10 жовтня 2017 року м. Київ
Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у складі:
судді-доповідача Прокопенка О.Б.,
суддів: Волкова О.Ф.,
Гриціва М.І., -
розглянувши заяву ОСОБА_3 про перегляд Верховним Судом України ухвали Вищого адміністративного суду України від 7 липня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_3 до прокуратури Хмельницької області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
Вищий адміністративний суд України ухвалою від 7 липня 2017 року у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_3 на ухвали Ізяславського районного суду Хмельницької області від 27 лютого 2017 року та Вінницького апеляційного адміністративного суду від 12 квітня 2017 року у цій справі відмовив.
Не погоджуючись із такою ухвалою суду касаційної інстанції, ОСОБА_3 звернувся із заявою про її перегляд Верховним Судом України.
Відповідно до частини другої статті 2392 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) суддя-доповідач своєю ухвалою від 6 вересня 2017 року заяву ОСОБА_3 залишив без руху та надав строк до 2 жовтня 2017 року для усунення її недоліків, а саме: зазначення підстави (підстав) подання заяви про перегляд Верховним Судом України ухвали Вищого адміністративного суду України від 7 липня 2017 року та її (їх) обґрунтування; надання копії судових рішень, визначених пунктами 3, 4, 5 статті 239-1 КАС, залежно від визначених частиною першою статті 237 КАС підстав звернення до Верховного Суду України, які (яку) ОСОБА_3 має зазначити та обґрунтувати.
В установлений строк ОСОБА_3 усунув недоліки заяви про перегляд Верховним Судом України ухвали Вищого адміністративного суду України від 7 липня 2017 року, зокрема, зазначив, що заява подана з підстав, установлених пунктами 2, 4, 5 частини першої статті 237 КАС.
Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України вважає, що підстав для допуску цієї справи до провадження Верховного Суду України немає з огляду на таке.
Одним із мотивів для перегляду Верховним Судом України ухвали Вищого адміністративного суду України від 7 липня 2017 року, як зазначає ОСОБА_3, є порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення Вищим адміністративним судом України незаконного судового рішення з питань, передбачених статтею 171-1 КАС (пункт 4 частини першої статті 237 КАС).
Глава 6 Розділу ІІІ КАС виокремлює види адміністративних спорів, вирішення яких потребує спеціального, виключного врегулювання нормами процесуального права.
Відповідно до частини першої статті 171-1 КАС, правила цієї статті поширюються на розгляд адміністративних справ щодо:
- законності (крім конституційності) постанов Верховної Ради України, указів і розпоряджень Президента України;
- актів Вищої ради правосуддя;
- дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя;
- рішень, дій чи бездіяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів.
При цьому, як вбачається з ухвали Вищого адміністративного суду України від 7 липня 2017 року, остання не прийнята в порядку глави 6 Розділу ІІІ КАС, зокрема, з питань, передбачених статтею 171-1 КАС, тому вона не може бути переглянута Верховним Судом України з підстави, установленої пунктом 4 частини першої статті 237 цього Кодексу.
На підтвердження неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм процесуального права ОСОБА_3 надав копію ухвали апеляційного суду Хмельницької області від 6 квітня 2017 року (№ 675/395/17). Однак, надана ухвала апеляційного суду Хмельницької області не є рішенням суду касаційної інстанції, яке прийняте в порядку глави 2 Розділу ІV КАС, тому не може підтверджувати наявність підстави, установленої пунктом 2 частини першої статті 237 КАС.
Крім того, на підтвердження підстави, передбаченої пунктом 5 частини першої статті 237 КАС, ОСОБА_3 посилається на постанову Пленуму Верховного Суду України від 1 листопада 1996 року № 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя».
Проте колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України не може взяти зазначену постанову Пленуму Верховного Суду України до уваги, оскільки вона не є судовим рішенням, яке прийняте за правилами глави 3 Розділу IV КАС, і, відповідно, не може підтверджувати наявність підстави, передбаченої пунктом 5 частини першої статті 237 КАС.
Зазначене дає підстави для висновку про необґрунтованість поданої заяви.
Керуючись пунктом 6 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 2 червня 2016 року № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів», статтями 235-240 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України
Відмовити у допуску справи за позовом ОСОБА_3 до прокуратури Хмельницької області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії до провадження Верховного Суду України для перегляду ухвали Вищого адміністративного суду України від 7 липня 2017 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач О.Б. Прокопенко
Судді: О.Ф. Волков
М.І. Гриців