Постанова від 26.09.2017 по справі 800/40/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 вересня 2017 року м. Київ

Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у складі:

головуючого Прокопенка О.Б.,

суддів:Гриціва М.І., Кривенди О.В.,

при секретарі судового засідання Ключник А.Ю.,

за участю представника відповідача - Гунченко О.А., -

розглянувши справу за позовом ОСОБА_5 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі - ВККС, Комісія) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

26 січня 2017 року ОСОБА_5 звернулася до Вищого адміністративного суду України з позовом до ВККС про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просила:

- визнати протиправними дії ВККС щодо повернення без розгляду документів про переведення ОСОБА_5 на посаду судді апеляційного суду Київської області;

- зобов'язати ВККС прийняти повернуті ОСОБА_5 листом від 23 грудня 2016 року № 21-10630/16 (далі - лист від 23 грудня 2016 року) документи та розглянути питання щодо переведення ОСОБА_5 на роботу на посаду судді апеляційного суду Київської області в порядку частини першої статті 80 Закону України від 7 липня 2010 року № 2453-VІ «Про судоустрій і статус суддів» (далі - Закон № 2453-VІ ) у редакції, що діяла на момент звернення ОСОБА_5 - 17 грудня 2014 року - із заявою про її переведення до іншого суду.

Позовні вимоги мотивовані тим, що з 1 жовтня 2013 року ОСОБА_5 працює на посаді судді апеляційного суду Донецької області. У зв'язку із проведенням антитерористичної операці ї у м. Донецьку та Донецькій області, на території яких знаходились її місце роботи та місце проживання, 17 грудня 2014 року позивач звернулася до ВККС із заявою щодо надання довідки про наявність вакантної посади судді в апеляційному суді Київської області та із заявою (і з усіма необхідними документами) до Президента України про переведення її на посаду судді апеляційного суду Київської області.

У зв'язку з тривалим нерозглядом заяви 14 квітня 2016 року ОСОБА_5 звернулася до ВККС з вимогою надати інформацію стосовно розгляду поданої нею 17 грудня 2014 року заяви щодо переведення до апеляційного суду Київської області.

ВККС листом від 20 квітня 2016 року № 18-029/16 повідомила позивача про те, що її заява від 17 грудня 2014 року станом на 19 квітня 2016 року перебуває на розгляді в Комісії і буде розглянута відповідно до приписів пункту 8 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 12 лютого 2015 року № 192-VIII «Про забезпечення права на справедливий суд» (далі - Закон № 192-VIII), яким передбачено, що заяви, подані до набрання чинності цим Законом, розглядаються відповідно до Закону № 2453-VІ у редакції, що діяла на момент подачі відповідної заяви.

ВККС листом від 23 грудня 2016 року повернула ОСОБА_5 заяву від 17 грудня 2014 року та додані до неї матеріали щодо переведення до апеляційного суду Київської області без розгляду у зв'язку із тим, що 30 вересня 2016 року набрали чинності Закон України від 2 червня 2016 року № 1401-VIII «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» і Закон України від 2 червня 2016 року № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів» (далі - Закон № 1402-VIII), а згідно з приписами статті 82 Закону № 1402-VIII суддя може бути переведений на посаду судді до іншого суду Вищою радою правосуддя. Переведення судді на посаду судді до іншого суду здійснюється на підставі та в межах рекомендації ВККС, внесеної за результатами конкурсу на заміщення вакантної посади судді, проведеного в порядку, визначеному статтею 79 цього Закону.

Позивач стверджує, що при поверненні заяви та доданих до неї документів ВККС не врахувала, що вони були подані ще 17 грудня 2014 року, тобто під час дії Закону № 2453-VІ у редакції від 7 липня 2010 року, а тому дії ВККС є такими, що не відповідають приписам пункту 8 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 192-VIII , згідно з якими заяви, подані до набрання чинності цим Законом, розглядаються відповідно до

Закону № 2453-VІ у редакції, що діяла на момент подачі відповідної заяви.

Вищий адміністративний суд України постановою від 3 квітня 2017 року позов задовольнив частково: визнав протиправними дії ВККС щодо повернення без розгляду документів про переведення ОСОБА_5 на посаду судді апеляційного суду Київської області; зобов'язав ВККС прийняти повернуті ОСОБА_5 листом від 23 грудня 2016 року документи та розглянути питання щодо переведення ОСОБА_5 на роботу на посаду судді апеляційного суду Київської області. В іншій частині позовних вимог відмовив.

Вищий адміністративний суд України, задовольняючи позов частково, дійшов висновку про те, що ВККС стосовно розгляду питання про переведення судді апеляційного суду Донецької області ОСОБА_5 на посаду судді апеляційного суду Київської області діяла з порушенням вимог, передбачених Законом № 2453-VІ , яким визначено порядок переведення судді до іншого суду. Не розглянувши це питання протягом розумного строку, ВККС протиправно повернула позивачу отримані від неї документи.

