19 жовтня 2017 р.м.ОдесаСправа № 814/478/17
Категорія: 8.1 Головуючий в 1 інстанції: Марич Є. В.
Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
доповідача, судді: Димерлія О.О.
суддів: Єщенка О.В., Бойка А.В.
за участю секретаря : Осавуляк О.А.
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 07 червня 2017 року по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Прометей-Трейд" до Державної фіскальної служби України та Державної податкової інспекції м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -
В березні 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Прометей-Трейд" (далі - позивач, ТОВ) звернулось до суду із вказаним позовом та просило:
- визнати протиправною бездіяльність ДФС України щодо неприйняття податкових накладних поданих ТОВ "Прометей-Трейд";
- вважати поданими податкові накладні та зобов'язання ДФС України внести відповідні коригування в Єдиний реєстр податкових накладних.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в порушення діючих норм податкового законодавства України, податкові накладні позивача не були прийняті для реєстрації, що у свою чергу перешкоджає провадженню його господарської діяльності.
Зважаючи на недотримання податковим органом вимог чинного законодавства, позивач звернувся за судовим захистом.
За наслідками розгляду зазначеної справи Миколаївським окружним адміністративним судом 07 червня 2017 року прийнято постанову задоволення позовних вимог.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що податковим органом не було зазначено причин не прийняття у ТОВ "Прометей-Трейд" податкових накладних, та не надано суду належних та допустимих доказів на спростування доводів позивача, та на підставі цього зробив висновок про протиправність бездіяльності ДФС України щодо не прийняття податкових накладних.
Не погоджуючись із зазначеною постановою, податковий орган подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції, як таке, що прийняте із порушенням норм матеріального та процесуального права, з неповним з'ясуванням обставин справи, та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В апеляційній скарзі відповідач посилається на те, що позовні вимоги є необґрунтованими, оскільки з боку відповідачів порушень діючого законодавству не було. Податкова звітність реєструється у Єдиному реєстрі податкових накладних автоматично, без втручання у систему посадових осіб контролюючого органу.
В судове засідання сторони не з'явились, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, тому суд вважає можливим розглянути справу без їх участі та відповідно до вимог ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювати.
Суд апеляційної інстанції заслухав суддю-доповідача, розглянув та обговорив доводи апеляційної скарги, перевірив матеріали справи та вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Перевіряючи повноту з'ясування судом першої інстанції обставин справи та правильність застосування правових норм, апеляційний суд звертає увагу на таке.
Як встановлено судом першої інстанції, Товариство з обмеженою відповідальністю "Прометей-Трейд" (код ЄДРПОУ 39981544), як платник податків зареєстрований за адресою: вул. Пушкінська, 8, м. Миколаїв, 54030 та перебуває на податковому обліку в ДПІ у Центральному районі Головного управління ДФС у Миколаївській області (арк .с .10).
19 листопада 2015 року між позивачем та ДПІ у Центральному районі ГУ ДФС у Миколаївській області укладено Договір №031120151 про визнання електронних документів (арк. с. 12-13).
Позивачем у період з 17.01.2017 р. по 31.01.2017 р. засобами електронного зв'язку подано до реєстрації 39 податкових накладних.
Однак, як вбачається з квитанцій ДФС України не було прийнято вказані податкові накладні, оскільки виявлено помилку: "Документ не може бути прийнятий - Зверніться до ДПІ за місцем реєстрації для з'ясування причини помилки" (арк. с. 14-92).
Листами №20/51, №21/83 та №8 від 11.11.2016 р. позивач звертався до ДПІ у Центральному районі Головного управління ДФС у Миколаївській області, ДФС України та Управління ДФС у Миколаївській області з проханням надати пояснення щодо відмови у реєстрації податкових накладних (арк. с. 93-93а).
Листом від 05.12.2016 р. №456/10/142908 Головне управління ДФС у Миколаївській області повідомило, що реєстрація податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних відбувається виключно на рівні ДФС України. Договір на електронну звітність жодного разу не було розірвано (а. с. 93а ).
Не погоджуючись з неприйняттям контролюючим органом податкових накладних, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Приймаючи постанову про задоволення позовних вимог у повному обсязі, з чим погоджується суд апеляційної інстанції, Миколаївський окружний адміністративний суд виходив з наступного.
