населення Великоновосілківської РДА від 06.04.2017 р. № 02/1627 до НАЗК про факт несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 (а.с. 15);
-наказом № 43/2 від 09.11.2015 р. про переведення ОСОБА_1 з 09.11.2015 р. на посаду завідувача сектору державних соціальних інспекторів, державним соціальним інспектором Управління соціального захисту населення Великоновосілківської РДА (а.с. 24);
-положенням про сектор державних соціальних інспекторів управління соціального захисту населення Великоновосілківської РДА (а.с.25-27);
-щорічною декларацією ОСОБА_1 за 2016 рік (а.с. 33-41);
-поясненнями ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про виявлення факту несвоєчасного подання ОСОБА_1 щорічної декларації за 2016 рік (а.с. 44, 45);
-поясненнями ОСОБА_5, який пояснив, що працює державним соціальним інспектором Управління соціального захисту населення Великоновосілківської РДА та підтвердив, що 31.03.2017 року ОСОБА_1 у його присутності в період часу з 15.00 до 16.00 год. заповнював декларацію, в зв'язку з чим неодноразово звертався до нього за допомогою, а потім підтверджував відправку декларації (а.с. 46).
На запит суду Національним агентством з питань запобігання корупції листом від 09.10.2017 р. № 93-05/35826/17 повідомлено, що станом на 05.10.2017 року при перевірці файлів логування дій користувача ITC Реєстр, виявлено, що ОСОБА_1 зареєструвався в ITC Реєстр 31.10.2016 об 10:24 год.
Актом обстеження окремих функцій ITC Реєстр від 25.01.2107 року засвідчено некоректну роботу програмного забезпечення в період з 01.01.2017 р. по 19 год 30 хв. 04.01.2017 року. За інформацією адміністратора ITC Реєстр Державного підприємства функціонування ITC Реєстр у березні місяці, а саме: 02.03.2017 з 9:00 до 12:00; 12.03.2017 з 02:00 до 07:00; 15.03.2017 з 22:00 до 24:00; 16.03.2017 з 00:00 до 03:00, з 07:00 до 08:00; 19.03.2017 з 08:00 до 11:00; 24.03.2017 з 06:00 до 08:00; 26.03.2017 з 12:00 до 24:00; 27.03.2017 з 00:00 до 08:00; 28.03.2017 з 01:00 до 10:00.
З метою створення належних умов для суб'єктів декларування адміністратором ITC Реєстр ДП «УСС» спільно з Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України протягом 24 - 28 березня 2017 року здійснювались заходи з оптимізації та переконфігурування обчислювальних ресурсів, що потребувало декількох зупинок та перезапусків окремих компонентів та ITC Реєстр в цілому.
Крім того, відповідно до наданої суду послідовності дій користувача ITC Реєстр із зазначенням дати, часу, ір-адрес та тривалості сесій, ОСОБА_1 в період з 15 год. 14 хв. 31.10.2016 р. по 15 год. 08 хв. 31.03.2017 р. в системі ITC Реєстру не реєструвався. Протягом 31.03.2017 р. в період часу з 15 год. 08 хв. по 17 год. 31 хв. ОСОБА_1 зафіксовано дії по заповненню декларації, після чого натиснуто кнопку «Подати документ» та зафіксовано кінець сесії. Наступна сесія зареєстрована 05.04.2017 р. об 11 год. 33 хв. Об 11 год. 35 хв. подання документу підтверджено електронним цифровим підписом та зафіксовано подачу декларації.
Отже, судом встановлено, що ОСОБА_1 у передбачений законом строк щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, за 2016 рік не подав.
Доказів поважності причини несвоєчасного подання щорічної декларації за 2016 рік ОСОБА_1 суду не надав і об'єктивних причин, які б перешкоджали поданню декларації, судом не встановлено.
Таким чином, суд вважає повністю доведеною провину ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, тобто у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави.
Відповідно до ч.3 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 164-14, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
З наданих суду матеріалів вбачається, що 06.04.2017 р. Управління соціального захисту населення Великоновосілківської РДА повідомило Національне агентство з питань запобігання корупції щодо несвоєчасного подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік завідувачем сектору державних соціальних інспекторів, державним соціальним інспектором Сімоновим В.С.
Листом від 10.05.2017 р. НАЗК повідомила про дане порушення Національну поліцію України та Генеральну прокуратуру України.
13.05.2017 р. Департамент захисту економіки отримав повідомлення від НАЗК про несвоєчасне подання ОСОБА_1 щорічної декларації.
Отже, датою виявлення правопорушення є 13.05.2017 р., тобто дата, коли орган, уповноважений на складання протоколу про адміністративне правопорушення, отримав інформацію про факт вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією.
Таким чином, строки накладення адміністративного стягнення, передбачені ст. 38 КУпАП, спливли 13.08.2017 р.
Відповідно до ст. 284 КУпАП по справі про адміністративне правопорушення оган (посадова особа) виносить одну з таких постанов: 1) про накладення адміністративного стягнення; 2) про застосування заходів впливу, передбачених ст. 24-1 цього Кодексу; 3) про закриття справи.
Згідно з п. 7 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю в зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
На підставі викладеного, провадження по справі підлягає закриттю.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 38, 172-6 ч.1, 247, 283-285 КУпАП, суд, -
Провадження по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП, відносно ОСОБА_1 закрити у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до апеляційного суду Донецької області через Великоновосілківський районний суд Донецької області. За відсутності скарги постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку встановленого на оскарження.
Суддя О.М. Якішина