Враховуючи, що дії відповідача щодо повернення без розгляду документів про переведення ОСОБА_5 на посаду судді апеляційного суду Київської області є протиправними, з метою відновлення порушеного права позивача колегія суддів дійшла висновку про те, що ВККС слід прийняти повернуті ОСОБА_5 листом від 23 грудня 2016 року документи, розглянути питання щодо переведення ОСОБА_5 на роботу на посаду судді апеляційного суду Київської області та в установленому порядку прийняти з цього питання відповідне вмотивоване рішення.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, ОСОБА_5 та ВККС звернулися до Верховного Суду України із заявами про його перегляд з підстави, передбаченої пунктом 4 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС), в яких:

- ОСОБА_5 просить скасувати постанову Вищого адміністративного суду України від 3 квітня 2017 року в частині відмови в задоволенні позовних вимог та в цій частині прийняти нове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_5 в частині зобов'язання розглянути питання щодо переведення ОСОБА_5 на роботу на посаду судді апеляційного суду Київської області в порядку частини першої статті 80 Закону № 2453-VІ у редакції, що діяла на момент звернення ОСОБА_5 - 17 грудня 2014 року. В іншій частині рішення суду просить залишити без змін;

- ВККС просить переглянути зазначену постанову Вищого адміністративного суду України та ухвалити нове рішення - про відмову в задоволенні позову.

Перевіривши наведені у заявах доводи, заслухавши представника ВККС, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України вважає, що заяви не підлягають задоволенню з таких підстав.

Відповідно до частини першої статті 6 КАС кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно з частиною четвертою статті 18 КАС Вищому адміністративному суду України як суду першої інстанції підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, справи про дострокове припинення повноважень народного депутата України, а також справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, ВККС.

Як установив суд та вбачається з матеріалів справи, спір між сторонами виник у правовідносинах щодо переведення судді апеляційного суду, обраного безстроково, до іншого суду того ж рівня та спеціалізації.

ОСОБА_5 17 грудня 2014 року звернулася до ВККС із заявою про надання довідки про наявність вакантної посади судді в апеляційному суді Київської області та із заявою до Президента України про переведення її на посаду судді апеляційного суду Київської області зі всіма необхідними документами.

Відповідно до частини першої статті 80 Закону № 2453-VІ у редакції, чинній на час подачі заяви, переведення судді, обраного безстроково, з одного суду до іншого суду того самого рівня і спеціалізації здійснюється Президентом України за письмовою заявою судді. До заяви додається довідка ВККС про наявність вакантних посад у суді, до якого переводиться такий суддя.

12 лютого 2015 року Верховна Рада України прийняла Закон № 192-VIII, яким Закон № 2453-VІ викладено в новій редакції.

Так, відповідно до статті 82 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» в редакції Закону № 192-VIII переведення судді, обраного безстроково, до іншого суду того самого рівня і спеціалізації здійснюється Президентом України за результатами конкурсу на заміщення вакантної посади судді, передбаченого статтею 73 цього Закону, на підставі рішення ВККС, крім випадків, передбачених частинами другою і третьою цієї статті.

Переведення судді, обраного безстроково, до суду іншого рівня тієї самої або іншої судової спеціалізації здійснюється Верховною Радою України за результатами конкурсу на заміщення вакантної посади судді, передбаченого статтею 73 цього Закону, на підставі рішення ВККС, крім випадків, передбачених частинами другою і третьою цієї статті.

Переведення судді, обраного безстроково, до іншого суду того самого рівня може здійснюватися Президентом України без конкурсу тільки у випадку реорганізації, ліквідації або припинення роботи суду, в якому такий суддя обіймає посаду судді.

Переведення судді, обраного безстроково, до суду нижчого рівня в порядку дисциплінарного стягнення здійснюється Верховною Радою України за пропозицією або поданням органу, який прийняв рішення про притягнення судді до дисциплінарної відповідальності.

Пунктом 8 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення»

Закону № 192-VIII передбачено, що заяви, подані до набрання чинності цим Законом, розглядаються відповідно до Закону № 2453-VІ у редакції, що діяла на момент подачі відповідної заяви.

Згідно із підпунктом 12.2.1 Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, затвердженого рішенням Комісії від 8 червня 2011 року № 1802/зп-11 (далі - Регламент), Комісія вирішує питання про рекомендування судді, обраного безстроково, для переведення з одного суду до суду іншого рівня тієї ж судової спеціалізації та до суду іншої спеціалізації, а також питання надання судді, обраному безстроково, довідки про наявність вакантних посад у суді того самого рівня і спеціалізації, до якого суддя виявив намір бути переведеним.

Зазначені питання вирішуються Комісією з додержанням порядку, визначеного статтею 80 Закону № 2453-VІ, цим Регламентом та Положенням про порядок переведення судді, обраного безстроково, з одного суду до іншого суду того самого рівня і спеціалізації, затвердженого рішенням Комісії від 3 лютого 2011 року (далі - Положення про порядок переведення судді).

Відповідно до підпункту 12.2.4 Регламенту переведення судді, обраного безстроково, з одного суду до іншого суду того самого рівня і спеціалізації здійснюється Президентом України за письмовою заявою судді.