Відповідно до частини першої статті 14 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» електронний документообіг здійснюється відповідно до законодавства України або на підставі договорів, що визначають взаємовідносини суб'єктів електронного документообігу.
Згідно пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) податкову накладну, складену в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєстровану в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до пункту 201.4 статті 201 Податкового кодексу України, податкова накладна складається у день виникнення податкових зобов'язань продавця.
Згідно із пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку-продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.
Платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 цього Кодексу.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Згідно із пунктом 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246, внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру (далі - реєстрація) здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру. Операційний день триває з 0 до 23-ї години.
Відповідно до пункту 6 зазначеного Порядку № 1246, після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС засобами телекомунікаційного зв'язку з урахуванням вимог Закону України «Про електронний цифровий підпис» та Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг». Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.
Згідно з пунктом 7 Порядку № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі до ДФС здійснюється їх розшифрування, перевіряється електронний цифровий підпис, визначається відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, та у разі відсутності причин для відмови проводиться їх реєстрація.
Відповідно до пункту 9 Порядку № 1246, причиною відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації є: 1) наявність помилок під час заповнення податкової накладної; 2) відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; 3) факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; 4) порушення вимог щодо наявності суми податку, обчисленої відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 Податкового кодексу України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року); 5) порушення вимог, установлених пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 Податкового кодексу України.
Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається протягом операційного дня платникові податку засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Таким чином податковим законодавством визначено обов'язок контролюючого органу щодо прийняття для реєстрації податкових накладних та визначений конкретний перелік підстав для відмови у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При цьому, як вірно зазначено судами попередніх інстанцій, 29 липня 2015 року набрав чинності Закон України № 643-VІІІ від 16 липня 2015 року, яким до пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України внесено зміни та встановлено, що платник податку, який не включив податкові накладні у відповідному звітному періоді до податкового кредиту, може скористатись таким правом протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної. Також доповнено новим абзацом в редакції: У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної.
Суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням терміну реєстрації, відносяться до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних, але не пізніше: - ніж через 3 календарних днів з дати складення податкової накладної; - для платників податку, що застосовують касовий метод, - ніж через 60 календарних днів з дати списання коштів з банківського рахунка платника податку.
Відповідно, право на віднесення до податкового кредиту сум податків нарахованих у зв'язку з придбанням товарів, зазначених у податкових накладних зареєстрованих з порушенням терміну реєстрації, але не пізніше 365 календарних днів з дати складання податкової накладної, поширюється і на податкові накладні, складені до 29 липня 2015 року.
Як встановлено судом першої інстанції, позивачем у період з 17.01.2017 р. по 31.01.2017 р. були подані податкові накладні засобами електронного зв'язку до ДФС України. Однак, як вбачається з квитанцій ДФС України не було прийнято вказані податкові накладні, оскільки виявлено помилку: "Документ не може бути прийнятий - Зверніться до ДПІ за місцем реєстрації для з'ясування причини помилки".
В своїй апеляційній скарзі податковий орган не зазначає причин не прийняття у ТОВ "Прометей-Трейд" вказаних вище податкових накладних, а судом під час розгляду справи таких обставин встановлено не було.
За таких обставин, враховуючи, що відповідачами не надано суду належних та допустимих доказів на спростування доводів позивача, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про протиправність бездіяльності ДФС України щодо не прийняття податкових накладних позивача.
Таким чином, оскільки відповідні податкові накладні було сформовано без порушення вимог, передбачених пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 Податкового кодексу України, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відмова податкового органу зареєструвати такі податкові накладні є протиправною та такою, що порушує законні права та інтереси позивача.
Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим, відповідно до ст. 200 КАС України, апеляційна скарга має бути залишена без задоволення, а оскаржена постанова - без змін.
Керуючись ст. ст. 184, 195, 198, 200, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,-
Апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України - залишити без задоволення, а постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 07 червня 2017 року по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Прометей-Трейд" до Державної фіскальної служби України та Державної податкової інспекції м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили після проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України на протязі двадцяти днів.
Суддя-доповідач: О.О.Димерлій
Суддя: О.В. Єщенко
Суддя: А.В. Бойко