Справа № 219/7433/17
Провадження № 2-а/219/544/2017
18 жовтня 2017 року Артемівський міськрайонний суд Донецької області в складі: головуючого - судді Дубовика Р.Є., при секретарі Азямові Є.М., за участю позивача ОСОБА_1, представника відповідача Скапенко І.Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бахмуті справу адміністративної юрисдикції за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
Звернувшись до суду з адміністративним позовом, ОСОБА_1 просить: визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації щодо відмови у взятті її на облік, як внутрішньо переміщеної особи, зобов'язати відповідача взяти її на облік, та видати довідку про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення (довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи), посилаючись на те, що вона перемістилась з АДРЕСА_2 Попаснянського району Луганської області. На даний час вона проживає в АДРЕСА_1. 22 березня 2017 року вона звернулась до відповідача з заявою про взяття її на облік як внутрішньо переміщеної особи. На її звернення їй було відмовлено у взятті її на облік як внутрішньо переміщеної особи на підставі п.п. 1 п. 8 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509 (відсутність місця реєстрації у переліку населених пунктів , на території яких органи державної влади не здійснюють або не в повному обсязі здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, затверджених Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р). Вважає дії відповідача неправомірними та такими, що суперечать вимогам діючого законодавства.
Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні підтримала пред'явлені позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві, просила їх задовольнити у повному обсязі.
Представник позивача ОСОБА_3, який був повідомлений про час місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача - Управління праці та соціального населення Артемівської райдержадміністрації за довіреністю Скапенко І.Б. в судовому засіданні позов не визнала з підстав, аналогічних викладеним у письмових запереченнях проти позову, в яких зазначила наступне: 22 березня 2017 року ОСОБА_1 особисто звернулась до управління з заявою про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи. Відповідно до вимог Постанови № 509 їй було відмовлено, у зв'язку з тим, що позивач ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085 затверджений перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та Перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення. В цих переліках АДРЕСА_2, де зареєстрована позивач немає.
Крім того, відповідно до Постанови Верховної Ради України № 1693-18 від 07.10.2014 року, змінені межі Перевальського і Попаснянського районів Луганської області, збільшивши територію Попаснянського району на 14174,00 гектара за рахунок передачі до його складу 8430,00 гектари земель Перевальського району, куди і входить 2491,00 гектара земель - Золотівської міської ради (в тому числі територію міста Золоте). До того ж згідно цієї Постанови, встановлені межі Попаснянського району та відповідні межі Перевальського району Луганської області.
Копія довідки, надана позивачем ОСОБА_4 обласної військово-цивільної адміністрації № 42-ГО2195-20308 від 29.09.2016 року про визначення статусу населеного пункту АДРЕСА_2 на ім'я ОСОБА_5, позивач надає як документ, що підтверджує факт невиконання органами державної влади своїх повноважень, не можна вважати дійсною на час, тобто на липень 2017 року, так як ОСОБА_4 обласна військова цивільна адміністрація зазначила стан на 29.09.2016 року.
У вказаній довідці ОСОБА_4 обласна військово-цивільна адміністрація посилається на Розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 року № 10276-р «Про внесення змін у Додатках № 1 і 2 до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р, та відповідно Переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення у Додатку № 2 до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085 (в редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 року № 1276-р), зазначено м. Золоте, крім м. Золоте -5. Таким чином, законодавчо підтверджено правомірність дій Управління щодо відмови позивачу у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, у зв'язку з тим. що Золоте -5 Попаснянського району Луганської області є територією України, де органи державної влади здійснюють своїх повноваження. Просила у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши всі обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3, що підтверджується копією паспорту серії НОМЕР_1 виданого Золотівським ВМ Первомайського МВ УМВС України в Луганській області (а.с. 5).
22 березня 2017 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою про взяття її на облік як внутрішньо переміщеної особи.
Рішенням начальника УПСЗН Артемівської райдержадміністрації ОСОБА_1 відмовлено у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи за наступних підстав:
Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р (у редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 року № 1276-р), яким затверджений перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та Перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, населений пункт АДРЕСА_2 до зазначених Переліків не відноситься.
Відповідно до п.п. 1 пункту 8 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 508 від 01.10.2014 року, підстав для видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи немає.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі по тексту - Закон), внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону, факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Разом з цим ч.2 ст.20 Закону («Прикінцеві та перехідні положення») встановлює, що закони та інші нормативно-правові акти України діють в частині, що не суперечать цьому Закону. Як вбачається з розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р, ним затверджено Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, на яке посилається відповідач як на підставу відмови, АДРЕСА_2 Попаснянського району Луганської області не входить до цього переліку.
Однак, факт тимчасової окупації, порушення прав людини та не функціонування органів державної влади на території, де зареєстрована позивач, а саме в АДРЕСА_2 Луганської області підтверджується постановою Верховної Ради України № 252 від 17.03.2015 року «Про визначення окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької і Луганської області, в яких запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування», якою було тимчасово запроваджено особливий порядок місцевого самоврядування, в окремих районах, містах, селищах і селах Донецької та Луганської областей, що знаходяться на територіях, які розташовані між державним кордоном України з Російською Федерацією, урізом води Азовського моря та лінією, яка визначена додатком до цієї Постанови, що відповідає Мінському меморандуму від 19 вересня 2014 року, а також постановою Верховної Ради України № 254 від 17.03.2015 року «Про затвердження окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької і Луганської області тимчасово окупованими»,
Згідно лінії розмежування, яка була визначена за Постановою Верховної Ради України № 252 від 17.03.2015 року, АДРЕСА_2 Луганської області знаходиться на тимчасово окупованій території України та на лінії зіткнення.
Відповідно довідки, виданої ОСОБА_4 обласною військово- цивільною адміністрацією від 15.09.2017 року № 6/13-5131, АДРЕСА_2 Попаснянського району Луганської області, фактично розташоване на території тимчасово окупованій представниками незаконних збройних формувань.
Аналізуючи вищенаведене, суд вважає, що Постановою Верховної Ради України № 252 від 17.03.2015 року, фактично було визнано, що АДРЕСА_2 Попаснянського району Луганської області знаходиться на тимчасово окупованій території, тобто на території, яка не контролюється владою України.
За таких обставин суд приходить до висновку про те, що відсутність в переліку, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, АДРЕСА_2 Попаснянського району Луганської області, на території якого зареєстрована позивач, не може бути підставою для відмови у захисті її прав, а тому суд приходить до висновку про необхідність скасування рішення Управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації у формі відмови у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 22.03.2017 року з зобов'язанням відповідача взяти на облік позивача, та видати довідку про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення (довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи).
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України суд стягує з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача судовий збір в розмірі 640,00 грн.
Керуючись ст. 158-163,167 КАС України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації щодо відмови у взятті на облік ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, як внутрішньо переміщеної особи.
Скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації у формі відмови у видачі ОСОБА_1 довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 22 березня 2017 року.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації взяти на облік ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, та видати довідку про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення (довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи).
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації за рахунок бюджетних асигнувань, на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) грн.00 коп.
На постанову до Донецького апеляційного адміністративного суду через Артемівський міськрайонний суд Донецької області може бути подана апеляція протягом 10 днів з дня її проголошення.
Суддя Р.Є. Дубовик