До заяви додається довідка Комісії про наявність вакантних посад у суді, до якого переводиться такий суддя, та інші додані суддею документи.

Комісія надає довідку про наявність вакантних посад у суді у випадку переведення судді, обраного безстроково, з одного суду до іншого суду того самого рівня і спеціалізації. Розгляд Комісією питання про надання такої довідки здійснюється в порядку, визначеному Положенням про порядок переведення судді (пункт 6.7. Регламенту).

Відповідно до пунктів 4.1, 4.3 Положення про порядок переведення судді при наданні довідки про наявність вакантної посади судді Комісія на засіданні перевіряє наявність вакантної посади судді в суді, до якого переводиться суддя. Комісія додатково встановлює причини та підстави переведення судді, інші обставини, які можуть впливати на прийняття суддею рішення про переведення для зазначення отриманої інформації в поданні Президентові України.

Після встановлення підстав для переведення судді з одного суду до іншого суду того самого рівня і спеціалізації ВККС направляє Президентові України відповідне подання.

До подання додається заява судді та довідка про наявність вакантної посади судді, до якого переводиться суддя.

Як установив суд, ОСОБА_5 звернулася до ВККС із заявою про переведення на посаду судді апеляційного суду Київської області 17 грудня 2014 року та долучила всі необхідні документи.

У зв'язку з тривалим нерозглядом заяви 14 квітня 2016 року ОСОБА_5 звернулася до ВККС з проханням надати інформацію щодо розгляду поданої нею 17 грудня 2014 року заяви, на що 20 квітня 2016 року ВККС повідомила, що заява ОСОБА_5 перебуває у них на розгляді та буде розглянута відповідно до приписів пункту 8 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 192-VIII , а 23 грудня 2016 року ВККС повернула заяву та додані до неї документи ОСОБА_5 Тобто ВККС більше року не розглядала заяву ОСОБА_5, а потім повернула її без розгляду.

Відповідно до вимог частини третьої статті 2 КАС суд зобов'язаний перевірити, чи діяла ВККС: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На підставі аналізу зазначених норм права колегія суддів погоджується з висновком Вищого адміністративного суду України про те, що ВККС, не розглянувши заяву ОСОБА_5 протягом розумного строку і повернувши позивачу заяву та додані до неї документи, діяла з порушенням вимог, передбачених Конституцією та законами України, якими визначено порядок переведення суддів, обраних безстроково, з одного суду до іншого того самого рівня і спеціалізації. Не розглянувши заяву ОСОБА_5 протягом розумного строку, ВККС допустила протиправну бездіяльність.

Вищий адміністративний суд України правомірно зобов'язав ВККС прийняти повернуті ОСОБА_5 листом від 23 грудня 2016 року документи та розглянути питання щодо переведення ОСОБА_5 на роботу на посаду судді апеляційного суду Київської області.

Таким чином, наведені у заяві ВККС доводи про те, що Комісія діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, колегія суддів вважає безпідставними.

Що стосується заяви ОСОБА_5, то колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України погоджується з висновками Вищого адміністративного суду України про відмову в задоволенні позову в частині зобов'язання ВККС розглянути питання щодо переведення її на роботу на посаду судді апеляційного суду Київської області в порядку частини першої статті 80 Закону 2453-VI у редакції, що діяла на момент звернення ОСОБА_5 - 17 грудня 2014 року - із заявою про її переведення до іншого суду.

2 червня 2016 року Верховна Рада України прийняла Закон № 1402-VIII, який набрав чинності 30 вересня 2016 року.

Відповідно до статті 82 цього Закону суддя може бути переведений, у тому числі тимчасово шляхом відрядження, на посаду судді до іншого суду Вищою радою правосуддя в порядку, передбаченому законом.

Переведення судді на посаду судді до іншого суду здійснюється на підставі та в межах рекомендації ВККС, внесеної за результатами конкурсу на заміщення вакантної посади судді, проведеного в порядку, визначеному статтею 79 цього Закону .

Переведення судді на посаду судді до іншого суду того самого рівня може здійснюватися без конкурсу тільки у випадках реорганізації, ліквідації або припинення роботи суду, в якому такий суддя обіймає посаду судді.

Переведення судді до іншого суду в порядку дисциплінарної відповідальності здійснюється на підставі подання органу, який ухвалив рішення про притягнення судді до дисциплінарної відповідальності.

Закон № 1402-VIII не передбачає можливості переведення суддів в іншому порядку, ніж це передбачено зазначеним Законом.

За таких обставин колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України вважає, що Вищий адміністративний суд України розглянув справу відповідно до норм матеріального права, з дотриманням норм процесуального права, а відтак підстав для скасування постановленого у цій справі судового рішення немає.

Керуючись пунктом 6 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 2 червня 2016 року № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів», статтями 241, 242, 244 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України

постановила:

У задоволенні заяв ОСОБА_5 та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України відмовити.

Постанова є остаточною і не може бути оскаржена, крім випадку, передбаченого пунктом 3 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий О.Б. Прокопенко

Судді: М.І. Гриців

О.В. Кривенда